Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Вие сте магнит за комари? Това може да е причината



        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Mиризмите, произвеждани от хората, са важна част от това, което привлича комарите към нас.
В научен доклад, публикуван в петък, учените помогнаха да се определят различните химикали в миризмата на тялото, които привличат тези насекоми.


Комарите са част от семейството на мухите и през повечето време се хранят с нектар. Въпреки това, женските, които се готвят да произвеждат яйца, се нуждаят от храна с допълнителен протеин: кръв.

В най-добрия случай ухапването просто ще ви остави със сърбяща червена подутина. Но ухапванията от комари често се оказват смъртоносни, благодарение на паразитите и вирусите, които насекомите предават. Едно от най-опасните от тези заболявания е маларията.


Маларията е болест, предавана по кръвен път, причинена от микроскопични паразити, които се заселват в червените кръвни клетки. Когато комарът ухапе човек, заразен с малария, той изсмуква паразита заедно с кръвта. След като се развие в стомаха на комара, паразитът „ще мигрира към слюнчените жлези и след това ще бъде изплют обратно в кожата на друг човешки гостоприемник, когато комарът се храни отново с кръв“, каза д-р Конър Макмениман, асистент професор по молекулярна микробиология и имунология в Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health и Johns Hopkins Malaria Research Institute в Балтимор.

Маларията беше унищожена в Съединените щати през миналия век благодарение на паравани на прозорци, климатизация и подобрения в дренажните системи, където могат да растат водните ларви на комарите, но болестта остава опасност за голяма част от света.

„Маларията все още е причина за повече от 600 000 смъртни случая годишно, предимно при деца на възраст под 5 години, а също и при бременни жени“, каза Макмениман, старши автор на новото проучване, публикувано в списание Current Biology .

„Това причинява много страдания по света и част от мотивацията за това изследване беше да се опитаме наистина да разберем как комарите, които предават малария, намират хора.“

Макмениман, заедно с постдокторантите на Bloomberg и първите автори на изследването, д-р. Диего Хиралдо и Стефани Ранкин-Търнър се фокусираха върху Anopheles gambiae, вид комари, срещащи се в Субсахарска Африка. Те си партнираха със замбийския изследователски тръст Macha , ръководен от научния директор д-р Едгар Симулунду.

„Бяхме наистина мотивирани да се опитаме да разработим система, в която можем да изучаваме поведението на африканския малариен комар в естествено местообитание, отразяващо неговия роден дом в Африка“, каза Макмениман. Изследователите също искаха да сравнят предпочитанията на комарите за миризма при различни хора, да наблюдават способността на насекомите да проследяват миризми на разстояния от 20 метра и да ги изучават по време на най-активните им часове, между 22:00 и 2 часа сутринта

За да отбележат всички тези полета, изследователите създадоха проверено съоръжение с размерите на пързалка. По периметъра на съоръжението имаше шест проверени палатки, където участниците в изследването щяха да спят. Въздухът от техните палатки, носещ уникалните миризми на дъха и тялото на участниците, беше изпомпан през дълги тръби към основното съоръжение върху абсорбиращи подложки, затоплени и примамени с въглероден диоксид, за да имитират спящ човек.

След това стотици комари в основното съоръжение с размери 20 на 20 метра бяха почерпени с "бюфет" от ароматите на спящите субекти. Инфрачервени камери проследяват движението на комарите към различните проби. (Комарите, използвани в изследването, не са били заразени с малария и не са могли да достигнат до спящите хора.)

Изследователите откриха това, което мнозина, които са били на пикник, биха потвърдили: някои хора привличат повече комари от други. Нещо повече, химическите анализи на въздуха от палатките разкриха веществата, причиняващи привличането на комарите или липсата на такова.

Комарите бяха най-привлечени от карбоксилни киселини във въздуха, включително маслена киселина, съединение, присъстващо в „вонящите“ сирена като Limburger. Тези карбоксилни киселини се произвеждат от бактерии върху човешката кожа и са склонни да не бъдат забележими за нас.

Докато карбоксилните киселини привличат комарите, насекомите изглежда са възпрени от друг химикал, наречен евкалиптол, който присъства в растенията. Изследователите подозираха, че една проба с висока концентрация на евкалиптол може да е свързана с диетата на един от участниците.
Симулунду каза, че намирането на връзка между химикалите, присъстващи в миризмата на тялото на различни хора, и привличането на комарите към тези аромати е „много интересно и вълнуващо“.

„Това откритие отваря подходи за разработване на примамки или репеленти, които могат да се използват в капани, за да нарушат поведението на комарите, търсещи гостоприемник, като по този начин контролират векторите на малария в региони, където болестта е ендемична“, каза Симулунду, съавтор на изследването.

Д-р Лесли Восхал, невробиолог и вицепрезидент и главен научен директор на Медицинския институт Хауърд Хюз, който не е участвал в проучването, беше също толкова ентусиазиран. „Мисля, че това е супер вълнуващо проучване“, каза тя. „Това е първият път, когато експеримент от този тип е направен в такъв мащаб извън лабораторията.“

Vosshall изследва друг вид комари, който разпространява треска от денга , Zika и Chikungunya . В проучване, публикувано миналата година в списанието Cell, тя и нейните колеги установиха, че този вид комари също търси аромата на карбоксилни киселини, произведени от бактерии върху човешката кожа. Фактът, че тези два различни вида реагират на сходни химически сигнали, е нещо добро, каза тя, защото това може да улесни създаването на репеленти или капани за комари навсякъде.

Изследването може да няма непосредствени последици за избягване на ухапвания от буболечки при следващото ви барбекю. (Восшал каза, че дори търкането със сапун без аромат не премахва естествените аромати, които привличат комарите.) Въпреки това, тя отбеляза, че новата статия „ни дава някои наистина добри указания за това какво използват комарите, за да ни ловуват, и да разберем какво това е от съществено значение за нас, за да ги надхитрим.“
Виж още статии за:   Здравето · Здраво тяло · Новини ·
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· 17-годишна е удостоена с престижната Международна детска награда за мир
· Мики Маус стана герой във филм на ужасите
· Пеещи бащи станаха хит в социалните мрежи (видео)
· Тест с линийка: Как да проверите здравето на мозъка си у дома
· Ново оръжие срещу затлъстяването: Забрави глада, намали въглехидратите
· Преработеното месо и връзката му с рака на дебелото черво: какво трябва да знаем
· Слушането като суперсила: Как да изградим по-дълбоки връзки чрез истинско присъствие
· Лапад – пролетният еликсир за здраве и енергия
· Всичко за глюкагона
Виж още статии за:   Здравето · Здраво тяло · Новини ·
Неделя
27
Април 2025
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2
3
4
5
6

7
8
9
10
11
12
13

14
15
16
17
18
19
20

21
22
23
24
25
26
27

28
29
30
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Какво се крие в месните продукти
Когато говорим за полезни вещества, неотменно си представяме плодове и зеленчуци. Въпреки лошата си слава...
Лимоново масло за хубава кожа и добро храносмилане
Лимоните и етеричното масло, което се произвежда от тях, се използват за подпомагащо лечение на...
Естрогенът е ключов за алкохолизма при жените, сочи ново проучване
Хормонът естроген играе ключова роля в регулирането на прекомерната консумация на алкохол при жените,...
Нова година - да се погрижим за настроението
Ето, след броени дни е Нова Година. Вярваме или не, че какъвто си на Нова Година, така ще ти върви годината,...
Защо негативните модели в живота ни се повтарят?
Размишлявали ли сте върху това колко много си приличат партньорите ви? Че едни и същи проблеми са ви...
Това така срамно изпускане на урина
Случвало ли ви се е да изпуснете малко урина, когато се засмеете рязко или кихнете? Положителният отговор...
В търсене на истинското призвание
Обкръжението ми изобилства от примери за хора, които не спират да търсят своето призвание, сменяйки почти...
Какво не ни достига, за да постигаме целите си?
Способността да поставите себе си изцяло във всяка област на живота си е ключът към големия успех...
Много хубаво не е на хубаво. Защо пък да не е?
Сигурно поне веднъж в живота сме си казвали, че много хубаво не е на хубаво. Минавала ни е подобна мисъл,...
Вредни награди
Понякога вярата в собствените ни сили и убеждения се замъглява. Kакто през прашно, напетнено стъкло виждаме...
Какво (не) знаем за сьомгата
За сьомгата могат да се кажат толкова хубави неща, че е трудно да се започне от някъде. Особено дивата...
Няколко тактики преди да тръгнем на плаж
Вече е лято и започваме да се замисляме за годишната отпуска. Искаме да сменим средата, да си починем,...
Зеленчуковите сокове
Ако сте последователи на здравословното хранене най-вероятно отдавна сте заменили пакетираните сокове...
Витамин К - какво трябва да знаем?
Всички сме чували за витамини A, B, C, D, дори и E, но какво да кажем за K? Витамин К е вероятно един...
Как да победим страха от раждането?
Износването и раждане на дете е естествен процес, предопределен от самата природа. За съжаление подобен...
Билковите приятели на кожата
Природата ни е дарила с много билки в помощ на кожата, които днес се използват широко в медицината и...
Шумът в големия град
В течение на целия ден ние сме под въздействието на различни звуци. Всеки един от тях ни оказва влияние...
Морски алги - още една алтернатива на хапчетата
Не винаги лекарствата са единственият изход. Дори твърде много от нас често злоупотребяват с тях, ползвайки...
Гхи - пречистената, здравословна мазнина от Изтока
За пръв път пречистената мазнина гхи (ги, гхий, от санскрит) се появява в стари ведически текстове като...
3 нестандартни подхода за сваляне на тегло
Повечето от нас, които имат проблем с излишните килограми, обикновено се сблъскват с трудни за спазване...
Камут или корасан? Истината за древния сорт пшеница
Напоследък камутът става все по-популярен сред почитателите на здравословните храни, но какви факти...
Масло от таману - чиста и спокойна кожа
То не е сред най-разпространените масла, дори напротив. Съдържанието му обаче е доста внушително, а свойствата...
Как се отразява зимата на нашата фигура
Обикновено през зимата качваме между 2 и 5 килограма над нормалното си тегло. Причината – обмяната на...
Какво представлява „времевата перспектива“ и как да определим към кой тип принадлежим?
Колкото и странно да звучи, всички ние пътуваме във времето: често се връщаме към спомени от миналото...
Ленено семе - съкровището на омега мастните киселини
На лененото семе се преписват редица ползи за здравето. От намаляване на опасността от диабет и сърдечно...
Сатурнова дупка - кризата преди рождения ден
Имате ли чувството, че в дните около рождения си ден сте някак потиснати, изнервени, твърде умислени...
Бавно научавам...
Бавно научавам, че не трябва да реагирам на всичко, което ме дразни. Бавно научавам, че не трябва...
Мръсният въздух води до риск от загуба на зрение
Замърсяването на въздуха вероятно увеличава риска от необратима загуба на зрение според резултатите на...
Виното и любовта като отпечатък на страстта
Замислен поглед пред календара. Планирамe, обмислямe, заграждамe дати. Нижат се празник след празник...
Глухарчето - слънчевото цвете в помощ на здравето
То е многогодишно тревисто растение с редица приложения. Няма начин в детството си да не сте си играли...
Вместо равносметки и обещания - списък с планове
Доскоро не вярвах в равносметките и обещанията на Нова година. Запъването в определена дата, за да „оправиш”...
Тревожността - II
Несигурността е сигурна Неспособността ни да свикнем с факта, че несигурността съществува и е съвсем...
Дали не съм лесбийка?
Кратка справка в тълковния речник показва, че думата лесбийка означава жителка на остров Лесбос. А думичката...
Тиквата – склад за витамини
С напредването на есента постепенно плодовете започват да изчезват от трапезата ни. Някои от тях се опитваме...
Да се потопиш в тъгата
Тъгата е състояние, което често ни наляга. Не е никак лошо впрочем да й се отдаде човек. Да си помисли,...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook