Как да говорим пред публика?
 Всеки от нас се възхищава на завладяващия чар и въздействието на актьора от сцената. Копнеем за мига слава, докоснати от театралното изкуство. Подчинени сме на въздействието от силната роля, сякаш се сливаме с играта и ставаме част от еуфорията на великолепно представление. Да си артист е талант и призвание.
Да, животът е сцена и в някой момент се налага да излезем от топлата сянка на кулисите и да застанем под светлините на прожекторите. Дали публиката ще ни изпрати с бурни овации или ще ни освирка, зависи от начина, по който ще се представим пред нея. Но, едно е да си представяш, че си на сцената, друго е наистина да го направиш. Как ще ни приеме нашата аудитория и дали ще чуе това, което искаме да кажем, зависи от начина, по който сами се настроим.
Не вярвам да има човек, на когото да не се е наложило да се изкаже пред хора. Дали на интервю за работа, представяне на проект, среща или просто вдигане на тост на шумно тържество – все е свързано с мига внимание, когато погледите на всички са вперени в говорещия. И тук се загнездва страхът, който може да провали всичко. Добрата новина е, че говоренето не е талант, даден от Бога, а умение, което се учи и усъвършенства със следването на подходящи съвети и много упражнения. Всеки човек може да се превърне в добър оратор и да постигне забележителни резултати - стига да има тази мотивация, да желае да усъвършенства себе си в изкуството на говоренето.
Ето ни пред момента, в който трябва да си отворим устата и ... вече искаме да избягаме незабавно, а краката ни сякаш не ни държат. Гърлото се стяга, дланите се изпотяват, сърцето ще изскочи. Пулсът е до небесата, пот се стича на ледени струйки. В главата ни обаче няма никаква мисъл, там е празно поле... а всички са вперили очи нетърпеливи и чакат да заговорим. Колкото и да сме подготвени, колкото и да сме добри, страхът от изявата пред хора и липсата на увереност може да унищожи всичко. Тогава публиката ни изглежда като един жив, пулсиращ организъм, прилича на звяр, който иска да ни разкъса...
Не бихме ли могли ние, чрез своето красноречие, да укротим този звяр, да го подчиним и да го опитомим? Можем ли да накараме хората да ни слушат, да откликват така, както на нас ни се иска? Да, това е възможно!
Какво ни трябва, за да успеем?
Много актуална е народната поговорка „По дрехите посрещат, по ума изпращат“ . Първото впечатление от цялостното ни внушение е много важно, затова внимавайте с облеклото. Съобразете го с мястото и хората, които ще са там. Ако изнасяте публична лекция на сериозна тема или участвате в дебат, стилният костюм е препоръчителен, а избягването на ярки и крещящи цветове – задължително. Дамите е добре да не прекаляват с деколтето и грима и да не са накичени с бижута като за разпродажба. Няма да е добре да сте омотани в шарени нанизи и да подрънкват безброй гривни. Семплите украшения за са предпочитане. По-малко е по-добре. Да не забравяме, че ще акцентирате на това, което е под прическата. Външният вид печели при посрещането, оттам нататък е важно какво ще кажете.
От изключително значение е да изключим тревожните мисли и да имаме положителна нагласа. Добро желание, увереност в себе си, смелост, подготовка, малко артистизъм и най-вече желание за забавление. За да не заеквате, започнете с дълбоко поемане на въздух, усмихвайте се, позволявайте си леки паузи, когато особено силно сте въздействали на публиката, дайте й възможност да си поеме дъх.
Нека приемаме публиката като нещо, което трябва да завладеем, като някой, с когото да си играем, освободени от предразсъдъци. Тя е там заради нас. Нека да я вземем. Вместо да очаква от нас - ние трябва да й диктувме какво да прави. За целта - не изпускайте контакта с нея, спирайте погледа си върху определени хора, които познавате, но не прекалено настойчиво – по 5 – 7 сек. са достатъчни за зрителен контакт. Ако не познавате никого, тогава се заглеждайте в хора, които се усмихват. Те са положително настроени към вас и ви подкрепят. Няма начин да се харесате изцяло на всички, но за опора са ви нужни няколко доброжелателни лица, на които емоционално да се опрете. Бъдете устремени към тях, нека те усещат вашият ентусиазъм. Ако има начин, разговаряйте с публиката, накарайте я да участва, направете процеса двупосочен. Това помага.
Езикът на тялото не е за подценяване. Никога не обръщайте гръб на хората, не стойте скована като дъска, не говорете под нос. Краченето и жестикулирането са допустими като добре обмислена актьорска игра.
Малък трик: Никой няма да разбере, ако в джоба си държите талисманче за успех – камъче, копче или някаква друга дреболия. Едно от най-важните неща: Не четете! Да, това е трудно, но не невъзможно. Вярвайте в себе си и демонстрирайте това. Ако сте добре подготвен по темата и искате да убедите хората, няма да имате нужда от ограничаващ текст. Ще се оставите на собственият си ентусиазъм и красноречие да ви водят, а знанията ще подкрепят мотивацията ви. Ако забравите мисълта си - постройте следващото изречение върху последната дума, която сте казали. Така ще дадете възможност на ума да си върне спокойствието и ще си спомните продължението.
Може седмица преди изявата да репетирате пред огледалото своето изказване, като по този начин ще дадете възможност на речта ви да улегне и да свикнете да се изразявате гладко.
Начинът, по който се представяте, е начинът, по който ще ви възприемат. Превърнете публиката в мека топка глина, която да извайвате в ръцете си. Визуализирайте харизматичен оратор, програмирайте успеха си, представете си го като вече свършен факт – това е сигурна гаранция за победа.
Наслаждавайте се на собственото си представление! |
Коментари
2013-11-13 #1  Десислава Ив. Симеонова Смятам, че ораторството е невероятно качество, присъщо на малцина. Едно е да си спокоен и да си знаеш материала, съвсем дриго - поднасяйки го на публиката, да я грабнеш и завладееш изцяло. Тоест, артикулацията, кратките изречения, разбираемите слова, себевладеенето, хладнокръвието, гледането в очите - не са за подценяване. Ако съдя по себе си - с течение на времето, придобивайки по-голяма самоувереност като личност, по-добре ми се отдава говоренето пред хора. Естествено, важно е и каква е аудиторията: защо е пред теб, познавате ли се... От опит знам: ако не съм подготвена писмено, признак на уважение е да се правя  , че имам подготвен писмен материал и да "отгръщам"страниците... Емоционалността и прекалената "игра" с публиката не са плюс на изказващия се.

· Как да вържем мъжка вратовръзка
· Да откраднем от мъжкия гардероб
· Важността на външния вид
| |
· Преди да разгърнем потенциала - как да го открием
· Как да се справим с тираничен шеф?
· Да се насладим на живота по график
|
· Как да не осъждаме, а да даваме градивно мнението си
· Колко е важно самоуважението на работното място?
· Как да се харесаме на околните - II
| |
· От какво се страхуват мъжките уши?
· Страхът от старостта
· Фобиите – тези страшни думички
|
· Защо арогантността е опасно заразна?
· 5 полезни съвета преди да станеш дигитален номад
· Работа от вкъщи и малко дете? Мисията е трудна, но възможна
| |
· Професиите, в които жените са най- добри
· Коледа - работен ден
· 7 стъпки към успеха
|
· Лято е, но да не се отпускаме
· Когато изразяваме мнение - осъждаме или обсъждаме?
· Типове поведение, които вредят на увереността
| |
· Въображаемите ни врагове
· Уморена ли е душата ви?
· Скуката не е толкова страшна, колкото изглежда
|
· „Вечните хитове на България“, които жените слушат до болка, кръв и посиняване
· Циганското лято на живота ни
· Самодостатъчните жени
| |
· Идеологията, основана на пола (II част)
· Идеологията, основана на пола (I част)
· Най-добрите игри за вечер с приятели
|
· Най-известните жени в света на игрите
· 10 август - Честит професионален празник на готвачите!
· Защо да се доверим на Бетенеми за съвети за залози онлайн?
| | |
|
|
Понеделник 5 Юни 2023 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
 Желанието да бъдем харесвани - как ни влияе и до какво може да доведе?
Дори и да не го признаваме, на всеки от нас е приятно да се чувства харесван, независимо дали ще е от...
 Искам да започна собствен бизнес. Но как?
На определен етап от живота си на мнозина им минава през ум мисълта: „Какво би станало да започна собствен...
 Колко е важно самоуважението на работното място?
Много от днешните работодатели натрапват на служителите си идеята, че едва ли не им оказват висше благоволение...
 Защо не бива да превръщаме хобито си в работа?
"Работи това, което обичаш, и няма да ти се наложи да работиш нито ден" Дали го е казал Конфуций, вече...
  Бърз релакс в офиса - II
Тихичко навън
Постоянното звънене на телефона и шумните разговори на колегите са едни от основните...
 Работата. Или на път към себе си
Ключът към това, което сме призвани да правим в живота си лежи дълбоко в нас и в нещата, които обичаме...
 Преди да разгърнем потенциала - как да го открием
В тълковния речник на българския език срещу потенциал е записано: „съвкупност от необходими за реализирането...
  Колегата - скатавка
Колегата-скатавка е истинска напаст, най-малкото защото останалите трябва да му свършат работата. Той...
 Похвалата е ключ към сърцето и към успеха - не я пестете!
Всеизвестен факт е, че децата е добре да бъдат хвалени, да получават поощрение и одобрение и при най-малкия...
 Защо арогантността е опасно заразна?
В края на 80-те години на миналия век, психологът с Джеймс Рийзън искал да разбере какво се крие в погрешното...
  Мързелът – как да се справим с него?
„Мързелът не мори, но мъчи” – това е любимата поговорка на баща ми, която си спомням от най-ранно детство....
 Законът за компенсацията - как действа и за какво ни помага?
Законът за компенсацията е един от 12-те Универсални закона, който гласи, че сме компенсирани...
 Изкуството да направиш комплимент на мъж
Няма човек, който да е неподвластен на комплимента. Ако има такива, то просто не са получавали точния...
  Бизнес партньори или приятели
Когато ти трябва помощ – търсиш приятели. Нуждаеш ли се от пари назаем – пак се обръщаш към тях. Дали...
 Жената алфа
"Жени алфа", "силни жени", "безсърдечни кучки" - жени, от които се възхищаваме, които презираме, които...
 Какво да правим, докато губим време в пътуване от работа до вкъщи и обратно
Ако живеете в голям град, то вероятно сте приели тази драма - дългото придвижване по трасето към работа...
  Жената-шеф
Да си жена и шеф едновременно отдавна не прави на никого впечатление. Само дето по правило жените са...
 Как темпераментът определя професията ни
Дали сте от хората, които се радват на срещите, оживените разговори и запознанствата или пък обичате...
 Как да запазим първоначалната си мотивация за работа
Започнали сте нова работа? Чудесно. Мина времето на адаптация и всичко изглежда наред. Свикнахте, опознахте...
  Растенията в офиса
Човешкият разум се е зародил в природата, затова е истинско престъпление да полагаме умствен труд в в...
  Как да разговаряме с хора, които не понасяме?
На всекиго се случва, особено в професионалната сфера - влизате в стаята, в офиса и моментално разбирате,...
 Под пара
Ние бягаме, те ни гонят. Сроковете, изискванията, плановете, неотложните действия – всички се варят на...
 Общуването с колегите и удоволствието от работата
Повечето от нас имат своята работа, градят кариера, имат известни постижения в професията си, но колко...
|