Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Вредна ли е 3D технологията за детското зрение



        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
3D технологията е бъдещето на киното, в това вече няма нужда никой да ни убеждава – нужно е само да хвърлим поглед на кино афиша. От детски филми до документално кино – това вече не е иновация, а реалност. Освен 3D, вече има 4D и така до 7D продукции, IMAX и кой знае още какво. В това може би няма нищо лошо, ако имахме избор, но ние нямаме. Не и в по-малките градове, където дори киносалонът е рядкост. Дори филмът да е бъде разпространяван и в познатия 2D формат, дистрибуторите просто избират 3D и не бъркат, защото салоните са пълни.

Ако се примирим с това, защото всички ни убеждават, че е неизбежното бъдеще, не можем просто да си затворим очите и да сложим 3D очилата пред най-дискутирания въпрос:

Опасна ли е 3D технологията за детското зрение?


И докато децата зависят от нашите решения, е редно да си го зададем и да потърсим информация, преди да сложим 3D очилата и на тях.

Ясно е, че почти всички детски филми в момента са 3D, високобюджетни продукции, широко рекламирани, подплатени с всякакви маркетингови стратегии, които докарват децата до истерия. От страна на студията очакванията към печалбите са големи и трябва да бъдат оправдани – за съжаление, това е кино индустрията в момента – машина за пари, в която изкуството е лек ретро полъх. Продуцентите се целят в масовата публика и докато 3D технологията е най-актуалното и едновременно най-печелившото, то тя ще определя посоката на кинопроизводство.

Спомням си, първият път когато гледах филм 3D първоначално почувствах разтягане в очите, а в края на филма си тръгнах и с главоболие. Филмът беше „Аватар” и той просто не може да бъде гледан по друг начин, това ме убеждаваха всички. От тогава мина време и се появиха подобрени версии като Real 3D, което значително омекоти ефекта, но започнах да ходя на кино далеч по-рядко отпреди и вече инвестирам в качествени домашни прожекции. И докато възрастните можем да си правим изводи и да се противим на маркетинговите стратегии на кинодистрибуторите, децата са им изключително подвластни. За 3 години съм завела дъщеря си на два филма – „Принцесата и жабокът” и „Мъпетите”, единствените не 3D филми, които успях да хвана. На 8 години я заведох на първия й 3D филм и го гледахме на почивки, защото главата я заболяваше на около 15-тата минута. И за да обоснова решението за себе си, започнах да търся информация:

Какво представлява 3D технологията?

Как действа човешкото зрение най-общо казано? То е бинокулярно - възприемаме образите с двете си очи под различен ъгъл. Наслагването на двата сигнала дава усещането за дълбочина на образа, ние определяме отдалечеността на обектите и виждаме триизмерно действителността. На екран обаче тя изглежда плоска. За да има 3D филм, той бива също заснет по този начин – от два различни ъгъла. Затова, ако гледаме 3D филм без очилата, образът е размазан. Именно 3D очилата за ключови – те поляризират (разделят на две) образа от екрана на образ за лявото и на образ за дясното око. Двата сигнала пристигат отделни в мозъчният център на зрението, там те се наслагват, защото той подава команда фокус и двата наложени един над друг образи лъжат мозъка, че очите „виждат” екрана не плосък, а в дълбочина.

От това веднага става ясно, че процесът е далеч по-натоварващ в сравнение с обикновеното гледане на кино. Разбира се, 3D технологията постоянно се развива качествено, за да омекоти натоварването. Целите, които си поставя са елиминиране на очилата като необходим аксесоар. Но като един кинолюбител с предпочитание към ретро полъха, още не мога да бъда убедена, че и най-главозамайващите ефекти, дори и да са незаменими за внушението на филма, си струват това натоварване.

Технологията се развива и без моите морални дилеми и постоянно търси поле на изява - след киното тя посяга и на видеоигрите и симулаторите. Което пак ни води до децата – най-ентусиазираните и най-податливи фенове.

Безопасно ли е за децата гледането на 3D филми и игри?

"Какво казват учените?" - е първото, което ще се запитаме. Те и без това постоянно ни заливат с последните си изследвания за щяло и нещяло, какво ще кажат по този проблем?



Учените твърдят по отношение на вредата на 3D върхи детските очи, че технологията е толкова нова, че едно дългосрочно изследване не би било все още възможно. А резултатите не биха били в духа на „трайни последици за детското здраве и развитие”. Освен това, към изследванията, в които участват деца, се подхожда по правило по-внимателно и решението за такова трябва да е много добре обосновано.

