Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Растителните белтъчини


Всички знаем, че белтъчините са основната градивна единица на нашето тяло. Затова, трябва да си доставяме достатъчно количество от тях с храната и то ежедневно. Това е необходимо, защото организмът ни не може да съхранява запаси от аминокиселини.


Логично изниква въпросът: Какво значи достатъчно?
Според последните изследвания за всеки килограм от телесното ни тегло е необходимо да приемане около 1 гр. белтъчини или иначе казано, ако тежите 55 кг. са ви необходими 55 гр. чисти белтъци на ден.

След това изниква въпросът: От кои храни можем най-пълноценно да си ги набавим?
За най-богати на белтъчини храни се смятат месото, рибата и млечните произведения. Съответно за растителните продукти е разпространено схващането, че съдържат незначително количество белтъци. Дали наистина е така и кои в действителност са най-богатите на аминокиселини храни?

Може би ще се учудите, но първенството в тази класация водят ръжените кълнове (42% белтъчини). Следват ги всички останали кълнове – соеви (36%), житни (28%) и т.н. За сравнение най-богатото на белтъчини месо, телешкото, съдържа 22 % белтъци. Изпреварват го и много други растителни храни – боб, леща, фъстъци, шам фъстък, кайсиеви ядки, сусамов тахан.

Затова, ако нямате желание ежедневно да се храните с месо и млечни продукти, просто заменете пържолата си с някоя от изброените по-горе храни. Още повече, че прекомерната консумация на месо, по-често от 4-5 пъти седмично, води до сериозни здравословни проблеми. Отпадните вещества от разграждането на животинските продукти в организма поразяват вътрешните органи, най-вече бъбреците, черният дроб и увреждат ставите. Месото съдържа и много токсини, които се натрупват в организма и са предпоставка за развитие на ракови заболявания.
Това съвсем не означава, че не трябва да се храним с месо. Напротив, мисълта ми е, че всяка крайност е вредна – както яденето на животински продукти 3 пъти на ден, така и пълното отказване от тях.

Но да се върнем пак на кълновете. Те са прекрасна храна не само, заради високото си съдържание на белтъчини, а и заради силната биологична енергия, която синтезират семената при покълване. Тогава се извършва истинско чудо – ензимите, витамините и антиоксидантите се увеличават почти десетократно, а белтъчините, мазнините и въглехидратите се разграждат съответно до аминокиселини, мастни киселини и захари. Затова организмът ни може пълноценно да усвоява белтъчините от различните кълнове, за разлика от тези в сухите бобовите храни.

Още една масова заблуда е, че няма растителна храна, която да съдържа всичките 8 незаменими аминокиселини, тоест тези, които организмът ни не може да синтезира сам. Всичките до една могат да се набавят от бобовите храни, киноата, част от зърнените и от ядките. Затова, не подценявайте растителните продукти. С богатото си съдържание на витамини, минерали, балансни вещества и белтъчини, те са напълно пълноценна храна.

Съдържание на белтъчини в някои растителни продукти

Ръжени кълнове 42%
Соя 36%
Житни кълнове 28%
Фъстъци 26%
Боб, леща, нахут 19-25%
Лешници, бадеми, слънчоглед, тиквени семки, кайсиеви ядки, сусам - 16 до 24%
Сусамов тахан 22%
Орехи 10-15%
Пшеница, царевица, овес, ръж 12-15%
Спагети и макарони 9-12 %
Кафяв и бланширан ориз 8-10%
Кестени 6-10%
Гъби 3-4%
Пълнозърнест хляб 7-10%
Царевица (замразена и от консерви) 2.5-5%
Грах 5-7%
Чесън 5%
Лапад, спанак, коприва, киселец 3%
Картофи 2 %
Коментари
2014-03-15 #13
Зина
Привет. За какво количество са дадените %, за 100гр, една шепа, пет зърна???
2014-01-30 #12
Стела
"...мисълта ми е, че всяка крайност е вредна – както яденето на животински продукти 3 пъти на ден, така и пълното отказване от тях."

"...така и пълното отказване от тях." – Мили Господи! Това вече е безобразие. Такъв непрофесионализъм, такава некомпетентност, предубеденост и мързел отдавна не бях срещала. Та, светът е пълен с вегани и суровоядци, и то от десетилетия (макар и да живеят в неведение за това, че е "вредна крайност").
Ето откъде горките хорица "черпят" информация, за да говорят всевъзможни глупости.
2014-01-16 #11
Ina
Моля, обяснете къде имате информация и кои са медицински институти, където сте проверили с за юридическите медицински въпроси и коментари на храните, които сте направили в своя статия! Имате ли квалификация за медицински съвети за храна и здравословно хранене?
2011-08-31 #10
Hera
Привет, таблицата присъства от началото на публикация на тази статия - 01.10.2009
Различните видове леща /а те са много/ имат различно количество. Това винаги важи не само за тази култура и за протеини, а и за всички храни и вещества в тях.
Среда, вид, род, отглеждане - всичко оказва влияние.
Поздрави
2011-08-31 #9
didatzeni
mario,когато писах за лещата,таблицата от долу я нямаше. .Писах за лещата,щото ми е любима от бобовите,но за съжаление в България не се употребява много.А ето тук,в тази таблица много добре е отбелязано количеството на растителните протеини: http://www.bb-team.org/articles/3276_rastitelni-iztochnitsi-na-protein#axzz1WWYpWVP1
2011-08-29 #8
Вера
теменуга, за "няколко дни" стават "малки кълнчета" Най-добре е да пробвате хора. Когат усетите ефекта от кълновете няма да си мислите, колко да са големи сега, 15 или 18% ще усвоя. Чак е смешно. Успех
2011-08-29 #7
temenuga
E, да... ,но.... колко трябва да е високо калнчето? на кой ден стават толкова богати на белтъчини? някои диетолози казват,че трябва да се чакат няколко дни, други, че са най-полезни като много малки кълнчетата
2011-08-28 #6
mario
как да не е отбелязано бе...я виж малко по на горе
2011-08-24 #5
теменуга
Аз знам, че кълновете са наи-полезни като са малки. Колко трябва да е дълго кълнчето, за да са достатъчно пълни с протеин. Аз не ги чакам много.През лятото 32 часа в горещата кухня. През зимата повече...
2011-08-10 #4
didatzeni
Леща не виждам да е отбелязана в статията.Тя има 32% протеини /белтъчини/ и е много полезен продукт.
2011-04-09 #3
pami99
благодаря за информацията
2011-02-11 #2
Iskra
Здравей, Иво! Наистина има разнопосочна информация. Основната причина е, че съществуват различни сортове пшеница. Най-много белтъчини има в дивите сортове лимец, динкел, спелта (можеш да ги намериш в здравословните магазини), след това е твърдата пшеница и най-бедна на белтъчини е популярната мека пшеница. Някъде в компютъра имам една подробна таблица с хранителна информация на различните зърнени култури, но изглежда ще ми отнеме време да я открия.

Другата причина за разминаването е, че при кълновете количеството на веществата се мени всеки ден. Белтъчините се увеличават процентно на първия ден от покълването, още на втория, третия и обикновено достигат максимума си на 4-ия ден. Но това се дължи не само на синтеза на нови аминокиселини, но и намаляването на нишестето - тоест реално не е чак толкова голямо. И все пак нормално е, да ти прилошее от 300 гр. ръжени кълнове, тъй като те са много концентрирана храна. 100 гр. комбинирани, например, с ядки е оптимално количество за едно хранене. Аз лично редувам кълновете от динкел с ръжени и овесени, други хора предпочитат да ги смесват.
2011-02-10 #1
ivo
Здравеите,искам да попитам за6то в едни саитове пише че ръжените кълнове съдържат 42 грама аминокиселини на 100 а в други че съдържат по малко от житните кълнове,кое е вярно и кое не е и от къде излиза информацията.аз пробвах да консумирам 300 грама на веднъж и се почуствах зле, каква е максималната дневна доза.аз тренирам усилено и се нуждая от солидна доза аминокиселини.кои кълнове бихте ми препоръчали. благодаря на всички които се отзоват
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Как да не съсипем косата си по време на диета
· Отслабване, а не слабоумие
· Най-фертилните храни - I
· Как да си направим кълнове от боб мунг?
· Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем, ден 8
· Боб мунг (папуда) - още един здравословен избор
· Масло от карамфил за здрава кожа и при дентални проблеми
· Как да приготвим слънчев чай?
· Матча - не просто зелен чай, а цяло изкуство
· Ботокс - ето кои са най-често задаваните въпроси за процедурите
· Откровено за майчинството между митовете и истините, които никой не признава
· Защо майките трябва да слушат единствено бебето и инстинкта си?
· 10 идеи за укрепване на имунитета през есента
· Можем ли да отслабнем с ягоди? 10 причини да ги хапвате с наслада
· Тази подправка намалява нивата на холестерол
· Пирамида на здравословното хранене
· Полезни ли са диетичните храни?
· Полезните мазнини
· Зелето: нискокалорична супер храна за костите, сърцето и имунната система
· 6 причини защо да включим гроздето в храненето си
· Витамин Ц за деца - защо е важен за тяхното развитие?
· Защитен слой срещу инфекции: как действа KAdermin спрей при лечение на рани
· Обрат в разбирането за преддиабета: кръвната захар може да се нормализира и без отслабване
· Периодичното гладуване не превъзхожда диетите
Сряда
3
Юни 2026
П
В
С
Ч
П
С
Н

1
2
3
4
5
6
7

8
9
10
11
12
13
14

15
16
17
18
19
20
21

22
23
24
25
26
27
28

29
30
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Контролирате ли живота си?
Животът е като да плаваш в морето или да пилотираш самолет. Имаш предначертания курс, натрупваш умения...
Котката – домашният лечител
Малка пухкава топчица, котката е не само само миловиден източник на радост, но и вещ лечител. Като благодарност...
Пирей - още един плевел, полезен за здравето
Пиреят нерядко се явява проблем за големи пространства обработваеми и необработваеми площи, тъй като...
Емоционалното ни здраве зависи само от нас - I
Емоционално здравите хора са тези, които разпознават и канализират емоциите си, съвземат се от стреса...
"Човек живее с две и двеста..."
Безпаричие, оскъдица, бедност. Този, който не е стигнал финансовото дъно, той не знае за какво става...
1
Въображаемите ни врагове
Често виждаме в другите онова, от което се плашим в себе си, но рядко си го признаваме. Не е лесно да...
Планирайте през зимата, за да се случи през лятото
Един от начините да преживеем тегавата зима е да планираме всички онези приятни неща, които можем да...
Лятото – най-добрият сезон да се сбогуваме с цигарите
Не можете да издържите повече от час без да запалите цигара и с това си навличате куп неприятности –...
Как изживяваме смяната на времето?
Пролет е. Предполага се, че светлината и топлото време трябва да ни вдъхнат нови свежи сили, настроение...
Фитнес според типа фигура
За постигането на идеалната фигура универсална формула не съществува. Както всяка от нас вече е установила,...
1
Ползите на олиото от тиквено семе
Тиквата – един от символите на есента. При мисълта за нея в съзнанието ни се появява образът за вкусната,...
Непотребните вещи - още един начин да бъдем добри
Докато прибирах прането си в опит да го спася от поредната лятна буря се сетих, че гардеробът ми отново...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook