Тайните на ранното закаляване - II
 Изпрати
За обличането и закаляването. Много родители се чудят, независимо колко е голямо детето, с какво да го облекат в даден случай. Това наистина не е лесно особено при по- малките, които нямат терморегулация и не се потят. Тук златният популярен принцип е: „С една повече от вашите дреха”. Идеята е да не стигне до запарване на тялото, което може да предизвика дори топлинен удар, съпроводен от вдигане на температура и повръщане, както и до преохлаждане, за което постоянно ни предупреждават обикновено бабите. Друг популярен принцип, особено за по- хладното време е, принципът на луковата глава. Той се изразява в обличане на повече от две, сравнително тънки, трико и памук, ката дрехи. Между отделните слоеве дрехи се създава въздушни камери, с които по- лесно се регулира телесната температура. Материите са с естествен произход и свободни по тялото. Правилното обличане е също важна част от закаляването.
Ода за босите крачета. Ходенето бос през топлото време е чудесен начин за закаляване, точки по ходилата влияят пряко върху дихателните пътища, неслучайно повечето настинки започват от студени крака. Именно заради това те трябва да са в добра форма, а не постоянно да са опаковани в чорапи, терлици и буйки. Освен всичко друго, детето се учи най- добре да прохожда именно босо, защото това е естественото състояние на краката. Още съвсем малко събувайте чорапките на бебето в количката, когато е топло, а когато сте вкъщи го оставяйте поне за половин час босо на килима, на нормална стайна температура. Ще се изумите как ще се оживи и ще почне да се разхожда насам натам. В топлото време свободно може да ходи босичко навън на загретите плочи в парка, по пясъка или по чиста трева. Това е безценно лятно удоволствие и за малки, и за големи.
Какви могат да са същинските закалителни процедури?
Въздух. Излагането на въздух е първата, най- простата, но и не толкова ефикасна процедура. Той не оказва такова въздействие върху организма, но пък е отлично начало за едно бебе. Специалистите не са единодушни кога най- рано и при какви температури може да се изведе бебето за пръв път, всеки родител обикновено решава сам. Някои суеверия дори забраняват това да стане до 40 ден, да не бъде урочасано преди „чистата молитва”. Ако оставим това настрана, повечето лекари са на мнение, че едно бебе може да бъде изведено на 15тия ден, стига навън да не бъде по- студено от 12 градуса и по- топло от 25 градуса. Преди да решите, че е време за разходка, оставяйте прозореца отворен за половин час или излезте с бебето на терасата първо за 10 мин. и постепенно увеличавайте времето до половин час. Така едномесечното бебе може да стои поне 2 часа навън, зависи от режима. Но изведени на въздух, те обикновено заспиват веднага. Когато е будно, може да правите леко раздвижване под формата на игрива гимнастика, придружена с песничка, това ще допринесе за доброто настроение и разходките ще са истински празник в еднообразния ви ден. През студените месеци внимавайте за мъгла, силен вятър и проливен дъжд, но дори и при ниски температури ежедневната разходка е препоръчителна. Следете за четирите правила, постепенно увеличавайте престоя при все по- ниски температури, но не по- ниски от 0 градуса.
Слънце. Слънчевите лъчи са естествена среда за игри и движение на открито. Само слънцето образува по естествен начин витамин D, важен за усвояването на калция и при профилактиката на рахита. Разбира се, че слънцето изобщо не е безопасно, но по- добре да внимавате с излагането под преки лъчи, отколкото да посягате към кремовете с фактор. Някои смятат, че е добре да се започне със слънчеви бани след 3тия месец, други чакат за начало годинката. Първо изложете бебето на шарена сянка за 10- 20- 30 минути, после го поощрявайте да се показва на слънце. Колкото по- малко е, толкова по- кратък е престоят. Защитата от UV лъчите е задължителна, а на главата трябва да има памучна шапчица. Подходящите часове са от 8 до 10-11 часа и след 17 часа. Хубаво е да не е яло скоро, да му се дават много течности, не колкото заради минималното потене, а колкото да се разхлажда и да добива полезни навици за по- късно. Може да намокряте леко тила и раменете с влажна кърпа или с пулверизатор. И под слънчевите лъчи колкото повече игри и движение, толкова по- добре. След слънчева баня е хубаво, след постепенно охлаждане на тялото за половин час, да се правят и водни закалителни процедури. Така ефектът ще е пълен.
Вода. Водата е най- ефикасното закалително средство, тъй като влияе върху цялото тяло, движенията във водна среда имат друга, по- стойностна характеристика и може да въздейства много разнообразно.
Обтриване – за най- малките е обтриване с влажна кърпа, първоначално от глезена към коляното и от китката към лакътя. Един- два пъти са достатъчни, температурата на водата за начало е към 35 градуса, от 3 до 6 месечна възраст може да се прави това. За не повече от 1-2 минути.
