Професия "Домакиня"
 Имало времена, когато никой не се е замислял над това – „Професия – домакиня”. И че жената изобщо може да има професия. Когато било ясно, че е добре за нея тя да е именно такава цял живот – от дете да се приучава към съвестно изпълняване на „професионалните си задължения” и да предава опита напред над женското потомство, евентуално да бъде строг съдник над отклонилите се. Говорим за 50-те години, но някъде другаде. Защото у нас, социалистическата жена е била активен труженик, стожер не само на семейството, но на индустрията и селското стопанство. Все пак, първичната й природа, качества, пряко произтичащи от пола, и възпитанието, й отреждат тази роля за главна във филма „Ролята на жената в обществото”.
И когато се затръби за еманципация, равноправие, за отхвърляне на мъжкото господство в обществения, политически и какъвто и да е живот, о, тогава „домакиня” стана много мръсна дума. Работещите жени, независимите жени, те натириха „жената, която само си седи в къщи и гледа децата” в последната дупка на социалната решетка. Колко по- престижно е да изкарваш сам парите си, да си независим в поведението си, да имаш своето ценно място в обществото - наравно с мъжете. Така е, тези жени постигнаха много. Те работят, съзнателно или не, и за вдъхновение на много други, а това е благородна задача, един вид - мисионерска. Една жена трябва да знае, че има право на избор, как да протече животът й, дори и това да е с етикет „стара мома без деца”. А домакинята през това време съвестно си върши задълженията, готви вкусно, изпира перфектно, поддържа изрядна чистота, обгрижва децата пълноценно и винаги намира време и усмивка за уморения от работа съпруг. „Ами да се оправя”, би казала нейната посестрима в делови костюм от отсрещния тротоар, „Това си е надробила”.
На нея не й хрумват обаче някои неща:
Тя няма избор. Липсата на избор понякога наистина е липса на избор. Тоест – една жена толкова упорито е възпитавана по един модел, че няма сетивата да открие друг. И това не е неин порок. Може би заслужава да получи и друг поглед, но може би няма очите да го види. Може би има жени, които не познават друго място за себе си в света – така е била майка й, така – баба й. Трудно е да се разбере отвън, но в селата и малките градове е точно така.
Тя всъщност не иска друго за себе си. Има много жени, които не блестят ( в техните си очи ) с особени възможности – нямат подходящо образование или социален статус, живеят в малък град без особени перспективи за младите жени и руслото, в което се впускат за тях не е затвор, а единственият живот, който могат да имат. И го искат. Защото понякога промяната изисква усилия и жертви, които не всеки е готов да плати.
Тя е достатъчно материално задоволена. Замислете се, основно финансите са мотив хората да работят. Това, че мъжът е финансов стожер на семейството, понякога е умишлено отстъпена роля. За много жени да се работи е уморително, ненужно пилеене на време. Може да пазаруват, да ходят на почивка, да се срещат с приятелки, много, много по- смислени дейности. И това също не бива да е осъдително – всеки живее живота си, както намери за добре и както обстоятелствата го позволяват.
Тя взима много на сериозно майчинството. А това изобщо не е незначителен аргумент днешни дни. На фона на общото безхаберие към възпитанието и отглеждането на дете, има жени, които много се вживяват в тази роля. Дори я приемат за мисия. Склонни са да пренебрегнат своите нужди, в името на едно пълноценно, здраво детство. Отричат яслите и детските градини, но не спират да водят децата на площадки, занимания, спорт и какво ли не – пишат домашни, гледат всеотдайно болните мъници и им дават пълното възможно разнообразие на живота.
А има и такива работещи жени, които, тайно или явно, завиждат на домакините. Ако не им се налагаше да попълва семейния бюджет, много от тях със сигурност си представят живот в розово между четирите стени на жилището си. Да си гледат телевизия, да си бъркат кексове, да пуснат една прахосмукачка и да стане време да се взимат децата от училище, пазаруване или друго подобно приключение. Какъв чудесен ден е това, в сравнение с кисел шеф, трафика рано сутрин, неприятните колеги и досадната работа.
И тук идва една ужасна заблуда – че да си домакиня всъщност е много лесно и всеки го може, само да има тази ( финансова ) възможност. Че денят се изчерпва с няколко задължения и после – кой каквото му е на сърце. Това изобщо не е вярно.
Къщната работа НИКОГА не свършва. Домът е нескончаем източник на разхвърляност, прах, миене, чистене, гладене, пране и подреждането му. Тя е ужасно изморителна, неблагодарна, защото в най- добрия случай не бива да си личи, че е извършвана.
Да се грижиш за едно, какво остава за повече, деца – по цял ден – никак не е лесно. Шумът, игрите, храненето, търчането след тях. Грижата, когато са болни. Дейностите са толкова разнопосочни – от психолог и лекар през механик на играчки, та чак до ролята на някое екзотично животно.
Да си домакиня означава много често, но не е правило, да поизостанеш малко от света. Той все повече се свива, когато изпълняваш само тези задължения. Спираш да следиш новините, срещите с приятелки оредяват, контактите като цяло се ограничават, позанемаряваш външния вид, освен ако не си от тези съвършените, "отчаяни съпруги".
Защо се получава така, че мъжкият образ – глава на семейство – остава сравнително единен? Макар и да е поизпразнен от съдържание, защото днешното семейство значително промени характеристиките си. А женският образ е двубой или крехко примирие на домакинята срещу работещата жена? Защо позволяваме да се вписваме в роли, които сами противопоставяме? Да се балансира между двете – много трудно е. Изчислено е, че от 12 часовия активен ден, жената „бие” по часове труд мъжа във домакинстване, грижа за децата, грижа за дома, но се движи в неговия 8 часов работен ден. Е, много жени са принудени да съчетават и двете роли. И това вече ми се струва истинско геройство. Резултатът е равен. Но на каква цена? |
Коментари

2013-11-08 #1  Инна Георгиева Мария, добре дошла!
Съждавайки по темата ми хрумват един-два въпроса: Съзнателно иска ли една домакиня, възпитавайка децата си, да ги научи на този модел, "жената да е домакиня, а мъжа е..." - поне тези, които познавам, не желаят. По-скоро май искат децата им да се образоват по-добре, надали с идеята да практикуват висша математика над чиниите. Повечето хора искат децата им да се интегрират в обществото, да постигнат някакъв напредък (каквото и да значи това), вродено ни е, предполагам. Възможно ли е това, ако ти самия си откъснат от обществото? Честно казано, едва ли...
Без да омаловажавам това, което прави една домакиня, защото поне повечето от нас са И това, искам да обърна внимание, че не всяка жена, която си стои у дома "съвестно си върши задълженията, готви вкусно, изпира перфектно, поддържа изрядна чистота, обгрижва децата пълноценно и винаги намира време и усмивка за уморения от работа съпруг". Човек у дома, извън обществото е склонен да се спусне по течението, много ясно има някои изключения, но както се казва, по-скоро потвърждават правилото..
|
|
Четвъртък 23 Март 2023 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
 Клякания (клекове) за по-стегнати бедра и седалище
Възрастта винаги си казва думата, дори ражданията да са били благосклонни към нас и да сме успели да...
 Искате да запазите мозъка си млад? Науката ни подсказва как
Мозъкът е необикновен орган, тайнство, който не сме разгадали, но на който много разчитаме да функционира...
 По пътя към целта - без извинения
Преследвате ли целите си или обичате да отлагате за времето, в което ще...имате повече време или пари,...
 Плодове и зеленчуци в услуга на кариеса
От какво пазите зъбите си? "От сладко", сигурно ще ми отвърнете. А знаете ли, че е добре да не ги “подлагате”...
 Под пара
Ние бягаме, те ни гонят. Сроковете, изискванията, плановете, неотложните действия – всички се варят на...
 Скачане на мини батут за здраве и добро настроение
Кога беше последният път, когато истински се забавлявахте, докато тренирахте? Ако не можете да си спомните,...
 Какво се питат първо хората, когато се запознават с вас?
Разбира се, за третия всички сме много наясно – дали сме потенциални партньори. Но в самото начало, когато...
 Списание Hera.bg подкрепя Коледните пости
Коледните пости вече започнаха. И тази година ще подкрепим всички читатели, които са решили да постят....
 Как да се справим с фрустрацията?
"Разочарованието, макар и доста болезнено от време на време, е много положителна и съществена част от...
  Черните перли на гората
Семейство Бъзови включва над 25 рода растения, разпръснати по цялото земно кълбо. Към него се числи родът...
  СПИН - страшната истина - I
До болка позната тема. И наистина много болезнена. Но няма как на този ден да я пропуснем. Или да затворим...
 Разсъни се!
Едно от нещата, които най-много мразя в този живот е ранното ставане. Нима и вие не сте сред почитателите...
 Изследване: Какво има в пакетираните сандвичи и какво продават край училищата у нас
От Асоциация „Активни потребители“ са направили тест на предлаганите край училищата готови пакетирани...
  Скучно ми е...
„Скучно ми е...„ е оплакване, което доста често може да бъде чуто в днешно време, за жалост, повече от...
 В очакване на Коледа без стрес
С напредването на декември започваме да се настройваме на празнична вълна – съзнанието ни е завладяно...
 Събуди се!
Да се излежаваме, да спим до късно, да си почиваме в леглото – за тези неща май на никого не са му нужни...
  Как да си направим походна аптечка
Ако сте решили да прекарате отпуската си сред природата – в някое китно селце, откъснато от цивилизацията...
  Синдромът на мишката
Спомняте ли си една детска игра, наречена „Нерви”. Всички деца се нареждат на пейката и поставят ръце...
 Наопаки
Мисленето в точно определени рамки ни помага да се справяме по-лесно, машинално, с ежедневните задачи....
 Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 35
Коледни пости ден 35. Миналия петък, както ви споделих, се наложи да опитам разни недотам постни неща...
 Смелостта, без която не можем
Замисляте ли се как живеят по-голямата част от хората след една определена възраст? Сякаш в един момент...
 Няколко добри навика за 20-годишните
Когато си млад, мислиш, че си безсмъртен. Че светът започва с теб и се върти единствено около твоята...
  Изборите в живота ни като възможност за израстване
„Ако винаги правиш правилния избор, няма как да растеш” - Хийт Леджър
Справянето с ежедневните...
 Най-важната работа на децата - играта
Неконтролираната, свободна игра е най-важната дейност за едно дете. Тя е неговият начин да учи за физическия...
 Палео хранене
Напоследък все повече се засилва интересът към изконните принципи на хранене на човека. Връщането назад...
  Майката - пръв помощник на педиатъра
Да, ние не сме дипломирани доктори, но сме единствените, които могат така да помогнат на педиатъра за...
|