Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Пренатално възпитание


или как да общуваме с бебето в утробата

Какво се разбира под пренатално възпитаниe днес? Ще се установят ли правила и ще се наложат ли програми на човешкото същество, което се формира? Не,разбира се. Нормите и програмите се отнасят до образованието, но не и до възпитанието. Възпитанието се отнася до развитие и пробуждане на потенциалните възможности на човешкото същество и неговата адаптация към света. Да се опитваме да научим на нещо плода би било неестествено, самоволно, а дори и опасно. Пренатално възпитание е това, което се извършва чрез майката от естествените процеси на бременността. Още древните цивилизации: египетска, индуска, келтска, африканска и на американските индианци, познавали добре важността на този основен за човешкото същество период и за влиянието на околната среда върху плода в утробата. Те били постановили за бъдещата майка, за родителската двойка, за селото и цялото общество правила на живот, които позволявали на бебето в утробата да се развива при най-добрите условия. В Антична Гърция Аристотел и Платон считали създаването и раждането за основни елементи при търсене на щастието в тясна връзка с обществото и космоса. Китайците пък създали пренатални клиники, където бъдещите майки отивали да изживеят очакването в спокойствие и красота. През 15-ти век Леонардо да Винчи смятал, че: “Всяко желание, висш стремеж ,боязън или болка на духа на майката засягат много силно детето“.

Много дълги години се считаше, че плода е само купчина клетки, а новороденото-един предмет лишен от всякаква чувствителност. Докато детето е в утробата не познава нито вътре нито вън, нито светлината, нито тъмнината. С физическите материали донасяни от кръвта на майката, плодът изгражда своето тяло. Информациите, които достигат до него, под формата на усещания или емоции, стимулират или забавят формирането на неговите органи и установяването на различни функции. Много бъдещи майки си казват: “Чувствам,че е важно за детето да изкарам добре бременността си, но не знам какво да направя.“ Ще ви споделя какво правех аз. Когато разбрах, че съм бременна това беше денят, в който емоциите преливаха от мен. Коленете ми буквално омекнаха от щастие щом зърнах положителния тест за бременност. Бях радостна и едновременно с това объркана, защото осъзнавах, че светът ми започва да се променя. Започнах да търся източници на информация и всичко свързано с бременността и отглеждането на детето. Започнах да обиквам бебето си, още когато беше съвсем малка клетка. Будех се с мисълта за това, колко съм благословена да изживея това чувство и усещане. Реших да започна да изпълнявам няколко лесни и приятни стъпки за вътреутробното израстване на моето дете.

Храната Не бих си позволила да изреждам какво точно трябва да се яде или избягва по време на бременност, защото всичко е индивидуално. Ясно е, че пресните плодове и зеленчуци трябва да имат превес, както ядките и консумацията на повече течности. Нека всяка бъдеща майка остави настрана драконовските диети и строги принципи, да се вслуша в нуждите на своето тяло и избере това, което й съответства. Не яжте за двама, а два пъти по-добре. Наслаждавайте се на храната. Опитвайте с удоволствие апетитни ястия. При бременната жена това положително отношение към храната се предава на бебето. По-късно самото дете ще се храни с любов и признателност. Плодът възприема ароматите и вкусовете на храната поета от неговата майка. Тези миризми и тези вкусове ще се срещнат отново в майчината кърма. Обонянието се появява между 5-та и 9-та седмица от бременността. Плодът открива ароматите, когато те се разтворят в околоплодната течност.

Дишането Дишането е толкова важно, колкото и храненето. Свободното и дълбоко дишане придава жизненост на цялото тяло, успокоява нервната система, хармонизира енергиите. Дълбокото дишане се упражнява толкова често, колкото можете. Вдишване бавно през носа като леко се издува корема, след което ребрата, след това издишване по обратния път от гръдния кош към корема, като се стремите да изпразните максимално белите дробове и прибирате корема. Нищо не насилвайте. Правете всичко, което е във възможностите ви и в съгласие с детето. Доставянето на кислород е изключително важно за плода.

Светлината и цветовете Животът се е появил на земята преди няколко милиарда години. Първото малко синьо водорасло е плод от брака на слънцето и морето. Според различните съвременни проучвания върху въздействието на цветовете могат да се обобщят така:

Червеното стимулира мускулната система и общата активност. Това е цветът на пламенната любов.

Оранжевото укрепва кръвоносната система и общото здраве.

Жълтото подхранва нервната система и интелекта.Т ова е цветът на мъдростта.

Зеленото усилва храносмилателната система, улеснява комуникацията и симпатията.

Синьото успокоява и хармонизира. Това е цветът на музиката.

Тюркоазът действа между сърцето и гърлото. Помага в периода на преход.

Всяка бъдещата майка може да се възползва от цветовете на ежедневието, което я заобикаля. В природата, вкъщи, цветята на терасата, красивата картина на стената, благата щедрост раздавана от светлината. Дори в предметите от вашия дом можете да ги откриете-покривки, пердета, малки възглавнички и др.

Слух. Слуховият апарат е единственият, който е напълно завършен в момента на раждането. Съвсем малко външни шумове преминават през коремната стена. Единствено ниските звуци преминават. Когато аз бях бременна с моята дъщеря слушах музика, пеех песни. В тези моменти тя започваше да се върти и рита в коремът ми, а мъжът ми понякога сядаше и четеше от любима негова книга, тогава тя пощуряваше, не можеше да си намери сякаш място-риташе и се преобръщаше.

Зрение Още от петия месец на бременността бебето отваря и затваря клепачите си. В една от книгите, които четях през бременността, бе установено с изследване, че ако се насочи светлина от прожектор към лицето на детето се вижда как то мига и с ръка като козирка предпазва очите си от тази ярка светлина.

Психо-емоционалните връзкиЧували сме много пъти да ни казват колко е важно през бременността да сме спокойни за да е спокойно бебето, да не се тревожим, за да не се тревожи и бебето. Има истина в това. Всяка емоция, която изживява майката, е съпроводена с отделянето на адреналин и достига по невронен път до плода. Важно за детето и неговото бъдеще е качеството на емоционалната връзка, която неговата майка създава и поддържа с него. В пренаталния период бебето се храни от любовта на майка си толкова, колкото и от нейната кръв.

Нека всяка бъдеща и настояща майка се стреми да изживее една пълноценна и изпълнена с обич към бебето и себе си бременност. Радвайте се на прекрасните моменти от бременността, пейте, танцувайте, четеte приказки на вашето дете. Включвайте активно и таткото в ежедневието на тези прекрасни мигове, все пак той е толкова важен, колкото и вие.

Една западна поговорка напомня на бащата, че “ако той не може да износи детето в тялото си, то той може да го носи в сърцето и в мислите си“.
Да се стремите да бъдете идеалните и съвършени родители е кауза пердута. Стремете се да бъдете обичащи и разбиращи, защото с любов винаги се намира път към трудностите.
И не забравяйте,всяка бъдеща майка притежава“защитен щит“за своето дете:този на нейната любов.
Коментари
2020-07-16 #4
Nik
Здравейте,

Намерих интересна книга за пренатално възпитание, която може да ви е полезна.

https://archive.org/details/Prenatalno

Книгата може да се тегли безплатно в различни формати, включително и за Киндъл.
2012-06-13 #3
Цвети
много интересна тема, определено
аз пък четох някъде, че дори начинът, по който се ражда бебето има значение за живота му после - дали е естествено раждането, секцио или с епизиотомия, форцепс, дали е преносено или недоносено....този тип психология става все по- популярно.
за моята втора бременност беше важно да запозная децата така да се каже, още без едното да е родено. имат 5 години разлика и допирни точки ще имат сигурно едва след пубертета, поне на каката. та сутрин будех каката за градина, вземах я на колене и тя говореше на бебето, докато и то не се събуди и не започне да я рита, леко допряна до корема ми, говореше и на някакъв бебешки език и почти винаги имаше реакция. сега са голяма комбина. беба се засмя за първи път на маймунджилъците на кака си и тя много обича да я разсмива. дано така да се задържи, но според мен това пренаталното въздействие имаше ефект другото беше, че по време на бременността работех в магазин, в което по цял ден слушах музика. мога да кажа, че беба е музикална - обича да и пеят и тя започва да приглася с различен вид звук от обикновеното крякане и църкане. дали е от това - не знам, но защо ли пък не
2012-06-13 #2
Инна Георгиева
Вечер, когато си легнехме и тати кажеше нещо бебчето почти винаги отговаряше. Беше забавно
2012-06-13 #1
Силвия Ганова
Благодаря
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Какво трябва да знаем за Ендометриозата - Bahçeci
· Разбивачи на митовете: истината за стриите
· Бременна и коронавирус? Няколко препоръки
· Защо да купите бебешка количка от Baby.bg
· Какво трябва да знаем при избора на летни колички?
· Откровено за майчинството между митовете и истините, които никой не признава
· Еднакви дрехи за мама и бебе - да или не?
· Еко съвети в очакване на бебето
· Нощните смени увеличават риск от спонтанен аборт, сочи проучване
· Подсладителят еритритол може да е причина за сърдечен удар или инсулт, сочи проучване
· Менструална чашка - избор, употреба и поддръжка
· 1 декември – Световен ден за борба срещу СПИН
· Целувайте се със страст за здрави зъби и венци
· Няколко важни съвета за безопасност на ски пистата
· Консумацията на риба от реки и езера е равносилна на месец пиене на замърсена вода
Понеделник
27
Март 2023
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2
3
4
5

6
7
8
9
10
11
12

13
14
15
16
17
18
19

20
21
22
23
24
25
26

27
28
29
30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
"От 1 януари ще..."
Типично за края на годината е следното поведение: обръщаме се поглед назад и констатираме, че някои лоши...
Изневярата като диета
Някои казват, че семейният живот е като вечеря в ресторант – доволен си от него, докато не видиш, какво...
Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем, ден 7
Ден 7 от Коледните пости продължава. През уикенда у дома гостуваше Цвети, но и двете бяхме по задачки....
Фитнесът като удоволствие - I
Повече от всякога през лятото искаме да изглеждаме и да се чувстваме добре в кожата си. Но без физически...
Анорексия или просто диета - II
Правилният подход Но как да разберете в опасност ли е вашето дете? И как трябва да реагирате? На първо...
Митовете и истина за настинката
Обикновената простуда е неприятно заболяване, но не дотолкова сериозно, че да се отправим към лекарския...
Шунгитът - черният лечебен минерал от недрата на Земята
Казват, че шунгитът (shungite) няма аналог по състав, структура и свойства. Твърди се, че възрастта му...
Под хипноза
Хипноза е древно понятие. Както много други състояние от парапсихологията, и нейните корени са още в...
Истината за комплексните витамини
Каква е разликата между различните видове комплексни витамини и кой от тях да изберем? Този въпрос си...
Черна ряпа като лекарство и полезна сезонна храна
Черната (испанска) ряпа често е пренебрегвана заради лютия си вкус и ограничените начини да се консумира...
Спасителната прегръдка между две близначки, която промени грижата за бебетата
Знаете ли историята на тази снимка? Близнаците Кайли и Бриел Джаксън от Мазачузетс, САЩ били родени 12...
Между истерията и депресията: Нова Година
„Къде ще бъдеш на Нова Година?”, „А с кого?”… Това са най- омразните въпроси в края на годината, особено...
Работите вкъщи? А справяте ли се?
За жените, които всяка сутрин прекарват безценни минути за гримиране, обличане, прическа, които търчат...
Лунните фази и човешкият организъм
Още от най-дълбока древност хората забелязали влиянието на Луната върху живота на нашата планета. Тя...
Не този, който си ти, те държи в застой, а този, който си мислиш, че не си
Не този, който си ти, те държи в застой, а този, който си мислиш, че не си. ...
Покой на ума или как най-накрая да заживеем в настоящето
Ако сте от хората, които се интересуват от вътрешния свят и хармония на човека, то няма начин да не...
Да учиш азбуката отново
Здравей! Ти имаш ли мечта? А преследваш ли неотклонно целите си? Хайде, ще си признаеш, ако си от онези...
Естествено... като дишането
Поемането на дъх, издишването му, това е най- дълбоко вкорененият човешки инстинкт. От вдишването на...
Да се отървеш от излишното е от съществено значение за твоето благополучие. Как?
Днес всички сме водени от стремеж за трупане – на все нови и нови вещи, на повече приятели в социалните...
5 храни за закуска, с които да намалите риска от сърдечносъдови заболявания
На закуска трябва редовно да включвате пет храни, намаляващи риска от сърдечносъдови заболявания, препоръчва...
Честита да е 2016 г., приятели!
На 1-ви януари погледите и сърцата ни са устремени с надежда в новата година. Пожелаваме си хубави неща,...
Имунитетът по време на бременността
Всяка секунда десетки външни неприятели атакуват нашия организъм. Природата обаче ни е осигурила надеждна...
Червената леща - повече желязо за малки и големи
Лещата е едно от най-старите култивирани бобови растения изобщо. Тя е била източник на ценни протеини...
СПИН - страшната истина - I
До болка позната тема. И наистина много болезнена. Но няма как на този ден да я пропуснем. Или да затворим...
Омега – 3 и Омега – 6: какъв е здравословният баланс
Все повече се интересуваме, как различните съставки в храните, се отразяват на здравето ни. Сякаш обаче...
Упражнения за проблемните зони - II
Ако искате тънка талия 1.Лакът – коляно. Заставате в леко разкрачен стоеж (с практиката можете да...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook