Семейните празници са прекрасни, нали? Повод да се събере фамилията, да се опреснят спомените и на 100 годишната ви леля, да се обсъдят всичките деца от „висшето” на най- големия внук до последното зъбче на бебето. Рождени дни ( на децата ), Коледа, именни дни, дори сборовете по селата. Поводи да искаш.
Звучи ли ви все така прекрасно? За някои адът, това със сигурност са роднините. Самата мисъл за леля Пенка, стринка Стефка, свакото, братовчеда Ачо ги изпълват с безгранична досада. В дози, които и Буда не би изчистил с медитация под дървото.
Има хора, които настръхват при мисълта за Коледа, когато всички трябва да сме сплотени, да сме смирени и да ни обедини семейната общност. Фразата „семейни празници” направо им причинява алергичен пристъп. Лесно е да установите, дали сте един от тези хора. Ето топ въпросите, на които роднините ни заставят да отговорим все едно сме застанали не на трапеза, а пред Светата инквизиция:
„Как е любовният живот?” – Ако сте неомъжена/ необвързана това е топ въпросът. Как да обяснявате на леля си, чиято мечта е да поплаче на сватбата ви, колко трудно е днешно време да намериш сносен мъж и да го задържиш. А и като я познаваш, да ги запознаеш, това би било последното нещо във връзката ви.
Съвет: Колкото и да ви се иска да кажете нещо хапливо, повечето ви роднини няма да схванат. Задръжте репликата убиец, само се засмейте кокетно и загадъчно – това ще провокира нова посока на мислите им. Нека се чудят, дайте им храна за размисъл.
„Започна ли вече работа, колко време стана откакто те уволниха?” – как да отговори човек на този въпрос? Може и да миналата седмица да се е пуснал слухът сред родата, че не сте на работа, но с всяка минута той вече живее собствен живот.
Съвет: Да обясняваме за шефа - експлоататор, за ненавистните ви колеги, за мизерната заплата...отново няма смисъл. Обратна реплика: „Ти като си с 35 години трудов стаж, колко ти е пенсията?” - също не е удачна, показва неуважение. „На последното интервю ми казаха, че съм твърде квалифицирана за тях” е добър вариант. И сменете темата с прекрасната картофена салата, която тъкмо опитвате.
„Кога ще си имате деца?” Та вие дори още не го обсъждали, а все ще се намери някой да зарадва „младата двойка” с подобен въпрос. Разбира се, че ако изобщо стигнете дотам, сами ще решите и те ще са последните, които ще научат.
Съвет: „Да видим, дали той/ тя ще издържи срещата с вас. Ако още е тук и на сутринта, значи веднага ще ви уведомим относно бъдещите ни деца”
Общо взето, ако роднините ви изпълват по- скоро с досада, а не с нетърпимост, всеки въпрос от тяхна страна може да бъде неутрализиран и обърнат в шега.
Но и тогава, има теми, които не бива да засягаме, когато сме с роднини на една маса и поводът е празничен:
Политика. Никога. Неизчерпаема тема, която винаги ще разделя поколенията на: „едно време ние, и сега – вие”
Прекалени лични неща. Това би ви поставило в позицията на досадната. А вие не сте. Плувайте в неутрални води.
Внимавайте с миналото. Ако има някаква семейна тайна, едва ли Коледа или третия рожден ден на племенника е подходящия момент точно вие да я разбулите.
Семейни драми. Във всяко семейство има проблеми. Наркотици, криминални истории, изневяра, развод, загуба, аборт. Това са теми, които са твърде болезнени, дори и ако човекът не присъства на масата.
Другите роднини. Обсъждането, или нека го наречем безобидното клюкарстване на роднини, е за по- тесен кръг. На големите семейни празници това не трябва да е тема за разговор
А какви е хубаво да са темите, за да си прекарате една чудесна семейна вечер.
Храната. Дори и да ви е писнало от картофената салата на леля ви, попитайте я как я прави. Хвалете храната, искайте рецепти, слушайте внимателно. Всеки кулинар обича да разказва за „изкуството” си. Запишете си дори някоя рецепта, може вие да сте домакинята следващата година.
Постиженията. Може да са незначителни, може да са един път в годината, но не изпускайте да ги споменете. Олимпиадата по математика, повишение в службата, пенсиониране – чувството, че всичко това се случва в именно вашето семейство, ще ви сплоти истински.
Миналото.Блестяща тема за разговор. Изберете някои интересни истории и само „подайте” реплика на някой от роднините. По- възрастните с удоволствие си спомнят миналото и отново и отново ще го преразказват на този, който е готов да слуша.
Децата. Просто им се радвайте. Може да са сополиви, да са досадни, да мляскат и цапат, или да са сърдити тийнейджъри, но представете се самите вас. Преди няколко години, на тяхно място, на същата такава семейна сбирка. Тогава си мечтаехте някой „готин” да ви обърне внимание, бъдете този „готин” за тях.
Бъдещето изобщо. Има някаква необяснима особеност сред нас, че за хубавото в бъдеще не бива да се говори. Ами похвалете се, ако има защо. Предстои ви стипендия в чужбина, да завършите образование, да купите дом или дори да смените цвета на косата си. Споделете ги с тях. Да, от съвети няма да минете, но какво пък – и приятелите ви ще го направят така или иначе. Ако преживеете племенния събор, нищо не може да ви уплаши.
Е, сякаш роднините не са точно адът. Може би има подход и адът да замръзне. Ключът към семейния празник се крие във всеки от нас. На масата ще има поне един човек, с който да се забавлявате. А ако това сте всички заедно – празникът ще е прекрасен.
И не забравяйте да правите снимки. Така се пазят спомените.