Защо арогантността е опасно заразна?
 В края на 80-те години на миналия век, психологът с Джеймс Рийзън искал да разбере какво се крие в погрешното мислене, заради които има пътни инциденти. Той излязъл по улиците и паркингите в супермаркетите около Манчестър, Великобритания, и помолил общо 520 шофьори да преценят колко пъти са извършили определени нарушения.
Пропускали ли са редовно да проверяват огледалото си за обратно виждане, например? Или са влезли в грешната лента, когато наближават кръстовище?
Освен списъка с грешки и нарушения, участниците били помолени също да оценят колко добри шофьори са в сравнение с другите – дали способността им за шофиране е по-добра или по-лоша от средната.
Като се има предвид дългото време, което много хора прекарват зад волана, може би се надявате, че повечето шофьори са отговорили адекватно и са наясно със способностите си. Но Рийзън установявам, че това е далеч от истината, коментира BBC. От 520-те шофьори само петима смятат, че са по-лоши от средното – по-малко от 1%. Останалите – дори наистина ужасните шофьори, които непрекъснато правили грешки – смятали себе си за поне толкова добри, колкото и следващия човек, а мнозина смятали, че са много по-добри.
По същество това било масова заблуда, която ги прави напълно слепи за собствените си недостатъци.
30 години по-късно психолози са документирали подобни самозаблуждения за различни черти и способности в човека.
Склонни сме да мислим, че сме по-интелигентни, креативни, атлетични, надеждни, внимателни, честни и приятелски настроени от повечето хора (феномен, който често е известен като „Ефект по-добър от средното“).
„Доказателствата за това са изключително – дори необичайно – силни“, казва Итън Зел, доцент по психология в Университета на Северна Каролина в Гринсбъро, който наскоро проведе мета-анализ на досегашните проучвания. Силата на ефекта е особено видим в класната стая, казва той. „Ако дадете на хората въпросник, в който те оценяват себе си спрямо средната стойност, почти всеки в класа си мисли, че е над средното в почти всичко.”
Последиците могат да бъдат сериозни
Както професор Рийзън споменава, прекалената увереност в собствените ни умения на пътя може да доведе до рисково шофиране и сериозни инциденти. В медицината може да доведе до фатална диагностична грешка; в правото може да доведе до фалшиви обвинения и съдебни грешки. А в бизнеса, управленската арогантност излага компаниите на по-голям шанс както да извършат измама, така и да обявят фалит.
Тогава няма какво да се чудим, защо прекалената самоувереност често е известна като „майката на всички пристрастия“.
Нобеловият лауреат учен Даниел Канеман отбеляза, че ако имал магическа пръчка, която би могла да промени нещо в човешката психология, той ще поиска да премахне нашия комплекс за превъзходство.
Ново изследване на Джоуи Ченг, асистент по психология в Йоркския университет, показва, че прекалената самоувереност може да бъде заразна.
„Ако сте били изложени дълго време на прекалено самоуверен човек, тогава е по-вероятно да надцените собственото си положение", казва тя. Това е тенденция, която може да доведе до разпространение на опасни заблуди в един екип.
Каскади на доверието
Ченг казва, че е била вдъхновена от анекдотични разкази за поведението на работещите на Уолстрийт, където арогантността изглежда е широко разпространена. „Когато разгледате други сектори като образованието, най-често не чувате учителите да бъдат описвани по същия начин”.
Тези различия я накарали да се зачуди дали определени групи хора наистина могат да насърчат развитието на напомпано его у други. Някои предишни изследвания споменават подобна вероятност, показвайки, че прекомерната самоувереност на банкерите има тенденция да става по-голяма с времето, прекарано в професията – което би имало смисъл, ако „уловят“ поведението на колегите си – но Ченг искала да тества идеята в лабораторни условия.
Първият й експеримент имал два етапа
Поотделно участниците били помолени да разгледат снимки на лица на хора и да отгатнат различни личности въз основа на израженията им – задача, която някои хора могат да изпълнят с разумна точност. За да оценят увереността си, участниците били помолени да оценят възприятията си за своите способности в сравнение с останалата част от групата.
След това участниците трябвало да изпълнят същата задача, но по двойки. След което отново били помолени да самооценят способностите си, което позволило на Ченг да види дали арогантността на един човек ще се отрази върху друг. Така тя открила, че по-скромните участници са много по-склонни да увеличат собствените си оценки, след като са били поставени при прекалено самоуверен партньор. „Беше доста забележително“, споделя Ченг.
Резултатите от втория експеримент били още по-поразителни
Участниците отново трябвало да работят върху проста задача за възприемане, която включвала отгатване на нечие тегло по снимката му. Този път обаче участниците не работели по истински двойки, а били представени с някои примерни отговори на друг участник. В действителност отговорите били фалшиви, което позволило на Ченг да създаде личност на някой, който очевидно се самозаблуждава. Участниците можели да видят някой в долните 10% – далеч под средното – който твърди, че е сред най-горното, например.
Участниците можели да видят явната свръхувереност на другия като предупредителен знак, но вместо това те просто имитирали поведението му. Да бъдеш изложен на някой, който е бил скандално прекалено самоуверен, напомпва собствената самооценка в класирането с около 17%. Точно обратното на участниците, на които е показан профилът на по-реалистичен участник – тогава те били склонни да подценяват ранга си с около 11%.
Всеки път, когато неоснователно се хвалите с уменията си, може да изпращате вълни от прекомерна самоувереност в средата си.
Зел е впечатлен от констатациите. „Мисля, че изследването е много интересно и добре проведено и ни помага да разберем произхода на свръхсамоувереността и защо тя е по-голяма в някои групи от други“, казва той. Той подозира, че тя възниква от създаването на социални норми. „Виждайки как другите проявяват прекалено самоуверено поведение, това може да го накара да изглежда по-културно ценено или подходящо.”
Мистериозни механизми
Резултатите на Ченг отговарят на много други изследвания на съответствието, включително спомените ни за споделено събитие, нашите възприятия за красота и нашите политически възгледи. „Когато сте под въздействието на някого, е по-вероятно да придобиете неговите начини на поведение и начини на мислене“, казва тя.
Лесно е да си представим как това може да се случи на работно място, добавя тя. „Да приемем, че сте финансов банкер. Вие сте доста калибрирани, когато за първи път сте влезли в бизнеса, но когато колкото повече време сте в тази среда, виждате, че някои хора са склонни да правят самохвални изявления и имат този удивително уверен външен вид в начина, по който говорят и как комуникират невербално. А вие от своя страна бихте могли да станете малък клонинг на този човек.
Като се имат предвид тези резултати, Ченг предлага организациите да преосмислят видовете поведения, които възнаграждават в настоящите си служители. „Лидерите и мениджърите трябва да внимават за ефектите на определени хора върху други, защото тяхната прекомерна увереност наистина може да се разпространи широко.” Тези констатации също могат да помогнат за вземането на решения за наемане. Освен че са по-реалистични, по-скромните членове на екипа могат също така да смекчат прекалената самоувереност на целия екип. "Те биха могли да помогнат за връщането на групата в реалността."
В личен план може да обърнете поне малко повече внимание на собствените си нагласи – включително възприятието си за собственото ви шофиране. Всеки път, когато неоснователно се хвалите с уменията си, може да изпращате вълни от прекомерна самоувереност в обкръжението си, като фино поддържате масовата заблуда, която Джеймс Рийзън е документирал. |
|
|
Понеделник 24 Март 2025 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
 Кокосовото масло може би не е толкова полезно за здравето, колкото смятахме
Кокосовото масло, което се добива от ядката на кокосовата палма, е короновано като универсално полезна...
  Черешов рефреш на организма
В последните дни на май, иначе разнородните по вкус и предпочитания хора, започват да се делят на два...
 Дребните ни нездравословни навици, от които е толкова трудно да се откажем
Навикът – това е втора природа. Клишето е напълно вярно, защо иначе ще имаме толкова вредни навици, ако...
  Врастнал нокът - можем ли да подобрим състоянието?
Врастналият нокът е истинско мъчение, което може да продължи с месеци, а ако не се лекува навреме, да...
  Сезонът на... черниците
Да, лятото е. Помните, нали? Зреят от средата на юни до началото на юли. Вероятно като деца сте брали...
  Енергийните вампири
Те не се страхуват от слънцето, не хапят и обичат чесън, но при все това са си вампири. След разговора...
  Неудобствата, които само дамите с голям бюст ще разберат
Обикновено хората си мислят, че дамите с голям бюст са щастливки. Мъжете ги обграждат с внимание или...
 Какво става, когато изключим месото от менюто си?
Съществуват множество публикации, които определят вегетарианството като лишение от важни хранителни вещества...
 Липата - здраве, красота и нежен спомен от детството
Детството ми е преминало в аромат на липов чай. Спомням си студените утрини, печката бумти, а баба току-що...
 Златен корен (родиола) срещу умора и понижен тонус
Родиолата, позната още като "златен корен", е сравнително ново растение за науката. За първи път е научно...
  Чакрите - колелата на живота - II
Четвърта чакра
Нарича се още сърдечната чакра или чакрата на любовта. Пулсира в областта на сърцето...
 Червената леща - повече желязо за малки и големи
Лещата е едно от най-старите култивирани бобови растения изобщо. Тя е била източник на ценни протеини...
  Любовта, която разрушава всичко по пътя си
Запитвали ли сте се дали има любов, която руши? Обикновено, когато се съберем с някого, ние градим, стараем...
 Спящата красавица
Сънят за хубост не е мит. Хората, които спят достатъчно (около 8 часа на денонощие) изглеждат по-млади...
   Водна аеробика
Ако харесвате спорта и се грижите за фигурата си, но жегата през лятото ви измъчва. Парковете са гъстонаселени...
 Защо ни изоставят?
Когато ни изоставят, независимо, дали заради друг човек, или защото любовта просто си е отишла, сме убедени,...
  Нов поглед към женската сексуалност
Еволюционните психолози обясняват поведението на хората с техните древни инстинкти и запазени през вековете...
 Лимонова трева - подправка, билка и козметика
Латинското й наименование е Цимбопогон (Cymbopogon), но е известна с по-простичкото - лимонова трева....
 Как идентичността ни определя нашето поведение?
В основата на нашата идентичност е това как сами виждаме себе си или как вярваме, че другите ни...
  Пренатално възпитание
Какво се разбира под пренатално възпитаниe днес? Ще се установят ли правила и ще се наложат ли програми...
 Контролирате ли живота си?
Животът е като да плаваш в морето или да пилотираш самолет. Имаш предначертания курс, натрупваш умения...
 Целувайте се със страст за здрави зъби и венци
Страстните целувки помагат за здравето на зъбите и венците, уверява зъболекарят Алън Кар, който в интервю...
 Коя от 9-те вида интелигентност притежавате?
Мислим за интелигентността като за просто и ясно понятие: Учените, академичните преподаватели са интелигентни....
  Как да не съсипем косата си по време на диета
Когато започваме поредната диета, вдъхновени от идеята, че ще изглеждаме зашеметяващо в новия си бански...
  "Играе ми" окото
Пак ми играе окото! Едва ли има човек, който, изпълнен с досада, да не е възкликвал с тези думи поне...
  Хроничната болка се определя и от емоциите
Ново проучване установява, че емоциите могат да бъдат причината за продължителната хронична болка при...
 Грахът - диетичен, достъпен, полезен
Грахът (Pisum Sativum) е изявен представител на семейство Бобови и е добре позната храна в целия свят....
 Не изхвърляйте обелките и корите на тези плодове и зеленчуци
Повечето от нас не се замислят и за миг, когато става дума за това, дали да обелят кората на даден плод...
  Светът на силно чувствителните хора
„Тези, които танцуват, са смятани за луди от онези, които не чуват музиката" - Ницше
Има много хора,...
  Безсънието до детската люлка
Последните седмици от бременността често са свързани с безсъние. Положението на тялото, удобната възглавница...
  Билки при безплодие - II
В много случаи обаче така желаното забременяване не настъпва не заради недостига на определени хормони,...
  Истината за комплексните витамини
Каква е разликата между различните видове комплексни витамини и кой от тях да изберем? Този въпрос си...
 Защо сме толкова груби с децата си?
Наскоро станах свидетел на една сцена, в която един баща беше много груб сутринта, докато оставяше дъщеря...
  Как се състаряваме преждевременно - нагласата
След външния вид и облеклото нека надникнем и в мислите, които издават нашата нагласа и ни състаряват.
Като...
 "Жена ми не работи, тя е домакиня"
Майка и татуист, Райшел Кастълбъри (Ryshell Castleberry) от Флорида написала пост във фейсбук, хипотетичен...
 Защо и как да организираме почивка в чужбина без агенция
Ако сте от онази порода пътешественици, които не обичат да се разхождат с огромна група туристи, водени...
 Уморени криле
Умората толкова добре умее да се промъква незабелязано в ежедневието ни, че ние измисляме какви ли не...
  Вредна ли е 3D технологията за детското зрение
3D технологията е бъдещето на киното, в това вече няма нужда никой да ни убеждава – нужно е само да хвърлим...
  Мечтаеш ли да се наспиш?
Не всеки си мисли за секс, когато види прекрасно обзаведена спалня. Повечето хора асоциират тази стая...
  Малината – вкусен плод и билка
Хапвайки една-единствена малина, ние слагаме в устата си множество миниатюрни плодчета, всеки един от...
  Жълтият кантарион - билка или лекарство
Жълтият кантарион (Hypericum perforatum) е една от най-популярните билки в България. Тя е и много разпространена...
 В сезона на подаръците подарете нещо и на себе си
"Най-големият дар, който можеш да дадеш на себе си, е малко от собственото си внимание." - Антъни Дж....
|