Вие сте магнит за комари? Това може да е причината
 Mиризмите, произвеждани от хората, са важна част от това, което привлича комарите към нас.
В научен доклад, публикуван в петък, учените помогнаха да се определят различните химикали в миризмата на тялото, които привличат тези насекоми.
Комарите са част от семейството на мухите и през повечето време се хранят с нектар. Въпреки това, женските, които се готвят да произвеждат яйца, се нуждаят от храна с допълнителен протеин: кръв.
В най-добрия случай ухапването просто ще ви остави със сърбяща червена подутина. Но ухапванията от комари често се оказват смъртоносни, благодарение на паразитите и вирусите, които насекомите предават. Едно от най-опасните от тези заболявания е маларията.
Маларията е болест, предавана по кръвен път, причинена от микроскопични паразити, които се заселват в червените кръвни клетки. Когато комарът ухапе човек, заразен с малария, той изсмуква паразита заедно с кръвта. След като се развие в стомаха на комара, паразитът „ще мигрира към слюнчените жлези и след това ще бъде изплют обратно в кожата на друг човешки гостоприемник, когато комарът се храни отново с кръв“, каза д-р Конър Макмениман, асистент професор по молекулярна микробиология и имунология в Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health и Johns Hopkins Malaria Research Institute в Балтимор.
Маларията беше унищожена в Съединените щати през миналия век благодарение на паравани на прозорци, климатизация и подобрения в дренажните системи, където могат да растат водните ларви на комарите, но болестта остава опасност за голяма част от света.
„Маларията все още е причина за повече от 600 000 смъртни случая годишно, предимно при деца на възраст под 5 години, а също и при бременни жени“, каза Макмениман, старши автор на новото проучване, публикувано в списание Current Biology .
„Това причинява много страдания по света и част от мотивацията за това изследване беше да се опитаме наистина да разберем как комарите, които предават малария, намират хора.“
Макмениман, заедно с постдокторантите на Bloomberg и първите автори на изследването, д-р. Диего Хиралдо и Стефани Ранкин-Търнър се фокусираха върху Anopheles gambiae, вид комари, срещащи се в Субсахарска Африка. Те си партнираха със замбийския изследователски тръст Macha , ръководен от научния директор д-р Едгар Симулунду.
„Бяхме наистина мотивирани да се опитаме да разработим система, в която можем да изучаваме поведението на африканския малариен комар в естествено местообитание, отразяващо неговия роден дом в Африка“, каза Макмениман. Изследователите също искаха да сравнят предпочитанията на комарите за миризма при различни хора, да наблюдават способността на насекомите да проследяват миризми на разстояния от 20 метра и да ги изучават по време на най-активните им часове, между 22:00 и 2 часа сутринта
За да отбележат всички тези полета, изследователите създадоха проверено съоръжение с размерите на пързалка. По периметъра на съоръжението имаше шест проверени палатки, където участниците в изследването щяха да спят. Въздухът от техните палатки, носещ уникалните миризми на дъха и тялото на участниците, беше изпомпан през дълги тръби към основното съоръжение върху абсорбиращи подложки, затоплени и примамени с въглероден диоксид, за да имитират спящ човек.
След това стотици комари в основното съоръжение с размери 20 на 20 метра бяха почерпени с "бюфет" от ароматите на спящите субекти. Инфрачервени камери проследяват движението на комарите към различните проби. (Комарите, използвани в изследването, не са били заразени с малария и не са могли да достигнат до спящите хора.)

Изследователите откриха това, което мнозина, които са били на пикник, биха потвърдили: някои хора привличат повече комари от други. Нещо повече, химическите анализи на въздуха от палатките разкриха веществата, причиняващи привличането на комарите или липсата на такова.
Комарите бяха най-привлечени от карбоксилни киселини във въздуха, включително маслена киселина, съединение, присъстващо в „вонящите“ сирена като Limburger. Тези карбоксилни киселини се произвеждат от бактерии върху човешката кожа и са склонни да не бъдат забележими за нас.
Докато карбоксилните киселини привличат комарите, насекомите изглежда са възпрени от друг химикал, наречен евкалиптол, който присъства в растенията. Изследователите подозираха, че една проба с висока концентрация на евкалиптол може да е свързана с диетата на един от участниците.
Симулунду каза, че намирането на връзка между химикалите, присъстващи в миризмата на тялото на различни хора, и привличането на комарите към тези аромати е „много интересно и вълнуващо“.
„Това откритие отваря подходи за разработване на примамки или репеленти, които могат да се използват в капани, за да нарушат поведението на комарите, търсещи гостоприемник, като по този начин контролират векторите на малария в региони, където болестта е ендемична“, каза Симулунду, съавтор на изследването.
Д-р Лесли Восхал, невробиолог и вицепрезидент и главен научен директор на Медицинския институт Хауърд Хюз, който не е участвал в проучването, беше също толкова ентусиазиран. „Мисля, че това е супер вълнуващо проучване“, каза тя. „Това е първият път, когато експеримент от този тип е направен в такъв мащаб извън лабораторията.“
Vosshall изследва друг вид комари, който разпространява треска от денга , Zika и Chikungunya . В проучване, публикувано миналата година в списанието Cell, тя и нейните колеги установиха, че този вид комари също търси аромата на карбоксилни киселини, произведени от бактерии върху човешката кожа. Фактът, че тези два различни вида реагират на сходни химически сигнали, е нещо добро, каза тя, защото това може да улесни създаването на репеленти или капани за комари навсякъде.
Изследването може да няма непосредствени последици за избягване на ухапвания от буболечки при следващото ви барбекю. (Восшал каза, че дори търкането със сапун без аромат не премахва естествените аромати, които привличат комарите.) Въпреки това, тя отбеляза, че новата статия „ни дава някои наистина добри указания за това какво използват комарите, за да ни ловуват, и да разберем какво това е от съществено значение за нас, за да ги надхитрим.“ |
Виж още статии за: Здравето · Здраво тяло · Новини ·
Виж още статии за: Здравето · Здраво тяло · Новини ·
|
|
Вторник 3 Октомври 2023 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
  Мандарината - в помощ на зравето и тънката талия
Вкусът им е съвършената комбинация от свежест и в същото време сладост, без излишна киселина или тръпчивост....
 Не изхвърляйте обелките и корите на тези плодове и зеленчуци
Повечето от нас не се замислят и за миг, когато става дума за това, дали да обелят кората на даден плод...
 Учени откриха нови данни за предсмъртните видения на хора в клинична смърт
Американски невролози установиха, че предсмъртните видения на хора в състояние на клинична смърт се дължат...
  Тученицата - кралицата-плевел
Тя расте на всевъзможни места в изобилие и дори някои я смятат за бурен. Нейният декоративен събрат е...
  Полезните цветове от свирчовина
През май-юли природата ни дарява с уханните цветове на свирчовината (черен бъз). Кратък период, в които...
 Дребните ни нездравословни навици, от които е толкова трудно да се откажем
Навикът – това е втора природа. Клишето е напълно вярно, защо иначе ще имаме толкова вредни навици, ако...
 Грейпфрутът засилва имунитета и помага на бъбреците
Грейпфрутът е тропически цитрусов плод, богат на хранителни вещества, антиоксиданти, фибри и Витамин...
 Зима, пълна с усмивки
Какво да й обичаш на зимата? Няма защо да се лъжем, че голяма част от нас са провесили носове и се чувстват...
 Рейки – могат ли ръцете да лекуват?
Учението Рейки е от онези съкровища на Изтока, към които ние, живеещите по на Запад, посрещаме със скептицизъм....
 В името на какво постоянно отлагаме радостта от живота си?
Обичате ли да се лишавате от разни неща? Никой не обича, но и някаква самопожертвователност и мъченичество...