И все пак, някои по-смели офтамолози казват, че рисковете от гледането на 3D продукции не са по-големи от тези при продължително гледане на телевизия или кино – и при двете могат да настъпят главоболие, напрежение в очното дъно, както и някои изменения в зрителния апарат, но и епилепсия и трайно увреждане на зрителния нерв. Предвид факта, че детското зрение не се счита за оформено до 6 годишна възраст – рискът си съществува. Той е още по-голям за децата със съществуващи вече очни проблеми, особено астигматизъм и кривогледство, наследствения фактор също играе своята роля.

Истинска бомба обаче хвърля „Нинтендо”, най-големият производител на компютърни игри в света, в края на 2010 година (след коледното пазаруване обаче). Компанията излиза със становище, че продължителното гледане на 3D монитори не се препоръчва за деца под 6 годишна възраст. „Нинтендо” съветва да се правят почивки на всеки 30 минути, нещо, което, всеки геймър ще потвърди, е твърде невъзможно. Това официално предупреждение, което сериозно ограничава потребителите им, разбуни духовете, които до този момент неглижираха влиянието на 3D върху детското зрение. Много учени, офтамологични и педиатрични дружества, медии се замислиха, има ли компанията основания заради собствени проучвания, които не оповестява, за такова становище. Презастрахова ли се или е откровена? И сякаш едва след това изявление водещи детски офтамолози започнаха по- живо да се интересуват от влиянието на 3D технологията върху зрението.

Д-р Дейвид Хънтър, професор-офтамолог към Харвард и завеждащ отделение „Офтамология” в Детската клиника в Бостън, твърди, че действителен проблем биха били част от ефектите на 3D технологията, някои изскачащи напред образи, като капки вода, летящи монети и др., които карат очите светкавично да променят фокуса (децата дори посягат да ги уловят), и това увеличава и без това немалкото натоварване на мозъка. В дългосрочен план прекомерното гледане на 3D може да влоши развититето на зрението, така че то да не откликва на стимули от ежедневието и то в частта с фокусирането на близко и далеч. Това заключава именитият офтамолог, но е крайно предпазлив.

Засега повечето учени се обединяват около тезата, че 3D технологията е толкова вредна, колкото е гледането на телевизия изобщо. И не само заради етичните съображения или духовното им развитие. Децата, които дълго време стоят втречнени, независимо, дали в киноекран, монитор или телевизор, имат проблем с концентрацията, възприемането на информация и осмислянето й. От етични съображения бихме обсъждали с тях това, което гледат, и не бихме подценявали часовете, прекарани пред монитори, за сметка на други занимания.

Всички твърдят, че 3D технологията е съвсем близкото бъдеще изобщо на технологиите, а ако се окаже така, от бъдещето човек не може дълго да се крие и все някога то го застига. И докато учените се колебаят, е редно да си поставим:

Два въпроса за 3D технологията

Единият е принципен. Защо киното толкова се нуждае от 3D технологията, за да се пълнят салоните? Ако в един филм има достатъчно качествено съдържание, той едва ли има нужда от визуални ефекти, особено в такава посока – буквално "да се гмурнеш във филма". Дали ефектите не ни отвличат вниманието от това, че касовото кино е почти напълно безидейно в момента и комерсиализацията на киноиндустрията всъщност не я изпразни от качествено съдържание. За щастие, все още се правят добри филми, в които обаче няма да видите 3D технология, това са предимно европейски, азиатски филми.

Другият въпрос ни засяга като родители, които носим отговорност за детското здраве. След като все още няма категорично мнение, струва ли си да подлагаме децата на риск заради филмче със съмнителни ценности, но с бомбастични ефекти и с масова истерия? И защо, глобално погледнато, не ни се предоставя избор - 2D или 3D? Това всъщност е опасното в случая – липсата на избор. Дали 3D технологията не ни води до тотално зомбиране и податливост на внушения, които сега идват от филмчета за самолети и принцеси, но в бъдеще – кой знае? Последният въпрос оставям на любителите на конспирации, те ще намерят отговор със сигурност.

Лично за мен, рискът да заведа 8 годишната си дъщеря на кино, за да гледа нашумял детски филм на 3D не е оправдан и докато аз нося все още отговорност за нейното здраве, а учените все още мълчат, предпочитам да гледаме тези филми у дома.
Коментари
2017-09-24 #3
Галя Петрова
Посетих за първи път с внучката си/която е на 6 г./ филм на 3d. Първото, което изпитах, виждайки триизмерните образи, беше УПЛАХА. Много се смутих, почувствах, че става нещо противоестествено с мен , нещо като хипноза, нещо насилствено за организма ми. Попитах детето иска ли да си ходим, но то изпитваше удоволствие и се учуди-как ще си тръгваме, когато току-що сме дошли. Веднага си свалих очилата и сякаш получих огромно успокоенияе на очите. От време-навреме ми се виеше свят. До края на филма ту слагах, то свалях очилата. Иначе е много ефектно, но има нещо неестествено и насилствено. От една страна - не искам пак да посетя филм на 3d, от друга страна искам пак да видя това чудо, тази измамна реалност... Много е внушително, но-според мен-не е полезно, противоестествено е.
2015-03-26 #2
Цвети
За мен драмата е в това, че няма достатъчно обикновени детски филми за кино. Тръпката е различна, това го знаем ние, за които 3Д е новото, за децата то често е единственото и те го приемат безкритично, без да имат база на сравнение. Болката в очите и в главата също ме притеснява, щом детето се оплака, това е проблем за мен Според мен, задължително трябва да се посети офтамолог преди първата прожекция
2015-03-26 #1
Илиян
Както с всяко друго нещо, ако не се прекалява с него - не би трябвало да вреди. Или поне не колкото тумбестите кинескопи, които навремето ни пържеха мозъка. По един 3D филм на месец си е чудесно развлечение. Тръпката е различна, все пак и който не прави разликата, е, проблемът си е негов.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Как да изберем безопасно детско колело?
· Когато жегата е наистина жестока
· Можем ли да се предпазим от улично насилие?
· Нов начин за активиране на пасивни клетки в ретината може да възстанови зрението
· Мръсният въздух води до риск от загуба на зрение
· Как да предпазим очите си от влиянието на смартфоните?
· Тротинетка за всяко дете – как да изберем
· Защо нараняваме близките си най-силно и как да спрем да го правим?
· Да научим детето да играе само
· Листата от дива ягода - безценен лек за всеки
· Вие сте магнит за комари? Това може да е причината
· Милион бебета могат да бъдат спасени годишно, ако се променят тези малки неща
Сряда
31
Май 2023
П
В
С
Ч
П
С
Н

1
2
3
4
5
6
7

8
9
10
11
12
13
14

15
16
17
18
19
20
21

22
23
24
25
26
27
28

29
30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Йогата влезе в списъка за културно и природно наследство на ЮНЕСКО
Йогата – практиката за духа и тялото, отдавна популярна в цял свят, влезе в списъка на ЮНЕСКО за световно...
Яжте по-често спанак! 6 важни причини да го направите
От всички зеленолистни зеленчуци , спанакът е един от най-универсалните. Можете да го добавите към смутита,...
Невидимите жертви на домашното насилие
Когато приемеш насилието над себе си, доброволно се съгласяваш да бъдеш жертва. А това е патологичен...
Как алкохолът влияе върху килограмите?
Алкохолът често е спряган за един от най-големите врагове на тънката талия. Честно казано, няма причина,...
Кое издава, че имате ниско самочувствие?
Как сте със самочувствието - ниско или високо На какво основание е то? Получавате ли потвърждение за...
Йоните - енергия от въздуха
Често говорим за химическия състав на въздуха, но не само от наличието или отсъствието на замърсители...
Етеричните масла - приложение у дома
Има изписани толкова много материали за етеричните масла – техният произход, функции, предназначение,...
Как да си направим походна аптечка
Ако сте решили да прекарате отпуската си сред природата – в някое китно селце, откъснато от цивилизацията...
Печурките – чудесните пробиотици и антидепресанти от природата!
Печурките са много полезни, защото имат положителен ефект върху здравето поради хранителната си стойност. „Те...
Психолози: Предновогодишна депресия не съществува
Предновогодишната депресия не е отделно психологическо заболяване, а само следствие от други ментални...
Подари си тези мигове
Един живот не стига. За толкова много емоции, които трябва да усетим, за да не съжаляваме един ден за...
Растителните белтъчини
Всички знаем, че белтъчините са основната градивна единица на нашето тяло. Затова, трябва да си доставяме...
Сутрешни ритуали за обич
Сутрините са начало на деня. Те са подарък от живота. Твърде голяма част от нас обаче сякаш не го осъзнават....
Грижата - двете страни на една монета
Какво ви идва първо наум като чуете думата „грижа“? Ако попадате в категорията средностатистически българин,...
Как едно куче спаси живота на дете, болно от диабет
Героите на тази история са Люк и Джедай, но не става дума за "Междузвездни войни". Макар в нощта на 8...
Невъзможното щастие в обещанието за още нещо
Изкуството е това - то съдържа ключета. Малки и тайни, големи и категорични, обемни и грапави или изплъзващи...
Грешките, които ни пречат да постигнем целите си
Когато поставяме цели в живота си, е добре да предвидим и малките стъпки, чрез които да стигнем до тях,...
Всичко за захарта - вреда, алтернативи и как да подслаждаме без бяла захар
Винаги съм имала влечение към сладкото. Понякога това ми пристрастие неусетно е преминавало в зависимост....
"Мамо, да ти разкажа ли един виц?"
Може ли едно дете да се научи на чувство за хумор? Зависи ли от гени или единствено от темперамента на...
Когато усмивката е малко насила
Има моменти, в които хич не ти е до усмивка, но се усмихваш. За да скриеш своята уязвимост. За да покажеш,...
Песен
Питаш кой ден сме Ние сме всичките дни Мило момиче Ние сме този живот Моя обичана Ние сме влюбени...
Кравето мляко – познатата непозната храна
Кравето прясно мляко е ежедневна храна за много хора и е така от хилядолетия. Въпреки че е популярна...
Влияе ли тестостерона при мъжете на успехите им?
Нивото на тестостерон при мъжете не е свързано със социалните и икономическите им успехи. До това заключение...
Да се отървеш от излишното е от съществено значение за твоето благополучие. Как?
Днес всички сме водени от стремеж за трупане – на все нови и нови вещи, на повече приятели в социалните...
Пектинът - защо трябва да ядем ябълките цели?
Пектинът е открит и описан още през 1825 година. В началото бил използван само за сгъстяване на сладка...
Имунитетът по време на бременността
Всяка секунда десетки външни неприятели атакуват нашия организъм. Природата обаче ни е осигурила надеждна...
4 хранителни добавки за концентрация и по-добра памет
Стресът ни дебне отвсякъде. Задачите пред нас, трудностите, проблеми в работата. Когато той се натрупва,...
Грахът - диетичен, достъпен, полезен
Грахът (Pisum Sativum) е изявен представител на семейство Бобови и е добре позната храна в целия свят....
Топ 5 най-полезни храни, които са достъпни за всеки
Съществуват няколко вида храни, които са достъпни навсякъде по света и са богати на витамини и минерали,...
Ох, схванах се!
Колко пъти сте го казвали след уморителен ден в офиса? Колко пъти сте се събудили схванати, без да може...
Избери си семейство за Коледа
Казват, Коледа е семеен празник. Засипват ни картини и думи на сплотеност и общност, която идва от кръвта,...
Как вредим на околната среда, без да подозираме
Нашите битови изобретения са част от човешката ни същност. Човешкият разум е като дете, което измисля...
Движение +
Движението и физическите упражнения са част от хармоничното ни съществуване, която трудно можем да отпишем,...
Храненето и детето - II
За радост има начини да повлияете на вкусовете на вашето дете: Всичко е вкусно, когато си гладен ...
"Не" на напуканите пети през лятото
Сигурно те са последната част от тялото ни, за която по принцип се сещаме. Не и когато се напукат, обаче....
Законите на съдбата
Вярвате ли в съдбата или сте привърженици на твърдението, че само ние отговаряме за собствените си решения...
Повече за класическата хомеопатия
Ако вече сте на етап, в който сте изоставили споровете за истинността на хомеопатията и сте решили да...
Лошите навици, които прехвърляме на децата
Ще започна тази статия така: Смятах, че дъщеря ми е твърде малка и не разбира още нищо, докато не стана...
Тревожността
Тревоженето може да е от полза, когато ни подтиква към реакция и навременни действия при решаването на...
Тайните на истинското женско приятелство
Често се спори за женското приятелство, всеки е готов да предложи дефиниции, да сравнява, да обвинява....
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook