Луната
 Поредната безсънна нощ отново ме подканя да се замисля: дали проблемът е в мен или някъде горе? Вдигам поглед и отговорът блесва пред очите ми в цялата си сияйност и пълнота. Луната, по-будна от всякога, ме е привлякла с неземна сила на нейна страна. И това е съвсем буквално!
Като деца всички силно сме се впечатлявали от приказките и филмите за върколаци и вампири, които излизат по пълнолуние. Дори баскервилското куче бе повече от зловещо на фона на изгряващата Луна над тресавището. Нито една художествена измислица обаче не може да загърби факта, че нощното бледо слънце действително влияе на хората и на животните. Всъщност, като всяко тяло с по-голяма маса, Луната създава гравитация около себе си и успява да привлича други тела, а в частност- и течности. Тя въздейства на вътрешната среда в организма ни по същия начин, по който предизвиква приливите и отливите в моретата. Оттук произтичат някои особености в усещанията и поведението ни.
Влиянието на макрокосмоса върху микрокосмоса се разглежда в биоритмологията. Тук са застъпени засичане на фазите на активност и пасивност у човека с ритмите на Земята, Луната и Слънцето. Добър пример са разработките на руският учен д-р Генадий Малахов, който изследва прякото въздействие на лунния цикъл от 29,53 денонощия върху нас. Някои от неговите резултати съвпадат със следните характеристики:
Наблюдава се, че през Първата фаза на нарастване на Луната (1-ви- 7-ми ден от Новолунието) вътрешните течности денонощно се преместват из цялото тяло.
Това е период на активност и съзидание, съответсващ на Ян в китайската философия. В него човек се чувства работоспособен, стабилен и уверен. Физическото натоварване е добре да расте постепенно, а към края можем да се натоварваме солидно.
В дните до първата четвърт на Луната се активират органите от горната част на тялото: мозък, очи, гърло, шийни прешлени, рамене, ръце (до лактите), бели дробове, нервна система. Ако в тези области човек има скрити патологии, те се проявяват именно сега. Ето защо е добре да се полагат по-големи грижи за тях, както и да се извършват лечебни и козметични процедури. Особено ползвотворни в този период са почистването на кожата на лицето, масажи на главата; очистване на носните и синусните кухини, сливиците; лекуване на белите дробове с компреси.
Втората фаза на Луната ( 8-ми- 14-ти ден) се обуславя с така нареченото разширяване на организма, тъй като движението на течностите е отвътре навън.
Съответства на китайския Ин, когато човек е пасивен, бавен, вял и разсеян. Поради отсъствието на достатъчно енергия се препоръчва спокойно ежедневие без излишества. Трябва да се внимава физическото натоварване постепенно да намалява от средно до слабо при пълнолунието.
В посочения период особено активни и уязвими са гърдите, коремът, лакътните стави, сърцето, гръдният кош, стомахът, дебелото и тънките черва. Не е изключена появата на болки в гърба, проблеми със сърцето и кръвообращението, храносмилателни смущения. Тази фаза е благоприятна за очистване на вътрешната органична шлака.
В периода след пълнолуние, Третата фаза (15-ти-22-ри ден), Луната започва да намалява. В човешкия организъм това съответства на прехода от разширяване към свиване. Повтаря се Ян периода на физическа и психическа активност от Първа фаза. Активни са бъбреците и областта около кръста, половите жлези, пикочния мехур, бедрените кости, опашните прешлени.
В Четвърта фаза (23-ти- 29-ти ден) се характеризира с обрат към понижаване на активността и разширяване на тъканта в организма.
Препоръчват се в края на периода хладки бани и Ян-храни за свиване.
Уязвими са цялата костна система, кожата, зрението, стъпалата, стомашно-чревната перисталтика. Нерядко в тези дни се наблюдават оплаквания от ревматизъм, обриви по кожата,, нарушено кръвообращение в долните крайници, припадъци. Пепоръчват се приемането на сокове и отвари от различни билки, както и очистването на организма с гладуване. Ползотворно е почистването на кожата с напарване и компреси.
Интересна е регулярността във фазите. В първа и трета четвърт на Луната например се наблюдава общо олекване на тялото, съпроводено с намален метаболизъм и отсъствие на апетит.
Това са двата периода, подходящи за диети и изчиствания на тялото, тъй като огранизмът е предразположен към изхвърляне на излишното и отровното навън.
В тези периоди не трябва да се консумира прекалено тежка храна. Освен това не бива да изискваме от себе си прекалено големи физически или умствени постижения, защото организмът е слаб и съпротивителните ни сили са на изчерпване. Въпреки меланхолията, която обзема човек в тези фази, често пъти именно сега проблясват новите идеи. Това вероятно се дължи на отпускането, а оттам и отключването на много нива на съзнанието.
В същото време във втора и четвърта фаза по еднакъв начин започва възстановяване на организма и вдигане на крака след дългата дрямка на предната фаза.
Тялото на човек натежава и той има голям апетит. Тогава набираме енергия и създаваме такава инерция, че до края на периода тиктакаме в ритъма на работния режим. Ако се направи замерване, вероятно ще се окаже, че повечето повишения в службата са се случили именно сред тези фази. Факт е, че човек е изключително уравновесен, целеустремен и блесва с ума си в тези дни. Сякаш живеем два живота, които редуваме. Не трябва да се учудваме чак толкова. Все пак, за да се пързулнем върху леда, е необходимо първо да се засилим, нали? Затова следващия път, когато не ни спори, нека не се обвиняваме, а изчакаме нова Луна да изгрее на небосклона ни! |
Виж още статии за: Здравето · Любопитно ·
Коментари
Виж още статии за: Здравето · Любопитно ·
|
|
Понеделник 20 Март 2023 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
 Екхарт Толе целите в живота
Aко грижата за децата дава смисъл на живота ви, какво ще стане с този смисъл, когато те вече не се нуждаят...
  Нова година - без равносметки, без обещания
Това време на годината е обичайното, през което се правят равносметка за изминалата и обещания за предстоящата....
 Списание Hera.bg подкрепя Коледните пости
Коледните пости вече започнаха. И тази година ще подкрепим всички читатели, които са решили да постят....
 Здравословни ли са замразените храни и какво трябва да знаем за тях?
Проучвания показват, че все повече хора избират различни замразени зеленчуци и плодове, които да...
 Доколко (не) можем да снижаваме очакванията си?
Казват, че ако нямаш високи очаквания, няма да се разочароваш. Очаквания хората да бъдат според представите...
 Следродилни емоционални разстройства
Емоционалните проблеми на родилката могат да започнат от 3-4 ден след раждането, а могат да се появят...
  Лечебната сила на лавандулата
Ако спомените ухаят, то със сигурност ще бъде с аромата на лавандула. Обикновено запомняме тази миризма...
  Какво ни движи напред?
В едно интервю Уди Алън споделя как все повече се убеждава в това, че филмите му и въобще изкуството...
 Храни за по-добър имунитет през лятото
Често става така, че не си обръщаме внимание именно през летния сезон, защото решаваме, че тогава настинките...
 Мака - здраве от Перу
Наричат го перуанското чудо, изгубената билка, афродизиакът на Перу. Към днешна дата започва да добива...
 Хранителни добавки против пролетна умора
Повечето от нас я усещат - пролетната умора. Всеки по различен начин и в различна степен. Тези, които...
 Ботокс - ето кои са най-често задаваните въпроси за процедурите
Зад термина ботокс стои една от най-често избираните и препоръчвани анти-ейдж разкрасяващи процедури....
 Защо е толкова полезна рибата?
Всички сме чували как диетолозите препоръчват консумацията на риба два пъти седмично. Интересни статистики...
 Печурките – чудесните пробиотици и антидепресанти от природата!
Печурките са много полезни, защото имат положителен ефект върху здравето поради хранителната си стойност.
„Те...
  В банята – време само за мен
Банята. Освен ако не си заедно с любимия в нея (,но това са специални ситуации) та в класическия случай...
 Пазят ли ни от болести антибактериалните продукти?
Грижовна майка измива щателно ръцете на своето слънчице с антибактериален сапун, за да го защити от коварните...
  Нощното напикаване при децата
Нощното напикаване при децата е проблем, свързан предимно със съзряването на нервната им система. Той...
  Тайните на зехтина
Зехтинът вероятно е една от първите растителни мазнини, използвани от човечеството за приготвяне на храна....
 Живот с дете в неравностойно положение
В последните години все по-често започнахме да говорим и да забелязваме хората в неравностойно положение....
 Как да се научим да се доверяваме на интуицията си?
Позната е с различни имена – шесто чувство, вътрешен глас, предчувствие, инстинкт. Петър Дънов я нарича...
  Щастлива и успешна да е новата 2018-та година, приятели!
Искаме или не, в края на всяка година се обръщаме назад за онзи кратък проблясък - как минаха дните й,...
|