Колко и как да споделяме истината с децата?
„Може да не можем да подготвим бъдещето за децата си, но поне можем да подготвим децата си за бъдещето.” - Франклин Рузвелт.
Същността на доверието между дете и родител се корени във възможността на децата да споделят свободно всичко, което ги вълнува, да задават въпроси, да търсят съвет и подкрепа, а майката и бащата от своя страна да отговарят с искреност и поднасяне на истината по съобразен начин. Според специалисти в областта на детското развитие, едно от най-големите затруднения пред родителите, е въпросът колко от истината за случващото се в семейството и заобикалящата среда да споделят със своите деца. Как да подходят и да поднесат информацията така, че тя да бъде правилно разбрана, да не стресира и плаши детето? Д-р Анита Гаджия-Смит, психиатър от Вашингтон, който съветва хора, двойки и семейства, предлага различни варианти на родителите, за да могат те да бъдат сигурни в себе си, когато разговарят с децата си по деликатни теми:
“Няма една фиксирана работеща формула за всички. Затова се доверете на усета си и на момента. Емоционалното състояние на детето ще ви подскаже дали то търси истина, или утеха.”
Това е най-важното нещо, което родителите трябва да разберат. Всяко дете е различно, някои са по-чувствителни, приемат по-трудно случващото се около тях, склонни са да се плашат и стресират. Д-р Анита Гаджия-Смит споделя: „По принцип децата имат много различни нива на разбиране в зависимост от индивидуалното развитие на личността и възрастта". По отношение на версията за истината, специалистът Гаджия-Смит казва, че децата под пет години не могат да разберат сложността на живота и релационните проблеми, които едно по-голямо дете може. Тя подчертава: „Колкото по-голямо е детето, толкова по-голяма е необходимостта от напълно честно разкриване и напътствие, което ще му помогне да се интегрира и да определи собствена ценностна система.“
Не лъжете, но и не казвайте всичко в детайли Големият въпрос е уместно ли е в дадени ситуации родителите да лъжат децата си – тук е мястото, където трябва да се заложи на добрата преценка. „По принцип не е препоръчително да лъжете", казва д-р Гаджия-Смит. „Въпреки това, не винаги е добре да казвате и цялата истина за дадена ситуация, събитие, отношения. Родителите трябва да използват собственото си вътрешно усещане за това, което им се струва правилно.“
Използване на подкрепа извън семейството Има родители, които разтоварват всичките си емоционални страдания върху децата (развод, раздяла, загуба), това може би е твърде голямо натоварване за малките. Д-р Анита Гаджия-Смит съветва родителите да избягват такъв неподходящ подход в комуникацията с децата си: да, споделянето е важно, но не забравяйте, че това са просто деца. Те не са в състояние да разберат проблеми от такъв характер. Ако един родител преминава през раздяла или развод, е най-добре за всички, ако има своя собствена система за подкрепа извън семейството. Според психиатърът: „Психотерапията може да бъде много полезна за деца, които се борят с разочарованието в лоялността между разведените родители. Те трябва да внимават да не използват децата си като най-добри приятели или терапевти. Може да е изкушаващо, тъй като те са лесно достъпни, но въздействието върху детето може да е вредно.“
Как да споделим истината за развод Много често родителите използват подхода „Татко ще пътува за известно време“ – до колко обаче това е правилно и как детето реагира и приема тази информация? По този деликатен въпрос д-р Гаджия-Смит препоръчва директния подход: „Най-добре е да бъдете честни и ясни за това. Дори и да е трудно, колкото по-скоро детето научи за реалността, толкова по-добре.“ Тя подчертава: „Важно е да отделите необходимото време, за да помогнете на детето да разбере какво означава разводът и че все още ще има семейство (ако изобщо е възможно)", казва тя. „Детето трябва да разбере, че не е разведено - родителите са направили този избор в най-добрия интерес на всички.“ Също така е важно да се говори по положителен начин за лицето, с което се развеждате. Помнете, че детето е половината от всеки един от вас и трябва да ви обича и двамата. Моделирането на състрадание, съпричастност, учтивост, щедрост и благоприличие по време на процеса на развода, е наистина важно за развитието и осъзнаването на децата.
Как да се справим с поднасянето на истината от информационните източници Новините често са брутални, негативни и изкривени, свързани с различни бедствия, катастрофи, атентати. Това е друга област, в която родителите често се нуждаят от помощ за информацията, която трябва да кажат на децата си за това, което те виждат и чуват в медиите. Според психолозите, родителите не трябва да предпазват децата си от новините, но и не трябва да залитат твърде много в другата посока. Не е в интерес на децата, когато прекалено упорито се опитваме да ги предпазим по всяко време и от всичко.
Откровеността към децата и поднасянето на истината помага те да развият умения за честна комуникация, да се справят с трудни житейски ситуации и да определят подходящите ценности. Друг важен аспект в комуникацията с децата са моментите, когато знаете, че те самите ви лъжат за нещо и искате да промените поведението им. Специалистът д-р Анита Гаджия-Смит обръща внимание на това, че ако често самите вие сте прибягвали до лъжа и децата знаят за нея, то вие им пращате противоречиви сигнали и ги обърквате да разберат кое е добро и кое лошо в дадената ситуация. Много е важно да се подхожда с любов и спокойствие в общуването и обясненията.
Животът е труден, объркващ, понякога несправедлив и съдържа много противоречия Новините не трябва да бъдат прекалено идеализирани или демонизирани. Полезно е децата да разберат начина, по който се движи светът. Не е добре за тях да се изгражда една фантазия за живота, но в същото време прекомерното излагане на всичко трябва да е балансирано.
Разговаряйте с децата си, бъдете искрени, спечелете доверието им – тази силна връзка ще бъде много ценна, както за вас, така и за тях.
“"Задачата ни не е да закалим децата, за да са готови за един жесток и безсърдечен свят. Задачата ни е да отгледаме деца, които ще направят този свят малко по-добър." – Л. Р. Ноуст.” |
|
|
Понеделник 7 Октомври 2024 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
Любов, страст или пристрастяване - къде е разликата?
Чудите се дали сте влюбени или сте е в плен на страстта? Дали вашата мания за някого е знак за любов...
Песен на мама за нейното малко момиче
Мъничка , мъничка моя,
Весело зайченце, котенце мило
В скута на мама сега се е свило,
Твойта главичка...
8 старомодни навика от романтичните срещи, които трябва да върнем днес
Срещите днес се смята за отживелица. В епоха на чатове, "мотаене", събития в социалните мрежи, спийд...
Детският гняв
Може би едно от трудните неща в живота ни е да се справим с гнева. А когато той се отнася до нашите деца,...
Пътеки между "нормалните" деца и децата със специални потребности
Различните деца са навсякъде около нас, но продължават да остават невидими. Аутизъм, синдром на Даун,...
Най-големите ни грехове - I
Казват, че да грешиш е човешко, а да прощаваш божествено, но в днешно време сякаш непрекъснато грешим...
Децата в големия град - II
Как да ги защитите
Планирайте маршрутите си в страни от големите булеварди. Само на 50-на метра от...
Без мъж: сама или свободна
И така, останали сте без мъж. Без значение е, дали сте се страхували, че това ще се случи или сте го...
Вечният конфликт между поколенията
„Днешното поколение за нищо не става...“ Това не е реплика подочута на пазара от вечно мърмореща старица....
5 разлики между съпругата и любовницата
Свикнали сме да приемаме, че мъжът търси интимни отношения извън дома само, когато съпругата му е студена...
Сексуално насилие над деца
Този текст е част от наръчника за родители "Как да предпазим детето си от престъпление" на МВР. Целият...
Бебето играе – кои са подходящите играчки? - II
Бебето от 3-6 месеца е съвсем различно. Можем да кажем, че на третия месец, то сякаш отново се ражда...
Флуорът и детските зъби
Флуорът е химичен елемент с доказан ефект върху здравината на зъбите. Той влияе върху дентина и емайла...
Стига вече компромиси
Постоянно ни учат, че да оцелеем в света на социалната джунгла, трябва да правим компромиси. Няма как...
"Предпочитам с татко"
Ражда се детето и, по подразбиране, то става едва ли не неделима част от майка си. Дори бащата да участва...
Детските конфликти - да се намесим ли?
Ние сме добри родители. Поне се стараем. Защитаваме децата си и правим всичко възможно те да са добре,...
Изборите в живота ни като възможност за израстване
„Ако винаги правиш правилния избор, няма как да растеш” - Хийт Леджър
Справянето с ежедневните...
На какво може да ни научат интровертите?
Понякога попадаме в ситуации, които сами не знаем как точно сме създали. Отговаряме на някого по начин,...
Децата в големия град
Замисляли ли сте как живее вашия малчуган в големия град? Днешното поколение се ражда и расте в асфалтови...
Магията на бащинството в акварелите на Сузана Суш
Руската художничка и илюстраторка Сузана Суш, с псевдонима Soosh е обяснила бащинството по възможно най-трогателния...
Съществува ли безусловната любов и в какво се изразява същността ѝ?
„Вярвам, че невъоръжената истина и безусловната любов ще имат последната дума.“ - Мартин Лутър Кинг-младши
...
Мистериите на любовта
Сякаш всичко за любовта е казано...Много автори са споделили своя опит, други философски са разсъждавали...
"Той не ми прави подаръци"
В първия момент оплакването „Той не ми прави подаръци“ звучи малко неприятно. Казваш си – що за меркантилна...
Двуетажното легло в детската стая
Да има собствено жилище е мечтата на всяко семейство. Тенденция в последните месеци ( 2014 г. ) е търсенето...
Приятелството на работното място
„Прекарвам на работа две трети от времето си и без приятелските отношения с колегите не бих могла да...
Ужасът на мама – детето пак не иска да яде зеленчуци
В ерата на вредните храни - вафлички, пръчици с подаръци, близалки-играчки, кроасанчета в цветни опаковки,...
Бели рози, стар часовник
Бели рози, стар часовник, първа среща с теб.
Стрелките цял ден бясно препускат, превърнали се сами...
Сама на Коледа? Не е толкова страшно - идеи от нас за една несамотна Коледа
Ами и така се случва понякога - една жена в разцвета на силите, ума и красотата си, да е необвързана,...
Идеи за игри, с които да ограничим телевизията на детето
"- Мамо, може ли детско?"
А понякога дори не питат, дали може. Необичайната тишина от другата стая...
За раздялата, любовта и новото начало, когато младостта си отива
Раздялата с любим човек след определена възраст е трудно решение, често последвано от труден период....
|