Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Професия "Домакиня"



        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Имало времена, когато никой не се е замислял над това – „Професия – домакиня”. И че жената изобщо може да има професия. Когато било ясно, че е добре за нея тя да е именно такава цял живот – от дете да се приучава към съвестно изпълняване на „професионалните си задължения” и да предава опита напред над женското потомство, евентуално да бъде строг съдник над отклонилите се. Говорим за 50-те години, но някъде другаде. Защото у нас, социалистическата жена е била активен труженик, стожер не само на семейството, но на индустрията и селското стопанство. Все пак, първичната й природа, качества, пряко произтичащи от пола, и възпитанието, й отреждат тази роля за главна във филма „Ролята на жената в обществото”.

И когато се затръби за еманципация, равноправие, за отхвърляне на мъжкото господство в обществения, политически и какъвто и да е живот, о, тогава „домакиня” стана много мръсна дума. Работещите жени, независимите жени, те натириха „жената, която само си седи в къщи и гледа децата” в последната дупка на социалната решетка. Колко по- престижно е да изкарваш сам парите си, да си независим в поведението си, да имаш своето ценно място в обществото - наравно с мъжете. Така е, тези жени постигнаха много. Те работят, съзнателно или не, и за вдъхновение на много други, а това е благородна задача, един вид - мисионерска. Една жена трябва да знае, че има право на избор, как да протече животът й, дори и това да е с етикет „стара мома без деца”. А домакинята през това време съвестно си върши задълженията, готви вкусно, изпира перфектно, поддържа изрядна чистота, обгрижва децата пълноценно и винаги намира време и усмивка за уморения от работа съпруг. „Ами да се оправя”, би казала нейната посестрима в делови костюм от отсрещния тротоар, „Това си е надробила”.

На нея не й хрумват обаче някои неща:

Тя няма избор. Липсата на избор понякога наистина е липса на избор. Тоест – една жена толкова упорито е възпитавана по един модел, че няма сетивата да открие друг. И това не е неин порок. Може би заслужава да получи и друг поглед, но може би няма очите да го види. Може би има жени, които не познават друго място за себе си в света – така е била майка й, така – баба й. Трудно е да се разбере отвън, но в селата и малките градове е точно така.

Тя всъщност не иска друго за себе си. Има много жени, които не блестят ( в техните си очи ) с особени възможности – нямат подходящо образование или социален статус, живеят в малък град без особени перспективи за младите жени и руслото, в което се впускат за тях не е затвор, а единственият живот, който могат да имат. И го искат. Защото понякога промяната изисква усилия и жертви, които не всеки е готов да плати.

Тя е достатъчно материално задоволена. Замислете се, основно финансите са мотив хората да работят. Това, че мъжът е финансов стожер на семейството, понякога е умишлено отстъпена роля. За много жени да се работи е уморително, ненужно пилеене на време. Може да пазаруват, да ходят на почивка, да се срещат с приятелки, много, много по- смислени дейности. И това също не бива да е осъдително – всеки живее живота си, както намери за добре и както обстоятелствата го позволяват.

Тя взима много на сериозно майчинството. А това изобщо не е незначителен аргумент днешни дни. На фона на общото безхаберие към възпитанието и отглеждането на дете, има жени, които много се вживяват в тази роля. Дори я приемат за мисия. Склонни са да пренебрегнат своите нужди, в името на едно пълноценно, здраво детство. Отричат яслите и детските градини, но не спират да водят децата на площадки, занимания, спорт и какво ли не – пишат домашни, гледат всеотдайно болните мъници и им дават пълното възможно разнообразие на живота.

А има и такива работещи жени, които, тайно или явно, завиждат на домакините. Ако не им се налагаше да попълва семейния бюджет, много от тях със сигурност си представят живот в розово между четирите стени на жилището си. Да си гледат телевизия, да си бъркат кексове, да пуснат една прахосмукачка и да стане време да се взимат децата от училище, пазаруване или друго подобно приключение. Какъв чудесен ден е това, в сравнение с кисел шеф, трафика рано сутрин, неприятните колеги и досадната работа.

И тук идва една ужасна заблуда – че да си домакиня всъщност е много лесно и всеки го може, само да има тази ( финансова ) възможност. Че денят се изчерпва с няколко задължения и после – кой каквото му е на сърце. Това изобщо не е вярно.

Къщната работа НИКОГА не свършва. Домът е нескончаем източник на разхвърляност, прах, миене, чистене, гладене, пране и подреждането му. Тя е ужасно изморителна, неблагодарна, защото в най- добрия случай не бива да си личи, че е извършвана.

Да се грижиш за едно, какво остава за повече, деца – по цял ден – никак не е лесно. Шумът, игрите, храненето, търчането след тях. Грижата, когато са болни. Дейностите са толкова разнопосочни – от психолог и лекар през механик на играчки, та чак до ролята на някое екзотично животно.

Да си домакиня означава много често, но не е правило, да поизостанеш малко от света. Той все повече се свива, когато изпълняваш само тези задължения. Спираш да следиш новините, срещите с приятелки оредяват, контактите като цяло се ограничават, позанемаряваш външния вид, освен ако не си от тези съвършените, "отчаяни съпруги".

Защо се получава така, че мъжкият образ – глава на семейство – остава сравнително единен? Макар и да е поизпразнен от съдържание, защото днешното семейство значително промени характеристиките си. А женският образ е двубой или крехко примирие на домакинята срещу работещата жена? Защо позволяваме да се вписваме в роли, които сами противопоставяме? Да се балансира между двете – много трудно е. Изчислено е, че от 12 часовия активен ден, жената „бие” по часове труд мъжа във домакинстване, грижа за децата, грижа за дома, но се движи в неговия 8 часов работен ден. Е, много жени са принудени да съчетават и двете роли. И това вече ми се струва истинско геройство. Резултатът е равен. Но на каква цена?
Коментари
2013-11-08 #1
Инна Георгиева
Мария, добре дошла!
Съждавайки по темата ми хрумват един-два въпроса: Съзнателно иска ли една домакиня, възпитавайка децата си, да ги научи на този модел, "жената да е домакиня, а мъжа е..." - поне тези, които познавам, не желаят. По-скоро май искат децата им да се образоват по-добре, надали с идеята да практикуват висша математика над чиниите. Повечето хора искат децата им да се интегрират в обществото, да постигнат някакъв напредък (каквото и да значи това), вродено ни е, предполагам. Възможно ли е това, ако ти самия си откъснат от обществото? Честно казано, едва ли...

Без да омаловажавам това, което прави една домакиня, защото поне повечето от нас са И това, искам да обърна внимание, че не всяка жена, която си стои у дома "съвестно си върши задълженията, готви вкусно, изпира перфектно, поддържа изрядна чистота, обгрижва децата пълноценно и винаги намира време и усмивка за уморения от работа съпруг". Човек у дома, извън обществото е склонен да се спусне по течението, много ясно има някои изключения, но както се казва, по-скоро потвърждават правилото..
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Забавления на плажа
· Да си хванеш любовник от скука
· Клюката – антидот на скуката
· Ботокс - ето кои са най-често задаваните въпроси за процедурите
· Откровено за майчинството между митовете и истините, които никой не признава
· Защо майките трябва да слушат единствено бебето и инстинкта си?
· Да научим детето да играе само
· 7 дразнещи навика на поколение Z
· Детството в снимки, цитати и няколко думи от сърце
· Въображаемите ни врагове
· Разликата между самокритика и саморазрушителност – как да бъдем по-добри към себе си
· Три прости невербални навика, които ще подобрят живота ви
· „Вечните хитове на България“, които жените слушат до болка, кръв и посиняване
· Циганското лято на живота ни
· Самодостатъчните жени
· За какво да внимаваме при избор на детско яке
· Тротинетка за всяко дете – как да изберем
· Защо нараняваме близките си най-силно и как да спрем да го правим?
Неделя
20
Април 2025
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2
3
4
5
6

7
8
9
10
11
12
13

14
15
16
17
18
19
20

21
22
23
24
25
26
27

28
29
30
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Холивуд говори от името на Майката Природа
Холивудски актьори говорят вместо природата, убеждават ни в нейното величие и ни укоряват за дързостта...
Следите остават 
Всеки се опитва да остави следа след себе си. Колкото и тривиално да звучи. Често си мислим, че за да...
Нов поглед към женската сексуалност
Еволюционните психолози обясняват поведението на хората с техните древни инстинкти и запазени през вековете...
Дребните ни нездравословни навици, от които е толкова трудно да се откажем
Навикът – това е втора природа. Клишето е напълно вярно, защо иначе ще имаме толкова вредни навици, ако...
Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 14
Започваме новата седмица от Коледните пости, ето ни в ден 14. В петък вечер бяхме на гости на свекъра,...
Изневярата като диета
Някои казват, че семейният живот е като вечеря в ресторант – доволен си от него, докато не видиш, какво...
7 стъпки към успеха
Попаднали сте в задънена улица. И сякаш в нищо не ви върви. Бизнесът ви е рухнал или просто тъпчете на...
Емоционалното ни здраве зависи само от нас - I
Емоционално здравите хора са тези, които разпознават и канализират емоциите си, съвземат се от стреса...
На закрито - какъв въздух дишаме?
Съгласете се, че прекарваме значително време на закрито. В офиса, където отвсякъде дебнат зиморничави...
Зрелостта настъпва, когато...
Когато спреш да се сравняваш с другите. Когато спреш да променяш другите, а се опиташ да променяш...
Какво не знаем за храните в тандем
Храната, като всичко останало си има своите “правила”. Замисляли ли сте се защо понякога ядете малко,...
Голямото семейство и малките ми ритуали сутрин
Имам четиричленно семейство. Всеки е с различен график и има различни изисквания сутрин. Малката не иска...
Обикновен (конски) кестен за здраве
Обикновеният (конски) кестен (Aesculus hippocastanum L.) е декоративно дърво, можем да го видим в централните...
Лято е, но да не се отпускаме
Към късното лято, малко изморени, малко прегрели, ние тотално се отпускаме. Че режимът е нарушен, така...
From: Сънят
Преди известно време попаднах съвсем съзнателно на една лекция, която целеше да огледа съня от всичките...
Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 15
Ден 15 от Коледните пости. Снощи хапнахме каквото бе останало от рибата плакия, както и мандарини. За...
Мантра - звукът, който лекува
Думата мантра бавно, но сигурно се вмъква сред познатите ни чуждици. Повечето хора не я използват в активния...
Учените откриха как мозъчните клетки умират при Алцхаймер
Учени от Обединеното кралство и Белгия смятат, че са открили как мозъчните клетки умират при болестта...
В края на лятото: Пигментните петна – защо и кога се появяват
В желанието си да имаме красив и траен тен, често пренебрегваме някои важни здравословни фактори. Всъщност,...
Принуждаването на децата да пазят диета може да навреди на здравето им
Родителите искат най-доброто за децата си - да се хранят и да спят добре, да извършват физически упражнения....
Как да намерим смирение и защо то е толкова важно?
Забелязвате ли непрекъснатото желание на голяма част от хората около вас да се показват, да изявяват...
Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 31
Ден 31 от Коледните пости. Снощи приготвих яхния от зелен боб за момчетата. Аз бях на фирмено парти,...
Дали не съм лесбийка?
Кратка справка в тълковния речник показва, че думата лесбийка означава жителка на остров Лесбос. А думичката...
Чубрицата - традиционна и полезна...билка
Тя е може би най-популярната подправка у нас и общо взето към каквото и българско ястие да я добавите,...
Как да не осъждаме, а да даваме градивно мнението си
Отношенията с другите са основна част от живота ни и източник както на приятни, така и често на неприятни...
8 зимни напитки за укрепване на имунитета и хидратиране
Индия е известна с различния смисъл, който се влага в храната и напитките, съставките в нея са не само...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook