Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Как се пише мотивационно писмо


Сигурно имате опит като кандидат за работа и вече знаете, че по- сериозните фирми искат и мотивационно писмо към документите за кандидатстване. Как да се напише едно грабващо писмо е изкуство, доколкото е изкуство писането на текстове изобщо, но и много повече. Неговата прагматична цел – да направи впечатление на бъдещ работодател, го прави предизвикателство за всеки – и за опитните, и за начинаещите в търсенето на работа.

В същността си моитовационното писмо е отговор на въпроса: Защо искате да работите за нас и защо ние да ви наемем. Нищо повече, нищо по- малко. Но освен на пръв поглед очевидния отговор: "Заради тези и тези мои достойнства и защото ми трябват пари", работодателят иска да види и други особености, които трябва да имате предвид. Освен самата информация той ще прочете между редовете и за нивото ви на грамотност, логическата свързаност на мислите ви, оригиналната мисъл, черти от характера ви дори.

И така, преди да се захванете с писането на това писмо трябва да си поставите цел. А тя е да убедите четящия, че вие познавате компанията и искате да станете част именно от нея. Че имате качества и опит, с които изпъквате пред останалите кандидати. "Човешки ресурси" или мениджърът трябва да бъдат освен убедени с разума си, но и завладяни от личността ви със сърцето си.

Проучване преди писането

Четете внимателно обявата за работа – как точно се описва самата компания, каква длъжност е вакантна, как е описана тя и нейните задължения. Ако обявата е грамотно написана, тя ще ви подскаже какво точно да пише в писмото ви. Ако не е - направете си изводи за самата компания.

В случай, че няма подадена информация, направете си този труд и я проучете лично – предмет на дейност, обем продукция или оборот, развитие, пазари, сътресения. Така вие адекватно ще предложите себе си като бъдещ кадър.

След като съберете максимално информация, която впрочем ще ви е полезна и при интервюто, можете да се заловите със самото писане.

Общи правила за писането на мотивационно писмо

Подхождайте конкретно и по същество. Трябва да съберете писмото си на една страница - като включим дата, обръщение, различен шрифт, отделим абзаците - не остава много място за текст. Така че не си губете времето и мястото за писане със словоизлияния.

Избягвайте клишетата. Вярно е, че не може кой знае какво да се каже, но не ползвайте „млад и динамичен екип” , „Това, което ме привлече е факта, че обявената от Вас позиция е в областта, в която имам желание да се развивам.” Ако се колебаете, дали някоя мисъл е ваша или е натрапена, пуснете я за търсене в интернет да видите нейната уникалност. Често именно това се прави и от Човешки ресурси. Изразявайте своите мисли, това винаги крие риск, но е честно спрямо работодателя.

Никога не ползвайте готови мотивационни писма, независимо, дали са ваши при предишно кандидатстване на друго място, или чужди от интернет. Това прави най- неприятното възможно впечатление.

Началото винаги е трудно. Ето го най- лошият случай и в него откриваме поне три неща, които биха били различни в доброто мотивационно писмо:

„Уважаеми госпожо/ господине,
разбрах за обявената от Вас длъжност от обява в интернет.”,


Обърнете се към конкретен човек, ако е възможно да намерите името му;

Напишете самата длъжност. Има случаи, в които от едно място се търси повече от един човек и е добре още от самото начало да насочите вниманието на четящия. Той ще мисли за вас и длъжността едновременно от самото начало.

А ако сте разбрали за свободното място от някой конкретен човек, споменете го, стига да не го поставите в неудобно положение.

В първия абзац е добре да се говори от първо лице, но без твърде често „аз”, „аз”. Говорете за себе си, но повече за вашата квалификация, опит или качества, ако нямате нито едно от двете. Говорете за себе си и като част от екип.

Във втория говорете за компанията, като се почувства, че сте я опознали, но не и заради „изключително добрата й репутация”, а заради конкретни неща. Ако искате да станете част от нея, значи трябва да покажете, че това е съзнателен избор, а не кандидатствате наред, пък каквото стане. Другото би било безсмислено ласкателство, което не носи никаква информация и послание.

В третия абзац е добре да говорите как виждате себе си като бъдещ служител. С какво можете да подобрите дейността й, да генерирате идеи и нови проекти – насочеността по тази тема ви се подсказва от предварителната информация – от какво има нужда тази фирма в момента.

Заключението също трябва да е силно и в него да имате активна позиция. Вместо: "Оставам на разположение за въпроси" или "Ще очаквам да се свържете с мен”, по- скоро: „Идната седмица ще Ви потърся, за да чуя мнението Ви за моята кандидатура”

Доброто писмо е нищо без добро СВ ( автобиография ). Приложете същия висок стандарт и при него. Двете са неделими една от друга визитки на вашата личност.

Оформление и стил:

Използвайте силни активни глаголи, а не пасивни конструкции. "Успявам", "оптимизирам", "увеличавам", "организирам" са примери за силни глаголи.

Кратки изречения или главно с едно, максимум две подчинени със силни ключови думи, които приковават. Внимавайте и със суперлативите.

Акцентът е също важен – той трябва да падне върху едно от трите: опит, квалификация, качества – изберете едно за най- силен акцент, а другите да гравитират около него.

По- пестеливи в прилагателните и повече думи по същество.

Една страница е предостатъчна за едно мотивационно писмо, оформете ясно абзаците, но удебелявайте и играйте с шрифта умерено. Оставяйте междуредия и място между абзаците – текстът диша и се чете лесно.

Ако предавате писмото на ръка, нека хартията да има отличителна характеристика – плътност, лек нюанс на цвета – то трябва да се откроява сред останалите.

Никакви граматични грешки! Ако не сте сигурни в знанията си, обърнете се към някой, който е, но все някога ще ви хванат, ако имате големи пропуски. Не забравяйте това, особено ако длъжността е свързана с документация и често пращане на мейли.

И най- важното - бъдете искрени. Кандидатстването за работа в никакъв случай не е надлъгване. То е честно поставяне на условия за труд и заплащането му. Всяка лъжа или преувеличение винаги ще излезе наяве, ако не на интервюто, то по- късно и ще се отрази на бъдещата работа.

Човекът, който търси работа, е човек за продан. Това в никакъв случай не е обидно. Все пак – ще взимате заплата за труда си. Опитът, квалификацията, личните ви качества са само залог сделката да се осъществи. А за да се случи това, трябва мотивационното писмо, снимката, СВ-то, както и интервюто да ви продадат по най- добрия начин.

Прочетете още за:

Правилната снимка към СВ- то
Какво да очакваме от интервюто за работа
Виж още статии за:   Кариерата · Как да... · Етикет ·
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Пенливо вино според етикета - как да отворим, налеем и поднесем пенливи вина?
· С какво още да поднесем виното?
· Правила на модерния (и не само) етикет
· Как да избелим бялото пране?
· Как да се отървем от паяците у дома?
· Дестилати в готвенето: От коняк в сосовете до ром в десертите
· Лято е, но да не се отпускаме
· Защо арогантността е опасно заразна?
· Когато изразяваме мнение - осъждаме или обсъждаме?
Виж още статии за:   Кариерата · Как да... · Етикет ·
Вторник
14
Януари 2025
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2
3
4
5

6
7
8
9
10
11
12

13
14
15
16
17
18
19

20
21
22
23
24
25
26

27
28
29
30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
В добра форма и зад бюрото
Прекарваме голяма част от живота си на работа. Някои хора изкарват прехраната си на гъвкаво работно време,...
Еко идеи за офиса
Вярвате ли, че можем да щадим природата с всяко малко ежедневно действие? Че промяната, която искаме...
Днешната работа за утре
Какъв човек сте, когато трябва да свършите някаква работа в срок – методичен или стихиен? Първият тип...
Как темпераментът определя професията ни
Дали сте от хората, които се радват на срещите, оживените разговори и запознанствата или пък обичате...
Офис у дома
Със сигурност на всеки от нас му е минавало поне веднъж през ума колко хубаво би било да отворим очи,...
Навиците на продуктивните хора - повече за по-кратко време и без усилия
Когато говорим за продуктивност, всички сме изправени пред едно и също: определен обем работа в ограничено...
Какво да правим, докато губим време в пътуване от работа до вкъщи и обратно
Ако живеете в голям град, то вероятно сте приели тази драма - дългото придвижване по трасето към работа...
Меню "Aнти-стрес"
Когато ресурсите на организма са на изчерпване, а ние трябва да свършим още „малко” работа, да откраднем...
Как да разговаряме с хора, които не понасяме?
На всекиго се случва, особено в професионалната сфера - влизате в стаята, в офиса и моментално разбирате,...
Офисният хладилник: инструкция за употреба
Обядът ви е изчезнал, a вие просто не проумявате, къде може да се е дянал. След втората инспекция по...
Колко е важно самоуважението на работното място?
Много от днешните работодатели натрапват на служителите си идеята, че едва ли не им оказват висше благоволение...
Нуждаем ли се от равноправие?
За последното столетие жените постигнаха големи успехи що се отнася до равноправието между половете....
Госпожица Съвършенство
Колко пъти сме чували през детството си: "Трябва да бъдеш най-послушната вкъщи, най-умната в училище,...
13 май - Европейски ден без асансьори
Европейската инициатива Ден без асансьори ще се проведе за втора поредна година на 13 май 2016 г.. Проектът...
Не приемайте нападките твърде лично
Критикуват ли ви често? Умеете ли да приемате забележките и каква е стратегията ви към критиката? В действителност...
Когато емпатията се превърне в проблем
Днес терминът "емпатия" е много популярен и се въвлича в какви ли не контексти. Като цяло се утвърждава,...
Помощ, мърморко!
Шумът от много мърморещи хора не е страшен само ако можем да го игнорираме. Мърморковците, които днес...
Наесен с песен - или отново на работа
Много хора имат нужда от отпуск след отпуската. Не става въпрос за капризи и глезене, а за естествена...
Можем ли да казваме "Не!"
„Не“ - звуча кратко и ясно, като отрязано с нож. Категорично и без сянка от възможна промяна на мнението....
Мисия: "Аз обичам работата си"
Много хора се оплакват от това, което работят. Не чувстват, че тя е добре платена, нарушава баланса им...
Професия „Работохолик“
Няма как... на повечето от нас ни се налага да работим и в работа прекарваме голяма част от живота си....
Офисна джунгла – „трудните” колеги
Един колектив може да е сплотено семейство. Всеки с ролята си – взаимно допълващи се по начин, по който...
Колегата - скатавка
Колегата-скатавка е истинска напаст, най-малкото защото останалите трябва да му свършат работата. Той...
Какво да очакваме от интервюто за работа
Който е ходил на интервю в по- голяма компания и, да речем, е кандидатствал за по- отговорна длъжност,...
Лицемерието като потребност
Познавате ли хора, които винаги са мили, усмихнати и добронамерени? Всеки път ви правят комплименти,...
Работите вкъщи? А справяте ли се?
За жените, които всяка сутрин прекарват безценни минути за гримиране, обличане, прическа, които търчат...
Общуването с колегите и удоволствието от работата
Повечето от нас имат своята работа, градят кариера, имат известни постижения в професията си, но колко...
Вълк-единак или колективен играч?
Като вълк-единак или колективен играч сме в живота? Това е наш избор, но само донякъде. Той се предопределя...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook