Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Валери Йорданов: Този свят отдавна е женски - харесвам го точно такъв


Още за ролята му на Стоян Ковача във "Воевода" и за работата със Зорница София


        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Румена войвода е силна жена, жена-войводка. Тя следва своя път, следва своята същност, прави своите жертви. Но на пътя на сърцето на всяка велика жена в историята застава поне един изключителен мъж. За Румена - Зорница София, това е Стоян Ковача - Валери Йорданов.

Когато гледах трейлъра на филма, също така написан, продуциран и режисиран от Зорница София, поисках да знам повече за мъжа, пресякъл и останал в живота на героинята й. И понеже чакам с нетърпение филма "Воевода", потърсих Валери Йорданов да разкаже за героя си, филма и какво мисли за силните, целеустремени жени.

Валери, ти си в ролята на Стоян Ковача, първият мъж до Румена в четата. Филмът ще хвърли повече светлина върху техните отношения. Но разкажи малко повече за твоя герой, както го видя ти, още прочитайки сценария?

Ами… Стоян Ковача за мен е много интересен персонаж. Странна и дива порода. Занаятът му е достатъчно силен мотив веднага да ми стане любимец. В онези времена да си ковачът на селото означава не само да биеш с чука подкови по цял ден, но и да имаш много други познания. Да разбираш от метали и техните обработки, да си много здрав физически и правейки ножове, ками, каракулаци, ятагани или брадви – прекрасно да можеш да боравиш с тях. Да усещаш баланса между дръжка и острие и да владееш оръжията майсторски. С това и се занимавах в по-голямата част от тренировъчния лагер, на който се обучавахме, подготвяйки се за филма.

От друга страна Стоян е и байрактарят на четата.


В онези времена да си байрактар означавало, че ти си „вторият войвода“. Байрактарят е трябвало да бъде подготвен и стратегически, защото при евентуална смърт на войводата битка, байрактарят трябвало да може да изведе четата и след това автоматично ставал войвода. Не случайно и бащата на Румена е бил байрактар. И Левски е бил знаменосец, наследявайки тази стратегическа роля.

Как се работи със Зорница София – хем режисьор, хем в образа на Румена

Зорница София е много "хъслия човек". Преследва целта си устремено и трудно се отказва. По време на подготовката за филма всеки ден яздехме, стреляхме с лъкове, въртяхме бичове, борихме се и се фехтовахме и тя достигна едно завидно ниво на физическа подготовка. Даже в една „любовна сцена“ си направихме аркади и ходехме сини след това. Майтапех я, че е станала по-мъж от мъжете. Това се и търсеше. А уговорката ни в четата на филма „Воевода“ да не се „актьорства“ и играе. И взаимоотношенията и битките в този филм са документални, плътни, пълнокръвни и истински.



Като режисьор – знае какво иска. Като актьор – също.


Трудни ли бяха снимките в Осоговската планина? Със сигурност е имало екстремни моменти за всички, но как ти се отрази на теб снимачният процес?

Реално историята се е случила там, в Осоговската планина, но ние снимахме на други, любими вече за мен места. Беше екстремно, диво и мога да кажа, че не ми се е случвало в друг филм да имам такъв подготвителен процес преди и след началото на снимките.

Около два месеца преди началото с нас се занимаваше Димитър Труканов. Изключителен майстор в ездата, стрелбата с лък от кон и боравенето с бич и хладни оръжия. (*той играе бащата на Румена). Моите отъжия бяха брадвите. Всеки ден ние ходехме при него и той ни обучаваше. След това бяхме в Жеравна, където протече тренировъчния лагер и по-голямата част от снимките на филма.

Там се срещнах с изключителни хора и се родиха приятелства, които са за цял живот. С Вальо Вълков, който ни приюти в неговата къща „Юнашки глави“, с Миро Лисичков, който ни учеше да въртим каракулаци и ятагани, с Миро Петров – учителят ни по борба и пехливанлък и с Петър Минчев-Гущера, който ни учеше в действие на начини и тактики за оцеляване, измъкване или премахване на противника.

Виж повече снимки и емоции от фестивала на народната носия в Жеравна

Убеден съм, че всеки един голям филм се нуждае от такава пред-подготовка. Както и че всеки един от актьорите във „Воевода“ получи, освен изключителните преживявания, и една страхотна школа и кондиция, които ще може да ползва, ако поддържа, до края на живота си.

А екстремни моменти имаше много. Имаше и умора и пот и контузии. Още лекувам една от тях, но тя си е моя и си я обичам.




Днес голяма част от мъжете имат проблем със силните и целеустремени жени, има ли нещо от перспективата на твоя герой, което смяташ за валидно и в нашето, модерно време?

Не знам какъв им е проблемът на мъжете, защото този свят отдавна е женски. Харесвам го такъв и харесвам и уважавам силните жени. А валидното и рядко срещано днес качество е да можеш да се бориш. Да се откажеш от победата, защото си човек или да си готов да загинеш за нея, като животно, ако си убеден, че тя е правилна и свещена за теб.

Имам чувството, че днес много хора се раждат вече предали се.
Моля се да бъркам.


Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Интервю с магистър-фармацевт Петя Цонева
· Виктория Бешлийска: Езикът дава характер, отличимост, чувство за принадлежност
· Цвят и свежа провокация в градската среда - Виктория Георгиева-Mouse
· Десетте най-добри покер филма
· Все още има утре: Филмът, който победи Барби в боксофиса в Италия
· Мики Маус стана герой във филм на ужасите
· Херман Хесе: „Мъдростта е да мислиш с песимизъм, а да действаш с оптимизъм"
· Червената рокля - милиони шевове, които разбиха културните бариери
· Banksy дарява 13 милиона долара за преобразяването на затвор
· Ейми Джонсън - историята на първата жена пилот
· 30 години от смъртта на незабравимия Фреди Меркюри
· Гена Димитрова: Живях от изкуство, живях от любов…
Вторник
12
Май 2026
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2
3

4
5
6
7
8
9
10

11
12
13
14
15
16
17

18
19
20
21
22
23
24

25
26
27
28
29
30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Бягство
Не бе различна нашата любов отиваше си връщаше се пак заедно с полуспуснати клепачи с една усмивка...
Защо се интересуваме от живота на известните?
Телевизията, списанията и вестниците непрекъснато ни заливат с пикантни подробности от живота на известните....
За всяка минута гняв...
За всяка минута гняв губим 60 секунди щастие....
Световен ден на книгата - 23 април
През 1995 година ЮНЕСКО решава да обяви Световен ден на книгата и авторското право, а за дата е избрана...
Кукувица кука за Гергьовден
Закукала кукувица рано ми, рано за Гергьовден. Закукала на ябълка, на ябълка, на петровка, на петровка...
1
И роза
бяло платно. нямам четка. нямам бои. не. боли. светлина струи. в мига. в звука. прозорче. няма...
Преглед на есенните якета – дамски къси палта тип тренч
Есента е сезонът на прехода – твърде хладно за леки дрехи, но и още топло за зимни палта. Тогава на преден...
Изобретяването на синьото
Синият цвят има дълга и сложна история - от наметалата на ренесансовите мадони до обикновените докерски...
Кои са най-популярните имена сред родените през 2019 г. бебета?
Най-често българите са кръщавали новородените си деца през 2019 г. с имената Виктория и Александър. Миналата...
"Защо още съм сама?"
Прибираш се у дома и е така отчайващо тихо. Няма кой да те прегърне през нощта в празното легло. Искаш...
1
Как да: Ушием гоблен
Шиенето на гоблени е като рисуване с конци. Почти от нищото – една панама и разноцветни нишки, из-под...
Тази любов. Така бурна. Така крехка. Така нежна. И безнадеждна
Тази любов Така бурна Така крехка Така нежна И безнадеждна Тази любов Хубава като деня Лоша...
Есенна красота, спираща дъха
Есента, както не сме я виждали на платно - жизнена, пъстра и озаряваща. Дъждът - уют за двойките под...
Дивите коне на Исландия
Исландия е магична страна. Страна на лед, огън, на магически пейзажи, които те връщат в прастари времена,...
18 октомври, св. Лука - Ден на художника
На 18 октомври художниците честват своя професионален празник. Той се отбелязва в деня на свети апостол...
1
Анди Уорхол: "Не се натрапвай, но нека всички знаят, че си тук."
Всеки човек има право на своите 15 минути слава. Всеки си има проблеми. Важното е да не правим проблем...
Романс
И достигнахме дивия пролетен бряг през мъглата на яростни клони. Върху мокрия пясък в мъчителен бяг някой...
Любовният смях
Чувството за хумор е сред най-споменаваните изисквания към мечтания мъж. И действително дамите са неудържимо...
Коледни пости - Ден 11:
Първо поражение. Гордостта поразява душата и тялото.
В неделя ме бе обзело безумно вдъхновение за кулинарстване. Разочарована бях от постния кекс, който сама...
Коледни пости - Ден 7:
Гювечът влиза в употреба. Да постят ли децата?
Днес закръгляме първата седмица от Коледния пост – седмицата на строг пост. Вече започвам да мечтая за...
1
Наброски преди отпуската
Мислили ли сте си, давали ли сте си сметка, че всяко пътуване и желана дестинация е, разбира се, приключение,...
Никога не се отказвай...
Никога не се отказвай от нещо, за което мислиш всеки ден!...
Игличка за щастие
Живеело в една гора малко таралежче. То винаги изглеждало много щастливо. Разбира се, като във всеки...
Берлин – модерен град с много история II
В Берлин видях, как изглежда визуално демокрация в действие, колкото и това да звучи клиширано. На огромен...
Нещата винаги изглеждат невъзможни, докато не ги осъществим
Нещата винаги изглеждат невъзможни, докато не ги осъществим....
1
Луси Мод Монтгомъри: "Докато има живот, има надежда."
Луси Мод Монтгомъри е най-известната канадска авторка на детска литература, добила особена популярност...
2011 – годината на Заека
Според легендата, Буда извикал на върха на свещената планина всички животни, за да сподели с тях посрещането...
"Поне опитай!"
Ако всички ти казват: "Няма да стане", намери този, който ще ти каже: "Поне опитай!"...
Любовта и безразличието
- Ах, ЛЮБОВ, така мечтая да бъда, като тебе – с възхищение все повтаряла ВЛЮБЕНОСТТА, ти си много по-силна...
Тест: 23% от тестваните риби у нас са с наднормено съдържание на хистамин
В 23% от изследваните риби от търговската мрежа тествани от Активни потребители са открили наднормено...
1
Български актьори с емблематични он-лайн монолози
Христо Мутафчиев, Деян Донков, Весела Бабинова, Велислав Павлов, Йоана Буковска, Валентин Ганев, Лили...
"От сън дълбок се събуди..."
"...От сън дълбок се събуди", но не и с широко затворени очи...
Камъни и кристали. Как и дали наистина ни помагат?
Носили ли сте някога от онези магнитни гривни, за които се твърди, че поддържат кръвното ви налягане...
Не е за теб успех, който изисква всяка цена. Нищо хубаво не става с насилие
Не е за теб успех, който изисква всяка цена. Нищо хубаво не става с насилие....
Имам седем тона умора по себе си
Имам седем тона умора по себе си. И едно недоверие, на всичко отгоре. Продължавам да пиша по звездните...
1
1 април – ден на хумора и лъжата
На 1 април се подсещаме, че „днес май трябваше да се лъже”. Ама да се лъже качествено, с финес и професионално....
Изследване: Какво има в пакетираните сандвичи и какво продават край училищата у нас
От Асоциация „Активни потребители“ са направили тест на предлаганите край училищата готови пакетирани...
6 юли: Започва фестивалът Сан Фермин в Испания
Испания е известна с фиестите си, с бикоборството и с буйния темперамент на гражданите си. Всичко това...
Мароко - Страната на 1001 нощ - I. Танжер
„Танжер наистина си струва да се види!” и „Изобщо не ми харесва!”, са само част от многото и разнообразни...
А лятото е само наужким
Листата от старост се полюшкват. Държи ги вятърът на мушка. Падат на асфалта олющен и от студ на купчини...
1
Ода за пейкинга
Обичам градските паркове. Не градинките до заведенията, не 2-3 пейки в сложна конфигурация. Истинските...
Сватбена рокля на 120 години ще украси 11-тата булка в рода си
Сигурно е голямо улесенение за една току-що сгодена жена да знае със сигурност какво ще облече на сватбения...
За това как да се грижим за жените и как да се отнасяме с тях
Малкият Джек и малката Джил, като слизали по хълма, паднали, ударили си коленцата, ожулили си нослетата...
Сутрин с кафето, миг красота и нежност
Сутрин рано, миг тишина с кафето. Мислите се реят и чертаят невидими пътечки, по които да мине денят...Несъзнателно...
Беладоната и чародейната сила на прелъстяването
Имената на беладоната съхраняват от векове тайнствената й мощ. Противоречието на нейната употреба се...
1
Първият български химн "Шуми Марица"
Никола Атанасов Живков от Велико Търново е автор на “Черняев марш” - славния военен марш, от който започва...
Зелен оазис в Лондон от Airbnb и Pantone
Цветът на 2017 г. - Greenery (Зеленина) оживява в малък оазис в Лондон. Зад фасадата на поредната скучна...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook