Защо арогантността е опасно заразна?
 В края на 80-те години на миналия век, психологът с Джеймс Рийзън искал да разбере какво се крие в погрешното мислене, заради които има пътни инциденти. Той излязъл по улиците и паркингите в супермаркетите около Манчестър, Великобритания, и помолил общо 520 шофьори да преценят колко пъти са извършили определени нарушения.
Пропускали ли са редовно да проверяват огледалото си за обратно виждане, например? Или са влезли в грешната лента, когато наближават кръстовище?
Освен списъка с грешки и нарушения, участниците били помолени също да оценят колко добри шофьори са в сравнение с другите – дали способността им за шофиране е по-добра или по-лоша от средната.
Като се има предвид дългото време, което много хора прекарват зад волана, може би се надявате, че повечето шофьори са отговорили адекватно и са наясно със способностите си. Но Рийзън установявам, че това е далеч от истината, коментира BBC. От 520-те шофьори само петима смятат, че са по-лоши от средното – по-малко от 1%. Останалите – дори наистина ужасните шофьори, които непрекъснато правили грешки – смятали себе си за поне толкова добри, колкото и следващия човек, а мнозина смятали, че са много по-добри.
По същество това било масова заблуда, която ги прави напълно слепи за собствените си недостатъци.
30 години по-късно психолози са документирали подобни самозаблуждения за различни черти и способности в човека.
Склонни сме да мислим, че сме по-интелигентни, креативни, атлетични, надеждни, внимателни, честни и приятелски настроени от повечето хора (феномен, който често е известен като „Ефект по-добър от средното“).
„Доказателствата за това са изключително – дори необичайно – силни“, казва Итън Зел, доцент по психология в Университета на Северна Каролина в Гринсбъро, който наскоро проведе мета-анализ на досегашните проучвания. Силата на ефекта е особено видим в класната стая, казва той. „Ако дадете на хората въпросник, в който те оценяват себе си спрямо средната стойност, почти всеки в класа си мисли, че е над средното в почти всичко.”
Последиците могат да бъдат сериозни
Както професор Рийзън споменава, прекалената увереност в собствените ни умения на пътя може да доведе до рисково шофиране и сериозни инциденти. В медицината може да доведе до фатална диагностична грешка; в правото може да доведе до фалшиви обвинения и съдебни грешки. А в бизнеса, управленската арогантност излага компаниите на по-голям шанс както да извършат измама, така и да обявят фалит.
Тогава няма какво да се чудим, защо прекалената самоувереност често е известна като „майката на всички пристрастия“.
Нобеловият лауреат учен Даниел Канеман отбеляза, че ако имал магическа пръчка, която би могла да промени нещо в човешката психология, той ще поиска да премахне нашия комплекс за превъзходство.
Ново изследване на Джоуи Ченг, асистент по психология в Йоркския университет, показва, че прекалената самоувереност може да бъде заразна.
„Ако сте били изложени дълго време на прекалено самоуверен човек, тогава е по-вероятно да надцените собственото си положение", казва тя. Това е тенденция, която може да доведе до разпространение на опасни заблуди в един екип.
Каскади на доверието
Ченг казва, че е била вдъхновена от анекдотични разкази за поведението на работещите на Уолстрийт, където арогантността изглежда е широко разпространена. „Когато разгледате други сектори като образованието, най-често не чувате учителите да бъдат описвани по същия начин”.
Тези различия я накарали да се зачуди дали определени групи хора наистина могат да насърчат развитието на напомпано его у други. Някои предишни изследвания споменават подобна вероятност, показвайки, че прекомерната самоувереност на банкерите има тенденция да става по-голяма с времето, прекарано в професията – което би имало смисъл, ако „уловят“ поведението на колегите си – но Ченг искала да тества идеята в лабораторни условия.
Първият й експеримент имал два етапа
Поотделно участниците били помолени да разгледат снимки на лица на хора и да отгатнат различни личности въз основа на израженията им – задача, която някои хора могат да изпълнят с разумна точност. За да оценят увереността си, участниците били помолени да оценят възприятията си за своите способности в сравнение с останалата част от групата.
След това участниците трябвало да изпълнят същата задача, но по двойки. След което отново били помолени да самооценят способностите си, което позволило на Ченг да види дали арогантността на един човек ще се отрази върху друг. Така тя открила, че по-скромните участници са много по-склонни да увеличат собствените си оценки, след като са били поставени при прекалено самоуверен партньор. „Беше доста забележително“, споделя Ченг.
Резултатите от втория експеримент били още по-поразителни
Участниците отново трябвало да работят върху проста задача за възприемане, която включвала отгатване на нечие тегло по снимката му. Този път обаче участниците не работели по истински двойки, а били представени с някои примерни отговори на друг участник. В действителност отговорите били фалшиви, което позволило на Ченг да създаде личност на някой, който очевидно се самозаблуждава. Участниците можели да видят някой в долните 10% – далеч под средното – който твърди, че е сред най-горното, например.
Участниците можели да видят явната свръхувереност на другия като предупредителен знак, но вместо това те просто имитирали поведението му. Да бъдеш изложен на някой, който е бил скандално прекалено самоуверен, напомпва собствената самооценка в класирането с около 17%. Точно обратното на участниците, на които е показан профилът на по-реалистичен участник – тогава те били склонни да подценяват ранга си с около 11%.
Всеки път, когато неоснователно се хвалите с уменията си, може да изпращате вълни от прекомерна самоувереност в средата си.
Зел е впечатлен от констатациите. „Мисля, че изследването е много интересно и добре проведено и ни помага да разберем произхода на свръхсамоувереността и защо тя е по-голяма в някои групи от други“, казва той. Той подозира, че тя възниква от създаването на социални норми. „Виждайки как другите проявяват прекалено самоуверено поведение, това може да го накара да изглежда по-културно ценено или подходящо.”
Мистериозни механизми
Резултатите на Ченг отговарят на много други изследвания на съответствието, включително спомените ни за споделено събитие, нашите възприятия за красота и нашите политически възгледи. „Когато сте под въздействието на някого, е по-вероятно да придобиете неговите начини на поведение и начини на мислене“, казва тя.
Лесно е да си представим как това може да се случи на работно място, добавя тя. „Да приемем, че сте финансов банкер. Вие сте доста калибрирани, когато за първи път сте влезли в бизнеса, но когато колкото повече време сте в тази среда, виждате, че някои хора са склонни да правят самохвални изявления и имат този удивително уверен външен вид в начина, по който говорят и как комуникират невербално. А вие от своя страна бихте могли да станете малък клонинг на този човек.
Като се имат предвид тези резултати, Ченг предлага организациите да преосмислят видовете поведения, които възнаграждават в настоящите си служители. „Лидерите и мениджърите трябва да внимават за ефектите на определени хора върху други, защото тяхната прекомерна увереност наистина може да се разпространи широко.” Тези констатации също могат да помогнат за вземането на решения за наемане. Освен че са по-реалистични, по-скромните членове на екипа могат също така да смекчат прекалената самоувереност на целия екип. "Те биха могли да помогнат за връщането на групата в реалността."
В личен план може да обърнете поне малко повече внимание на собствените си нагласи – включително възприятието си за собственото ви шофиране. Всеки път, когато неоснователно се хвалите с уменията си, може да изпращате вълни от прекомерна самоувереност в обкръжението си, като фино поддържате масовата заблуда, която Джеймс Рийзън е документирал. |
|
|
Сряда 31 Май 2023 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
 Здраве от лятото – слънце, въздух и вода
Лятото е страст, забавление, морски бриз, шум на вълни, флирт, любов и още, и още, но освен това то е...
  "Кафето" от цикория е идеален заместител на обичайното кафе
"Инка" е добре познатото ни "детско кафе" - така поне му казвахме у дома, защото и ние, децата, можехме...
 Кои са причините за бавен метаболизъм?
Много често, когато се опитваме да отслабнем, оправдаваме неуспеха с бавния си метаболизъм. Дали, обаче...
  Лайка - универсалната билка за малки и големи
Лайката е, без съмнение, най-популярната билка у нас. Тя се откроява лесно в летните поля, ароматът й...
 Дюлята - с поздрав от есента
Невероятен, силен аромат, стипчив вкус и приятен жълт цвят, напомнящ ни за есента. Идваща тъкмо навреме,...
  Здрави и лилави: Черната боровинка
Черната боровинка е дребен листопаден храст, който расте в смесени и иглолистни гори, предимно на сенчести...
 Нощните смени увеличават риск от спонтанен аборт, сочи проучване
Бременни жени, които работят две или повече нощни смени в седмицата, са подложени на по-висок риск от...
 Пазете се! Медикаменти обещават магическо отслабване след празничните трапези
Идеята за феноменално намаляване на килограмите изглежда най-привлекателна особено след поредица от почивни...
 Умами - душата на вкуса
Знаете ли коя е най-използваната добавка след захарта? А известно ли ви е защо добрите кулинари винаги...
 Как да се възстановим от мъчителна връзка?
Едно от най-трудните неща в живота на много хора, в повечето случаи - жени, е да сложат край на нездравословна,...
 Отслабване, а не слабоумие
Както е известно, от начина ни на хранене зависят не само формите на тялото, но и ефективната работа...
 Флоротерапия - как цветята буквално лекуват
С какво лекувате умората и постоянното напрежение? Може би пътувате извън града в почивните дни. Чудесно...
 Абитуриентски бал - няколко незаменими съвета към абитуриентите
Помните ли го, сякаш беше в друг живот, но все още пазите една дълга рокля в гардероба? Или тепърва ви...
 Типове поведение, които вредят на увереността
Липсата на увереност може да причини много вреди в живота на човек. Нашето самочувствие засяга начина,...
 Зрелостта настъпва, когато...
Когато спреш да се сравняваш с другите.
Когато спреш да променяш другите, а се опиташ да променяш...
  Вредните навици през бременността
Бременността е особен период за всяка жена – време, в което преосмисляме ценностите си и плановете за...
  Диабет 2 тип: кой е заплашен
Развитието на диабет 2 тип за разлика от инсулинозависимия (1 тип) се отключва в обикновено в зряла възраст,...
 Какво да хапваме за дълбок и пълноценен сън?
Между съня и храната съществува неоспорима връзка. Оказва се, че това, което консумираме на вечеря, може...
 Кокосово масло за здравето
Приложението на кокосовото масло в козметиката е познато отдавна, самостоятелно или като основа на кремове...
 Как да избегнем пролетната умора
Пролетната умора е временен периодичен синдром, който се появява в началото на пролетта, когато дни...
  Да овладеем сами паническата атака
Чувствате се така, сякаш сърцето ви ще се пръсне и животът ви всеки момент ще свърши. Завладява ви внезапен...
  Какво не искат да чуват от нас хората, които скърбят най-тежко
Всеки минава през тежки моменти в живота си. Някои от тях обаче, са далеч по-тежки от други и не се преживяват...
 С любов към родените през декември
Понякога ми е малко мъчно за родените през декември. Не че един Стрелец или Козирог ще позволи да бъде...
 Мизофония - когато дразнещите звуци причиняват болка
Дразните ли се от определени звуци? Като тежко дишане, сърбане, хъркане, щракане на химикалката? Специфични...
  Как да: Да сушим плодове без химия
Ако гледате плодни дръвчета, имате село или пък има някой, който да ви дава домашен плод, според мен...
  Без ум
Има моменти, в които се случва да се изгубим, из основи, доброволно или повлечени от някакво разрушително...
 Защо е важен подборът на правилните средства за лична хигиена
Добрата лична хигиена ни помага да се чувстваме и да изглеждаме добре. Тя играе важна роля при предотвратяването...
  From: Сънят
Преди известно време попаднах съвсем съзнателно на една лекция, която целеше да огледа съня от всичките...
  Стволовите клетки – резервните части на организма
В днешно време, изследванията за същността, възможностите и ползите на стволовите клетки е една от най-...
  За какво помага мечото грозде?
То е вечнозелен храст с малки червени плодчета, които няма как да не сте виждали. Ако пък имате проблеми...
 Антиоксидантите – къде да ги намерим?
Сигурно сте чели доста неща за антиоксидантите и знаете, че липсата им в организма може да доведе до...
 Бъди!
Иди си купи онези обувки, животът е твърде кратък.
Редовно си прави цитонамазка и мамография.
Пътувай....
  Необикновените свойства на една обикновена круша
Ароматните и сладки плодове на крушата са известни още от древни времена и човечеството отдавна се възползва...
  Вредна ли е 3D технологията за детското зрение
3D технологията е бъдещето на киното, в това вече няма нужда никой да ни убеждава – нужно е само да хвърлим...
  Ленено семе - съкровището на омега мастните киселини
На лененото семе се преписват редица ползи за здравето. От намаляване на опасността от диабет и сърдечно...
  Как да почиваме пълноценно
Понякога, улисани в работа, забързани в служебни дела и ангажименти, дори по време на отпуска продължаваме...
 Месечният цикъл все още е тема табу
Този период от месеца когато жената е в месечния си цикъл е обвит с митериозност и сякаш никой не говори...
 Хроничната умора по време на бременност
Особено, ако бременността е дългоочаквана, положителните две чертички предизвикват истинска еуфория и...
 Просто да бъде жена
Защо жената постоянно има нужда от дефиниране? Сякаш ще се изгуби в себе си, ако някой не й повтаря постоянно:...
 Ден 8 - Постове и пости: Да промениш нещо истински важно. Себе си.
Веднъж на няколко човешки години колелото на живота се завърта по един необикновен, разтърсващ цялото...
  Умеем ли да се "продаваме"?
Странни са времената, в които живеем…Обществото ни е меркантилно, силно ориентирано към материалните...
  Морковите – позната "супер храна"
В последните години все повече се говори за т.н. „супер храни”, в които има висока концентрация на витамини,...
|