Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Искате да сте по-малко зависими от телефона? Тренирайте се да скучаете



        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Днес е много популярно да се разграничават поколенията, като тези, най-новите Поколение Z са обособени по този признак - първият смартфон е на пазара, т.е. те не познават не само живот без интернет, но живот без смарт устройства.

Колкото и примамливо да е за нас, по-възрастните, да ги съжаляваме, обвиняваме, да им се подиграваме, ние не сме по-различни по отношение на смарт устройствата. Те са обзели ума на всички поравно и е достатъчно само да се огледаш в метрото, на някоя опашка или дори по улиците. Много се говори за тази зависимост и как тя пречи на живота ни, но само осъзнавайки причините да се появява, можем да я неутрализираме или поне да я балансираме с други занимания.

Та тази истина е, че смарт устройствата помагат на хората да не изпитват скука. Ние не понасяме и 5 минути без да правим нищо, да не сме ангажирани с нищо, да не бъдем забавлявани с нищо. Самият характер на тази технология даде възможност да се разделим с прекрасното чувство на нищоправене и нищомислене.

Но скуката е много важно състояние, особено за децата и ако сте родител вие сте наясно, че много деца от много малки свикват да бъдат забавлявани с телефоните на родителите си, само и само да не създават излишен шум. Като родител, не мога да осъдя подобно поведение, но мога да дам съвет да контролирате това, което детето прави на телефона.

Какво значи да тренираш да скучаеш?


Изглежда много лесно, няма нищо по-лесно от това да не правиш нищо, но знаем, че не е така. Представяте си, че във всяка минута, докато чакате на безкрайната опашка, докато пътувате по познатия маршрут, докато сте пред лекарския кабинет, докато още не ви се спи, в социалните мрежи се случва нещо вълнуващо, някой пуска картинка, някой флиртува или спори, някой може да е на линия и да си початите, научавате за новата песен на любимия си изпълнител, за премиера на нов филм и т.н., и т.н. И вече сте там. Нетърпимо е вие да не правите нищо, а някъде другаде да се случва толкова много. Защо да скучаете, защо да губите? Но да оставиш телефона настрана изисква усърдие, воля и истинско желание за промяна.

Промяна е нужда, за да имаме доброто усещане, че контролираме живота си. Промяна е нужна, за да даваме позитивен пример. Промяна е нужна, за да изпълним своя собствен живот с вълнения. Промяна е нужна, за да си върнем изгубеното в скролване време за нещо добро тук и сега.


Да се тренираш в скучаене означава:

Да си наложим забрана на рефлекса да посягаме към телефона, когато нямаме нищо за правене. Представете си, че имате едни 3 минути у дома. В този миниатюрен отрязък от време, можете да си проверите фейсбука и инстраграма, което неминуемо ще удължи периода от 3 минути. Но можете да си направите чай, да разтребите масата, да подредите книгите в библиотеката и да сгънете малко пране. Още по-хубаво - можете да не правите нищо. Седнете на един стол и нека тези 3 минути просто минат. В това време вие или сте свършили нещо полезно или просто сте си починали и сте отнели от стрес, тревожност, като сте позволили умът ви да е незает с нищо.

Научете се отново да виждате хората. Представете си друго - на опашката сте в супермаркета. Отново посягате към телефона. Опитайте да не го правите, а да огледате хората около вас, да помогнете на някого с покупките, или ако гледката не е вдъхновяваща, можете да подредите портфейла си, например. Междувременно редът ви ще дойде и няма да сте умрели от скука. Ако откъснем в публичното пространство погледи от телефоните си и започнем да забелязваме хората, то ще усетим свързаността ни, красотата на общуването, вярвам дори - ще ни направи по-добри.

Да оставите ума си да се рее. Още един много типичен пример, особено валиден за хора без деца и голямо семейство. Уикенди, в които няма нищо за правене. Не говорим за онези 3 минути, а за цели часове, дни, в които нищо планирано, няма събития в барове и дискотеки, няма интересен филм на киното и нямаме нужда от пазаруване. Оставете телефона в другата стая, защото вече сте изкушени да пишете на някого, да проверите за събития, да разберете дали другите скучаят като вас или, обикновено напълно привидно, те са на гребена на вълната. Останете в нищо правене и пуснете ума си да се рее. Това е най-трудното нещо, на което сте способни, повярвайте. Опитайте.

Прегърнете скуката като приятел. В скуката няма нищо лошо. Ето децата. Когато те скучаят, колкото и да се оплакват от това, всъщност в тях протича динамичен процес на чудене какво могат да свършат. Обикновено са бели, нали, но в такива моменти се раждат най-интересните игри, рисунки, създават се нови приятелства и се изследва света около тях. Защото всичко е по-интересно от скуката. С възрастните е същото. Не само, че ставаме по-креативни, но и разполагаме с повече време за обмисляне на идеи, за преодоляване на скучни идеи за сметка на по-оригинални. И ако наистина главата ви не ражда абсолютно нищо, и това е ок. Просто си останете така, съберете сили, починете си. Но все пак се заемете после с нещо, защото скука е едно, мързел - нещо съвсем различно.

Скуката означава да се фокусирате върху вас и вашия живот, върху идеи, личности, да се вдъхновявате, творите, мислите и взаимодействате с реални хора. Обратното е следене на непознати във фейсбук, завист, сравнения, нереално общуване, което се крие удобно зад анонимност, зад възможността, че имаме достъп до интернет и до обработващи програми. В социалните мрежи има хора, които вдъхновяват, вероятно и ние сме нечие вдъхновение, но не бива да забравяме, че това се случва във виртуално пространство и не трябва да бъде вземано твърде сериозно, а с идеята, че може да бъде приложимо в реалния живот.

Колкото по-малко време прекарваме в социалните мрежи, толкова по-малко известия ще идват и те ще ни притеглят по-малко към себе си. Така постепенно ще осъзнаем, че нашият живот е пълен с вълнуващи неща, с вдъхновение, красота и смисъл. А когато имаме чувството, че те ни е изплъзват, нека не посягаме към телефона, а да оставим ума да се рее. Ще се сетим и за хубав филм, и за стар приятел, и за мястото, където сме искали да отидем. Ще създадем нещо, ще помогнем, ще четем приказки на децата.

И съществува малката, незначителна вероятност нашият живот и личност да не са извънредни, вълнуващи и прекрасни. Че не сме осъдени на величие и почитатели, че няма нищо лошо в това да имаш посредствен живот, стига да останеш добър човек в него.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Скуката не е толкова страшна, колкото изглежда
· Това ли е бъдещето? Gucci пуснаха в продажба виртуални маратонки
· Как да спрем социалните мрежи и смартфоните да провалят връзките ни?
· Въображаемите ни врагове
· Уморена ли е душата ви?
· Бавно научавам...
· Идеологията, основана на пола (II част)
· Идеологията, основана на пола (I част)
· Когато изразяваме мнение - осъждаме или обсъждаме?
· Да повикаш ВОЛЯТА на помощ
· Какво означава да бъдем успешни?
· Безпричинната доброта
· Есенната умора + 5 стъпки да се справим с нея
· Как да избегнем пролетната умора
· Невролог: Сапунените сериали увреждат мозъка
· Един прост кръвен тест може да предскаже риска от сърдечно заболяване, установи ново проучване
· 6 причини защо да включим гроздето в храненето си
· Официално: СЗО предупреждава, че талкът е „вероятно канцерогенен“ за хората
Събота
7
Септември 2024
П
В
С
Ч
П
С
Н
1

2
3
4
5
6
7
8

9
10
11
12
13
14
15

16
17
18
19
20
21
22

23
24
25
26
27
28
29

30
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Ябълков оцет за здраве и красота - II
Заради всички тези полезни вещества в народната медицина ябълковия оцет се използва за детоксикация,...
Тайните на ранното закаляване
Започва се съвсем от рано – „облечи го, ще настине”, „краката му боси, то от там се започва”, „по една...
Шунгитът - черният лечебен минерал от недрата на Земята
Казват, че шунгитът (shungite) няма аналог по състав, структура и свойства. Твърди се, че възрастта му...
Къде още може да намерим екологично чиста храна
Идеята за среща между клиентите и земеделските производители на фермерските пазари несъмнено е чудесна....
Трудно ли се разбуждате сутрин?
Будилникът звъни за четвърти път и някъде изпод пелената на съня успяваме да натиснем за пореден път...
Искате да носите обяд в офиса, но се чудите как точно става? Съвети за начинаещите
Да си носиш обяд в офиса или да опаковаш нещо от дома за детето в училище отново дойде на мода и Слава...
Младостта е в излъчването, а то идва отвътре
В търсенето си да запазят младостта, жените най-често прибягват до козметични продукти и процедури, но...
Емоционалните нужди, за които не трябва да се извиняваме
Нуждаете ли се от повече разбиране или внимание? Усещате ли, че нещо не ви достига, а някак нямате смелост...
Печурките – чудесните пробиотици и антидепресанти от природата!
Печурките са много полезни, защото имат положителен ефект върху здравето поради хранителната си стойност. „Те...
Нунчи – корейската концепция за щастие и успех
„Нунчи“ (Nunchi, среща се и като noonchi) е традиционна корейска концепция за осъзнатост. В буквален...
Хроничната умора по време на бременност
Особено, ако бременността е дългоочаквана, положителните две чертички предизвикват истинска еуфория и...
Дали не съм лесбийка?
Кратка справка в тълковния речник показва, че думата лесбийка означава жителка на остров Лесбос. А думичката...
Да учиш азбуката отново - II
Дончо Дончо завършва промишлено училище по корабостроене и логично казармената служба я...
Как да избегнем настинката в преходния сезон? 5 безценни съвета
Преходните сезони си имат своята красота, но също и някои предизвикателства за организма. Температурните...
Лечебните ползи на катранения сапун
Белият бор е един от най-мощните природни лечители. Силата на дървото е толкова голяма, че дори въздухът...
Най-честите женски страхове
Надарени или осъдени да са по-емоционални, жените имат цял списък със страхове и тревоги. Понякога...
Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 30
Ден 30 от Коледните пости. С наближаването на Коледа почти не ми остава време за нищо. Работните ангажименти...
„Любовта” към цигарата
Защо започваме да пушим? Често това се случва още в почти детските ни години. Казват, че всяка зависимост...
Мазнините: добри, полезни, вредни - I
Често възхвалата или анатемосването на дадена мазнина има за цел просто да ни продаде рекламиран продукт....
Изследване: Какво има в пакетираните сандвичи и какво продават край училищата у нас
От Асоциация „Активни потребители“ са направили тест на предлаганите край училищата готови пакетирани...
Циганското лято на живота ни
Има едни малко на брой дни в края на жаркото лято и малко преди благата есен. Един последен изблик, когато...
В дните, когато не сме особено щастливи, да си припомним това
Има дни, различни от другите. Понякога са безпричинно лековати, безгрижни. Сякаш всичко се нарежда, всички...
Празът - полезният братовчед на лука
Често пренебрегваме праза поради миризмата му. Но още по-често се налага да пием различни медикаменти...
Как да се справим със задържането на вода в организма?
Водата е от решаващо значение за здравето и представлява много голяма част от тялото ни. Всъщност, човешкото...
Дренките - спомен от Златния век
Обикновеният дрян (лат. Cornus mas) е дървото, чиито цветове първи изпъстрят пейзажа през настъпващата...
СЗО предупреди: Консумацията на преработено месо увеличава риска от поява на рак
Световната здравна организация обяви на 26 октомври, че консумацията на обработено месо причинява рак....
Как да накараме зимата да мине по-бързо?
Всички знаем, че времето минава относително бързо или бавно в зависимост от това, дали сме щастливи,...
Йога и за деца
Според някои изследвания и теории ние се раждаме с много умения и способности, които с времето закърняват...
Метаболизмът – ключ към баланса в тялото
„Погледни я, по цял ден не спира да похапва, а нищо не и се лепи. А аз – една бисквитка да си позволя...
Шест японски тайни за дълголетие
Районът на Окинава се нарича "синя зона" - където хората живеят много дълго време. Животът до 100 години...
С душа на пътешественик
Ако сте от хората, чиято душа все жадува за нови преживявания из различни страни - познати и чужди дестинации,...
Сауната и здравето
Сауната е всеизвестна със своите полезни за здравето свойства. Тя е един естествен и релаксиращ начин...
Пачули - аромат и здраве
Известно е, че първото впечатление, което правим на хората зависи от дрехите, обувките, цялостната ни...
На тази дата: 10 октомври - Световен ден на психичното здраве
Световният ден на психичното здраве е учреден с цел повишаване на обществената грамотност по отношение...
Как да разпознаем фалшивите приятели?
Все по-трудно се ориентираме за хората около нас - маските стават все по-сложни, нямаме време и енергия...
Как да трансформираме съжалението във възможност за израстване?
„... съжалението от пропуснатите възможности е най-страшният ад, в който може да пребивава живата душа...“...
Ползата от ферментиралите храни - II
Квасен хляб. Направата на хляб с квас е традиционна за много народи, включително и за нашия. При него...
Да спрем да храним страховете си с някои лесни техники
Според някои теории, човек се ражда само със страх от силен шум и от падане. Всички останали страхове...
Фурмите - сладкият и здравословен дар на Ориента
Фурмите са изключително ценен и полезен плод, един от най-древните, познати на човечеството. Корените...
Как да стигнем до здравословни отношения в любовта?
Всеки мечтае да се влюби, да изживее истинска и красива любов, изпълнена с доверие и вдъхновение....
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook