Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Познаваме ли законите?


За жените често се говори като за „слабия пол“ и с това идва и внушението, че те са по-уязвими и се нуждаят от по-специална защита. И въпреки че равноправието между половете е конституционно установено, все пак има една по-специфична част от правата ни, която е добре да познаваме, за да можем да се защитим при нужда.

Правата на жените са важен дял от общата концепция за правата на човека и през последните няколко века те са заложени в редица декларации и конвенции. Как обаче можем да си служим с тези права в държавата, в която живеем и спрямо нейните действащи закони?

В случай на:

Домашно насилие – този проблем, за съжаление, у нас е все по-разпространен и засяга големи групи от хора. Положителното е, че все повече от тях се престрашават да преодолеят срама и страха и да потърсят помощ. Законът за защита от домашното насилие е сравнително нов закон – от декември 2009 г., но благодарение на него много жени и деца са успели да получат закрила. Макар и бавно, България прави своите малки крачки в тази посока.

Съгласно този закон, домашно насилие е всеки акт на физическо, сексуално, психическо, емоционално или икономическо насилие, както и опитът за такова насилие, принудителното ограничаване на личния живот, личната свобода и личните права, извършени спрямо лица, които се намират в родствена връзка, които са или са били в семейна връзка или във фактическо съпружеско съжителство. За психическо и емоционално насилие върху дете се смята и всяко домашно насилие, извършено в негово присъствие.

По силата на този закон, мерките за защита включват: задължаване на извършителя да се въздържа от актове на насилие, отстраняването му от съвместно обитаваното жилище за срок, определен от съда, включването му в специализирани програми, временно настаняване на децата при родителя, който не е извършил насилието, както и глоба за извършителя в размер от 200 до 1000 лв. Също така, при необходимост може да се издаде т. нар. „ограничителна заповед“ за забрана за доближаване на пострадалата, отново за определен срок, като той може да бъде до 18 месеца.

Важно е да знаете, че при извършен акт на насилие – физическо, сексуално или др. форма на тормоз, е необходимо да отидете на лекар възможно най-скоро, за да ви бъде изготвено медицинско удостоверение. Това можете да направите при личния си лекуващ лекар, в Съдебна медицина или при който и да е лекар. При личния си лекар заплащате единствено потребителска такса, което е важно, ако над вас е упражнено и икономическо насилие и не разполагате с финансови средства.

Срокът да подадете молба за защита е до 1 месец след извършеното насилие, като е възможно тя да не бъде подадена лично от вас, а от брат, сестра или др. роднина по права линия, от настойник или попечител, както и от директора на Дирекция „Социално подпомагане“ за непълнолетно лице, поставено под запрещение или с увреждане. Към молбата се подава и Декларация за извършено насилие. При подаването им НЕ се заплащат държавни такси.

Законът е предвидил защита и в случаите, когато молбата съдържа данни за пряка, непосредствена или последваща опасност за здравето на пострадалото лице. В този случай Районният съд в закрито заседание без призоваване на страните издава заповед за незабавна защита в срок до 24 часа от получаването на молбата. През това време можете да се намирате при близки или в специализирано звено за защита на пострадали от насилие (кризисен център). Адресите на кризисните центрове се пазят в абсолютна тайна, за да бъдете реално защитени и е изключително важно пред никого да не издавате местонахождението си, за да не бъдете уязвими и да подложите на риск и останалите настанени.

Затова, ако не можете да разчитате на помощта на близките си или не разполагате със средства да отидете някъде, където ще сте далеч и в безопасност, знаете, че имате алтернатива. Дори да не познавате в детайли правата си, те ще ви бъдат обяснени, щом направите първата крачка.


Сексуална експлоатация и злоупотреба – Сексуалното насилие свързваме най-често с изнасилването, но извън него, има и други форми на сексуална злоупотреба, за които понякога може и да не си даваме сметка или да смятаме, че за тях няма как да бъдем защитени, поради липсата на насилствен сексуален контакт.

Освен извършването на сексуален акт с проникване обаче, сексуално насилие може да бъде и: опипването на интимните части без нашето желание за това, постоянни сексуални намеци и разговори на подобни теми от страна на шефа или колега, или на друг нежелан субект, задължаване за участие в нежелани сексуални практики от страна на партньора ни, за гледане на порнографски материали, позиране, стриптийз, използване на предмети – изобщо всичко, което би могло да донесе сексуална наслада на човека, който ви насилва, но вие не желаете да участвате в подобна „игра“. Разбира се, една сериозна категория е сексуалната експлоатация на жени, използвани за проституция, въвлечени в трафик.