 В плен на емоциите
Докато покупката на нова дреха е в състояние да ни изстреля за минути в небесата и да се сбогуваме с...
  Вредни награди
Понякога вярата в собствените ни сили и убеждения се замъглява. Kакто през прашно, напетнено стъкло виждаме...
  Фермерските пазари - перспектива за био земеделието
С всеки изминал ден нараства броят на хората, които живо се интересуват от това, какво слагат на трапезата...
 Ритъмът на сърцето - I
Има стотици начини тялото да ни подскаже, че нещо не е както трябва и че страдаме от дадено заболяване....
 Гризенето на нокти при децата
Упорит и широко разпространен навик сред поне половината от децата. При тийнейджърите този процент спада,...
 Не влизайте в капана на пасивната агресия
Гневът и недоволството са емоции, които всеки човек изпитва, но в съвременното “цивилизовано” общество...
 Да преодолеем стреса с творчество
Думичката "стрес" е навсякъде. В наши дни всеки втори обяснява колко е напрегнат и стресиран. Все по-често...
  Как да спрем социалните мрежи и смартфоните да провалят връзките ни?
Вече нищо не е същото, откакто има смартфони и когато те ни дават възможност да сме свързани постоянно...
  Летаргия? Не, благодаря!
Летаргията е особено състояние на организма, което се изразява с умствена и физическа мудност, бездействие...
  Ехинацеята – допинг за имунната система
Макар, че понякога човешкото здраве изглежда изключително крехко, в нашия организъм се крият огромни...
  Сминдухът - билка, подправка и щипка традиция
Латинското наименование на растението сминдух, чиито семена в България наричаме чимен, е Trigonella foenum-graecum,...
 Аспержите - изтънчено удоволствие
Аспержите са били любима храна на фараоните. Римляните смятали, че те пазят от проклятия трапезата и...
 Вместо трупане на негативизъм в една връзка - нека разговаряме
Във всяка връзка има проблеми, неизбежно е. Много от нас се измъкват от отговорност, казвайки „просто...
  Любовта, която разрушава всичко по пътя си
Запитвали ли сте се дали има любов, която руши? Обикновено, когато се съберем с някого, ние градим, стараем...
  Разходка по време на сън
Когато стане дума за сомнамбулизъм първото, което се сещам, е един френски комедиен филм - „Бонифас...
 Как се отразява зимата на нашата фигура
Обикновено през зимата качваме между 2 и 5 килограма над нормалното си тегло. Причината – обмяната на...
 Любовта започва от нас
Повечето хора вярват, че любовта е въпрос на случайност – нещо, което се случва ако имаш късмет. Често...
  Търговските трикове в супермаркета – наука и практика
Във века на глобализацията, във времето, когато всичко можем да имаме и всичко е на една ръка разстояние,...
 Топ 5 най-полезни храни, които са достъпни за всеки
Съществуват няколко вида храни, които са достъпни навсякъде по света и са богати на витамини и минерали,...
 Фитнес под прикритие
В днешно време на много от нас се налага да прекарваме часове пред компютрите и да упражняваме най-вече...
  Да събудим сексуалността си
Когато стане дума за страст, секс, обикновено говорим за връзки – как да запазим страстта по-дълго, как...
  Прошката - съкровен акт на сърцето
Да простиш, истински и от сърце, за нанесената обида или стореното зло не е лесно, но ако се случи то...
 Абитуриентски бал - няколко незаменими съвета към абитуриентите
Помните ли го, сякаш беше в друг живот, но все още пазите една дълга рокля в гардероба? Или тепърва ви...
  Следите остават
Всеки се опитва да остави следа след себе си. Колкото и тривиално да звучи. Често си мислим, че за да...
 Как неправилното хранене застрашава децата през 21 век?
"Децата не просто трябва да получават достатъчно храна, те трябва да получават здравословна храна." -...
|