Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Вредна ли е 3D технологията за детското зрение



        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
3D технологията е бъдещето на киното, в това вече няма нужда никой да ни убеждава – нужно е само да хвърлим поглед на кино афиша. От детски филми до документално кино – това вече не е иновация, а реалност. Освен 3D, вече има 4D и така до 7D продукции, IMAX и кой знае още какво. В това може би няма нищо лошо, ако имахме избор, но ние нямаме. Не и в по-малките градове, където дори киносалонът е рядкост. Дори филмът да е бъде разпространяван и в познатия 2D формат, дистрибуторите просто избират 3D и не бъркат, защото салоните са пълни.

Ако се примирим с това, защото всички ни убеждават, че е неизбежното бъдеще, не можем просто да си затворим очите и да сложим 3D очилата пред най-дискутирания въпрос:

Опасна ли е 3D технологията за детското зрение?


И докато децата зависят от нашите решения, е редно да си го зададем и да потърсим информация, преди да сложим 3D очилата и на тях.

Ясно е, че почти всички детски филми в момента са 3D, високобюджетни продукции, широко рекламирани, подплатени с всякакви маркетингови стратегии, които докарват децата до истерия. От страна на студията очакванията към печалбите са големи и трябва да бъдат оправдани – за съжаление, това е кино индустрията в момента – машина за пари, в която изкуството е лек ретро полъх. Продуцентите се целят в масовата публика и докато 3D технологията е най-актуалното и едновременно най-печелившото, то тя ще определя посоката на кинопроизводство.

Спомням си, първият път когато гледах филм 3D първоначално почувствах разтягане в очите, а в края на филма си тръгнах и с главоболие. Филмът беше „Аватар” и той просто не може да бъде гледан по друг начин, това ме убеждаваха всички. От тогава мина време и се появиха подобрени версии като Real 3D, което значително омекоти ефекта, но започнах да ходя на кино далеч по-рядко отпреди и вече инвестирам в качествени домашни прожекции. И докато възрастните можем да си правим изводи и да се противим на маркетинговите стратегии на кинодистрибуторите, децата са им изключително подвластни. За 3 години съм завела дъщеря си на два филма – „Принцесата и жабокът” и „Мъпетите”, единствените не 3D филми, които успях да хвана. На 8 години я заведох на първия й 3D филм и го гледахме на почивки, защото главата я заболяваше на около 15-тата минута. И за да обоснова решението за себе си, започнах да търся информация:

Какво представлява 3D технологията?

Как действа човешкото зрение най-общо казано? То е бинокулярно - възприемаме образите с двете си очи под различен ъгъл. Наслагването на двата сигнала дава усещането за дълбочина на образа, ние определяме отдалечеността на обектите и виждаме триизмерно действителността. На екран обаче тя изглежда плоска. За да има 3D филм, той бива също заснет по този начин – от два различни ъгъла. Затова, ако гледаме 3D филм без очилата, образът е размазан. Именно 3D очилата за ключови – те поляризират (разделят на две) образа от екрана на образ за лявото и на образ за дясното око. Двата сигнала пристигат отделни в мозъчният център на зрението, там те се наслагват, защото той подава команда фокус и двата наложени един над друг образи лъжат мозъка, че очите „виждат” екрана не плосък, а в дълбочина.

От това веднага става ясно, че процесът е далеч по-натоварващ в сравнение с обикновеното гледане на кино. Разбира се, 3D технологията постоянно се развива качествено, за да омекоти натоварването. Целите, които си поставя са елиминиране на очилата като необходим аксесоар. Но като един кинолюбител с предпочитание към ретро полъха, още не мога да бъда убедена, че и най-главозамайващите ефекти, дори и да са незаменими за внушението на филма, си струват това натоварване.

Технологията се развива и без моите морални дилеми и постоянно търси поле на изява - след киното тя посяга и на видеоигрите и симулаторите. Което пак ни води до децата – най-ентусиазираните и най-податливи фенове.

Безопасно ли е за децата гледането на 3D филми и игри?

"Какво казват учените?" - е първото, което ще се запитаме. Те и без това постоянно ни заливат с последните си изследвания за щяло и нещяло, какво ще кажат по този проблем?



Учените твърдят по отношение на вредата на 3D върхи детските очи, че технологията е толкова нова, че едно дългосрочно изследване не би било все още възможно. А резултатите не биха били в духа на „трайни последици за детското здраве и развитие”. Освен това, към изследванията, в които участват деца, се подхожда по правило по-внимателно и решението за такова трябва да е много добре обосновано.

И все пак, някои по-смели офтамолози казват, че рисковете от гледането на 3D продукции не са по-големи от тези при продължително гледане на телевизия или кино – и при двете могат да настъпят главоболие, напрежение в очното дъно, както и някои изменения в зрителния апарат, но и епилепсия и трайно увреждане на зрителния нерв. Предвид факта, че детското зрение не се счита за оформено до 6 годишна възраст – рискът си съществува. Той е още по-голям за децата със съществуващи вече очни проблеми, особено астигматизъм и кривогледство, наследствения фактор също играе своята роля.

Истинска бомба обаче хвърля „Нинтендо”, най-големият производител на компютърни игри в света, в края на 2010 година (след коледното пазаруване обаче). Компанията излиза със становище, че продължителното гледане на 3D монитори не се препоръчва за деца под 6 годишна възраст. „Нинтендо” съветва да се правят почивки на всеки 30 минути, нещо, което, всеки геймър ще потвърди, е твърде невъзможно. Това официално предупреждение, което сериозно ограничава потребителите им, разбуни духовете, които до този момент неглижираха влиянието на 3D върху детското зрение. Много учени, офтамологични и педиатрични дружества, медии се замислиха, има ли компанията основания заради собствени проучвания, които не оповестява, за такова становище. Презастрахова ли се или е откровена? И сякаш едва след това изявление водещи детски офтамолози започнаха по- живо да се интересуват от влиянието на 3D технологията върху зрението.

Д-р Дейвид Хънтър, професор-офтамолог към Харвард и завеждащ отделение „Офтамология” в Детската клиника в Бостън, твърди, че действителен проблем биха били част от ефектите на 3D технологията, някои изскачащи напред образи, като капки вода, летящи монети и др., които карат очите светкавично да променят фокуса (децата дори посягат да ги уловят), и това увеличава и без това немалкото натоварване на мозъка. В дългосрочен план прекомерното гледане на 3D може да влоши развититето на зрението, така че то да не откликва на стимули от ежедневието и то в частта с фокусирането на близко и далеч. Това заключава именитият офтамолог, но е крайно предпазлив.

Засега повечето учени се обединяват около тезата, че 3D технологията е толкова вредна, колкото е гледането на телевизия изобщо. И не само заради етичните съображения или духовното им развитие. Децата, които дълго време стоят втречнени, независимо, дали в киноекран, монитор или телевизор, имат проблем с концентрацията, възприемането на информация и осмислянето й. От етични съображения бихме обсъждали с тях това, което гледат, и не бихме подценявали часовете, прекарани пред монитори, за сметка на други занимания.

Всички твърдят, че 3D технологията е съвсем близкото бъдеще изобщо на технологиите, а ако се окаже така, от бъдещето човек не може дълго да се крие и все някога то го застига. И докато учените се колебаят, е редно да си поставим:

Два въпроса за 3D технологията

Единият е принципен. Защо киното толкова се нуждае от 3D технологията, за да се пълнят салоните? Ако в един филм има достатъчно качествено съдържание, той едва ли има нужда от визуални ефекти, особено в такава посока – буквално "да се гмурнеш във филма". Дали ефектите не ни отвличат вниманието от това, че касовото кино е почти напълно безидейно в момента и комерсиализацията на киноиндустрията всъщност не я изпразни от качествено съдържание. За щастие, все още се правят добри филми, в които обаче няма да видите 3D технология, това са предимно европейски, азиатски филми.

Другият въпрос ни засяга като родители, които носим отговорност за детското здраве. След като все още няма категорично мнение, струва ли си да подлагаме децата на риск заради филмче със съмнителни ценности, но с бомбастични ефекти и с масова истерия? И защо, глобално погледнато, не ни се предоставя избор - 2D или 3D? Това всъщност е опасното в случая – липсата на избор. Дали 3D технологията не ни води до тотално зомбиране и податливост на внушения, които сега идват от филмчета за самолети и принцеси, но в бъдеще – кой знае? Последният въпрос оставям на любителите на конспирации, те ще намерят отговор със сигурност.

Лично за мен, рискът да заведа 8 годишната си дъщеря на кино, за да гледа нашумял детски филм на 3D не е оправдан и докато аз нося все още отговорност за нейното здраве, а учените все още мълчат, предпочитам да гледаме тези филми у дома.
Коментари
2017-09-24 #3
Галя Петрова
Посетих за първи път с внучката си/която е на 6 г./ филм на 3d. Първото, което изпитах, виждайки триизмерните образи, беше УПЛАХА. Много се смутих, почувствах, че става нещо противоестествено с мен , нещо като хипноза, нещо насилствено за организма ми. Попитах детето иска ли да си ходим, но то изпитваше удоволствие и се учуди-как ще си тръгваме, когато току-що сме дошли. Веднага си свалих очилата и сякаш получих огромно успокоенияе на очите. От време-навреме ми се виеше свят. До края на филма ту слагах, то свалях очилата. Иначе е много ефектно, но има нещо неестествено и насилствено. От една страна - не искам пак да посетя филм на 3d, от друга страна искам пак да видя това чудо, тази измамна реалност... Много е внушително, но-според мен-не е полезно, противоестествено е.
2015-03-26 #2
Цвети
За мен драмата е в това, че няма достатъчно обикновени детски филми за кино. Тръпката е различна, това го знаем ние, за които 3Д е новото, за децата то често е единственото и те го приемат безкритично, без да имат база на сравнение. Болката в очите и в главата също ме притеснява, щом детето се оплака, това е проблем за мен Според мен, задължително трябва да се посети офтамолог преди първата прожекция
2015-03-26 #1
Илиян
Както с всяко друго нещо, ако не се прекалява с него - не би трябвало да вреди. Или поне не колкото тумбестите кинескопи, които навремето ни пържеха мозъка. По един 3D филм на месец си е чудесно развлечение. Тръпката е различна, все пак и който не прави разликата, е, проблемът си е негов.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Как да изберем безопасно детско колело?
· Когато жегата е наистина жестока
· Можем ли да се предпазим от улично насилие?
· Нов начин за активиране на пасивни клетки в ретината може да възстанови зрението
· Мръсният въздух води до риск от загуба на зрение
· Как да предпазим очите си от влиянието на смартфоните?
· За какво да внимаваме при избор на детско яке
· Тротинетка за всяко дете – как да изберем
· Защо нараняваме близките си най-силно и как да спрем да го правим?
· Защо да хапваме тиква: 10 причини
· Био продуктите за дома и ползите за здравето
· 10 идеи за укрепване на имунитета през есента
Събота
2
Декември 2023
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2
3

4
5
6
7
8
9
10

11
12
13
14
15
16
17

18
19
20
21
22
23
24

25
26
27
28
29
30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Орехови листа за цяр
Безспорно орехът е една от най-ценните ядки. Като един от чудодейните дарове на природата, той ни е доказал...
Завръщането на просото
Просото е поредната незаслужено пренебрегната традиционна култура за сметка на модерните напоследък суперхрани...
Дребните неща, които правят хората щастливи
В началото на 2018 година в социалната мрежа reddit потребител пита: "Кои са дребните неща, които ви...
Лимоново масло за хубава кожа и добро храносмилане
Лимоните и етеричното масло, което се произвежда от тях, се използват за подпомагащо лечение на...
Тренировките у дома - кои са ползите и как да бъдат резултатни
Всички знаем, че ежедневната активност и тренировки носят със себе си много положителни резултати....
Ставането рано за училище - да създадем режим преди учебната година
Лятната ваканция свърши! Тъжно, но факт. Пред родителите на ученици стоят отново много предизвикателства....
Мечтаеш ли да се наспиш? - II част
Алкохол Алкохолът удря в главата, но смущава съня. Ако пиете 2-3 часа преди да си легнете, може и да...
Дългата ми, страстна афера с книгите
С книгите и четенето имам дълга и сложна връзка. Всъщност, по-дълга и по-сложна, отколкото с всеки мъж....
Ниско кръвно - как да го нормализираме?
Ако ушите ви пищят всеки път, щом станете рязко, олюлявате се за момент, виждате размазано, чувствате...
Кои храни са полезни за здрав стомах и добро храносмилане?
Още Хипократ е казал, че всички болести започват в червата. Лошото състояние на чревната флора може да...
Какво представляват убежденията ни и как се формират?
„Докато не направим несъзнателното - съзнателно, то ще управлява живота ни, а ние ще го наричаме съдба”...
Тренировки по време на месечния цикъл?
Мисълта за тренировка по време на месечния цикъл може би изглежда като мисията невъзможна за много...
Как да трансформираме съжалението във възможност за израстване?
„... съжалението от пропуснатите възможности е най-страшният ад, в който може да пребивава живата душа...“...
Коледни пости - седмица 1
Началото винаги е предизвикателство – трудно, вълнуващо, пълно със съмнения. Хората сме измислили механизми...
Пеперудите се раждат сами
„Пеперудите се появяват на бял свят след преминаване през съвършено замислена от природата поредица...
Живот под контрола на хормоните - II
Безсънието Както е известно, жените, които очакват дете се радват на здрав и продължителен сън. Това...
Вредните навици през бременността
Бременността е особен период за всяка жена – време, в което преосмисляме ценностите си и плановете за...
Масло от риган за лечение на инфекции и при храносмилателни проблеми
Маслото от риган е мощно растително средство, което може да съперничи на антибиотиците, когато става...
Как да предпазим очите си от влиянието на смартфоните?
Ако и вие сте сред хората, които проверяват смартфона си постоянно, шансовете очите ви да пострадат...
Лятото – най-добрият сезон да се сбогуваме с цигарите
Не можете да издържите повече от час без да запалите цигара и с това си навличате куп неприятности –...
Предизвикайте себе си, почувствайте се живи отново
Приличат ли си твърде много дните ви? Изпадате ли в униние, че нищо интересно не се случва и животът...
Искате да запазите мозъка си млад? Науката ни подсказва как
Мозъкът е необикновен орган, тайнство, който не сме разгадали, но на който много разчитаме да функционира...
Жълтият кантарион - билка или лекарство
Жълтият кантарион (Hypericum perforatum) е една от най-популярните билки в България. Тя е и много разпространена...
Ленено семе - съкровището на омега мастните киселини
На лененото семе се преписват редица ползи за здравето. От намаляване на опасността от диабет и сърдечно...
Господин Триумф и господин Провал
Независимо от обстоятелствата, при които е израснал човек, той се определя или като оптимист, или като...
Ефективна ли е хомеопатията
Общоприетото становище на официалната медицина е, че хомеопатията е неефективен и научно необоснован...
Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем, ден 4
Снощи хапнахме останалата от предишния ден супа заедно със Салата от червено цвекло, много магданоз,...
Ябълката на раздора
Легендата разказва как богинята на раздора Ерида не била поканена на сватбата на Пелей и Тетида и от...
Кое издава, че имате ниско самочувствие?
Как сте със самочувствието - ниско или високо На какво основание е то? Получавате ли потвърждение за...
Самовнушението
Свикнали сме преди всичко да вярваме на себе си или поне живеем с това убеждение. Много често чуваме...
Тестът АПГАР
Целият ни живот е белязан с различни по значение и видове оценяване и тестове. Обикновено се започва,...
Забавен метаболизъм - причина за наднормено тегло
Една от най-честите причини за наднорменото тегло и неефективните диети е забавената обмяна на веществата....
Ако искате щастливи старини, инвестирайте в приятелствата си, сочи проучване
Общоприето е схващането, че човек остарява щастливо, ако има щастливо семеен живот. Но две скорошни изследвания...
Евкалиптът - ароматен лек и защита
Знаете ли коя е любимата храна на коалите? А кое дърво се нарежда сред най-високите широколистни видове...
Естествено... като дишането
Поемането на дъх, издишването му, това е най- дълбоко вкорененият човешки инстинкт. От вдишването на...
Подарете си здраве с червено цвекло
Хапването на червено цвекло в преходния период между различните сезони подпомага поддържането на добро...
Най-силните женски страхове, свързани със старостта - I
Вече усещате, че животът не е пред вас или с други думи, започнали сте да остарявате. Известно е, че...
Бременност на квадрат - II
Или въпреки всичко един Случват се и обратната ситуация – т.н. Синдром на изчезналия близнак, когато...
Предизвикателствата пред нас след 30-те години
Грешките са неизменна част от живота ни. Грешим като деца, защото още не разбираме твърде много неща....
Избелване на зъбите без вреда
Естественият цвят на зъбният емайл далеч не е само бял, а може да бъде също жълт, кафеникав, дори синкав....
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook