Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Тайните врагове на красивата усмивка



        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Всички знаем за вредата от сладкишите и газираните напитки върху нашите зъби. Чували сме също така, че червеното вино, кафето и цигарите бавно, но сигурно рушат зъбния ни емайл и ни лишават от привилегията „искрящо бели зъби“. Всъщност обаче, за да се радваме още дълго на здрава и красива усмивка, трябва да имаме предвид поне една дузина от така наречените тайни разрушители на нашите зъби.

Бутилираната вода. По нищо не бихте се досетили, че водата може да има негативно влияние върху устната хигиена. В процеса на пречистване обаче, бутилираната вода често придобива по-висока киселинност от чешмяната. А всички знаем, че по-високата киселинност е равнозначна на повече кариеси. При бутилираните минерални води трябва да следим също така и за количеството флуорид във водата. Макар да знаем, че флуоридът има положително влияние върху костната плътност и здравето на зъбите, прекалено голямата концентрация от същия може да има точно обратния ефект – да направи зъбите ни по-чупливи и ронливи. Води с флуор повече от 1.5 мг на литър не са безопасни за деца под 7 години, а за възрастни – не трябва да бъдат приемани в прекалено голями количества.

Сушени плодове. Стафидите, фурмите, сушените кайсии са широко препоръчвани като перфектната междинна закуска пълна с куп полезни нутриенти. Всички сушени плодове са пълно освен с ценни вещества и с огромно количество захари. Всъщност, по своето разрушително действие върху зъбите не можем почти по нищо да различим сушените плодове от желираните или карамелени бонбони например. По-доброто решение за здравословна следобедна закуска е да предпочетем пресните сезонни плодове.

Къри. Както вече споменахме, всяка една храна или напитка с по-обилна пигментация може да доведе до оцветяване и на зъбната повърхност. И кърито, макар да не изглежда така заплашително, е една от тях. Това важи с пълна сила за страните, в които кърито е традиционна добавка към храната. За да се предпазим от неприятния жълт цвят е добре да изпиваме чаша вода след консумацията на ястия с тази иначе така ароматна екзотична подправка.

Дъвки със захар. Всички свързваме дъвченето на дъвка след хранене с добрата устна хигиена. Подбирайте внимателно дъвките, така че те да нямат в себе си захар. По-добрият вариант са дъвките подсладени с ксилитол, който според множество проучвания намалява опасността от развитие на кариес. А можем да пробване естествената дъвка от сакъз, която дори е полезна.

Важно: Ако ментови дъвки за възрастни предлагани на пазара са без захар, то това далеч не важи за повечето детските дъвки. Те обикновено са подслаждани именно със захар, а тя има пагубно влияние върху все още крехките детски зъби.


Доматен сос. Както вече споменахме редица храни могат да оцветят зъбите ни в неприятни жълти, червеникави или синкави оттенъци. Червеният доматен сос в тази връзка се явява двойна заплаха за красивата усмивка - веднъж заради наситения си цвят, и втори път заради високата киселинност на доматите. Високата киселинност разрушава зъбния емайл и прави зъбите по-податливи на оцветявания. Добрата новина е, че не трябва да изключите доматения сос от менюто си, а да използвате онзи съвсем лесен трик, който споменахме малко по-горе – чаша вода веднага след всяка порция доматен сос.

Бялото вино. За онези от вас, които предпочитат бялото пред червеното вино с цел да запазят искрящата усмивка, редовете по-долу със сигурност ще прозвучат доста разочароващо. Макар че червеното вино има способността да оцветява много по-силно, киселинността на бялото вино е значително по-висока. А след чаша бяло вино зъбите могат да станат много по-податливи на оцветявания. Решението е просто – консумирайте бялото вино със сирена, вместо с любимата проция спагети „Болонезе“ или обилно подправено с къри ястие.

ЧаятИ ако кафето и цигарата сутрин са сигурен начин да се сдобиете с миниатюрни жълти петна по зъбите, то не си мислете, че заменяйки ги с чай, ще решите проблема генерално. Доказано е, че танините в много видове чай са в количества, които категорично могат да оцветят зъбите ви. Такива са всички видове черен чай. Ако все пак държите на чашата ароматна и стопляща тялото течност в ежедневието си, може да предпочетете зеления и билковия чай, които освен че няма да оцветят усмивката ви са и силно алкални и водят до подобряване не само на устната флора, но и на здравето на целия организъм.

Ледът няма захар, висока киселинност, няма оцветяващи пигменти и дори не е храна и няма как да бъде опасен за зъбите ни, нали така? Не и ако имате навика да смучете или дъвчете остатъците от ледените кубчета в чашата с безалкохолно или студен чай. Всеки зъболекар ще ви каже, че ледените кубчета са най-лесния начин да нараните повърхността на зъбите си и да се сдобиете с макар невидими, но всъщност съвсем опасни пукнатини по зъбите.

Чипс, пръчици и друг джънк фуудАко имате навика да опустошавате поредния голям пакет картофен чипс пред телевизора вечер, знайте че освен огромното количество сол и мазнини, той носи със себе си заплаха и за устната хигиена. Остатъците от картофения чипс в устата създават прекрасна среда за размножаване на киселинно-образуващите бактерии, а това е най-сигурният начин да се сдобиете с кариеси в съвсем кратки срокове. Същото важи за всички сладкиши и бързи въглехидрати. Особено, ако злоупотребявате с тях редовно – вечер след вечер и случайно или не забравяте да измиете зъбите си преди сън.

И преди да направите поредната ревизия на храните, които да изключите от менюто си, бързаме да ви успокоим, че както при всичко останало в нашата човешка природа и тук важи правилото за умереността. Дори и да обичате да консумирате сладкиши, бяло и червено вино, кафе, то правите ли го умерено и с наслада, рисковете ще бъдат сведени до минимум. А ако в допълнение към горния съвет, ежедневното ви меню съдържа достатъчно количество плодове и зеленчуци, то тогава едва ли ще остане за какво да се притеснявате. Разбира се, миенето на зъби и особено след хранене, редовните профилактични прегледи гарантират най-много от всичко доброто зъбно здраве.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Натурални средства за свеж дъх
· 3 козметични продукта, които да вземем с нас в планината
· За какво сигнализира обложеният език?
· Ботокс - ето кои са най-често задаваните въпроси за процедурите
· Откровено за майчинството между митовете и истините, които никой не признава
· Защо майките трябва да слушат единствено бебето и инстинкта си?
· Предупредиха за случаи на рак на гърдата, свързани с гръдни импланти
· Хемороиди – от какво се получават?
· Излъчването от мобилните телефони ускорява развитието на Алцхаймер
· Затлъстяването при децата: Причини, последици и превенция
· Един прост кръвен тест може да предскаже риска от сърдечно заболяване, установи ново проучване
· 6 причини защо да включим гроздето в храненето си
Събота
5
Октомври 2024
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2
3
4
5
6

7
8
9
10
11
12
13

14
15
16
17
18
19
20

21
22
23
24
25
26
27

28
29
30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Витамин C и връзката му с колагена
Аскорбиновата киселина или Витамин C е един от най- често приеманите водоразтворими витамини. Това не...
Арт Терапия
Ако стресът беше дреха, то тя би била плътно прилепнал латексов костюм. Обличаш си го сутрин или в определени...
Сафлоровото масло концентрира важни мазнини и витамини
До скоро почти никой не беше запознат със сафлоровото масло, но постепенно започна да добива все по-голяма...
Аспержите - изтънчено удоволствие
Аспержите са били любима храна на фараоните. Римляните смятали, че те пазят от проклятия трапезата и...
Много хубаво не е на хубаво. Защо пък да не е?
Сигурно поне веднъж в живота сме си казвали, че много хубаво не е на хубаво. Минавала ни е подобна мисъл,...
Днес е най-потискащият ден в годината. Как да го преживеем?
Третият понеделник от януари е считан за най-потискащия ден в годината. Британски изследователи дори...
Неочаквани, но здравословни комбинации от храни
Има много продукти – плодове, зеленчуци, месо, млечни изделия, които сами по себе си са полезни и хранителни,...
Холивуд говори от името на Майката Природа
Холивудски актьори говорят вместо природата, убеждават ни в нейното величие и ни укоряват за дързостта...
Как да се харесаме на околните - II
Има ли особености, които различават подхода към мъжете от този към жените в старанието да се харесаме...
Нещата, които правим след раздяла и за които после съжаляваме
Ние жените сме царе на промяната, когато всъщност искаме бягство от реалността. Случи ли ни се нещо по-разтърсващо,...
10 хиляди крачки дневно за здраво тяло
Ходенето е в основата на нормалната човешка активност, твърди кардиологът Лидия Йонова. За добро здраве...
Да си направим карта на желанията
От няколко години използвам времето, в което семейството спи ободряващ следобеден сън на 31ви декември,...
Кокосово масло за здравето
Приложението на кокосовото масло в козметиката е познато отдавна, самостоятелно или като основа на кремове...
7 нездравословни грешки, които допускаме всеки ден
Оптималното здраве е безкрайно пътуване, а не нещо, което може да поправите за една нощ. За него трябват...
Когато емпатията се превърне в проблем
Днес терминът "емпатия" е много популярен и се въвлича в какви ли не контексти. Като цяло се утвърждава,...
Ароматът на щастието
Отдавна е установено, че ароматите имат огромна власт над нашата психика и здраве. Посредством обонянието...
Бенките - колкото безобидни, толкова и опасни
Никак не са малко онези от нас, които посещават лекар само в крайно наложителен случай. Профилактичните...
Здраве без химия: лайка против конюнктивит при деца
Който е имал конюнктивит, знае много добре, колко е неприятно това заболяване. Сърбеж, сълзене, зачервяване...
Рисковете от системното недоспиване
Някога, преди доста години, дядо ми казваше: „Сънят лекува!“ Бях малка, но се отнасях с недоверие към...
Вариантът Делта - какво се знае за индийската мутация на коронавируса
Вариантът Делта, познат и като индийска мутация (B.1.617.2.), е значително по-заразен от останалите варианти...
Какво представляват убежденията ни и как се формират?
„Докато не направим несъзнателното - съзнателно, то ще управлява живота ни, а ние ще го наричаме съдба”...
Какво представлява самоефективността и как да я подобрим?
Определението за думата „самоефективност“ в оксфордския английски речник гласи: „Лична сила или...
Кърмаческа стачка
Кърмаческа стачка е термин, който се отнася най-общо за бебе, което е под годинка и внезапно отказва...
Ароматерапия за най-малките
Заради желанието да живеем природосъобразно – ние и нашите деца, все по-често заменяме синтетичните аромати...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook