"И баба ми клекна да си набере джоджен..."
Изпрати
В една своя статия, цитирам по памет, Георги Лозанов разделя бабите на два вида – такива, които се разхождат из света и го разглеждат и други, които гледат как света се разхожда пред тях. Бабите и въобще възрастните хора могат да бъдат разделени на гледащи и разхождащи се и по друг признак. Гледащи, защото не могат да ходят и разхождащи, понеже могат.
“И баба ми клекна да си набере джоджен...”
Репликата е на реален човек, за реална баба, която въпреки своите 85 години може всяка сутрин да излиза в градината си и клякайки да си бере джоджен. Ситуацията е показателна и съизмерването с нея би било полезно за всеки, който се стреми към начин на живот, съобразен повече с нуждите на човешката природа, отколкото с нуждата от това да работим и съществуваме като компютри - постоянно и без почивка.
Вярно, че всеки човек в активна възраст смята за твърде рано да се замисля за старините си, но не е за подценяване и поговорката – „Каквото и да правиш, мисли за края“. Примерите за различното остаряване са навсякъде около нас. От една страна жилави дядовци, които редовно ходят в планината или някъде из природата, а от друга възпълнички чичковци, които разнообразяват в близката кръчма с шкембе чорба, например.
Оценката на нито едно от двете поведения не би следвало да се дава от друг, освен от участниците в нея. Нищо лошо нито в едната, нито в другата картинка, и двете са въпрос на личен избор. Избор, чиито последствия се проявяват с годините, и който най-ясно личи в сравнението между т.нар. градски възрастни и хората, които цял живот са прекарали на село.
Противопоставянето между градски и селски вероятно не е най-точното. Може би по-скоро съпоставянето трябва да е между хора, които си обръщат внимание, живеят съзнателно и между други, които в забързаното ежедневие си позволяват да изгубят грижата за себе си, стараейки се да се впишат възможно най-добре в нормите на нездравословната среда, в която живеят.
И все пак градският начин на живот е този, който всеки ден ни отдалечава от възможността, когато достигнем определена възраст, да се движим свободно и да бъдем здрави. Уседналостта, неумереното, нередовно хранене, шумното, напрегнато ежедневие и други най-различни фактори, ежеминутно откъсват парченца от здравия ни организъм. На тяхно място се появяват хронични болести, лекарствена зависимост и бавно, но сигурно, ние се превръщаме в изкривени “градски” баби и дядовци.
В съвсем другия край на тази апокалиптична сива картина на перспективите, пред които урбанизираните ни тела и животи се изправят, е традиционният доскоро начин на съществуване. Въпросната баба с джоджена, без да си го е формулирала, е водила много природосъобразен живот, изцяло според нормите на така модерните в днешно време нутриционисти и гурута в областта на здравословния начин на живот. Само дето, всичко, за което сега се говори толкова много (назад към природата; внимание – изкуствена храна; тялото е създадено, за да се движи и други уж изтъркани лозунги) като че се “случва” много повече в литературата за правилния начин на живот, отколкото в действителност. И не само защото ни липсва воля, но и защото всички тези практики, са трудни за изпълнение в градски условия.
Какво да изхвърлим от ежедневието си днес и какво да си „откраднем“ от традиционния бит?
Колкото и природосъобразно да се стремим да живеем, съществуването в градска среда ни изправя пред необходимостта да се противопоставяме на реалности като ниска двигателна активност, застрашаващи избори на храна, шум, липса на връзка с природата, лош въздух и много други. Без да изчерпват всички причини за язвите на “градския живот” тези неща са достатъчна лампичка за нас и за необходимостта ни от разнообразна среда и съществуване чрез съзнателни избори.
Не е нужно да живеем на село, за да можем да ограничим влиянието на изброените фактори. Просто трябва да сме повече нащрек, защото ежедневната градска култура ни тегли в най-различни посоки, които не са непременно вредни, но са достатъчно далеч от определен тип специфични грижи за духа и тялото. Грижи, които лесно се забравят, когато си изплют извън традиционното общество.
Това, което можем да направим е към така напредналото си съществуване да погледнем с уважение първо към себе си и да отдадем дължимото освен на всички задачи и стимули от града и на организма си. Всеки от нас чувства нуждата от подобна промяна и я търси по един или друг начин. Връзката със земята и природата, редовното физическо натоварване, умереното ядене, постенето, доброто отношение към околните, равномерния ритъм на живот, взаимовръзката с различни общности – това са само малка част от нещата, които биха ни помогнали да се чувстваме и да живеем по-добре.
Вярно, избягването на живот в матрицата на нездравословните избори от градската среда определено означава плуване срещу течението, но в същото време означава и друго: плуване към извора.
|
|
|
Събота 7 Септември 2024 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
Витамин D – място под слънцето
Чести простуди, умора, безсъние... Може би обичайна реакция на организма в тази част на годината? Или...
В какво се изразява същността на интегритета и защо е толкова важен?
„Истинският интегритет е да правиш правилното нещо, знаейки, че никой няма да разбере дали си го направили...
Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 16
Ден 16 от Коледните пости. Те самите вървят много добре, моето момче споделя, че не усеща нещо да му...
Как да разпознаем и да се противопоставим на манипулаторите
Започвам следващите редове със смесени чувства. Израснала съм в семейство, където лъжата, измамата и...
Леонардо да Винчи: "Умереността е надеждна защита от пороците."
"Ако се запасиш с търпение и проявиш старание, то засетите семена на знанието непременно ще дадат добър...
Растителните белтъчини
Всички знаем, че белтъчините са основната градивна единица на нашето тяло. Затова, трябва да си доставяме...
Моята първа домашна гранола
Добро утро с първата ми домашна гранола. Имах един изостанал пакет мюсли, с които реших да опитам. Какво...
Одобриха за първи път хапче за следродила депресия
Американската администрация по храните и лекарствата одобри Zurzuva(зуранолон), първото перорално лекарство...
Децата и слънцето
Децата обичат да тичат и играят на слънце. Ако сте се опитвали да ги задържите за по-дълго на сянка или...
Всички лица на надеждата
„В човешкото сърце светлината на надеждата е вечна“ - Ан Бронте
Често се казва, че всички ние...
Анемията и храненето
Недостигът на хемоглобин в кръвта е неприятно и същевременно не чак толкова опасно състояние, с което...
В плен на емоциите
Докато покупката на нова дреха е в състояние да ни изстреля за минути в небесата и да се сбогуваме с...
Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 25
Ден 25 от Коледните пости. Вчера направих Супа от червена леща с мароканската подправка Рас ел ханут,...
Е-е-е, и замирисва на… свобода. Монокините
Личният избор и това да си готов на всичко свързано с него са важни. Както се казва в една руска поговорка...
Лайка - универсалната билка за малки и големи
Лайката е, без съмнение, най-популярната билка у нас. Тя се откроява лесно в летните поля, ароматът й...
Диагноза: Сладка зависимост - II
Важният минерал
Внезапните пристъпи на глад за сладко може да се дължат и на нестабилните нива на хормона...
Редът не е всичко или опит да оправдаем разпиляността
Вероятно, като родители не веднъж сте се ядосвали на разхвърляната стая на детето си или на разпилeните...
Как изживяваме смяната на времето?
Пролет е. Предполага се, че светлината и топлото време трябва да ни вдъхнат нови свежи сили, настроение...
|