За поредна нощ се опитваш да заспиш. С часове се въртиш в леглото, но безуспешно. Най – после се унасяш, но вече половината от времето ти за възстановяване е отминалo. На сутринта се събуждаш, така както си легнала - неотпочинала и нетрудоспособна. Ако това ти звучи познато, значи си изпитала неволите на безсънието. Безсъние или инсомния се нарича състоянието на организма, при което човек трудно си набавя пълноценен сън, а понякога дори обозначава хроничната невъзможност за такъв. Всеки човек в определен момент от живота си е преживявал няколко безсънни нощи, но будуването става наистина вредно, когато се случва прекалено често и тогава започва да вреди на нормалното функциониране на тялото. Ако се чувстваш зле в кожата си, постоянно уморена и недоспала, следващите съвети могат да ти помогнат да си възвърнеш здравия сън.
Повечето хора биха започнали лекуването на инсомния като спрат приема на кофеин или биха потърсили помощта на хапчета за сън. Не винаги обаче едно такова решение помага, тъй като причините за безсъние са различни. От една страна, то е предизвикано от цялостното ни поведение през деня, а от друга може да бъде следствие от здравословни проблеми и стрес. Нека да разгледаме по – подробно видовете причини за инсомния и възможните начини за преодоляването им.
Поведението през деня влияе и през нощта
За да разбереш откъде идват проблемите със съня, трябва да направиш преглед на режима на храненето и движението си през целия ден. Важно е да промениш и всички останали фактори, които влияят негативно на почивката ти.
• На първо място, спазвай
здравословен хранителен режим, който да не те натоварва с гладуване, но в същото време да пречисти организма от остатъчните следи на вредните храни. А за да не се въртиш в леглото от преяждане или от глад, вечер яж толкова, колкото да се нахраниш, не повече.
• Внимавай с употребата на освежаващите кафе и безалкохолни напитки. Цигарите също действат възбуждащо за организма. Алкохолът пък нарушава нормалния цикъл на съня в неговата дълбока фаза и затова също трябва да се избягва.
• Спортувай,
движи се, за да се измори естествено тялото ти и самò да пожелае почивка. Чистене, копаене в градината, изкачване на стълбите - всяка една физическа работа е подходяща, стига да те изтощи. Все пак избягвай силовите упражнения точно преди сън, тъй като ще имат обратен ефект. Разходката след вечеря обаче е полезна, защото помага на доброто храносмилане и отпускането на организма.
• Търси баланса между труд и почивка през целия ден. Работата на компютъра, както и гледането на телевизия до късно вечер само подклаждат безсънието и възбуждат нервната система.
• Важно е да си осигуриш комфортно и спокойно пространство, което да е предназначено само за сън. Увери се, че спалнята е с подходяща температура, идеално около 21-22 градуса. Смята се, че колкото по – хладно е в стаята, толкова по – добре се спи. Опитай се също така да сведеш до минимум всички шумове и светлини, пречещи на заспиването.
• Създай си неизменен ритуал преди сън, който да показва на тялото, че е време за почивка, като например: лек масаж на главата и краката, плавно разтягане на мускулите,
слушане на успокояваща музика,
аромотерапия или четене на някоя хубава книга.
• Ако е възможно, си изгради навика да вечеряш, лягаш и ставаш по едно и също време всеки ден. Така ще си създадеш един устойчив ритъм, който ще намали хаотичността на деня и ще подобри качеството на съня ти.
Едно непосредствено решение на проблема предлагат сънотворните и транквилантите. Те са подходящи при пътувания, смяна на мястото за сън или на часовата зона, но при продължителна употреба често водят до зависимост. Ефектът на хапчетата за сън намалява с привикването на организма към тях и се стига до взимане на по – голяма доза. Друг техен минус е, че не лекуват причината за безсънието, а само симптома.
Като естествени и безвредни заместители на приспивателните могат да се приемат
чайове и запарки от различни билки. Подходящи са липа,
жълт кантарион, мащерка или пасифлора. Може да изпробваш следната рецепта:
запари една супена лъжица ситно нарязан липов цвят в 250 мл вряща вода. След около 20 минути прецеди запарката и я изпий гореща с лъжичка мед. Много бързо ще те отведат в страната на сънищата и няколко
капчици етерично масло от
лавандула или букетчета, сложени до възглавницата. Не подценявай и силата на изпитаните средства - топло мляко с мед и гореща вана.
Скритите причини
Възможно е горните съвети да не помагат, защото безсънието ти не се дължи толкова на вредни навици, колкото на по – дълбоки причини – медицински или психологически.
Хроничната инсомния често се свързва с неврологични заболявания като Синдрома на неспокойните крака или Паркинсонова болест. Възможно е тя да е предизвикана и от дихателен проблем, наречен обструктивна сънна апнеа, проявяващ се с многократно стесняване на гърлото и блокиране на дихателните пътища по време на сън. Много дългото безсъние е и един от симптомите за депресия, както и за заболяването Алцхаймер.
От друга страна, ако те мъчат безпокойство и стрес би могла да опиташ различни методи за релаксация на тялото и съзнанието. Казват, че първото условие за спокоен сън, е да се чувстваш в сигурност и безопасност. Затова ако си религиозна, би могла да си представиш как една по – Висша сила се грижи за теб и близките ти до сутринта, и така да оставиш тревогите си в „Нейните ръце”. Някои прости йога упражнения могат да са много подходящи за намаляване на стреса, който чувстваш. Отпусни всеки мускул в тялото си и успокой потока на мислите си. Концентрирай се върху дишането си, а не върху постоянно изскачащите образи в съзнанието си.
Усетиш ли все пак, че не можеш да заспиш, не започвай да се безпокоиш за това. По – добре стани и направи нещо различно - чети,
движи се, докато не се измориш. Опитай да говориш за тревогите си или да ги запишеш. И изобщо да ги изкараш от съзнанието си, защото нощта не е за мислене, а за почивка. Така или иначе, утрото е по – мъдро от вечерта.