Поколението "Копи - пейст"* - I
 Изпрати
На родителската среща на голямата дъщеря класната спомена мимоходом това: „Копи – пейст” поколение. Че децата ни, 7 годишните, които още играят на площадката, били част от това поколение. Сепнах се, не защото не знам, че и детето ми един ден ще влезе в кавичките на все някое поколение. Сепнах се, защото не знаех, че дори и толкова малки, някои от тях много добре се вписват в този свят – на сегашните тийнейджъри и младежи. Сепнах се най- вече, защото не го познавам това поколение, а то ще ми наднича от бележника, вечер ще си мие зъбите и ще го слагам да си ляга, поне докато все още спи вкъщи.
Свикнала съм да мисля, че всяко поколение се ражда от сблъсъка на изявена група млади, чиито мироглед, ценности, начин на живот яростно се противопоставя на родителските такива. В сблъсъка се раждат онези „трудни години” за всяко семейство, но светът спокойно завива в нова посока. Така е било винаги. Но това поколение много се различава от досегашните.
Факторът, който променя не погледа, а цялата призма, е Мрежата. Технологиите, смартфони, телефони с интернет, таблети, лаптопи – всички тези джаджи промениха коренно представата ни за общуване, отношения и ценности. Тези деца, вече от 7, та чак до 24 години, разполагат свободно с тях по всяко време, на всяко място. Те определят целият им живот в по- малка или в по- голяма степен. Но какви са тези деца, откъде и как дойдоха?
Уроците в училище те не обичат да подготвят с писане, задълбочено четене и разсъждения на глас. Те предпочитат виртуалната форма на общуване с преподаватели и виртуалното оценяване. „Копи- пейст” е тук с пълна сила – те нямат време, а и желание да пишат и изчитат. Ползват Мрежата за източник. А ние много добре знаем, колко несигурен и неправдив източник е Интернет. Но тези нови ученици сякаш малко се интересуват от истината, научната истина. Щом го има в Нета, значи съществува, а щом е така значи можем с едно кликване да си го присвоят и да го обявяват за свое. Нетърпеливи са тези деца – те нямат време да пишат докрай, да изчитат докрай. Те имат съвсем друго темпо – скоростта на курсора, скоростта на дистанционното – това определя тяхната лична скорост. В училище тези деца не се представят особено добре, и не защото нямат потенциал или не са интелигентни – напротив, но нашата система не се е пригодила към тях. Разминаването е чудовищно, особено в България, където, знаем, образованието е закостеняла и трудно реформираща се структура, с липса на изцяло нови доктрини и личности, които да ги изнесат докрай. Не е последователна и единна. Което допълнително обърква децата и затвърждава мнението им, че, в общия случай, „училището не струва”.
Родителите им, децата на прехода, искаха децата им да живеят по- добре. Дадоха им невероятното самочувствие, че са най- добрите. Четяха психология от рода- „ Как да отгледаме уверено дете” и сякаш оперираха децата си от самокритичност и земност, те наистина се взимат много насериозно. Не се познават и не могат да разпознаят недостатъците си, чувстват се странно, когато някой ги критикува и предпочитат да го обсъдят в социалната мрежа, и чрез „лайкове” - да получат отново увереност. Защото много от тях общуват единствено с връстници. Изолираността на това поколение от другите, го прави инфантилно и самовлюбено. Компетентността му в боравенето с джаджите обаче му дава полагаемото самочувствие. Повечето са отгледани в къщи, купени с 30- годишни кредити, те не знаят какво е да делиш стая с брат или сестра. Родителите им може да не им обръщат много качествено внимание, но пък много се стремят да не ги лишават от нищо друго. Материално презадоволени е другата ключова за това поколение дума.
*"Копи – пейст" е комбинация от команди, с която определен пасаж от текста се копира с помощта на едно движение и се помества на желаното място – пак с едно движение. |
|
Коментари
2013-10-21 #7  Силвия Ганова Мили момичета, темата е прекрасна и както е казала Деси, много навреме. Бих коментирала, но предпочитам да напиша тема, защото ще стане дълго излянието ми тук  Хубаво е, че сте здравомислещи майки и съм сигурна, че ще отгледате едни прекрасни здравомислещи деца.
2013-10-21 #6  Цвети И друго, ако, Деси, си казваш: "На работа преливам от Мрежата, искам вкъщи време за семейството" Казваш си го умишлено, защото умееш да разграничаваш и имаш съвест на добър родител. Но някои деца не умеят да различават. Техният живот реалния се покрива с виртуалния. а както казва Инна, дори и не са толкова навътре в технологиите, не познават пълните им възможности, ограничават се до социалните мрежи, пощата, скайпа...
Друго не разбирам аз - защо му е на първолак телефон, при положение, че до водят и взимат от училище, защо 10-12 годишните разполагат с техника за над 1000 лв., при положение, че дори не вършат домакинска работа...това е ужасно. Хубавите неща трябва да се заслужат
2013-10-21 #5  Инна Георгиева Голяма е дъщеря ти, Деси. Отдолу идва нещо съвсем друго.
Абсолютно си права, че има родители, които не обръщат внимание на децата си.
Има и друго. Тези същите родители все още са от по-старото поколение и за тях, колкото и да си мислят, че са наясно с възможностите на технологиите, това въобще не е така. Защото те не се заключават в ползване на фейсбук, поща, комуникатори и няколко сайта. Поради тази дупка те не могат да канализират, да насочват информацията. От друга страна идва училището, което в общия случай /изключвам специализирани училища/ е много назад от технологиите. Може някой да ме репликира, че не е така и че детето му има много шестици по "компютри", но съм почти 100% убедена, че познанията му са доста слаби.
2013-10-21 #4  Десислава Ив. Симеонова Голямата ни дъщеря е на 12. Преди една година се премести в по-голямо училище и взаимно бяхме сащисани колко различно е, като взаимоотношения и порядки ("по-интелигентно" се оказа асоцииращо с "по-грубо", "по-злобно"), в сравнение с предишното училище. У дома Мрежата не е СВРЪХ използвана, имаме и други занимания  ; може би тъй като на работните си места работим изключително с Интернет....  За мен проблемът е свързан и с това, че - и без да се намесват Интернет и Фейсбук, част от майките и татковците не обръщат внимание на децата си, звучи нелепо, но е факт. Обличането, храната, покриването на ежедневните необходимости изчерпват енергията ни - и вечер, прибирайки се от работа, наистина нямаме време и сили за събеседване... Мдаа-а. Особено ако имаме повече от едно дете. Казвам го с горчивина.
2013-10-21 #2  Цвети Разбира се, че семейството е първоопределящо  И аз на това разчитам, че има все още читави родители и учители, които наблюдават и умеят да "четат" децата си. Връзката на доверие трябва да я има, независимо какво се случва във времето. Предусещам обаче, че ще дойдат времена, в които просто няма да имаме познанието, с което да го правим. Самите връзки между хората се променят, разговорите стават "споделяне" и "лайкване", четене на статуси. Казвам го без критика, децата са такива, ние сме такива, времето е такова - каквото сме, такова. Но има много родители, които трябва да излязат от инерцията и да се постреснат - това е за тях 
2013-10-21 #1  Десислава Ив. Симеонова Цвети, материалът е навременен и ценен. Но - слава богу, мога да споделя, че моята голяма дъщеря и няколко (макар и малцина) от по-близките и познати НЕ се вписват в определението "КОПИ-ПЕЙСТ". В случая мога да гарантирам, че това се предопределя от семейната среда. Не си виря носа и не обобщавам - просто повечето важни неща се случват и зависят от атмосферата и порядките вкъщи, от обшуването, от обсъждането на случилото се през деня. Аз не съм склонна да обвинявам за всичко училището, семейството е първостепенното. Да, децата ни са в клас и сред приятели през голяма част от деня, но, в крайна сметка, те са нашите деца и би трябвало да не пренебрегваме сигналите, които погледът, поведението, мълчанието, нервността им ни изпращат.
|
|
Понеделник 21 Април 2025 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
 Съществува ли безусловната любов и в какво се изразява същността ѝ?
„Вярвам, че невъоръжената истина и безусловната любов ще имат последната дума.“ - Мартин Лутър Кинг-младши
...
 Как да обезопасим дома за прохождащо дете
Ето, че малкият пътешественик е направил първите си стъпки.
За него те са огромен скок към независимост,...
  Какво харесват в нас мъжете
Никого няма да учудя, ако кажа, че за мъжете жените сме ( пълна ) тайна. Начинът, по който ги привличаме,...
  Изкуството да се вдетеняваш - II
Маскирайте се. Ако ви е трудно (или смешно) да се преобразите в някой друг, сложете си маска. Промененият...
  Кризата на 30-та година - I част
По времето на нашите баби 30-годишната жена се е смятала вече за престаряла. Днес на същата възраст се...
  Майчинският инстинкт – митове и реалност II
Пет истини за майчинския инстинкт
1. Майчинският инстинкт не е достатъчен за правилното отглеждане...
  Помислете отново дали е готов ли той за сериозна връзка
Когато сме млади и се влюбим, положителните качества на човека до нас са дoста преувеличени или пък не...
 "Той не ми прави подаръци"
В първия момент оплакването „Той не ми прави подаръци“ звучи малко неприятно. Казваш си – що за меркантилна...
 Колко да се разкриваме пред другите?
От това да бъдеш искрен и да си себе си по-хубаво няма. Голям плюс е и да умееш да споделяш онова, което...
 Игри с деца за из път
Лятото - време за ваканция и почивки на морето или в планината, на село или коледните и други празници...
  Долу Свети Валентин, да живее любовта!
Започва се още през януари. Не сме се отърсили напълно от коледния панаир по улиците, магазините, кьошетата,...
  Как да пазаруваме, без да има детски сълзи?
Когато ходите с дете на баня, казват, можело да ви изяде сапуна. Разходката по магазините обаче излиза...
 Увеличена трета сливица при децата
Проблемът с увеличената т.нар. трета сливица е много разпространен и един от най- честите поводи консултация...
  Коктейл от приятели - II
Приятелката бизнес дама е винаги насреща за съвет по различни юридически и счетоводни проблеми – кога...
 На самообслужване
Най-хубавото нещо при самозадоволяването,
е че не се налага да се обличаш специално за случая!
Труман
Когато...
  Професиите, които не същестуват
Отваряне на асансьора, нареждане на букви в печатница, писане на пишеща машина на пелюр, пълнене на дюшеци...
|