Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Разпределение на домашните задължения


Възможен ли е мирът у дома?

Живеем в доста странен съвременен свят, в който не малка част жени се опитват да ни убедят, че задължения като чистене, гладене, пране и готвене, вече са „досадности”, които не би трябвало да вършат те, още повече - само те. С всеки изминал ден жените започват да се чувстват все по-уверени и амбицирани да бъдат много повече от обикновени майки и домакини.

В това няма нищо лошо, разбира се, но не и когато забравим, че освен успешни в работата си, трябва да си останем и жени. Всъщност, какво по-хубаво от това да бъдеш майка и да се посветиш изцяло на това удоволствие поне в първите две или три години от живота на детето си? „Тенденцията” жената да не се чувства жена, когато е у дома, заровена в купища неизпрани дрехи и с бебе на ръце, все повече заприличва на сцена от филм на ужасите за не малка част от дамите.

Защо ви казвам всичко това? Наскоро бях потресена от думите на една позната, която съвсем откровено заяви, че тя не готви на партньора си и почти не чисти у дома, освен, ако и той не участва, защото не била слугиня и имала да върши много по-важни дела.

Замислих се - дали е редно да сме толкова отдадени на „важните дела”, а дома си да приемаме като маловажно дело.


Нима една от ролите, която трябва да изпълняваме не е именно тази - да осигурим чистота, уют и красота в къщата си? А нима по този начин не радваме и мъжа до нас? Тук, разбира се стои въпросът каква част от тези домакински задължения трябва да се вършат винаги от нас и за каква сме напълно в правото си да искаме помощ?

Как да разделим домашните задължения помежду си

Строгото разпределяне на задълженията на "женска" и "мъжка" работа. Тук обаче, както се досещате, възниква проблемът, че готвенето се осъществява почти ежедневно, докато душът се сменя веднъж на няколко години, че и по-рядко. Този вариант си остава особено нечестен, ако делим задълженията си на мъжки и женски. Женските задължения са ежедневни, рутинни, що се отнася до децата - изискват време и усилия, а мъжките - по-инцидентни и не особено незаменими, що се отнася до децата - обикновено игра и забавления. Така в 90% от случаите дамите са напълно експлоатирани. Нека си го кажем отново, съвсем злободневно - ежедневната женска работа е в пъти повече от ежедневната мъжка. И макар да има мъже, на които готвенето, например, да им се удава по-добре, в голяма част от семействата това класическо разпределение на мъжка и женска работа е твърде сериозен проблем, от който водят началото си много семейни неволи.

Да си съставим списък със задълженията от ежедневието и да ги разделим по равно и според физическите ни възможности и желание да ги вършим. Например, ако ние тежим 45 килограма с мокри дрехи, не би трябвало да се
налага да мъкнем тежки торби с покупки, да местим кашони или да носим багажа - дребни жестове, но много важни. При това разпределяне, по равно и предварително изяснено, караниците в стил „аз смених крушката, ти трябва да пуснеш прахосмукачка”, остават на заден план. Понякога обаче, при такова разделение се появява пречката „несвършено както трябва”. И да има огромно желание от страна на мъжа ни да прибира прането, ако го прави така, че то да се мачка, усилието му губи полезност. Ако обясняваме как да го прави и показваме постоянно, то в един момент по-добре да го свършим сами. И може би правим грешка, защото така мъжете много умело се научават да бягат от задължения: "Защо не проснеш сама прането, толкова добре го правиш и без това".

Без списъци, без разпределения и без разправии - всеки помага с каквото може и когато може. Този „принцип” работи само, ако и двамата партньори са достатъчно отговорни и изпитват желание да помогнат, да бъдат нужни във всеки един момент. Ако единият постоянно се оправдава с нещо, а другият си намира причина да излезе точно в деня за чистене, тогава за помощ трябва отново да се обърнем към списъците и открити разговори по темата "Кой какво върши у дома", който много често свършва с кавга.

В действителност всичко е въпрос на усещане и нагаждане. Дали ни доставя удоволствие спонтанно да пребоядисаме терасата, или мъжът ни изненада с интересна рецепта - всичко е добро, щом се приема добре. Разпределянето на задълженията не е толкова тежка задача. То просто идва от само себе си, когато:

На първо време обмисляте, преди да съдите и упреквате. Особено важно е в началото на съжителството. Ако сравните представите си за ред и чистота, огледате какви са навиците му, предишния му начин на живот, възпитанието му. Ако те са твърде различни от вашите, бъдете толерантни и се учете един от друг. Не се опитвайте да налагате своето и да командвате.

Съществува баланс в отношенията ви като цяло - ако сте балансирали разбиранията, чувствата и мислите помежду си, то няма да ви е трудно да си създадете „режим” и по отношение на домакинските задължения. За съжаление или за радост тази химия просто се случва или не.

Обсъждате и дискутирате всичко помежду си и преодолеете предразсъдъците. Изключително неприятно е, когато една жена се вживява в ролята на принцеса, заявявайки: „Това не е работа за мен”, а мъжът: "Това е женска работа, няма да я върша". Оставете мъжа сам да прецени поведението си, не се изтъквайте като нещо повече от него.

Задълженията не се приемат като задължения, а като обща работа за вършене. Често дори е приятно, защото тези дейности ви сближават, а и можете да се учите един от друг. Реално повечето домакински задължения могат да се правят съвместно - единият чисти с прахосмукачката, след него другият минава със стирката.

При всички положения трябва да има баланс между "давам" и "получавам" по отношение на къщната работа. Усещате ли се потиснати, не чувайки и едно благодаря след изгладената риза (което направихте с удоволствие, по собствено желание), не виждайки и един жест на внимание, показващ ви, че сте ценени, отговорностите към дома се превръщат в безотговорност към цялата ви връзка. Знаете, че често малките спънки се оказват най-големите препятствия и в един момент битовизмът надделява, ако изпуснем баланса от контрол.

Разбира се, че някакво разделение на отговорностите винаги ще има - жените сме по-добри в едни дейности, мъжете - в други. Всеки достатъчно разумен и интелигентен човек може сам да прецени какво и колко прави той и съответно - партньорът му. И понякога, дори цял ден да е работил неуморно в офиса, вечер с удоволствие ще помогне на другия да спретнат една бърза вечеря. В действителност всичко се свежда до липсата на егоизъм, голямата доза уважение и чувството за сплотеност. И любов.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Защо нараняваме близките си най-силно и как да спрем да го правим?
· Когато изразяваме мнение - осъждаме или обсъждаме?
· За обидата и обидчивостта
· Митове и факти относно сексуалната издръжливост на мъжа
· Тревожно проучване: Мъжете остават без сперматозоиди
· Влияе ли тестостерона при мъжете на успехите им?
· 17-годишна е удостоена с престижната Международна детска награда за мир
· Скуката не е толкова страшна, колкото изглежда
· Червената рокля - милиони шевове, които разбиха културните бариери
· Вашата бутилка с вода е развъдник на бактерии – миете ли я достатъчно често?
· Преобразяване на хола с фототапет: Как да го направим стилно?
· Домашна мода - как да изглеждате модерни по всяко време на деня?
· „Вечните хитове на България“, които жените слушат до болка, кръв и посиняване
· Циганското лято на живота ни
· Самодостатъчните жени
· Идеологията, основана на пола (II част)
· Идеологията, основана на пола (I част)
· Уморена ли е душата ви?
· Да повикаш ВОЛЯТА на помощ
· Какво означава да бъдем успешни?
· Безпричинната доброта
· Домашно училище за позитивно мислене
· Синдромът на мама-квачка
· Безсънието до детската люлка
Вторник
25
Март 2025
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2

3
4
5
6
7
8
9

10
11
12
13
14
15
16

17
18
19
20
21
22
23

24
25
26
27
28
29
30

31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Плюшкинизация. Любов към спомена
"Но какъв е смисълът да разтревожваме праха по чашата със розови листа, не зная." * ...
За хранителните навици на малкия човек
Колко майки досега сте чували да казват за детето си “нищо не яде”? Много, нали? Разбира се, под “нищо”,...
Житейски уроци от нашите деца
Да бъдеш родител – това не означава само да изпиташ най-голямото щастие. Децата пробуждат в нас стремежът...
Топлата детска магия на Барбароните
На 19 май историята на Барбароните "оживява" във филмче. Семейството на Татко Барба - шантаво, но добро,...
Шегата – смешна или нараняваща?
По презумпция шегата трябва да е смешна, нали затова съществува – да разтовари, да свали напрежението...
Когато е време за решителната стъпка
Всичко в живота е устроено така, че да върви напред и да се развива. Това правило е валидно в пълна степен...
Когато мъжът си остане вкъщи...
Понякога така се случва, че ни предлагат наистина отлично място или неустоимо повишение. По- голямото...
"Никой не иска да играе с мен"
От съвсем малки учим децата си, че социализацията е добра за тях. Да търсят приятели, да се запознават...
Бебето – главният герой по време на раждането
Ако всеки момент очаквате вашето бебе да се появи на бял свят, сигурно си задавате множество въпроси....
Откраднато щастие
Има много съвети за това как да превърнем празника в истинско вълшебно преживяване и какви са триковете,...
Да уловиш мечтата
Преследването на мечтата – това е най-интересният и многообещаващ вид лов. За да станем такива ловджии...
Изгубени в превода - II
Тя иска желанията й да бъдат предугаждани/ Той реагира само на конкретни молби За жената любовта се...
Кога и къде се къса връзката майка-дъщеря?
Връзката майка-дъщеря е особено силна. Освен естествената родителска обич, тя е и нещо повече. В своето...
Когато любовта се превърне в обсебване - II
Между нас не бива да има тайни Споделяме с любимия всяко наше преживяване – от проблемите на работа...
Мързелът – как да се справим с него?
„Мързелът не мори, но мъчи” – това е любимата поговорка на баща ми, която си спомням от най-ранно детство....
Готвим ли все още за цялото семейство?
Наскоро една приятелка, която от няколо месеца ходи на работа след второ майчинство, сподели на всеослушание...
Учебната година започна!
Първият учебен ден е тук, а подготовката продължава да тече с пълна сила – често пазаруването може да...
Какво печелим, когато губим?
Това е част от диалектиката на живота – докато печелиш едно, губиш друго. И обратното, разбира се. Пропускането...
Голямото кърмене - Варна 2014 + снимки
Варненските майки се включиха днес в Голямото кърмене по повод Световната седмица на кърменето от 1-7...
Защо трябва да спрем постоянно да се съобразяваме с децата си?
Децата са най-големият консуматор в света, дори децата да са във възраст, в която те дори не са в състояние...
Дарителството - тук и сега
В българския сектор на Wictionary не можете да прочетете значението на думата „дарител”. Дали сме изгубили...
Най-типичните страхове на мъжете и жените - II
От какво се страхуват жените? Не бягам ли много бързо, като ме гони Класиката казва, че жената трябва...
Село. Лято. Безвремие
Село. Посреща ни чистичко и хладничко, мирише на нафталин и прано с домашен сапун. Радио "Хоризонт"...
Играчките на децата по света
Вашите деца получиха ли мечтаните подаръци? За Коледа, за рождените им дни, стараем се да ги направим...
(Поне) 5 ползи за децата от четенето на комикси и графични новели
Четат ли децата? Какво четат? Какво е качеството на детската литература? Какво да направим, че да четат...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook