Как да: Изберем олекотена завивка
 Изпрати
На пазара се предлага голямо разнообразие от завивки. Олекотените им версии стават все по- популярни и в един момент е трудно да се ориентираш в обичайната дилема – качество - цена. Традиционното одеяло в плик отдавна е загубило актуалност, макар в студените зимни дни няма нищо по- хубаво от това да се сгушиш под топло одеялце на дивана. Затова все повече се обръщаме към олекотените завивки.
Защо да ги предпочетем:
Леки са. Освен чисто физически като тегло, те са леки и на тялото. Съхраняват се лесни и могат да се прибират бързо. С по- големия им обем може да се справим с помощта на вакумни пликове.
Хипоалергични. Много хора се раждат с алергии или пък имат непоносимост към вълна. В състава на по- качествените завивки има антиалергична обработка на пуха или просто са със силиконов пълнеж, който е гаранция за спокойни нощи за алергичните.
Голямо разнообразие – летни, зимни, комбинирани. От пух, пера, силиконови топчета или влакна, във всички размери за всички матраци – те са толкова много, че могат да задоволят всички изисквания, които имате към тях.
Какво да съобразим?
Лятна или зимна, или двете?
 Летните завивки са с тегло от 150 до 200 гр/ кв м. Поради лекото си тегло, позволяват на тялото да диша и да не се спарва. Обменът на температурата е естествен и дори да ви се струва, че е твърде голяма за летните нощи – с правилния избор, ще разберете, че сънят е наистина комфортен.
 Зимните завивки за с размери от 300 до 400 гр/ кв м. Тази тежест гарантира, че топлината няма да излезе изпод завивката. И ако сте привърженици на спането в хладни помещения като по- здравословно, то непременно се информирайте за качествените зимни завивки.
 Комбинираните, тип 4 сезона за обикновено две завивки, които могат да се закопчават с цип или тик так копчета. Цената й е по- висока, но това е нормално – купувате завивка за цялата година. Комбинацията е между лека лятна завивка и една по- дебела, но не с теглото на зимна – закопчавайки ги заедно, ще получите зимната си завивка.
Пълнеж
 Най- качественият пълнеж си остава пуха. Тези завивки са най- скъпи и има защо. Пухът е отличен топлопроводник, който позволява на тялото да диша, особено ако е съчетан с външна материя от качествен памук. Той обикновено е такъв, с поне 200 нишки на кв. см, което не позволява на фините перца да се измъкват.
 Пера или пера с пух – компромисен вариант, но също добър избор. Пух и пера се комбинират, за да се смъкне от цената. Тук също важи правилото за външния плат, още повече, че перцата излизат още по- лесно.
 Силиконът е най- популярният пълнеж заради ниската си цена. Той може да под формата на топчета или на влакна. Предпочитан е и заради хипоалергичните си свойства. Не е такъв добър проводник, но ако външният плат е качествен, това обикновено не е голям проблем.
Външният плат е друго много важно качество на завивката.
 Естественият памук е най- доброто решение. Обменът на въздух е гарантиран и тялото не се спарва.
 Съчетание на памук с други материи като полиестер. Колкото по- малко е процентното съдържание на памук, толкова качеството пада, както и цената.
 На дъното на тази класация е външен плат от микрофибър, който е с най- ниска пропускливост. Дори и през най- студената нощ, ще се будите от изпотяване, което не е никак комфортно. Цената на тези завивки е най- ниска, но нека това не ви подвежда.
Размери
Обмислете добре размера на завивката. Нека тя не съвпада с леглото, ако искате да сте напълно завити. Представете си като застилате леглото поне по 5 см от двете страни на матрака да има завивка. Най- малките размери са 90/ 200, най- големите – 220/ 200 см. Така вървят и съответно спалните комплекти.
Капитонирана или не.
Капитонирането са шевове през завивката, които образуват квадрати. Това позволява на пълнежа да се разпределя равномерно и да няма „студени точки” по нея. Некапитонираните създават неудобството, пълнежът да се струпва на едно място и често да се налага да я тръскате.
Поддръжка.
Как да поддържаме завивката? Винаги да я обличаме с плик, особено, ако е по- голяма, защото се пере по- трудно. За да предпазим от акари, е добре завивката да се пере на 60 градуса и да правим това в началото и в края на сезона. Прането на завивката е много трудно нещо, за целта ви трябва пералня с голяма вместимост, защото тя натежава в пъти, когато се намокри. Съхненето е добре да е на слънце, което ще я дезинфекцира допълнително. Акарите обичат тъмнина и влага, знаем много добре. Другият вариант, ако е по- голяма, е да се даде на химическо чистене. Там имат оборудване и ще обработят добре естествения пълнеж и ще я изсушат в подходящи условия. Винаги четете указанията на етикета за обработката на завивката.
Качествената завивка е инвестиция. Тя може да издържи с години, ако се грижим добре за нея. Комфортният сън е едно от необходимостите в днешно време, от които просто не можем да се лишим. |
Коментари
2015-12-25 #9  Турист 2 Здравейте всички, много интересна статия и коментарите навлезнаха в научно-техническата плоскост, нека не забравяме, че дори учените спят с завивка.
Нека се концентрираме и върху нещо не по-малко важно за ефикасността на нашата завивка от преди всичко Физична гледна точка, а именно нейния цвят. Тоес Длъжни сме да знаем кой е най-топлоизолиращият цвят за нас през зимата и най-дишащият такъв за през лятото??! Какво ни дава например лилавата разцветка в топлоизолационния процес? Или завивка с фигури на Цветя??
2015-12-18 #8  име Г-жа Раевска да си купи сатенена заеивка или друга някаква, която не пропуска въздух от вън и обратно и пак да си упражни речника 
2015-11-30 #7  Турист Г-жо Алексиева, очевидно е, че изразът "Пухът е отличен топлопроводник" е грешен и следва да го промените. Пухът има ниска топлопроводимост, т.е. той се явява изолатор. Целта на една "зимна завивка" е да се постигне съчетание на максималната температурна изолация на тялото с отлична паропропускливост, позволяваща отделяне на излишната влага. Това, разбира се, не е лесна задача. Вие просто бъркате основни термини, които са АБВ-то на всеки един инженер и физик - по време на сън не трябва да има "постоянен топлообмен между тялото и въздуха в стаята", а просто излишната влага трябва да напуска пространството под завивката, при загуба на минимално количество топлина. Иначе, като цяло, статията ми хареса.
2014-09-08 #6  Мария Алексиева Мисля, достатъчно ясно е, че щом искаме да се завием с нещо, то искаме да ни е топло. Не отричам, че завивката е изолатор, иначе нямаше да казвам: "Тази тежест гарантира, че топлината няма да излезе изпод завивката". Та нали това е целта на завиването изобщо. Просто намирам това за първостепенно - възможността на тялото да диша под тази завивка, другото се подразбира, щом изобщо говорим за завивка. Физичният термин "топлообмен" най-добре илюстрира това, което искам да изтъкна. Нека читателите преценят, дали има по-важна информация в статията от един, може би некоректно от строго научна гледна точка, употребен термин. С последното изречение, дес, сте напълно права и пак с уговорката, че лятото не бихме искали под завивката да е 36 градуса 
2014-09-08 #5  дес Г-жо Алексиева,трябва да прочетете малко физика,за да използвате толкова свободно терминологията.Постоянния топлообмен между тялото и въздуха би довел единствено до изравняване на температурите.Това е физичен закон.Затова завивката се явява изолатор.Качествената завивка задържа топлината и пропуска отделената влага.
2014-09-05 #4  Мария Алексиева Привет, радвам се, че поне изоставихте главните букви  Мисля, че все пак има логика в моята теза и стоя зад нея. Това, за което вие говорите, според мен е по-второстепенно, защото, мисля, че всеки разумен човек би разсъдил, че, за да му е топло, трябва да се завие с нещо, по-плътно от рибарска мрежа, но това, което трябва да се подчертае и което е първостепенно, е, че за да има спокоен сън, той не може да се завие и с нещо, което не позволява тялото му да излъчва топлината си. Съвсем логично е, ако не може да излиза през завивката естествената, излъчвана от тялото топлина, тя създава влага, което води до запарване и потене. Толкова е просто.
В противното излишно високият Ви на места стил не може да ме убеди и на йота. Нека вметна и аз, че единствено при екстремни условия като високопланинските експедиции, с температури далеч под нулата, запазването на нормалната телесната температура е по-важно от топлообмена. Условия, които засега държим далеч от спалните си, нали?
Нека читателите сами разсъдят. Аз също направих своите изводи за вашата компетентност. Желая успехи и аз на свой ред. 
2014-09-05 #3  Раевска Основното предназначение на завивките и принципите на максимална топлоизолация са в основата на избора на материалите за пълнежа на завивките. Другото, в диапазона на използуваните материали, е второстепенна характеристика. Иначе щяхме да се покриваме с мрежи с по-едри дупки, тип рибарски, защото те разрешават на тялото чудесно да диша и да не се запотява.
Горепосочените предназначение и принципи са в противоречие с твърденията Ви в публикацията и нямат нужда от горните обяснения за това каква каква е идеята Ви и т.н. Позволете ми да вметна, че публикацията трябва да дава идеята, а не последващи обяснения какво се има предвид .
За себе си аз направих изводи за изданието и затварям тази страница. А смятам, че има и други мислещи, които ще подложат на анализ твърденията в горния текст.
Човек се учи цял живот. Успехи !
2014-09-05 #2  Мария Алексиева Г-жо Раевска, благодаря Ви за мнението!
Пишейки статията си, съм изхождала от идеята, че по време на сън трябва да има постоянен топлообмен между тялото и въздуха в стаята. Изолацията, за която Вие говорите, би причинила запарване, изпотяване и лош сън в крайна сметка. Никой не говори за топлопроводимостта на металите, иронията Ви е безпочвена. Може би ще споделите, откъде съдите, че олекотената завивка трябва да е лош проводник и добър изолатор. Може би имате конкретни компетенции?
2014-09-05 #1  Раевска Абсолютно НЕПКОМПЕТЕНТНА ПИСАНИЦА ! Материалът на завивката ТРЯБВА да ДОБЪР ТОПЛОИЗОЛАТОР, за да запази топлината на тялото Ви.
В тази публикация неколкократно се препоръчва обратното: Плънката на завивката да е ТОПЛОПРОВОДНИК -още от първото изречение и нататък се препоръчва ДОБЪР ПРОВОДНИК. Само остана да препоръчат пълнеж от медни или алуминиеви микрофибри.
Бих УВОЛНИЛА ВЕДНАГА и БЕЗВЪЗВРАТНО написалия тази статия не само заради липса на елементарна техническа грамотност , а и заради вредите, които носи на името на интернет-медията. "Какви ли още недомислия има публикувани в нея ? " се пита читателят и отива на по-достоверен източник.
|
|
Вторник 31 Януари 2023 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
 Златен корен (родиола) срещу умора и понижен тонус
Родиолата, позната още като "златен корен", е сравнително ново растение за науката. За първи път е научно...
  Животът е кратък
"Животът е кратък. И трябва да можеш. Трябва да можеш да си тръгнеш, когато филмът е лош. Да захвърлиш...
 Класация: Златни хитове, песни които ни правят щастливи
Хитът "Don't Stop Me Now" на легендарната британска група "Куин" е на първо място в класация на "щастливите...
 Защо да накисваме предварително семена, ядки и варива?
По време на пости многократно увеличаваме количеството на консумираните зърнени и бобови храни, а суровите...
  Слънчогледовите семки са достъпни, вкусни, много полезни
Печеният слънчоглед е най-популярната семка у нас. Започнеш ли веднъж, няма отърване, докато не приключиш...
  Сатурнова дупка - кризата преди рождения ден
Имате ли чувството, че в дните около рождения си ден сте някак потиснати, изнервени, твърде умислени...
  Как да се справим с пасивно-агресивен човек?
Пасивната агресия се отнася до хора, които са враждебни към нас, но не показват открито или пряко...
  Кехлибарът - камъкът на щастието
Бижутата, изработени от кехлибар, излъчват топла, екзотична красота. Цветът на камъка варира от светло...
  Да живееш естествено = да живееш истински
Да живееш истински, значи да живееш естествено. Това обаче го разбрах по-късно, когато сама се изненадах...
  Дори през зимата – здрави и красиви
Задава се зимата – сезонът, беден на „естествени” здраве и красота от природата. С преминаването сезонът...
  Бактериите, моите приятели
Рядко мислим за бактериите като нещо добро, особено когато става дума за тялото ни. По-скоро сме склонни...
  Защо нараняваме близките си най-силно и как да спрем да го правим?
Труден ден на работа, проблеми с прекия началник, после трафика, съседката от долния етаж, която продължава...
  Киселото зеле - зимното съкровище
За българите киселото зеле е класическа зимнина, заедно с туршията и киселите краставички. Приготвянето...
 Играта на децата - чиста наука. Науката - чиста игра
Учените все по-активно изследват играта на децата и откриват повече сходства между нея и собствената...
  Забравените свойства на английската сол
Когато чуете „английска сол”, най-вероятно в главата ви нахлуват мисли за клизма, детоксикация и отслабване,...
 Фитнесът като удоволствие - II
Плажен отдих
В съзнанието на мнозина почивката на море означава само лежане и събиране на тен от сутрин...
 Как да запазим вкуса към живота?
Чувствате сетивата си изморени и изхабени? Нищо не ви радва, всичко ви е равно и еднообразно, животът...
  Техники за запаметяване
Както тялото може да се тренира физически, така може и дори трябва да тренираме ума си, за да ни служи...
  Как изживяваме смяната на времето?
Пролет е. Предполага се, че светлината и топлото време трябва да ни вдъхнат нови свежи сили, настроение...
 Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 29
Ден 29 от Коледните пости. Вчера вечерта премина в приготвяне на сурвакница за детето. Опуках царевица...
  Безсрамно за срамните болести
А сега преглътни това, което ядеш, допий си кафето и ако си от тези, които се изчервяват, стане ли дума...
  Професия „дула”
Моментът на раждането е особен за всяка жена. Всяка бременност протича различно, всяка жена е различна,...
 Сладък картоф (батат) за стабилизиране на кръвната захар и засилване на имунитета
Сладкият картоф навлиза все по-бързо и успешно в менюто и е предпочитан продукт от много хора, които...
|