След 6тия месец може да прибегнем до обливане на същия принцип, предшествано от обтриване, за да се настрои тялото към промяната. Ходилата са особено чувствителни и има пряка рефлекторна връзка с горните дихателни пътища. Те трябва да са топли преди потапянето им във вода, малко след сън е удачно време
След годинката може да стигнем до бедрата, раменете, да обтрием коремчето, а по- голямото дете да обливаме и по гърба и гърдите, без главата
Температурата се понижава с градус на седмица до достигане на 28 градуса през зимата в затоплена баня и 25 градуса през лятото, при по- големите дори на отворен прозорец. След водните процедури облечете добре детето и бъдете сигурни, че краката са топли.
Плуването и играта във водоеми на открито е отличен спорт за младия организъм. И тук отново да важат четирите правила, освен това осигурете халат след излизане от водата и изсушавайте поне за кратко косата, ако е дълга.
Може и да не действате по пълна програма, с термометър и хронометър в ръка, все пак това е дете, а не морски пехотинец, но макар и по малко, техниките за закаляване са много ефективни. Ако успеете да подсилите имунитета и с други средства, чрез правилно хранене, двигателна активност и др., резултатът е безценен – ще се радвате на едно здраво и жизнено дете през всички сезони. |
|
|
Неделя 2 Април 2023 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
 Какво трябва да знаем за Ендометриозата - Bahçeci
Ендометриозата е хронично естрогенозависимо заболяване и се характеризира с разрастването на ендометриална...
  Ракът не знае, че надеждата винаги ще го надживее
Ракът е най-ужасната болест.
Той е коварен, защото се промъква незабелязан, а когато го забележим,...
  Зеленчуковите сокове - II
Сокът от цвекло без преувеличение може да се нарече универсална панацея. Той стимулира образуването на...
  Акари и алергии
Свикнали сме да възприемаме праха като част от домашния интериор. Макар и неприятен, той изглежда напълно...
 Канистерапията – общуването с кучета лекува
„И зная – ако Бог ме попита: „Дете, на обичане кой те научи?”,
ще Му кажа с ръка на сърцето: едно куче!“...
  Полезните морски дарове
Лятото е периодът от годината, когато похапването на морски деликатеси е част от приятните моменти на...
  Майката - пръв помощник на педиатъра
Да, ние не сме дипломирани доктори, но сме единствените, които могат така да помогнат на педиатъра за...
  Любовта, която разрушава всичко по пътя си
Запитвали ли сте се дали има любов, която руши? Обикновено, когато се съберем с някого, ние градим, стараем...
 13 октомври - Денят без сутиен (No bra day)
На 13 октомври жени от цял свят свалят сутиените. Но не за това, към което ни води въображението, а за...
 Грижете се за тялото си. Това е единственото място, в което ще живеете
Грижете се за тялото си. Това е единственото място, в което ще живеете....
  Правилна грижа за устните - II
Един от обичайните проблеми на сухите устни е ангуларният хейлит - образуване на възпаление и болезнено...
 Ечемикът - простичко зрънце, а толкова много приложения и ползи
Ечемикът е растение, което е с човечеството от хилядолетия заради високата си хранителна стойност, но...
  Най-трудната борба
Животът е низ от усилия, справяне с предизвикателства или крушения. Най-трудната борба обаче не се води...
  Необходими ли за курсовете за бременни и училищата за родители?
От вече много време на бъдещите родители се предлагат курсове за бременни и родители. Обикновено са към...
 Глобална седмица на ООН за безопасност на пътя - 4-11 май 2015 г.
Седмицата 4-11 май е обявена от ООН за Глобална седмица за безопасност на пътищата, като тази е третата...
 Коремните преси вредят на гръбначния стълб?
Коремните преси, лицевите опори, клековете - това са основните упражнения за добра форма, всеизвестно...
 Хипогликемия
Всеки, който страда от диабет, или има близък с такава диагноза, трябва да знае, какво представлява хипогликемията....
  3 вида храни, които да имаме вкъщи, докато постим
Когато решим да постим, трябва да сме сигурни, че приемаме достатъчно пълноценна храна. Без месото, млякото...
 Първите признаци на преумората
Компютърът няма как да го накараш по-бързо да обработи информацията. Нито телевизорът по-бързо да превключва...
  Полезно от природата
Много пъти сме чували, че яденето на плодове и зеленчуци в суров вид е най-сигурният начин да извлечем...
  Вдъхновението – откъде го черпим?
То ни прави различни – по-силни, по-можещи, по-вярващи, по-устремени, по-дейни... то ни кара да правим...
  Тревожността - II
Несигурността е сигурна
Неспособността ни да свикнем с факта, че несигурността съществува и е съвсем...
|