Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Откровено за трудните разговори



        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
„Бъдете достатъчно смели да започнете разговор, който си заслужава.“- Маргарет Уитли

Във всички взаимоотношения, независимо дали са с колега на работното място, приятелка, партньор, родител, сестра/брат, идва момент, когато се налага да се проведе сериозен разговор. Трудните разговори са неизбежни и към тях трябва да се подхожда внимателно.

Винаги ще има хора, които не заслужават доброто ни отношение, поради негативно държание към нас, причиняване на болка и разочарование, и ако провеждането на труден разговор с тях крие риск от това те да напуснат живота ви, приемете го като награда за вашата честност, като освобождаване от нездравословни контакти, като израстване в отношенията ви като цяло.

Ако връзката и човекът, с когото трябва да разговаряте, сериозно ви интересуват и са истински важни за вас, има някои неща, които можете да направите, за да протече всичко леко и успешно. Специалисти в областта на човешките взаимоотношения и проблеми в общуването, дават някои съвети, които да ни бъдат в помощ в моментите на откровения:

Внимателно използване на извинителни фрази – понякога, в желанието си да бъдем внимателни, можем да прекалим с извинителните/ подготвителни фрази и да предизвикаме обратния ефект. Бъдете пестеливи в използването на: „Просто искам да съм честна/честен с теб…“, „Не искам да те разстройвам, но…“, „Не искам да ме разбереш погрешно…“ Трудният разговор е труден, защото е труден. Тези фрази няма да омекотят нещата нито предварителното извинение, че не искате човекът да се разстрои от нещо, което все пак ще го нарани. Друг специфичен момент, според специалистите, е използването на „но“ в трудните разговори – едно малко „но“, което прави нещата да изглеждат още по-зле. Те съветват да замените съюза „но“ с „и“, тази малка промяна може да има голямо значение: „Искам и двамата да сме щастливи и се нуждая от малко пространство.“ Промяната е едва доловима, но може да направи разликата при другото лице, разграничаващо положителното и отрицателното в изречението.

Правилната концепция – трудният разговор има три части на взаимодействие – аз, другото лице и проблемът. Разговорът изчезва на мига, когато хората се фокусират върху "аз" и проблема, без да обръщат внимание на другата страна. Колкото по-информирани сте за другия човек - неговите думи, изрази, чувствата зад тях, емоциите, толкова по-лесно ще можете да управлявате разговора, като забележите вашето въздействие и отговаряте на недоразумения, объркване или прекъсване. Не можете да контролирате резултата, но можете да контролирате процеса.

Има ли подходящ момент? - едно от най-трудните неща за сериозните разговори е да знаете кога да ги проведете. Ако не сте сигурни кога ще бъде подходящият момент, нека другият човек реши. Опитайте с: „Чудех се дали можем да поговорим, когато имаш възможност.“ Ако разговорът ви е неочакван, обикновено любопитството ще спечели, а другото лице или веднага ще попита какво се случва, или ще се върне при вас и ще започне разговора веднага щом е в състояние. Бъдете внимателни обаче, ако оставите инициативата на другата страна, той/тя може да се досети, че предстои нещо важно и не дотам приятно, и за да се справи с него, просто ще го отбягва и отлага във времето.

Правилно отношение към другата страна - никой няма да се интересува от това, което искате, докато не е сигурен, че ви е грижа за самия него. Избягвайте да сте студени, раздразнителни или разсеяни. Няма нищо лошо да чувствате тези неща, но ефектът им върху ситуацията обикновено е негативен. Разговорът ще протече по-леко, когато покажете, че инвестирате в човека, а не само в резултата.

Придържайте се към фактите - няма нищо лошо да кажете как се чувствате, но бъдете внимателни, за да не позволите на вашето мнение да влоши ситуацията. Едно е да се каже: „Тъжна съм, че не прекарваме достатъчно време заедно, както преди. Лисваш ми.“ И съвсем друго е: „От както започна да се виждаш с него/ нея, сякаш си се превърнал/а в негова/нейна сянка.“ Когато чувствата идват от любов и честност, те са склонни да сближават хората. Мнението, от друга страна, може да доведе до дистанция между двама души, особено когато вашето мнение включва личен коментар.

Бъдете добър слушател – и с отворено сърце, и с открит ум - когато чуете достатъчно от историята на някого, поведението им често има смисъл. Това не прави поведението по-добро, но може да е по-лесно да се разбере и съответно реакцията да бъде по-адекватна. Опитайте се да научите колкото можете повече за другия човек и как тя/ той вижда ситуацията. Какво вижда тя/ той и какво вие не успявате? Какво трябва да знаете, за да разберете дали техните действия имат смисъл? Да бъдеш чут е красиво нещо като усещане - за всички. Когато хората се чувстват чути, отбранителните способности, гневът, страхът и прекъсването често се смекчават, отваряйки по-голям потенциал за разбиране и удовлетворяване на нуждите.

Използвайте „аз“ форма – не е нужно да променяте мнението на никого, просто трябва да бъдете разбрани. Използвайте „аз“ (аз съм /аз мисля/ аз чувствам) вместо „ти“ (ти си/ ти мислиш, че можеш…/ ти ме караш да…) – тази форма на изразяване намалява нуждата от отбранителен отговор. Специалистите посочват следния пример: „Аз не разбирам какво имаш предвид…“ е съвсем различно от „Ти говориш напълно неясно…“

Не предполагайте, че другият знае от какво имате нужда - една от най-големите грешки, които правим във всички взаимоотношения, е да приемем, че другият човек е наясно с повече, отколкото всъщност знае. Внимателно показвайте на другата страна какво е важно за вас и им позволете да направят същото с техните нужди.

Поемане на ангажимент – какво следва след този тежък разговор? Бъдете ясни за посоката на развитие на дадената ситуация след трудния разговор иначе всичко губи смисъл и няма да последва никаква промяна.

Има ситуации, които водят до необходимостта за провеждане на сериозен разговор, който може да промени много и към по-добро, разговор, който да разреши проблеми между двама души, който може да се окаже край за дадени взаимоотношения, да ни освободи и да ни помогне да поемем в нова посока. Показателни са и думите на Томас Ленърд, автор на редица книги за личностно развитие: „Всички проблеми съществуват заради отсъствието на истински разговори.“ Не се страхувайте да предприемете такъв разговор, просто запомнете, че трябва да подходите индивидуално и с внимание, с уважение и отговорност. Понякога се случва да нараним хората, които обичаме, както и те да наранят нас. Взаимоотношенията няма как (пък и не трябва) да бъдат перфектни –достатъчно е да са истински, откровени, да са изпълнени с чувства, да са объркани. Именно това ги прави човешки.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Малки трикове за по-лесно и приятно общуване
· Променило ли се е нещо в интервюто за работа днес?
· Хората, на които им липсва емпатия и как да се справяме с тях
· Защо нараняваме близките си най-силно и как да спрем да го правим?
· Когато изразяваме мнение - осъждаме или обсъждаме?
· За обидата и обидчивостта
· Най-важното умение, на което никой не ни учи
· Най-добрите игри за вечер с приятели
· 9 юни - Международен ден на приятелството
· Лято е, но да не се отпускаме
· Защо арогантността е опасно заразна?
· 5 полезни съвета преди да станеш дигитален номад
· Идеологията, основана на пола (II част)
· Идеологията, основана на пола (I част)
· Уморена ли е душата ви?
· Домашно училище за позитивно мислене
· Синдромът на мама-квачка
· Безсънието до детската люлка
· За какво да внимаваме при избор на детско яке
· Тротинетка за всяко дете – как да изберем
· Да научим детето да играе само
Петък
8
Ноември 2024
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2
3

4
5
6
7
8
9
10

11
12
13
14
15
16
17

18
19
20
21
22
23
24

25
26
27
28
29
30
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Благородната завист – вредата, облечена в копринена рокля
Казват, че е по-добре да си обект на завист, отколкото обект на състрадание. Завистта обикновено поражда...
Извинете, може ли да мина?
Ето това изречение присъства често в ежедневието ми. Разбирам, че не сме мравки да вървим в колона,...
Глобална седмица на ООН за безопасност на пътя - 4-11 май 2015 г.
Седмицата 4-11 май е обявена от ООН за Глобална седмица за безопасност на пътищата, като тази е третата...
Приятелството на работното място
„Прекарвам на работа две трети от времето си и без приятелските отношения с колегите не бих могла да...
"Здравословен обяд за ученика" - питателно бурито, сини сливи и орехи
Това е ден трети от новия проект в помощ на родителите на ученици: "Здравословен обяд за ученика". От...
Плюшкинизация. Любов към спомена
"Но какъв е смисълът да разтревожваме праха по чашата със розови листа, не зная." * ...
Виновни или просто различни
С тях е трудно да се разговаря, особено за чувства и любовни отношения, те не са способни на вярност...
Абитуриентските балове – за и против
Дойде ли времето на абитуриентските балове, започва задължителното „за“ и „против“ тях. Мненията се поляризират,...
Има ли възрастова граница за любовта?
Няма институция, която да издава акт за раждане на любовта. Tова чувство няма и кръщелно свидетелство,...
Живот след развода
Да откриеш своята половинка е трудно. Да се разделиш с нея също. Критерии за нормално семейство няма....
Привързаност с граници
Вероятно най-страшното, което може да си представи почти всеки от нас, е загубата на нещо или някого....
Къде отиват „ничиите” деца?
Всъщност, те не са ничии. Не са сираци, а изоставени. Някои дори познават родителите си, една част са...
Защо са важни извънкласните занимания за децата?
Живеем в такова време, че графиците на децата ни са доста запълнени, а често - дори по-пълни от нашите...
Страст или сигурност – какво да изберем?
Всички ние искаме и страст, и сигурност, но практиката показва, че тези две понятия взаимно се изключват....
Истините, които ни приземяват
Позитивното мислене за живота има и обратна страна. Ето, сядате, правите си една малка равносметка и...
Съседите – повече от приятели
Да си съсед е нещо повече от това да си врата до врата с някого, да делите разноски по входа на блоковото...
Закъснялата любов
В любовта хората постоянно се разминават. Дори и в щастливите отношения единия обича повече, а другият...
Учени: Пробиотиците в киселото мляко намаляват затлъстяването при децата
Италиански учени установиха, че пробиотиците в киселото мляко могат да намалят затлъстяването при децата...
Деца на свобода
Никога не мога да разбера, как родители извеждат децата на площадката "да поиграе на свобода", а не спират...
Фрилансър – професията на новото поколение
Службата на работно време донякъде напомня на вечните мъки на митичния Сизиф. Той бил осъден да търкаля...
Детето предпочита баба си
"Не просто баба си! Свекърва ми!!!" С тези думи ме посрещна приятелката ми Мая - майка на едногодишен...
Не приемайте нападките твърде лично
Критикуват ли ви често? Умеете ли да приемате забележките и каква е стратегията ви към критиката? В действителност...
Следродилната депресия - II
За да може максимално да се избегне допускането на следродилна депресия нека ви предложа някои не чак...
Как да вържем мъжка вратовръзка
Много мъже признават, че дори и да могат сами да си връзват вратовръзката, предпочитат жените им да го...
Когато мъжът не е романтичен
Наближава Св. Валентин и вие сте от тези, които имат с кого да споделят празника. Вечеря, подарък, страстна...
Двуетажното легло в детската стая
Да има собствено жилище е мечтата на всяко семейство. Тенденция в последните месеци ( 2014 г. ) е търсенето...
Струва ли си да ревнуваме от миналото
Каквото било – било! На всички е известно, че да се ревнува мъжът от неговото минало е най-малкото безсмислено....
Думите, пред които всички мъже са безпомощни
Твърди се, че ние жените сме тези, които обичат да „чуват” любовта, че ние имаме нужда от много по-голямо...
Момичешки тайни: Гости с преспиване, наречено още "Пижамено парти"
Преди месец и нещо поканиха голямата дъщеря на гости с преспиване. Самата аз много ходех на пижамени...
Детският гняв
Може би едно от трудните неща в живота ни е да се справим с гнева. А когато той се отнася до нашите деца,...
Майчинският инстинкт – митове и реалност
Обикновено майчинството се свързва със сбъдване на най-съкровените мечти, щастие, минаващо преливниците...
До олтара и обратно. Размисли в последния момент - II
Последните мигове преди промяната винаги действат най-отрезвяващо. Ако до този момент всичко е било планировка...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook