Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Какво да очакваме от интервюто за работа


Който е ходил на интервю в по- голяма компания и, да речем, е кандидатствал за по- отговорна длъжност, много добре знае колко важно е интервюто за работа. То не е формална среща очи в очи, а CV- то да е свършило основната работа. И понеже интервюто е излагането на условията при една покупко- продажба в известен смисъл, подготвоката за него и от двете страни е като загряването преди голяма битка.

За да преценят по- добре кандидатите, отделите „Човешки ресурси” хвърлят не малко усилия в съставянето на въпросници, оригинални психологически методи и внезапни предизвикателства, които би трябвало да им подскажат, дали определен кандидат е подходящ. За да отвърнем на удара, ние също трябва да създадем съответна стратегия и да очакваме неочакваното. Най- често задаваните въпроси на интервю са толкова изтъркани, че по тях изобщо вече не може да се съди за каквото и да е.

„Защо напуснахте предишната си работа?, „Какво Ви накара да кандидатствате за тази позиция?”, „Опишете силните и слабите си страни.”, „Каква заплата очаквате да получавате при нас?”. Това са те и двете страни са подготвени – кандидатът обмисля предварително някои отговори, а интервюиращият е готов да чуе още няколко клишета.

Но когато фирмата иска нещо повече или е наела агенция за подбор на персонал, където са по- наясно с някои психологически трикове, едни стандартно безобидно интервю може да протече съвсем различно.

Кои са подмолните камъни на интервюто за работа? Към какво да насочим вниманието си преди да влезем в стаята и сме готови за първата усмивка и ръкостискане?

Колко трае всъщност едно интервю? На първо място интервюто започва индиректно с изпращането на набора от необходими документи и на праткика завършва с обаждането или личната среща с репликата с общ смисъл: „нает сте” или „не сте нает”. Има интервюиращи, които толкова отпускат кандидатите, че стигне ли се до личната сфера, те са готови да разкажат всякакви смущаващи подробности, точно заради задушевната обстановка. Интервюто не се изчерпва с служебните въпроси, впечатление се събира от всички детайли.

Да, отново, външният вид. Той трябва да е безупречен. Колкото и да е дразнещо на моменти, да съди за човека по външния му вид е исконно право на интервюиращия. Особено ако длъжността се отнася до контакт с хора и изисква представителен вид. Дрехите имат език, който допълва или проваля личността на кандидата. Да не си правим експерименти, освен ако позицията не позволява по- фриволно облекло, ако тя в сферата на дизайна и други подобни креативни дейности. Въпрос от типа: „След като толкова ни харесвате, защо не сметнахте за нужно да огладите ризата си заради нас?” не е изключен.

Интервюиращите. Да свикнем с мислъта, че те не винаги са дружелюбни и това може би е част от постановка, коята също има своята цел. Да се работи във враждебна среда може да е част от бъдещата работа и фокусирането върху именно нея, изключването на човешкия фактор – това може да са част от уменията, които се изискват от нас. Някои интервюта протичат в „стрес форма”. Внезапни разговори по телефона, влизане, излизане по време на интервю. Разбира се, всичко в границите на професионализма. Важи и обратното един прекалено предразполгащ човек може така да ни размекне, че това да повлие на представата за нашия професионализъм и умението да пазим корпоративна тайна например.

Дразнещата „поп психология”. Безспорно адът на интервюто. „Ако бяхте животно, кое бихте били, опишете се в няколко изречения”, „Ако попаднете на самотен остров, какво бихте взели със себе си и защо?” и още много подобни въпроси, които са крайно неефективни според специалисти по човешките ресурси. Но тези въпроси все още масовосе използват от интервюиращи с претенции за психологизъм. Те също много рискуват с тях, защото в очите на всеки уважаващ себе си кандидат, този тип интервю говори за крайна липса на професионализъм. Нека си ни остане едно наум за подобни въпросчета.

Игри за напреднали. Много малко кандидати се фокусират именно върху същината на позицията. Ако кандидатстваме за търговец, това е образът, от който не бива да бягаме. Симулацията на ситуации са особено чести за длъжности, свързани с широк контакт с хора – търговци, офис мениджъри, търговски представители. Подават ни една обикновена химикалка: „Как бихте ме убедили да си купя точно тази химикалка?”. Често тези ситуации са от ежедневието на конкретната фирма – работа с куриери, доставчици, транспорт, с проблемни клиенти.

Удари под кръста. Ако кандидатът е жена, въпроси намекващи за семейното и положение, дали и колко деца има, са напълно в реда на интервюто. Готовността да се остава до късно, да се работи извънредно е от голямо значение за всяка фирма. И тук трябва да сме честни, дори ако смятаме, че длъжността ни е сигурна, а с истината поемаме риск. „Кой е най- големият/ последният ви неуспех?”. Класика. Тук обективността е решаваща, не бива да обвиняваме някой друг, но не и да насочваме негативизма единствено към себе си. Един подобен въпрос всъщност крие много плюсове за нашия положителен образ.

Изпити по никое време. Няма да е лошо да си носим лист и химикалка, защото вместо усмихнат интервюиращ, на бюрото може да ни чака я някой езиков, я някой тест за интелигентност. Или четене с рабиране, с което да се провери умението ни да работим с информация на висок стил, да извличаме от нея определено количество. Решаване на различни казуси и задачи, характерни за длъжността. Да се фокусираш върху конкретните задачи в определен срок и разбира се, относително ниво на интелигентност според популярните тестове, става все по- значимо сред фирмите. А защо не и задача от сорта: имаме един голям бял квадрат и трябва да нарисуваме нещо в него.

За по- пълна картина. Може в края на интервюто да ни попитат какво мислим за вдигането на горивата, за политиката на САЩ в Близкия Изток, за глобалното затопляне или бихме ли се ваксинирали против грип. Това не са въпроси от куртоазия или да минава времето. Ако нямаме мнение, най- добре е чистосърдечно да си го признаем, разбира се. Може да ни помолят да разкажем как минава един обикновен работен ден на сегашната ни работа, как сме прекарали последния си отпуск.

От другата страна. Добрият тон изисква да ни попитата на свой ред, дали нямаме и ние някакви въпроси, дали сме разбрали същността на позицията, за която кандидатстваме, да я опишем как си я представяме. Задаваме въпроси, само ако сме сигурни за какво точно питаме, не само да покажем активно отношение. Лесно бихме могли да развалим цялото впечатление, ако излишно оригиналничим.

Единственото нещо, за което никога не бихме били готови е тоталната липса на професионализъм, което е често явление на интервютата за работа. Въпроси от типа: „Коя зодия сте?”, разказването на нелепи вицове, клюкарстване по адрес на предишния кандидат. Да слушаме за Кризата, скъпото сирене или триото „политика, футбол, жени”. В този смисъл е наш ред да се замислим наистина ли искаме тази работа в тази точно фирма. Все пак се касае за сделка, а всяка сделка има две страни и понякога не се знае кой какво купува и какво продава.

Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Изкуството на малкия разговор на работното място
· Как да запазим първоначалната си мотивация за работа
· Как да се предпазите от некоректни работодатели
· Без уважение няма въздух: как да се справим с тихото пренебрежение на работното място
· Защо арогантността е опасно заразна?
· 5 полезни съвета преди да станеш дигитален номад
· Скуката не е толкова страшна, колкото изглежда
· Бавно научавам...
· За травмите си може и да не носим отговорност, но носим за излекуването от тях
· Професиите, в които жените са най- добри
· Да се насладим на живота по график
· Как да вържем мъжка вратовръзка
· Лято е, но да не се отпускаме
· Когато изразяваме мнение - осъждаме или обсъждаме?
· Типове поведение, които вредят на увереността
Четвъртък
19
Юни 2025
П
В
С
Ч
П
С
Н
1

2
3
4
5
6
7
8

9
10
11
12
13
14
15

16
17
18
19
20
21
22

23
24
25
26
27
28
29

30
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Моите мили колеги - II
„Незаменимата” Обичайно в офиса ви кламерите стоят в един шкаф, папките в друг, а принтерната хартия...
Кошмарният образ на победителя
Класическият образ на победителя е едно много отракано момче или момиче, изпълнено със страшен хъс. То...
Как да започнем разговор с непознат?
„Страхът прави непознати хора, които биха били приятели.“ - Шърли Маклийн Да започнеш разговор...
Неформалното лидерство
В последно време доста се заговори за лидерството и лидерските качества. Все по-често тази „титла“ се...
В търсене на истинското призвание
Обкръжението ми изобилства от примери за хора, които не спират да търсят своето призвание, сменяйки почти...
Да се насладим на живота по график
Когато ежедневието ни започне да изисква от нас перфектно разграфяване на часовете и минутите така, че...
Как да се предпазите от некоректни работодатели
Търсенето и намирането на подходяща работа е истинско предизвикателство в днешно време. Къде на шега,...
Как да развием устойчивостта си, за да бъдем по-успешни?
„Животът не става по-лек или по-опростен, ние ставаме по-силни и по-устойчиви.“ - Стив Мараболи ...
Първите признаци на преумората
Компютърът няма как да го накараш по-бързо да обработи информацията. Нито телевизорът по-бързо да превключва...
Споделеното работно пространство - офисът на бъдещето
Професиите на бъдещето изискват промяна в целия работен процес – от работното време до работното място....
Защо емоционалната интелигентност е важна за бизнеса?
Откакто се е появил този термин - "емоционална интелигентност", той се свързва предимно със социалната...
Не приемайте нападките твърде лично
Критикуват ли ви често? Умеете ли да приемате забележките и каква е стратегията ви към критиката? В действителност...
Бърз релакс в офиса - I
Телефоните сa червени от звънене, мениджърът те затрупва със задачи, а шефът вече нервно барабани с пръсти...
Защо дисциплината е по-важна от мотивацията?
Когато искаме да направим нещо, независимо дали става въпрос за учене, диета, физически упражнения, работа,...
Пътища към интровертите
Днес сме убеждавани, че светът принадлежи на активните, пръскащи жизнерадост екстроверти. В тези интензивни...
Да откраднем от мъжкия гардероб
Имате ли дни, в които не знаете какво да облечете? И то не един и два, нали? На мен лично ми се случва...
Искам да започна собствен бизнес. Но как?
На определен етап от живота си на мнозина им минава през ум мисълта: „Какво би станало да започна собствен...
Как да се отървем от манипулаторите около нас
И най-силните и уверени хора имат моменти на слабост. Тогава винаги се намира някой, който да се възползва...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook