Вредна ли е 3D технологията за детското зрение
3D технологията е бъдещето на киното, в това вече няма нужда никой да ни убеждава – нужно е само да хвърлим поглед на кино афиша. От детски филми до документално кино – това вече не е иновация, а реалност. Освен 3D, вече има 4D и така до 7D продукции, IMAX и кой знае още какво. В това може би няма нищо лошо, ако имахме избор, но ние нямаме. Не и в по-малките градове, където дори киносалонът е рядкост. Дори филмът да е бъде разпространяван и в познатия 2D формат, дистрибуторите просто избират 3D и не бъркат, защото салоните са пълни.
Ако се примирим с това, защото всички ни убеждават, че е неизбежното бъдеще, не можем просто да си затворим очите и да сложим 3D очилата пред най-дискутирания въпрос:
“Опасна ли е 3D технологията за детското зрение?”
И докато децата зависят от нашите решения, е редно да си го зададем и да потърсим информация, преди да сложим 3D очилата и на тях.
Ясно е, че почти всички детски филми в момента са 3D, високобюджетни продукции, широко рекламирани, подплатени с всякакви маркетингови стратегии, които докарват децата до истерия. От страна на студията очакванията към печалбите са големи и трябва да бъдат оправдани – за съжаление, това е кино индустрията в момента – машина за пари, в която изкуството е лек ретро полъх. Продуцентите се целят в масовата публика и докато 3D технологията е най-актуалното и едновременно най-печелившото, то тя ще определя посоката на кинопроизводство.
Спомням си, първият път когато гледах филм 3D първоначално почувствах разтягане в очите, а в края на филма си тръгнах и с главоболие. Филмът беше „Аватар” и той просто не може да бъде гледан по друг начин, това ме убеждаваха всички. От тогава мина време и се появиха подобрени версии като Real 3D, което значително омекоти ефекта, но започнах да ходя на кино далеч по-рядко отпреди и вече инвестирам в качествени домашни прожекции. И докато възрастните можем да си правим изводи и да се противим на маркетинговите стратегии на кинодистрибуторите, децата са им изключително подвластни. За 3 години съм завела дъщеря си на два филма – „Принцесата и жабокът” и „Мъпетите”, единствените не 3D филми, които успях да хвана. На 8 години я заведох на първия й 3D филм и го гледахме на почивки, защото главата я заболяваше на около 15-тата минута. И за да обоснова решението за себе си, започнах да търся информация:
Какво представлява 3D технологията?
Как действа човешкото зрение най-общо казано? То е бинокулярно - възприемаме образите с двете си очи под различен ъгъл. Наслагването на двата сигнала дава усещането за дълбочина на образа, ние определяме отдалечеността на обектите и виждаме триизмерно действителността. На екран обаче тя изглежда плоска. За да има 3D филм, той бива също заснет по този начин – от два различни ъгъла. Затова, ако гледаме 3D филм без очилата, образът е размазан. Именно 3D очилата за ключови – те поляризират (разделят на две) образа от екрана на образ за лявото и на образ за дясното око. Двата сигнала пристигат отделни в мозъчният център на зрението, там те се наслагват, защото той подава команда фокус и двата наложени един над друг образи лъжат мозъка, че очите „виждат” екрана не плосък, а в дълбочина.
От това веднага става ясно, че процесът е далеч по-натоварващ в сравнение с обикновеното гледане на кино. Разбира се, 3D технологията постоянно се развива качествено, за да омекоти натоварването. Целите, които си поставя са елиминиране на очилата като необходим аксесоар. Но като един кинолюбител с предпочитание към ретро полъха, още не мога да бъда убедена, че и най-главозамайващите ефекти, дори и да са незаменими за внушението на филма, си струват това натоварване.
Технологията се развива и без моите морални дилеми и постоянно търси поле на изява - след киното тя посяга и на видеоигрите и симулаторите. Което пак ни води до децата – най-ентусиазираните и най-податливи фенове.
Безопасно ли е за децата гледането на 3D филми и игри?
"Какво казват учените?" - е първото, което ще се запитаме. Те и без това постоянно ни заливат с последните си изследвания за щяло и нещяло, какво ще кажат по този проблем?
Учените твърдят по отношение на вредата на 3D върхи детските очи, че технологията е толкова нова, че едно дългосрочно изследване не би било все още възможно. А резултатите не биха били в духа на „трайни последици за детското здраве и развитие”. Освен това, към изследванията, в които участват деца, се подхожда по правило по-внимателно и решението за такова трябва да е много добре обосновано.
И все пак, някои по-смели офтамолози казват, че рисковете от гледането на 3D продукции не са по-големи от тези при продължително гледане на телевизия или кино – и при двете могат да настъпят главоболие, напрежение в очното дъно, както и някои изменения в зрителния апарат, но и епилепсия и трайно увреждане на зрителния нерв. Предвид факта, че детското зрение не се счита за оформено до 6 годишна възраст – рискът си съществува. Той е още по-голям за децата със съществуващи вече очни проблеми, особено астигматизъм и кривогледство, наследствения фактор също играе своята роля.
Истинска бомба обаче хвърля „Нинтендо”, най-големият производител на компютърни игри в света, в края на 2010 година (след коледното пазаруване обаче). Компанията излиза със становище, че продължителното гледане на 3D монитори не се препоръчва за деца под 6 годишна възраст. „Нинтендо” съветва да се правят почивки на всеки 30 минути, нещо, което, всеки геймър ще потвърди, е твърде невъзможно. Това официално предупреждение, което сериозно ограничава потребителите им, разбуни духовете, които до този момент неглижираха влиянието на 3D върху детското зрение. Много учени, офтамологични и педиатрични дружества, медии се замислиха, има ли компанията основания заради собствени проучвания, които не оповестява, за такова становище. Презастрахова ли се или е откровена? И сякаш едва след това изявление водещи детски офтамолози започнаха по- живо да се интересуват от влиянието на 3D технологията върху зрението.
Д-р Дейвид Хънтър, професор-офтамолог към Харвард и завеждащ отделение „Офтамология” в Детската клиника в Бостън, твърди, че действителен проблем биха били част от ефектите на 3D технологията, някои изскачащи напред образи, като капки вода, летящи монети и др., които карат очите светкавично да променят фокуса (децата дори посягат да ги уловят), и това увеличава и без това немалкото натоварване на мозъка. В дългосрочен план прекомерното гледане на 3D може да влоши развититето на зрението, така че то да не откликва на стимули от ежедневието и то в частта с фокусирането на близко и далеч. Това заключава именитият офтамолог, но е крайно предпазлив.
Засега повечето учени се обединяват около тезата, че 3D технологията е толкова вредна, колкото е гледането на телевизия изобщо. И не само заради етичните съображения или духовното им развитие. Децата, които дълго време стоят втречнени, независимо, дали в киноекран, монитор или телевизор, имат проблем с концентрацията, възприемането на информация и осмислянето й. От етични съображения бихме обсъждали с тях това, което гледат, и не бихме подценявали часовете, прекарани пред монитори, за сметка на други занимания.
Всички твърдят, че 3D технологията е съвсем близкото бъдеще изобщо на технологиите, а ако се окаже така, от бъдещето човек не може дълго да се крие и все някога то го застига. И докато учените се колебаят, е редно да си поставим:
Два въпроса за 3D технологията
Единият е принципен. Защо киното толкова се нуждае от 3D технологията, за да се пълнят салоните? Ако в един филм има достатъчно качествено съдържание, той едва ли има нужда от визуални ефекти, особено в такава посока – буквално "да се гмурнеш във филма". Дали ефектите не ни отвличат вниманието от това, че касовото кино е почти напълно безидейно в момента и комерсиализацията на киноиндустрията всъщност не я изпразни от качествено съдържание. За щастие, все още се правят добри филми, в които обаче няма да видите 3D технология, това са предимно европейски, азиатски филми.
Другият въпрос ни засяга като родители, които носим отговорност за детското здраве. След като все още няма категорично мнение, струва ли си да подлагаме децата на риск заради филмче със съмнителни ценности, но с бомбастични ефекти и с масова истерия? И защо, глобално погледнато, не ни се предоставя избор - 2D или 3D? Това всъщност е опасното в случая – липсата на избор. Дали 3D технологията не ни води до тотално зомбиране и податливост на внушения, които сега идват от филмчета за самолети и принцеси, но в бъдеще – кой знае? Последният въпрос оставям на любителите на конспирации, те ще намерят отговор със сигурност.
Лично за мен, рискът да заведа 8 годишната си дъщеря на кино, за да гледа нашумял детски филм на 3D не е оправдан и докато аз нося все още отговорност за нейното здраве, а учените все още мълчат, предпочитам да гледаме тези филми у дома. |
Коментари
2017-09-24 #3 Галя Петрова Посетих за първи път с внучката си/която е на 6 г./ филм на 3d. Първото, което изпитах, виждайки триизмерните образи, беше УПЛАХА. Много се смутих, почувствах, че става нещо противоестествено с мен , нещо като хипноза, нещо насилствено за организма ми. Попитах детето иска ли да си ходим, но то изпитваше удоволствие и се учуди-как ще си тръгваме, когато току-що сме дошли. Веднага си свалих очилата и сякаш получих огромно успокоенияе на очите. От време-навреме ми се виеше свят. До края на филма ту слагах, то свалях очилата. Иначе е много ефектно, но има нещо неестествено и насилствено. От една страна - не искам пак да посетя филм на 3d, от друга страна искам пак да видя това чудо, тази измамна реалност... Много е внушително, но-според мен-не е полезно, противоестествено е.
2015-03-26 #2 Цвети За мен драмата е в това, че няма достатъчно обикновени детски филми за кино. Тръпката е различна, това го знаем ние, за които 3Д е новото, за децата то често е единственото и те го приемат безкритично, без да имат база на сравнение. Болката в очите и в главата също ме притеснява, щом детето се оплака, това е проблем за мен Според мен, задължително трябва да се посети офтамолог преди първата прожекция
2015-03-26 #1 Илиян Както с всяко друго нещо, ако не се прекалява с него - не би трябвало да вреди. Или поне не колкото тумбестите кинескопи, които навремето ни пържеха мозъка. По един 3D филм на месец си е чудесно развлечение. Тръпката е различна, все пак и който не прави разликата, е, проблемът си е негов.
|
|
Неделя 8 Септември 2024 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
Тамянът - ароматерапия, която лекува и душата
Първата асоциация, която си правим като чуем тамян, сякаш се свързва с разнасящите се из църквите типични...
Как вкопчването пречи на любовта
Раздялата с любимите хора е мъчно, болезнено преживяване. Стари приятели, любовници, съпрузи, дори малките...
Дребните неща, които правят хората щастливи
В началото на 2018 година в социалната мрежа reddit потребител пита: "Кои са дребните неща, които ви...
Да се потопиш в тъгата
Тъгата е състояние, което често ни наляга. Не е никак лошо впрочем да й се отдаде човек. Да си помисли,...
Психолози: Предновогодишна депресия не съществува
Предновогодишната депресия не е отделно психологическо заболяване, а само следствие от други ментални...
Учени откриха нов начин за лечение на алергии
Германски учени предлагат нов начин за лечение на алергии - терапия, базирана на хибриден протеин, съобщават...
Богинята в нас
В митологията на повечето древни народи от Азия, Африка, Америка и Европа се среща образа на Жената Богиня....
На 19 март отбелязваме Световния ден на съня
Липсата на здрав сън води до сериозни здравословни усложнения - високо кръвно, диабет, белодробни проблеми....
Мъдрецът – да го премахнем или не?
Мъдреците са наследство от праисторическото ни минало. Те са били необходими за сдъвкването на суровата...
Тренировки по време на месечния цикъл?
Мисълта за тренировка по време на месечния цикъл може би изглежда като мисията невъзможна за много...
Сух пост – древна традиция за здраве
Сухият пост е една практика за пречистване на тялото и ума, която се смята за доста крайна и се практикува...
Цитонамазката – профилактика, която не бива да пренебрегваме
Темата за профилактичните прегледи най-често се приема с досада, понякога със страх, доза нежелание и...
Твоите силни страни
Минавало ли ви е през ума, че сте твърде слаби, че не можете да понасяте повече несправедливости, че...
Кленовият сироп - още едно чудо на природата
Твърде известен в САЩ и Канада и все още малко известен у нас, въпреки, че отдавна е в продажба на българския...
Аюрведичната билка Тулси ("свещен босилек") – как и за какво помага?
Билката Тулси (Tulsi), позната още като „свещен босилек“, идва от тропическа Азия, но днес се отглежда...
Куркумин – грижа от природата за вашето здраве
В медицината куркумата е известна от древността като растение, което дава подкрепа на организма. Изследванията...
Ние определяме от какво да се тревожим, нека пестим силите си
Умеете ли да реагирате правилно на нещата, които ви се случват? Водят ли ви неприятностите за носа или...
"Неблагодарните" професии - цял живот труд за няколко мига слава
Винаги съм се възхищавала на хората, изцяло отдадени на това, с което си изкарват прехраната и са превърнали...
Морски зърнастец (облепиха) - мултивитаминен еликсир за кожата и цялото тяло
Плодчетата морски зърнастец са малко познати в модерното време, но навлизат смело в антиейдж козметиката...
СПИН - страшната истина - I
До болка позната тема. И наистина много болезнена. Но няма как на този ден да я пропуснем. Или да затворим...
Завистта - чистата отрова в отношенията
Неоспорим факт е, че ние жените обичаме да споделяме много повече и по-често за разлика от мъжете. Понякога...
Любовта започва от нас
Повечето хора вярват, че любовта е въпрос на случайност – нещо, което се случва ако имаш късмет. Често...
Какво причинява плоскостъпието и как може да бъде спряно?
Дюстабанът е вродена или придобита деформация на надлъжния свод на ходилото. Ако изобщо се появи - то...
Есенно пречистване на организма със сезонни храни
През есента природата навлиза във фаза на оттегляне, жизнените сокове на растенията се връщат обратно...
Когато вещите се превърнат в цел
„По дрехите посрещат, по ума изпращат“. Вярно, облеклото и вещите говорят много за нас. Те са първото...
Емоционалната устойчивост прави ли ни безчувствени?
Терминът "емоционалната резилиентност" няма еднословен еквивалентен в българския език. Можем да я преведем...
Ползите на олиото от тиквено семе
Тиквата – един от символите на есента. При мисълта за нея в съзнанието ни се появява образът за вкусната,...
Вдъхновяващите неща, на които сме способни
Всеки ден от годината е вдъхновяващ, всеки ден от годината е безценен дар. Ако смятаме, че живеем напразно,...
Аеробните занимания
Днес все повече фитнес и танцови клубове предлагат разнообразие от дейности и лутайки се из списъка трудно...
Екхарт Толе целите в живота
Aко грижата за децата дава смисъл на живота ви, какво ще стане с този смисъл, когато те вече не се нуждаят...
Съзидателната сила на несигурността и как да я открием
Има едно нещо в този живот, което ни е сигурно и то се нарича несигурност. Тя е във всяка секунда с нас...
Здравословният егоизъм
Егоизмът не е нещо, което звучи особено добре, но факт е, че всеки има нужда от здравословната му доза....
Листата от морков - защо да ги консумираме
Вече почти сме забравили как изглежда един истински морков. По сергиите и магазинчетата рядко се продават...
Първа помощ при детска простуда
Ниските температури през зимата понижават и защитните сили на организма. Поради тази причина съдържанието...
Пулпитът
Зъбоболът е едно от най-неприятните усещания, при които посещението на стоматолог е неизбежно. Има много...
Не този, който си ти, те държи в застой, а този, който си мислиш, че не си
Не този,
който си ти,
те държи в застой,
а този,
който си мислиш,
че не си.
...
От сън спомен има
Често денят не ни достига, за да се справим с безбройните задължения, с които сме се нагърбили в работата,...
Нунчи – корейската концепция за щастие и успех
„Нунчи“ (Nunchi, среща се и като noonchi) е традиционна корейска концепция за осъзнатост. В буквален...
Правилна грижа за устните - I
Стараем се да изглеждаме добре и красиви. Полагаме грижи за косата си, за кожата на тялото, позволяваме...
Вода в коляното – проблем не само на спортистите
Чувствате коляното си някак странно... сякаш не е вашето. Имате усещането, че нещо ви дърпа всеки път,...
|