Вредна ли е 3D технологията за детското зрение
3D технологията е бъдещето на киното, в това вече няма нужда никой да ни убеждава – нужно е само да хвърлим поглед на кино афиша. От детски филми до документално кино – това вече не е иновация, а реалност. Освен 3D, вече има 4D и така до 7D продукции, IMAX и кой знае още какво. В това може би няма нищо лошо, ако имахме избор, но ние нямаме. Не и в по-малките градове, където дори киносалонът е рядкост. Дори филмът да е бъде разпространяван и в познатия 2D формат, дистрибуторите просто избират 3D и не бъркат, защото салоните са пълни.
Ако се примирим с това, защото всички ни убеждават, че е неизбежното бъдеще, не можем просто да си затворим очите и да сложим 3D очилата пред най-дискутирания въпрос:
“Опасна ли е 3D технологията за детското зрение?”
И докато децата зависят от нашите решения, е редно да си го зададем и да потърсим информация, преди да сложим 3D очилата и на тях.
Ясно е, че почти всички детски филми в момента са 3D, високобюджетни продукции, широко рекламирани, подплатени с всякакви маркетингови стратегии, които докарват децата до истерия. От страна на студията очакванията към печалбите са големи и трябва да бъдат оправдани – за съжаление, това е кино индустрията в момента – машина за пари, в която изкуството е лек ретро полъх. Продуцентите се целят в масовата публика и докато 3D технологията е най-актуалното и едновременно най-печелившото, то тя ще определя посоката на кинопроизводство.
Спомням си, първият път когато гледах филм 3D първоначално почувствах разтягане в очите, а в края на филма си тръгнах и с главоболие. Филмът беше „Аватар” и той просто не може да бъде гледан по друг начин, това ме убеждаваха всички. От тогава мина време и се появиха подобрени версии като Real 3D, което значително омекоти ефекта, но започнах да ходя на кино далеч по-рядко отпреди и вече инвестирам в качествени домашни прожекции. И докато възрастните можем да си правим изводи и да се противим на маркетинговите стратегии на кинодистрибуторите, децата са им изключително подвластни. За 3 години съм завела дъщеря си на два филма – „Принцесата и жабокът” и „Мъпетите”, единствените не 3D филми, които успях да хвана. На 8 години я заведох на първия й 3D филм и го гледахме на почивки, защото главата я заболяваше на около 15-тата минута. И за да обоснова решението за себе си, започнах да търся информация:
Какво представлява 3D технологията?
Как действа човешкото зрение най-общо казано? То е бинокулярно - възприемаме образите с двете си очи под различен ъгъл. Наслагването на двата сигнала дава усещането за дълбочина на образа, ние определяме отдалечеността на обектите и виждаме триизмерно действителността. На екран обаче тя изглежда плоска. За да има 3D филм, той бива също заснет по този начин – от два различни ъгъла. Затова, ако гледаме 3D филм без очилата, образът е размазан. Именно 3D очилата за ключови – те поляризират (разделят на две) образа от екрана на образ за лявото и на образ за дясното око. Двата сигнала пристигат отделни в мозъчният център на зрението, там те се наслагват, защото той подава команда фокус и двата наложени един над друг образи лъжат мозъка, че очите „виждат” екрана не плосък, а в дълбочина.
От това веднага става ясно, че процесът е далеч по-натоварващ в сравнение с обикновеното гледане на кино. Разбира се, 3D технологията постоянно се развива качествено, за да омекоти натоварването. Целите, които си поставя са елиминиране на очилата като необходим аксесоар. Но като един кинолюбител с предпочитание към ретро полъха, още не мога да бъда убедена, че и най-главозамайващите ефекти, дори и да са незаменими за внушението на филма, си струват това натоварване.
Технологията се развива и без моите морални дилеми и постоянно търси поле на изява - след киното тя посяга и на видеоигрите и симулаторите. Което пак ни води до децата – най-ентусиазираните и най-податливи фенове.
Безопасно ли е за децата гледането на 3D филми и игри?
"Какво казват учените?" - е първото, което ще се запитаме. Те и без това постоянно ни заливат с последните си изследвания за щяло и нещяло, какво ще кажат по този проблем?
Учените твърдят по отношение на вредата на 3D върхи детските очи, че технологията е толкова нова, че едно дългосрочно изследване не би било все още възможно. А резултатите не биха били в духа на „трайни последици за детското здраве и развитие”. Освен това, към изследванията, в които участват деца, се подхожда по правило по-внимателно и решението за такова трябва да е много добре обосновано.
И все пак, някои по-смели офтамолози казват, че рисковете от гледането на 3D продукции не са по-големи от тези при продължително гледане на телевизия или кино – и при двете могат да настъпят главоболие, напрежение в очното дъно, както и някои изменения в зрителния апарат, но и епилепсия и трайно увреждане на зрителния нерв. Предвид факта, че детското зрение не се счита за оформено до 6 годишна възраст – рискът си съществува. Той е още по-голям за децата със съществуващи вече очни проблеми, особено астигматизъм и кривогледство, наследствения фактор също играе своята роля.
Истинска бомба обаче хвърля „Нинтендо”, най-големият производител на компютърни игри в света, в края на 2010 година (след коледното пазаруване обаче). Компанията излиза със становище, че продължителното гледане на 3D монитори не се препоръчва за деца под 6 годишна възраст. „Нинтендо” съветва да се правят почивки на всеки 30 минути, нещо, което, всеки геймър ще потвърди, е твърде невъзможно. Това официално предупреждение, което сериозно ограничава потребителите им, разбуни духовете, които до този момент неглижираха влиянието на 3D върху детското зрение. Много учени, офтамологични и педиатрични дружества, медии се замислиха, има ли компанията основания заради собствени проучвания, които не оповестява, за такова становище. Презастрахова ли се или е откровена? И сякаш едва след това изявление водещи детски офтамолози започнаха по- живо да се интересуват от влиянието на 3D технологията върху зрението.
Д-р Дейвид Хънтър, професор-офтамолог към Харвард и завеждащ отделение „Офтамология” в Детската клиника в Бостън, твърди, че действителен проблем биха били част от ефектите на 3D технологията, някои изскачащи напред образи, като капки вода, летящи монети и др., които карат очите светкавично да променят фокуса (децата дори посягат да ги уловят), и това увеличава и без това немалкото натоварване на мозъка. В дългосрочен план прекомерното гледане на 3D може да влоши развититето на зрението, така че то да не откликва на стимули от ежедневието и то в частта с фокусирането на близко и далеч. Това заключава именитият офтамолог, но е крайно предпазлив.
Засега повечето учени се обединяват около тезата, че 3D технологията е толкова вредна, колкото е гледането на телевизия изобщо. И не само заради етичните съображения или духовното им развитие. Децата, които дълго време стоят втречнени, независимо, дали в киноекран, монитор или телевизор, имат проблем с концентрацията, възприемането на информация и осмислянето й. От етични съображения бихме обсъждали с тях това, което гледат, и не бихме подценявали часовете, прекарани пред монитори, за сметка на други занимания.
Всички твърдят, че 3D технологията е съвсем близкото бъдеще изобщо на технологиите, а ако се окаже така, от бъдещето човек не може дълго да се крие и все някога то го застига. И докато учените се колебаят, е редно да си поставим:
Два въпроса за 3D технологията
Единият е принципен. Защо киното толкова се нуждае от 3D технологията, за да се пълнят салоните? Ако в един филм има достатъчно качествено съдържание, той едва ли има нужда от визуални ефекти, особено в такава посока – буквално "да се гмурнеш във филма". Дали ефектите не ни отвличат вниманието от това, че касовото кино е почти напълно безидейно в момента и комерсиализацията на киноиндустрията всъщност не я изпразни от качествено съдържание. За щастие, все още се правят добри филми, в които обаче няма да видите 3D технология, това са предимно европейски, азиатски филми.
Другият въпрос ни засяга като родители, които носим отговорност за детското здраве. След като все още няма категорично мнение, струва ли си да подлагаме децата на риск заради филмче със съмнителни ценности, но с бомбастични ефекти и с масова истерия? И защо, глобално погледнато, не ни се предоставя избор - 2D или 3D? Това всъщност е опасното в случая – липсата на избор. Дали 3D технологията не ни води до тотално зомбиране и податливост на внушения, които сега идват от филмчета за самолети и принцеси, но в бъдеще – кой знае? Последният въпрос оставям на любителите на конспирации, те ще намерят отговор със сигурност.
Лично за мен, рискът да заведа 8 годишната си дъщеря на кино, за да гледа нашумял детски филм на 3D не е оправдан и докато аз нося все още отговорност за нейното здраве, а учените все още мълчат, предпочитам да гледаме тези филми у дома. |
Коментари
2017-09-24 #3 Галя Петрова Посетих за първи път с внучката си/която е на 6 г./ филм на 3d. Първото, което изпитах, виждайки триизмерните образи, беше УПЛАХА. Много се смутих, почувствах, че става нещо противоестествено с мен , нещо като хипноза, нещо насилствено за организма ми. Попитах детето иска ли да си ходим, но то изпитваше удоволствие и се учуди-как ще си тръгваме, когато току-що сме дошли. Веднага си свалих очилата и сякаш получих огромно успокоенияе на очите. От време-навреме ми се виеше свят. До края на филма ту слагах, то свалях очилата. Иначе е много ефектно, но има нещо неестествено и насилствено. От една страна - не искам пак да посетя филм на 3d, от друга страна искам пак да видя това чудо, тази измамна реалност... Много е внушително, но-според мен-не е полезно, противоестествено е.
2015-03-26 #2 Цвети За мен драмата е в това, че няма достатъчно обикновени детски филми за кино. Тръпката е различна, това го знаем ние, за които 3Д е новото, за децата то често е единственото и те го приемат безкритично, без да имат база на сравнение. Болката в очите и в главата също ме притеснява, щом детето се оплака, това е проблем за мен Според мен, задължително трябва да се посети офтамолог преди първата прожекция
2015-03-26 #1 Илиян Както с всяко друго нещо, ако не се прекалява с него - не би трябвало да вреди. Или поне не колкото тумбестите кинескопи, които навремето ни пържеха мозъка. По един 3D филм на месец си е чудесно развлечение. Тръпката е различна, все пак и който не прави разликата, е, проблемът си е негов.
|
|
Понеделник 2 Декември 2024 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
Учени откриха нови данни за предсмъртните видения на хора в клинична смърт
Американски невролози установиха, че предсмъртните видения на хора в състояние на клинична смърт се дължат...
Гуарана топи мазнини, ободрява по-силно и по-трайно от кафето, но и по-здравословно
Интересът към гуараната като стимулант за мозъчната и физическата дейност се увеличава все повече и то...
Български учени направиха бира без глутен
Български учени от Института по криобиология и хранителни технологии (ИКХТ) разработиха безглутенова...
Стремежът към чистота – между здравето и манията
„Чистотата е здраве” – за разлика от повечето лозунги от близкото минало, от този не ни напушва смях....
Под хипноза
Хипноза е древно понятие. Както много други състояние от парапсихологията, и нейните корени са още в...
Сладки сънища, върнете се!
За поредна нощ се опитваш да заспиш. С часове се въртиш в леглото, но безуспешно. Най – после се унасяш,...
Първа помощ при ужилване
При нормални обстоятелства човек може да понесе до 500 ужилвания от насекоми, но ако е алергичен дори...
Уикенд извън града - време за активен туризъм
Около мен е пълно с хора, които практикуват уикенд туризъм. Какво значи това ли? Значи, че почти всяка...
Силата на водата
Всички знам, че водата стои в основата на живота. Дори би могло да се каже, че организмите представляват...
Как силовите тренировки оформят мускулатурата и повишават тонуса - ползи и съвети
За силовите тренировки има изписано и изговорено много и въпреки всичко, често хората остават в заблуда...
Тези билкови чайове ще подобрят настроението ви
В ситуацията на продължаваща изолация, човек лесно може да се почувства самотен, без настроение, дори...
Конкурсът „Новите малки” ще отличи иноваторите в бизнеса със занаятчийски храни
Още през 2011 година в Hera.bg писахме за движението Slow food. От тогава до настоящия момент то намери...
Чубрицата - традиционна и полезна...билка
Тя е може би най-популярната подправка у нас и общо взето към каквото и българско ястие да я добавите,...
Инфлуцид и Шуслерова сол №3 - изпитаните решения за защита от вируси
Епидемиолозите вече алармираха, че все повече деца се заразяват и боледуват от COVID-19. А това налага...
Сладък картоф (батат) за стабилизиране на кръвната захар и засилване на имунитета
Сладкият картоф навлиза все по-бързо и успешно в менюто и е предпочитан продукт от много хора, които...
Резене - храна, лекарство и много повече
Резенето ( морач, фенел, див копър ) е малко познато растение у нас. Латинската дума, от която идва,...
Събуди се!
Да се излежаваме, да спим до късно, да си почиваме в леглото – за тези неща май на никого не са му нужни...
Шампионите на суровите ядки - I
"Ние сме това, което ядем. Колкото повече жива храна приемате, толкова по-живи ще бъдете“. Такъв беше...
Диетата на работното място
Всяка диета свършва в понеделник. Всичките ни добри намерения се изпаряват когато отидем на работа и...
Усамотението - начинът да се съхраним в днешния свят
В ерата на информационните технологии споделянето и непрекъснатия обмен на информация е все по-трудно...
Опасните бенки
Бенките представляват струпване на пигментни клетки. Една част от тях са вродени, а друга се появяват...
Само още 5 минути!
„Винаги закъсняваш“, „Чакам те от половин час“, „Хайде, де, какво направи?“, „Никога не си готова навреме“......
Кой от четирите типа интроверти сте?
Архетипът на интроверта е ясен: това е мълчалив, сдържан човек, който има дълбока и оригинална мисъл,...
Светът на силно чувствителните хора
„Тези, които танцуват, са смятани за луди от онези, които не чуват музиката" - Ницше
Има много хора,...
Омайничето - цветето-билка, което омагьосва за любов
Казват, че омайничето лекува всичко, също както щастливата любов. В представите на народа ни това дребно...
Неочаквани прояви на доброта
„Не всички можем да вършим големи дела, но всички можем да правим малки дела с голяма любов.”
Майка...
Воденето на дневник като eжедневна терапия
„Споделената мъка е половин мъка“, е казал някога народът. В това спор няма, но колко от нас имат до...
Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 28
Коледни пости, ден 28. През уикенда сварих червен боб, като идеята ми бе да го превърнем в яхния. Честно...
Научихме ли житейските си уроци?
Повтарят ли се негативните сценарии в живота ви? Все ви изоставят мъжете или пък постоянно попадате в...
Лек за разширените вени - II
Важно е още при първите признаци на венозен проблем, да вземем превантивни мерки, за да не се стигне...
Рейши – императорската гъба на дълголетието
Божествената гъба на дълголетието Рейши се използва още от преди хилядолетия в китайската и японската...
Завистта - чистата отрова в отношенията
Неоспорим факт е, че ние жените обичаме да споделяме много повече и по-често за разлика от мъжете. Понякога...
Как емоциите влияят върху усещането ни за време?
Нашите умове имат удивителната способност да следят времето, въпреки факта, че нямаме сензорни органи,...
8 храни за по-добра концентрация
Независимо от възрастта и нивото на заетост, поддържането на високо ниво на концентрация през деня, може...
Отблизо за каланетиката
Животът, който водим, е изтощителен и изпълнен със стрес. Последните години се наблюдава покачване на...
Кои са причините за бавен метаболизъм?
Много често, когато се опитваме да отслабнем, оправдаваме неуспеха с бавния си метаболизъм. Дали, обаче...
Гризенето на нокти при децата
Упорит и широко разпространен навик сред поне половината от децата. При тийнейджърите този процент спада,...
1 декември – Световен ден за борба срещу СПИН
За поредна година международната общност отбелязва 1 декември – Световен ден за борба срещу СПИН. Тази...
7 симптома, зад които депресията се крие
Депресията не е признак на слабост и никой не е застрахован срещу нея. Оказва се, че близо 20% от хората...
Синьото сирене - изтънчена наслада за ценители на нетрадиционни вкусове
Синьото сирене е специфичен деликатесен вид сирене с висока хранителна стойност и висока масленост. Представлява...
|