Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Защо арогантността е опасно заразна?



        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
В края на 80-те години на миналия век, психологът с Джеймс Рийзън искал да разбере какво се крие в погрешното мислене, заради които има пътни инциденти. Той излязъл по улиците и паркингите в супермаркетите около Манчестър, Великобритания, и помолил общо 520 шофьори да преценят колко пъти са извършили определени нарушения.

Пропускали ли са редовно да проверяват огледалото си за обратно виждане, например? Или са влезли в грешната лента, когато наближават кръстовище?
Освен списъка с грешки и нарушения, участниците били помолени също да оценят колко добри шофьори са в сравнение с другите – дали способността им за шофиране е по-добра или по-лоша от средната.

Като се има предвид дългото време, което много хора прекарват зад волана, може би се надявате, че повечето шофьори са отговорили адекватно и са наясно със способностите си. Но Рийзън установявам, че това е далеч от истината, коментира BBC. От 520-те шофьори само петима смятат, че са по-лоши от средното – по-малко от 1%. Останалите – дори наистина ужасните шофьори, които непрекъснато правили грешки – смятали себе си за поне толкова добри, колкото и следващия човек, а мнозина смятали, че са много по-добри.
По същество това било масова заблуда, която ги прави напълно слепи за собствените си недостатъци.

30 години по-късно психолози са документирали подобни самозаблуждения за различни черти и способности в човека.
Склонни сме да мислим, че сме по-интелигентни, креативни, атлетични, надеждни, внимателни, честни и приятелски настроени от повечето хора (феномен, който често е известен като „Ефект по-добър от средното“).
„Доказателствата за това са изключително – дори необичайно – силни“, казва Итън Зел, доцент по психология в Университета на Северна Каролина в Гринсбъро, който наскоро проведе мета-анализ на досегашните проучвания. Силата на ефекта е особено видим в класната стая, казва той. „Ако дадете на хората въпросник, в който те оценяват себе си спрямо средната стойност, почти всеки в класа си мисли, че е над средното в почти всичко.”



Последиците могат да бъдат сериозни
Както професор Рийзън споменава, прекалената увереност в собствените ни умения на пътя може да доведе до рисково шофиране и сериозни инциденти. В медицината може да доведе до фатална диагностична грешка; в правото може да доведе до фалшиви обвинения и съдебни грешки. А в бизнеса, управленската арогантност излага компаниите на по-голям шанс както да извършат измама, така и да обявят фалит.

Тогава няма какво да се чудим, защо прекалената самоувереност често е известна като „майката на всички пристрастия“.
Нобеловият лауреат учен Даниел Канеман отбеляза, че ако имал магическа пръчка, която би могла да промени нещо в човешката психология, той ще поиска да премахне нашия комплекс за превъзходство.
Ново изследване на Джоуи Ченг, асистент по психология в Йоркския университет, показва, че прекалената самоувереност може да бъде заразна.

„Ако сте били изложени дълго време на прекалено самоуверен човек, тогава е по-вероятно да надцените собственото си положение", казва тя. Това е тенденция, която може да доведе до разпространение на опасни заблуди в един екип.
Каскади на доверието

Ченг казва, че е била вдъхновена от анекдотични разкази за поведението на работещите на Уолстрийт, където арогантността изглежда е широко разпространена. „Когато разгледате други сектори като образованието, най-често не чувате учителите да бъдат описвани по същия начин”.

Тези различия я накарали да се зачуди дали определени групи хора наистина могат да насърчат развитието на напомпано его у други. Някои предишни изследвания споменават подобна вероятност, показвайки, че прекомерната самоувереност на банкерите има тенденция да става по-голяма с времето, прекарано в професията – което би имало смисъл, ако „уловят“ поведението на колегите си – но Ченг искала да тества идеята в лабораторни условия.

Първият й експеримент имал два етапа
Поотделно участниците били помолени да разгледат снимки на лица на хора и да отгатнат различни личности въз основа на израженията им – задача, която някои хора могат да изпълнят с разумна точност. За да оценят увереността си, участниците били помолени да оценят възприятията си за своите способности в сравнение с останалата част от групата.
След това участниците трябвало да изпълнят същата задача, но по двойки. След което отново били помолени да самооценят способностите си, което позволило на Ченг да види дали арогантността на един човек ще се отрази върху друг. Така тя открила, че по-скромните участници са много по-склонни да увеличат собствените си оценки, след като са били поставени при прекалено самоуверен партньор. „Беше доста забележително“, споделя Ченг.

Резултатите от втория експеримент били още по-поразителни
Участниците отново трябвало да работят върху проста задача за възприемане, която включвала отгатване на нечие тегло по снимката му. Този път обаче участниците не работели по истински двойки, а били представени с някои примерни отговори на друг участник. В действителност отговорите били фалшиви, което позволило на Ченг да създаде личност на някой, който очевидно се самозаблуждава. Участниците можели да видят някой в ​​долните 10% – далеч под средното – който твърди, че е сред най-горното, например.
Участниците можели да видят явната свръхувереност на другия като предупредителен знак, но вместо това те просто имитирали поведението му. Да бъдеш изложен на някой, който е бил скандално прекалено самоуверен, напомпва собствената самооценка в класирането с около 17%. Точно обратното на участниците, на които е показан профилът на по-реалистичен участник – тогава те били склонни да подценяват ранга си с около 11%.

Всеки път, когато неоснователно се хвалите с уменията си, може да изпращате вълни от прекомерна самоувереност в средата си.
Зел е впечатлен от констатациите. „Мисля, че изследването е много интересно и добре проведено и ни помага да разберем произхода на свръхсамоувереността и защо тя е по-голяма в някои групи от други“, казва той. Той подозира, че тя възниква от създаването на социални норми. „Виждайки как другите проявяват прекалено самоуверено поведение, това може да го накара да изглежда по-културно ценено или подходящо.”


Мистериозни механизми
Резултатите на Ченг отговарят на много други изследвания на съответствието, включително спомените ни за споделено събитие, нашите възприятия за красота и нашите политически възгледи. „Когато сте под въздействието на някого, е по-вероятно да придобиете неговите начини на поведение и начини на мислене“, казва тя.

Лесно е да си представим как това може да се случи на работно място, добавя тя. „Да приемем, че сте финансов банкер. Вие сте доста калибрирани, когато за първи път сте влезли в бизнеса, но когато колкото повече време сте в тази среда, виждате, че някои хора са склонни да правят самохвални изявления и имат този удивително уверен външен вид в начина, по който говорят и как комуникират невербално. А вие от своя страна бихте могли да станете малък клонинг на този човек.

Като се имат предвид тези резултати, Ченг предлага организациите да преосмислят видовете поведения, които възнаграждават в настоящите си служители. „Лидерите и мениджърите трябва да внимават за ефектите на определени хора върху други, защото тяхната прекомерна увереност наистина може да се разпространи широко.” Тези констатации също могат да помогнат за вземането на решения за наемане. Освен че са по-реалистични, по-скромните членове на екипа могат също така да смекчат прекалената самоувереност на целия екип. "Те биха могли да помогнат за връщането на групата в реалността."
В личен план може да обърнете поне малко повече внимание на собствените си нагласи – включително възприятието си за собственото ви шофиране. Всеки път, когато неоснователно се хвалите с уменията си, може да изпращате вълни от прекомерна самоувереност в обкръжението си, като фино поддържате масовата заблуда, която Джеймс Рийзън е документирал.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· От какво се страхуват мъжките уши?
· Страхът от старостта
· Фобиите – тези страшни думички
· 5 полезни съвета преди да станеш дигитален номад
· Работа от вкъщи и малко дете? Мисията е трудна, но възможна
· Полезни ли са конфликтите на работното място?
· Скуката не е толкова страшна, колкото изглежда
· Бавно научавам...
· За травмите си може и да не носим отговорност, но носим за излекуването от тях
· Лято е, но да не се отпускаме
· Когато изразяваме мнение - осъждаме или обсъждаме?
· Типове поведение, които вредят на увереността
· Есенната умора + 5 стъпки да се справим с нея
· Как да избегнем пролетната умора
· Невролог: Сапунените сериали увреждат мозъка
Неделя
10
Ноември 2024
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2
3

4
5
6
7
8
9
10

11
12
13
14
15
16
17

18
19
20
21
22
23
24

25
26
27
28
29
30
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Как да проработи любовта: Забранете думата "връзка"
Екхарт Толе (р. 16 февруари 1948 г. в Германия като Улрих Толе, но гражданин на Канада) е наричан "един...
Къпините, богати на антиоксиданти, фибри и лутеин - цяло горско съкровище
Къпината е храст, принадлежащ към семейство Розоцветни. Разпространена е в Европа, Северна Америка и...
Повече за класическата хомеопатия
Ако вече сте на етап, в който сте изоставили споровете за истинността на хомеопатията и сте решили да...
Нахутът - вкусен, здравословен и диетичен
С Инна онзи ден се шегувахме помежду си, че толкова обичаме нахут и в Хера имаме толкова рецепти с нахут,...
Кефир за здрави черва и имунитет
Кефирът е поредната ферментирала храна, която заслужава вниманието ни. И макар направата му да е малко...
21 юни – Международен ден на йогата
Хилядолетия след възникването на тази древна практика, от 2015 година нататък, тя ще си има специален...
Професия "Домакиня"
Имало времена, когато никой не се е замислял над това – „Професия – домакиня”. И че жената изобщо може...
Кокосово олио вместо паста за зъби
Последно проучване на Техническия институт в Ирландия показва, че кокосовото олио може да почисти зъбите...
Как да си помогнем, за да вземем правилното решение
Решенията са тези, които градят живота ни. И дори някои събития в живота ни да не зависят от нас, огромен...
Тайните на зехтина
Зехтинът вероятно е една от първите растителни мазнини, използвани от човечеството за приготвяне на храна....
Хранителна алергия или нетолерантност към храна. Коя е разликата?
На всички ни е известно какво представлява захранването на бебетата- постепенно въвеждане на храната,...
Детето - левичар - II
Освен левичари и десничари, съществуват и хора, които еднакво добре боравят и с двете ръце – т. нар....
Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 36
Ден 36 от Коледните пости. Последният ден, в който ви разказвам какво постим у дома. Да, до края на Коледните...
Проучване: По-честата консумация на гъби ни предпазва от депресия
Появи се ново проучване на американски учени, което показва връзка между всекидневното ядене на гъби...
Криворазбраната духовност
Преди близо двадесет години бях заобиколена от атеисти. Разпитвах хората дали вярват в Бог и поглъщах...
Киселото зеле - зимното съкровище
За българите киселото зеле е класическа зимнина, заедно с туршията и киселите краставички. Приготвянето...
"Играе ми" окото
Пак ми играе окото! Едва ли има човек, който, изпълнен с досада, да не е възкликвал с тези думи поне...
Избери надежда, вместо страх
Нека твоите избори отразяват твоите надежди, а не твоите страхове....
Наесен с песен - или отново на работа
Много хора имат нужда от отпуск след отпуската. Не става въпрос за капризи и глезене, а за естествена...
За какво помага мечото грозде?
То е вечнозелен храст с малки червени плодчета, които няма как да не сте виждали. Ако пък имате проблеми...
Малките ни бунтове
В Древен Рим имало един празник наречен Сатурналии. По време на честването му, всяка година в края на...
Какво се крие в месните продукти
Когато говорим за полезни вещества, неотменно си представяме плодове и зеленчуци. Въпреки лошата си слава...
Електрическата четка за зъби – лукс или необходимост?
Тя е модерна, технологична, с много функции и има претенции да измива най-добре зъбите. Дали обаче е...
На самообслужване
Най-хубавото нещо при самозадоволяването, е че не се налага да се обличаш специално за случая! Труман Когато...
"На другия ден". Или как да се преборим с махмурлука
Независимо, дали младежките буйни години отдавна са отминали или не, махмурлукът е нещо, което си същестува....
Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 30
Ден 30 от Коледните пости. С наближаването на Коледа почти не ми остава време за нищо. Работните ангажименти...
Търговските трикове в супермаркета – наука и практика
Във века на глобализацията, във времето, когато всичко можем да имаме и всичко е на една ръка разстояние,...
Тайната на харизматичните хора
Харизмата е онова магическо излъчване, от което се възхищаваме и често бихме искали да притежаваме. Сигурно...
Твоите силни страни
Минавало ли ви е през ума, че сте твърде слаби, че не можете да понасяте повече несправедливости, че...
Зареждане с щастие
Когато сме щастливи правим чудеса. Емоционалната енергия, с която щастието изпълва, ни дава сили и устрем....
1 декември – Световен ден за борба срещу СПИН
За поредна година международната общност отбелязва 1 декември – Световен ден за борба срещу СПИН. Тази...
Принуждаването на децата да пазят диета може да навреди на здравето им
Родителите искат най-доброто за децата си - да се хранят и да спят добре, да извършват физически упражнения....
Нощните смени увеличават риск от спонтанен аборт, сочи проучване
Бременни жени, които работят две или повече нощни смени в седмицата, са подложени на по-висок риск от...
Матча - не просто зелен чай, а цяло изкуство
За предимствата на зеления чай сме „говорили” доста, но дали сте чували за един „братовчед” на зеления...
Атлантическата диета - защо е толкова полезна
Традиционната диета в Северна Португалия и Северозападна Испания, известна като Южноевропейската традиционна...
Здраве без химия: капки от лайка срещу хрема и сополи
Детето има сополи. Звучи прозаично. Но, когато малкото бебе се дави в собствените си секрети, а кашлицата...
"Кафето" от цикория е идеален заместител на обичайното кафе
"Инка" е добре познатото ни "детско кафе" - така поне му казвахме у дома, защото и ние, децата, можехме...
Къде още може да намерим екологично чиста храна
Идеята за среща между клиентите и земеделските производители на фермерските пазари несъмнено е чудесна....
Рициново масло идва от отровно растение, но лекува
Рицинът произхожда от Източна Африка и се култивира от дълбока древност. Тази култура, позната още като...
Клечки за зъби и още нещо
Не, не става дума за клечките, с които сме свикнали от време на време скришом или не да почистваме остатъците...
Да се скриеш зад думите
Няма спор – евфемизмите, онези по-деликатни „други“ думи, с които заменяме грубите и вулгарни назовавания...
Под хипноза
Хипноза е древно понятие. Както много други състояние от парапсихологията, и нейните корени са още в...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook