"И баба ми клекна да си набере джоджен..."
 Изпрати
В една своя статия, цитирам по памет, Георги Лозанов разделя бабите на два вида – такива, които се разхождат из света и го разглеждат и други, които гледат как света се разхожда пред тях. Бабите и въобще възрастните хора могат да бъдат разделени на гледащи и разхождащи се и по друг признак. Гледащи, защото не могат да ходят и разхождащи, понеже могат.
“И баба ми клекна да си набере джоджен...”
Репликата е на реален човек, за реална баба, която въпреки своите 85 години може всяка сутрин да излиза в градината си и клякайки да си бере джоджен. Ситуацията е показателна и съизмерването с нея би било полезно за всеки, който се стреми към начин на живот, съобразен повече с нуждите на човешката природа, отколкото с нуждата от това да работим и съществуваме като компютри - постоянно и без почивка.
Вярно, че всеки човек в активна възраст смята за твърде рано да се замисля за старините си, но не е за подценяване и поговорката – „Каквото и да правиш, мисли за края“. Примерите за различното остаряване са навсякъде около нас. От една страна жилави дядовци, които редовно ходят в планината или някъде из природата, а от друга възпълнички чичковци, които разнообразяват в близката кръчма с шкембе чорба, например.
Оценката на нито едно от двете поведения не би следвало да се дава от друг, освен от участниците в нея. Нищо лошо нито в едната, нито в другата картинка, и двете са въпрос на личен избор. Избор, чиито последствия се проявяват с годините, и който най-ясно личи в сравнението между т.нар. градски възрастни и хората, които цял живот са прекарали на село.
Противопоставянето между градски и селски вероятно не е най-точното. Може би по-скоро съпоставянето трябва да е между хора, които си обръщат внимание, живеят съзнателно и между други, които в забързаното ежедневие си позволяват да изгубят грижата за себе си, стараейки се да се впишат възможно най-добре в нормите на нездравословната среда, в която живеят.
И все пак градският начин на живот е този, който всеки ден ни отдалечава от възможността, когато достигнем определена възраст, да се движим свободно и да бъдем здрави. Уседналостта, неумереното, нередовно хранене, шумното, напрегнато ежедневие и други най-различни фактори, ежеминутно откъсват парченца от здравия ни организъм. На тяхно място се появяват хронични болести, лекарствена зависимост и бавно, но сигурно, ние се превръщаме в изкривени “градски” баби и дядовци.
В съвсем другия край на тази апокалиптична сива картина на перспективите, пред които урбанизираните ни тела и животи се изправят, е традиционният доскоро начин на съществуване. Въпросната баба с джоджена, без да си го е формулирала, е водила много природосъобразен живот, изцяло според нормите на така модерните в днешно време нутриционисти и гурута в областта на здравословния начин на живот. Само дето, всичко, за което сега се говори толкова много (назад към природата; внимание – изкуствена храна; тялото е създадено, за да се движи и други уж изтъркани лозунги) като че се “случва” много повече в литературата за правилния начин на живот, отколкото в действителност. И не само защото ни липсва воля, но и защото всички тези практики, са трудни за изпълнение в градски условия.
Какво да изхвърлим от ежедневието си днес и какво да си „откраднем“ от традиционния бит?
Колкото и природосъобразно да се стремим да живеем, съществуването в градска среда ни изправя пред необходимостта да се противопоставяме на реалности като ниска двигателна активност, застрашаващи избори на храна, шум, липса на връзка с природата, лош въздух и много други. Без да изчерпват всички причини за язвите на “градския живот” тези неща са достатъчна лампичка за нас и за необходимостта ни от разнообразна среда и съществуване чрез съзнателни избори.
Не е нужно да живеем на село, за да можем да ограничим влиянието на изброените фактори. Просто трябва да сме повече нащрек, защото ежедневната градска култура ни тегли в най-различни посоки, които не са непременно вредни, но са достатъчно далеч от определен тип специфични грижи за духа и тялото. Грижи, които лесно се забравят, когато си изплют извън традиционното общество.
Това, което можем да направим е към така напредналото си съществуване да погледнем с уважение първо към себе си и да отдадем дължимото освен на всички задачи и стимули от града и на организма си. Всеки от нас чувства нуждата от подобна промяна и я търси по един или друг начин. Връзката със земята и природата, редовното физическо натоварване, умереното ядене, постенето, доброто отношение към околните, равномерния ритъм на живот, взаимовръзката с различни общности – това са само малка част от нещата, които биха ни помогнали да се чувстваме и да живеем по-добре.
Вярно, избягването на живот в матрицата на нездравословните избори от градската среда определено означава плуване срещу течението, но в същото време означава и друго: плуване към извора.
|
|
|
Събота 14 Юни 2025 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
 Соята – идеалната храна или опасност
В последните години соята присъства в повечето продукти, които се предлагат в търговската мрежа. В някои...
  3 вида храни, които да имаме вкъщи, докато постим
Когато решим да постим, трябва да сме сигурни, че приемаме достатъчно пълноценна храна. Без месото, млякото...
 Храни за по-добър имунитет през лятото
Често става така, че не си обръщаме внимание именно през летния сезон, защото решаваме, че тогава настинките...
 Тайните врагове на красивата усмивка
Всички знаем за вредата от сладкишите и газираните напитки върху нашите зъби. Чували сме също така, че...
 Силата на водата
Всички знам, че водата стои в основата на живота. Дори би могло да се каже, че организмите представляват...
 Кои са трите типа енергия и как да ги засилим, за да бъдем истински пълноценни?
Най-успешните и продуктивни хора могат да се характеризират с много високи нива на енергия. Тъй като...
 Учени откриха нов вид бактерии, причиняващи кариеси
Изследователи от факултета по дентална медицина на университета на Пенсилвания, САЩ, от училището по...
 Инфлуцид и Шуслерова сол №3 - изпитаните решения за защита от вируси
Епидемиолозите вече алармираха, че все повече деца се заразяват и боледуват от COVID-19. А това налага...
  Нийм - билката-чудо на Аюрведа
Малко вероятно е да сте чували за него, но запознавайки се с ползите му, определено ще останете впечатлени....
  Трудно ли се разбуждате сутрин?
Будилникът звъни за четвърти път и някъде изпод пелената на съня успяваме да натиснем за пореден път...
 Методът Табата - истинско предизвикателство в тренировките
Една от най-често посочваните причини на голям брой хора да не тренират е липсата на време. В динамичното...
  Безопасни ли са оралните контрацептиви
Въпреки новопоявяващите се форми на контрацепция, противозачатъчните таблетки продължават да бъдат най-ефикасния...
  Манипулаторите в нашето ежедневие
Манипулаторите около нас може да са различни типове, но всичко с тях се свежда до едно - някак успяват...
 Анемията и храненето
Недостигът на хемоглобин в кръвта е неприятно и същевременно не чак толкова опасно състояние, с което...
  Как да се справим с пасивно-агресивен човек?
Пасивната агресия се отнася до хора, които са враждебни към нас, но не показват открито или пряко...
 Една седмица преди Коледа - разумно пазаруване и здравословни граници
Голямото разнообразие от храни и напитки играе огромна роля през празничния сезон – това е времето,...
 Светлината е източник на живот и здраве
Като „социално животно“, всеки от нас е принуден да прекарва повечето време на закрито, без пряк контакт...
 У дома: Кардио тренировки за 20 минути (упражнения)
Ако сте привърженици на кардио тренировките, вероятно липсата на фитнес зала ви се отразява сериозно....
|