Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Вие сте магнит за комари? Това може да е причината



        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Mиризмите, произвеждани от хората, са важна част от това, което привлича комарите към нас.
В научен доклад, публикуван в петък, учените помогнаха да се определят различните химикали в миризмата на тялото, които привличат тези насекоми.


Комарите са част от семейството на мухите и през повечето време се хранят с нектар. Въпреки това, женските, които се готвят да произвеждат яйца, се нуждаят от храна с допълнителен протеин: кръв.

В най-добрия случай ухапването просто ще ви остави със сърбяща червена подутина. Но ухапванията от комари често се оказват смъртоносни, благодарение на паразитите и вирусите, които насекомите предават. Едно от най-опасните от тези заболявания е маларията.


Маларията е болест, предавана по кръвен път, причинена от микроскопични паразити, които се заселват в червените кръвни клетки. Когато комарът ухапе човек, заразен с малария, той изсмуква паразита заедно с кръвта. След като се развие в стомаха на комара, паразитът „ще мигрира към слюнчените жлези и след това ще бъде изплют обратно в кожата на друг човешки гостоприемник, когато комарът се храни отново с кръв“, каза д-р Конър Макмениман, асистент професор по молекулярна микробиология и имунология в Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health и Johns Hopkins Malaria Research Institute в Балтимор.

Маларията беше унищожена в Съединените щати през миналия век благодарение на паравани на прозорци, климатизация и подобрения в дренажните системи, където могат да растат водните ларви на комарите, но болестта остава опасност за голяма част от света.

„Маларията все още е причина за повече от 600 000 смъртни случая годишно, предимно при деца на възраст под 5 години, а също и при бременни жени“, каза Макмениман, старши автор на новото проучване, публикувано в списание Current Biology .

„Това причинява много страдания по света и част от мотивацията за това изследване беше да се опитаме наистина да разберем как комарите, които предават малария, намират хора.“

Макмениман, заедно с постдокторантите на Bloomberg и първите автори на изследването, д-р. Диего Хиралдо и Стефани Ранкин-Търнър се фокусираха върху Anopheles gambiae, вид комари, срещащи се в Субсахарска Африка. Те си партнираха със замбийския изследователски тръст Macha , ръководен от научния директор д-р Едгар Симулунду.

„Бяхме наистина мотивирани да се опитаме да разработим система, в която можем да изучаваме поведението на африканския малариен комар в естествено местообитание, отразяващо неговия роден дом в Африка“, каза Макмениман. Изследователите също искаха да сравнят предпочитанията на комарите за миризма при различни хора, да наблюдават способността на насекомите да проследяват миризми на разстояния от 20 метра и да ги изучават по време на най-активните им часове, между 22:00 и 2 часа сутринта

За да отбележат всички тези полета, изследователите създадоха проверено съоръжение с размерите на пързалка. По периметъра на съоръжението имаше шест проверени палатки, където участниците в изследването щяха да спят. Въздухът от техните палатки, носещ уникалните миризми на дъха и тялото на участниците, беше изпомпан през дълги тръби към основното съоръжение върху абсорбиращи подложки, затоплени и примамени с въглероден диоксид, за да имитират спящ човек.

След това стотици комари в основното съоръжение с размери 20 на 20 метра бяха почерпени с "бюфет" от ароматите на спящите субекти. Инфрачервени камери проследяват движението на комарите към различните проби. (Комарите, използвани в изследването, не са били заразени с малария и не са могли да достигнат до спящите хора.)

Изследователите откриха това, което мнозина, които са били на пикник, биха потвърдили: някои хора привличат повече комари от други. Нещо повече, химическите анализи на въздуха от палатките разкриха веществата, причиняващи привличането на комарите или липсата на такова.

Комарите бяха най-привлечени от карбоксилни киселини във въздуха, включително маслена киселина, съединение, присъстващо в „вонящите“ сирена като Limburger. Тези карбоксилни киселини се произвеждат от бактерии върху човешката кожа и са склонни да не бъдат забележими за нас.

Докато карбоксилните киселини привличат комарите, насекомите изглежда са възпрени от друг химикал, наречен евкалиптол, който присъства в растенията. Изследователите подозираха, че една проба с висока концентрация на евкалиптол може да е свързана с диетата на един от участниците.
Симулунду каза, че намирането на връзка между химикалите, присъстващи в миризмата на тялото на различни хора, и привличането на комарите към тези аромати е „много интересно и вълнуващо“.

„Това откритие отваря подходи за разработване на примамки или репеленти, които могат да се използват в капани, за да нарушат поведението на комарите, търсещи гостоприемник, като по този начин контролират векторите на малария в региони, където болестта е ендемична“, каза Симулунду, съавтор на изследването.

Д-р Лесли Восхал, невробиолог и вицепрезидент и главен научен директор на Медицинския институт Хауърд Хюз, който не е участвал в проучването, беше също толкова ентусиазиран. „Мисля, че това е супер вълнуващо проучване“, каза тя. „Това е първият път, когато експеримент от този тип е направен в такъв мащаб извън лабораторията.“

Vosshall изследва друг вид комари, който разпространява треска от денга , Zika и Chikungunya . В проучване, публикувано миналата година в списанието Cell, тя и нейните колеги установиха, че този вид комари също търси аромата на карбоксилни киселини, произведени от бактерии върху човешката кожа. Фактът, че тези два различни вида реагират на сходни химически сигнали, е нещо добро, каза тя, защото това може да улесни създаването на репеленти или капани за комари навсякъде.

Изследването може да няма непосредствени последици за избягване на ухапвания от буболечки при следващото ви барбекю. (Восшал каза, че дори търкането със сапун без аромат не премахва естествените аромати, които привличат комарите.) Въпреки това, тя отбеляза, че новата статия „ни дава някои наистина добри указания за това какво използват комарите, за да ни ловуват, и да разберем какво това е от съществено значение за нас, за да ги надхитрим.“
Виж още статии за:   Здравето · Здраво тяло · Новини ·
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· 17-годишна е удостоена с престижната Международна детска награда за мир
· Мики Маус стана герой във филм на ужасите
· Пеещи бащи станаха хит в социалните мрежи (видео)
· Менопаузата може да доведе до скокове на кръвната захар?
· Учени установиха произхода на любовта на човечеството към въглехидратите
· Velinoff Pharma представя KAdermin Spray – безопасният избор при рани от залежаване
· Затлъстяването при децата: Причини, последици и превенция
· Един прост кръвен тест може да предскаже риска от сърдечно заболяване, установи ново проучване
· 6 причини защо да включим гроздето в храненето си
Виж още статии за:   Здравето · Здраво тяло · Новини ·
Четвъртък
12
Декември 2024
П
В
С
Ч
П
С
Н
1

2
3
4
5
6
7
8

9
10
11
12
13
14
15

16
17
18
19
20
21
22

23
24
25
26
27
28
29

30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Здраве без химия: капки от лайка срещу хрема и сополи
Детето има сополи. Звучи прозаично. Но, когато малкото бебе се дави в собствените си секрети, а кашлицата...
20 пътеки към личната ни осъзнатост
1. Хранете се с ястия и продукти, пълни с истински вкус на храна. Това изключва ягодите през декември,...
Завръщането на просото
Просото е поредната незаслужено пренебрегната традиционна култура за сметка на модерните напоследък суперхрани...
Списание Hera.bg подкрепя: Световна седмица на кърменето - 2014 г.
Списание Hera.bg подкрепя Световна седмица за подкрепа на кърменето „Кърменето: Печеливша цел за цял...
Наполовина празна? Пълна?
Наполовина празна? Пълна? Няма значение! Само да има място за още вино!...
Кой от четирите типа интроверти сте?
Архетипът на интроверта е ясен: това е мълчалив, сдържан човек, който има дълбока и оригинална мисъл,...
Витамин К - какво трябва да знаем?
Всички сме чували за витамини A, B, C, D, дори и E, но какво да кажем за K? Витамин К е вероятно един...
В плен на емоциите - II
Техники за справяне с емоциите (за самопомощ) Медитация - йогите отдавна я практикуват като средство...
Изследване на марки майонеза показва разминаване между етикети и съдържание
Ново пространно изследване на "Активни потребители" върху родната майонеза показа драстично разминаване...
Учени: Не използвайте стари слънцезащитни кремове и масла - водят до рак
Ако ви е останало плажно мляко от миналото лято, не го използвайте отново. Защото то крие опасност от...
Здравословна закуска за ученика
Когато приключихме проекта "Здравословен обяд за ученика" получихме много положителни отзиви, че той...
Алабаш: Нинджата от сем. Кръстоцветни
Алабашът е представител на голямото семейство Кръстоцветни, не толкова популярният роднина на добре познатите...
5 симптома на дехидратация и как да се справим с нея
В горещите летни дни, особено когато човек стои дълго време под палещите слънчеви лъчи, освен рискът...
Месечният цикъл все още е тема табу
Този период от месеца когато жената е в месечния си цикъл е обвит с митериозност и сякаш никой не говори...
Три риби, чиято консумация ни предпазва от деменция
Хората, които в средна възраст консумират повече храни с омега-3 мастни киселини - като сьомга, сардини...
Хирудотерапия - лечение с...пиявици
Лечението на организма с живи пиявици е известно на човечеството от хилядолетия, разпространено е в целия...
Антиоксидантите – гардовете на нашия организъм
Знаем, че кислородът е основна предпоставка за живот и че участва активно в много от биохимичните процеси....
Сенната хрема – причини и профилактика
Сенната хрема е една от най-разпространените алергии. Името й идва от сено, тъй като се причинява от...
10 емблематични роли на Невена Коканова
„Това сияйно лице, което притежаваше, безупречните й черти и едно наглед спокойствие, което изпълваше...
Колко вида кураж има и как да го развием, за да бъдем успешни?
„Кураж е необходим не само за смелите дела, но също така и за продуктивните дейности и мислене.“ - Фридрих...
Златен корен (родиола) срещу умора и понижен тонус
Родиолата, позната още като "златен корен", е сравнително ново растение за науката. За първи път е научно...
Отблизо за каланетиката
Животът, който водим, е изтощителен и изпълнен със стрес. Последните години се наблюдава покачване на...
Изненадващите ползи на сока от сушени сини сливи
Гъстият сладък сок от сушени сини сливи има невероятните ползи за здравето ни. Сокът е полезен само,...
Криза на идентичността - кога се случва и кой е заплашен?
Може би сте чували и преди термина "криза на идентичността" и вероятно имате някаква представа какво...
Кривата на глада II
Гликемичният индекс (ГИ) подрежда храните в скала от 0 до 100 в зависимост от това как вдигат нивото...
Непотребните вещи - още един начин да бъдем добри
Докато прибирах прането си в опит да го спася от поредната лятна буря се сетих, че гардеробът ми отново...
Време за билки: сушене, съхранение и употреба
За да запазим максимално силата на лечебните растения не е достатъчно само да ги съберем внимателно и...
Коренът от сума - мощен адаптоген и имуностимулатор
Коренът от сума е природно средство за повишаване на енергията и стимулиране на имунната система, което...
Малината – вкусен плод и билка
Хапвайки една-единствена малина, ние слагаме в устата си множество миниатюрни плодчета, всеки един от...
Основни правила за превенция на диабет
Задължително да проверяваме нивото на глюкозата в кръвта минимум веднъж годишно. Да се храним здравословно,...
Защо да хапваме тиква: 10 причини
Тиквата, със своите ярко оранжеви тонове и характерни форми, не само е символ на есента, но и е невероятно...
Полезни ли са диетичните храни?
Свидетели сме на истинско наводнение от продукти с надписите „диетична храна” и „по-малко калории”. В...
Светът на силно чувствителните хора
„Тези, които танцуват, са смятани за луди от онези, които не чуват музиката" - Ницше Има много хора,...
Полезните морски дарове
Лятото е периодът от годината, когато похапването на морски деликатеси е част от приятните моменти на...
Кратуните - незалязващ чар и практичност за бита
Наскоро ни подариха малки кратунки и децата ме попитаха стават ли за ядене, служат ли за нещо. Започнах...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook