Как да съхраним картофи през зимата
Изпрати
В нашата страна картофите са основен продукт в зимното меню. Независимо дали ги печем, варим или пържим обикновено са на масата ни почти всеки ден. Затова чувалчето с картофи „собствено производство”, подарено от от роднини е безценен подарък, но изниква тежката задача как можем по дълго да ги съхраним.
Място за съхранение
То трябва да бъде сухо, прохладно и тъмно място. Идеалното помещение е изба или мазе, но малко домакини разполагат с нещо подобно. В рамките на апартамента с подобни достойнства може да се похвали само килера. Задължително е да няма достъп на слънчева светлина, защото тя вреди на картофите. Под въздействието на слънчевите лъчи в тях се образува вредното вещество соланин, което можем да познаем по зеления цвят на кората. В такъв случай те вече не са годни за ядене и могат да се използват единствено за посадъчен материал.
Подготовка на картофите
Преди да приберем картофите в килера, трябва да ги разстелем за няколко часа на свеж въздух. Така ще се изпари излишната влажност, която може да предизвика болести и гниене по картофите.
След това картофите е необходимо да се сортират. Тези, които са идеално подсушени, не много едри и без никакви недостатъци оставяме за дълъг период на съхранение. По-едрите картофи могат да издържат максимум до средата на зимата, защото с времето в тях се образуват кухини, които осезаемо влошават вкуса им. Затова тях трябва да употребим в по-кратък срок. Накрая трябва да отделим всички натъртени и с тъмни петна грудки и да ги сготвим в рамките на няколко дни.
Съхранение
Сортираните картофи трябва да прехвърлим в касетки с отвори. За да осигурим добра циркулация на въздуха не бива да ги поставяме нито на пода, нито плътно до стената, а най-добре върху рафтове.
Най-подходящата температура за съхранение на картофите е около 2-3 градуса и влажност на въздуха не повече от 90%. При по-ниска температура грудките замръзват, а съдържащото се в тях нишесте започва да се превръща в захар. В следствие на това такива картофи стават сладки и безвкусни.
С влагата можем да се борим като между редовете картофи сложим дървени стружки или пластове хартия. Важното е материала да е хигроскопичен и да попива всяко запотяване на грудките.
Внимание, соланин!
Както вече казахме, това е вредно вещество, което се образува в грудките при неправилно съхранение. От него картофите придобиват горчив вкус и причиняват дразнене в гърлото. Ако съдържанието на соланин значително превишава нормата, може да се стигне и до хранително отравяне. В повечето случаи резултатът е стомашно-чревно разстройство, учестено сърцебиене и задух. При по-тежките форми на отравяне обаче може да се стигне до гадене, повръщане и нарушена бъбречна функция. Затова обезателно трябва да проверяваме картофите преди готвене. А тези от тях, които са позеленели и прокарали, да не използваме за храна.
|
Коментари
2010-11-08 #2 Ния Стоянова Wildprincess, благодаря за поправката. Мислех, че корена на термина идва от хидро (гр. вода), но изглежда произхода е друг.
|
|
Вторник 3 Декември 2024 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
Кулинарните тайни на барбекюто
Лятото не е същото без поне едно хубаво барбекю с приятели. Дали е в задния двор, който обикновено се...
Ориз с черни гъби, соеви кълнове и пиле
След успешното покълване на боб мунг - зелена соя, започнах да се чудя къде да включвам кълновете освен...
Ghriba - марокански сладки
След пътеписа за Мароко на Анелия и статията й за Мароканската кухня, бях много впечатлена и вдъхновена....
Пролетта идва с... киселец
Да, традиционно е закичена с кокиче, но ако говорим за идването й в менюто ни, определено това може да...
Pancakes (палачинки)
У дома нещата стоят така: палачинките от нашето детство приготвя половинката, а този тип pancakes моя...
Постни банички с праз и маслини
Много лесна и семпла рецепта за постни банички с праз и маслини. Хубава се получи. Ще ви споделя как...
Всичко за яйцата - I
Яйцата са един от основните хранителни продукти. От тях можем да си приготвим както бърза и лесна закуска,...
Тиквата – склад за витамини
С напредването на есента постепенно плодовете започват да изчезват от трапезата ни. Някои от тях се опитваме...
Гръцка мусака
Мусаката е традиционно гръцко ястие и за разлика от тази, която сме свикнали да хапваме в България в...
Постни лозови сарми с царевица
Тези лозови сармички за поредната вариация на класическите. Добавих им царевица, защото Игнажден наближава,...
Мини "Руло Стефани"
Имайки предвид, че сме свикнали ако има сварено яйце в кайма да го оприличаваме на "Руло Стефани", реших...
Супа от коприва, елда, гъбки и булгур
Реших да се възползвам от ценните качества на копривената супа, но да й прибавя и нещо друго. Какво обаче......
|