Децата също лесно могат да пострадат от сексуален тормоз, тъй като, особено когато са по-малки, те могат да не осъзнават деянието, или да им бъде внушено, че то е „нормално“, че става дума за „игра“ или проява на любов. Ако дълбоко в себе си детето чувства, че се случва нещо нередно с него, то може да изпитва вина и срам да сподели, както и да е заплашено от насилника, че то или негови близки ще пострадат, ако научат. Последствията от такъв вид насилие могат да бъдат много тежки за бъдещия живот на такова дете до степен на нарушаване връзката на доверие с противоположния пол, затвореност, суицидност, склонност към създаване на зависимости, невъзможност за извършване на нормални сексуални контакти в бъдеще, отклонения в сексуалното поведение и др.

По отношение на сексуалното насилие, важат всички мерки за защита, които се прилагат и при домашното насилие, като в случаите на изнасилване, трафик, сексуално насилие над деца/инцест, се прилагат предвидените в Наказателния кодекс наказания спрямо извършителя на конкретните деяния.

Брак и развод – Мястото, на което можете да научите какви са правата ви при сключване на брак или при развод, е Семейният кодекс. Съгласно него, има 3 режима на имуществени отношения при брак:

СИО – съпружеска имуществена общност
Разделност
Договорен режим – т. нар. „предбрачен договор“.

Когато не е упоменато изрично друго, се приема, че семейството се намира в режим на СИО. А ако сте решили да се спрете на варианта със сключване на предбрачен договор, то трябва да знаете, че в него се уреждат единствено имуществените отношения между страните, като: правата ви върху имуществото, семейното жилище, участието ви в разходите и задълженията, издръжката при евентуален последващ развод и пр., но с този договор НЕ можете да уреждате лични взаимоотношения, като честота на сексуалните контакти, домакински задължения и т. н. Договорът може да бъде променян във всеки един момент от брака ви толкова пъти, колкото желаете, стига да е със съгласието и на двамата партньори. Разбира се, това е „екстра“, която струва пари и изисква допълнителни усилия от ваша страна, но е оправдана като превенция срещу един мъчителен бъдещ развод с тежки процедури.

Разводът може да бъде по взаимно съгласие или по исков ред. По взаимно съгласие е когато е желан и от двама ви и след подаването на молба, подписана и от двамата, се сключва споразумение за уреждане на последиците от развода. То е доброволно и в интерес на децата, ако имате такива. В това споразумение влизат:

При кого ще останат децата и кой от двама ви ще ги вижда на определено време
Издръжката им
Кой ще ползва семейното жилище
Ще има ли измяна на фамилното име след прекратяване на брака
Уреждане на имуществените въпроси

Решението не подлежи на обжалване.

При развод по исков ред (или по вина) мотивите за прекратяване на брака трябва да се докажат и се посочват фактите, които са довели до необходимостта от развод. Възможно е впоследствие разводът по вина да се превърне в развод по взаимно съгласие.

Това са само част от правата, които имаме и които е добре да знаем. За допълнителна и подробна информация трябва да се обърнете към юрист.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Как да изберем безопасно детско колело?
· Когато жегата е наистина жестока
· Можем ли да се предпазим от улично насилие?
· Когато някой не се отнася към вас с обич и уважение...
· Мъжете, които си тръгват без обяснение
· Как се променят жените, когато не са обичани?
· Как да спрем социалните мрежи и смартфоните да провалят връзките ни?
· Егоизмът няма място в спалнята
· Какво научаваме през зрелостта за секса?
· Въображаемите ни врагове
· Уморена ли е душата ви?
· Скуката не е толкова страшна, колкото изглежда
· „Вечните хитове на България“, които жените слушат до болка, кръв и посиняване
· Циганското лято на живота ни
· Самодостатъчните жени
· Домашно училище за позитивно мислене
· Синдромът на мама-квачка
· Безсънието до детската люлка
· За какво да внимаваме при избор на детско яке
· Тротинетка за всяко дете – как да изберем
· Защо нараняваме близките си най-силно и как да спрем да го правим?
Събота
14
Декември 2024
П
В
С
Ч
П
С
Н
1

2
3
4
5
6
7
8

9
10
11
12
13
14
15

16
17
18
19
20
21
22

23
24
25
26
27
28
29

30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Карел Чапек: "Книгата трябва да създава читателя"
„Представете си само каква тишина щеше да настане, ако хората говореха само това, което знаят.“ „Едно...
Новите мании – невидима заплаха
Свикнали сме да мислим за зависимостите като за личен проблем. Наркотици, алкохол, никотин, захар – злоупотребата...
В живота няма нищо даром, но битките ни носят безценни дарове
В живота няма нищо даром, но битките ни носят безценни дарове. ...
Марк Твен - от просяка до принца
Когато говорим за хора, които завинаги ще останат в историята, несъмнено Марк Твен (30 ноември 1835...
8 неща, които да сторим, преди да дойде зимата
Когато премине златната есен, небето се схлупи и почнат дъждовете, усещаме все по-ясно студения дъх на...
Имате ли чувството за хумор?
Не го виждаш, не го чуваш, а може да ти потекат сълзи заради него. Що е то? Не, не е Батман с шапка невидимка....
Реч в Сорбоната
Да изучаваш философия е редно, в най-добрия случай, след петдесетте. Да изградиш модел на обществото...
12 април - Ден на авиацията и космонавтиката
На днешна дата светът отбелязва Деня на авиацията и космонавтиката. На 12 април Юрий Гагарин става...
Орел и гълъб - Йохан Волфганг Гьоте
Разперил млад орел крила, На лов поел, Но в миг пронизва го стрела И скършва устрема му смел. Той...
Как се празнува Великден по света - I
Всяка година милиони хора по света празнуват Великден. За православните християни това е най-светлият...
Коледни пости - Ден 2:
Закуската, трудности в супермаркета, нови идеи.
Вторият ден започва с огромно предизвикателство – закуската. Свикнали сме у дома да закусваме филийки,...
Изчезват ли занаятите?
Преди време една баба от нашия блок ме помоли следното: „ Ти си младо, ходиш насам- натам, я виж, дали...
Бягство
Не бе различна нашата любов отиваше си връщаше се пак заедно с полуспуснати клепачи с една усмивка...
Поезията на Мара Белчева
Простряло е зад глухата алея… Простряло е зад глухата алея мълчанието тъмните си двори. Висока порта...
Яростта и Тъгата
„В едно вълшебно царство, в което неосезаемите неща стават конкретни, имало някога едно чудно езеро....
Поколението на новите номади
В последните години из Европа и Америка все повече нашумява номадският начин на живот. Млади и възрастни...
Едно кафе за душата ти....
Вървиш си с чаша кафе в ръка и изведнъж някой минава и те бута, а кафето ти се разлива навсякъде. -...
Голата душа
Веднъж при един мъдрец дошло младо момиче. Красивата девойка обаче била обляна в сълзи. - Какво да...
Морето!...
Морето! Най-голямото събитие! Как ме издига към върха си - целия отново ме зазижда във кристала си. В...
Никой не е намерил света такъв, какъвто му се иска да бъде
Никой не е намерил света такъв, какъвто му се иска да бъде. Ако се наложи да направите нещо, направете...
Последният голям бал в Европа - на династията Романови
През 1903 г. Романови, последна и най-дъло управлявала руската царска династия организира пищен бал с...
КАНАПЕ-19 - дизайнерът Tobia Zamboti с провокация (снимки)
КАНАПЕ-19 (COUCH-19) е провокативното заглавие на дивана на дизайнерa Tobia Zamboti, който насочва вниманието...
Фрида Кало - между черната котка и колибрито
Пъстра квадратна къща с кобалтово сини стени и тесни прозорци ни посреща на улица „Лондрес” 247 в квартал...
17 ноември - Международен ден на студентите
Международният ден на студентите се отбелязва ежегодно на 17 ноември от 1941 г. Датата е избрана през...
И последният човек е нужен някъде, за нещо
“Да се чувстваш нужен. Въпреки всичко. Да бързаш занякъде, да носиш нещо, да вярваш, че те чакат, че...
Голямата ти сестра е най-важният човек в живота ти. Ето защо!
Искрено вярвам, че колкото и голяма (или малка) да е разликата между две сестри, те инстинктивно се стремят...
Лошите моменти идват, за да ни отворят очите за хубавите, които не ценим
Лошите моменти идват, за да ни отворят очите за хубавите, които не ценим....
Четенето като опияняващо удоволствие
Скъпи ученици, зная, че нямате много време за четене на книги. Сигурно си мислите, че това е скучно и...
Универсалният магазин и жената в него - пред и зад щанда
През втората половина на 19 век в Европа тече т. нар. Втора индустриална революция. Тя е свързана с масовото...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook