Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Видове главоболие и как да се справим с тях



        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Едва ли има човек, който да не е страдал от главоболие – в някои случаи този неприятен проблем може да се реши от само себе си, но понякога е препоръчително да се консултираме с лекар, за да се назначи подходящо лечение. Има различни видове главоболие, породени от определени причини и съответно към всеки вид трябва да се подходи по отговорен начин. Специалистите препоръчват да избягваме самолечението, особено ако главоболието е с по-специфичен характер.

Тензионно главоболие
Главоболието с усещане за напрежение е най-разпространеният вид главоболие в света: всеки го е изпитвал поне веднъж в живота си. Симптомите са свързани с лека непулсираща болка, усещане за натиск – сякаш имаме силно стегната лента около челото си. Често интензивността на болката се увеличава от сутринта до вечерта. Факторите, отговорни за това главоболие, са свързани с тежък стрес, умора, неправилна стойка, задържане на главата в лоша позиция за дълго време. Хроничното главоболие с усещане за напрежение е рядко срещано и се дължи на травми на главата или врата.
Лечение: Може да се вземе подходящо болкоуспокояващо, което да облекчи главоболието, разбира се, без да се прекалява с приема. Ако главоболието се появява често и продължава дълго време, направете консултация с лекар. Препоръчва се физическа активност, изправена стойка и прекарване на повече време на открито. Масажът също облекчава.

Синусово главоболие
Този вид главоболие се причинява от синузит, често е придружено от треска, подуване, напрежение в областта на челото и скулите. Симптомите са свързани с усещане за по-дълбок натиск и болка в челото (в областта на веждите и под очите). Обикновено болката се засилва при по-рязко движение на главата. Може да е придружено със запушен нос и умора. Синусовото главоболие е често срещано усложнение след настинка или е резултат от сезонна алергия.
Лечение: Синусовото главоболие рядко изчезва само. Ако имате алергия, антихистамини (широко прилагани противоалергични лекарства) могат да помогнат. В по-тежки случаи е най-добре да се посети специалист, който най-вероятно ще предпише антибиотици.

Мигрена
Всички симптоми на това силно главоболие се случват по време на мигренозен пристъп, който прогресира през четири основни етапа: 1) раздразнителност, умора, повишен или понижен апетит; 2) чувствителност към светлина, изтръпване, скованост, нарушения на говора: 3) проблеми с концентрацията 4) силна пулсираща болка.

Мигрената често е свързана с нарушение на метаболитните процеси и разширяване на кръвоносните съдове в мозъка, възможно е и генетично предразположение за развитие на мигрена при някои хора.

Лечение: Няма точно установено лечение при мигрена, въпреки че има различни медикаменти и предписания, които могат да облекчат симптомите. Консултацията с лекар е задължителна, за да се определи най-подходящото болкоуспокояващо. Препоръчва се и редовно практикуване на спорт, което може да подобри значително здравето и устойчивостта на организма.

Клъстерно главоболие
Този тип главоболие е рядко, засягащо по-малко от 1% от населението (пет пъти по-често при мъжете, отколкото при жените). Симптомите при клъстерното главоболие се изразяват в пронизваща болка зад или около очите, обикновено от едната страна на главата. Тя често се развива по време на сън. Възможни са зачервяване на очите, чувствителност към светлина и сълзене. Болката обикновено продължава от 15 минути до 1 час. Специалистите не могат да кажат с точност какво предизвиква това специфично главоболие, но най-често те посочват нарушения в биологичния часовник на организма.
Лечение: Това главоболие е трудно за овладяване и няма как да има точно установено лечение, защото болката се появява и изчезва спонтанно в даден момент. Не се препоръчва самолечение, а консултацията с лекар е задължителна.

Главоболие след травма
Различни травми на главата могат да бъдат причина за поражения върху шийните прешлени или да доведат до мозъчно сътресение. Симптомите са свързани с локализирани или генерализирани болки, могат да имитират мигрена или главоболие с усещане за напрежение. Болките обикновено се появява ежедневно и често са резистентни на лечение. Главоболието може да се появи и след сравнително незначителни травми.
Лечение: Използване на противовъзпалителни лекарства след консултация с лекар.

Други видове главоболие:

Артритно главоболие – симптомите са свързани с болка в задната част на главата или врата, която се засилва при движение. Тя се причинява от възпаление на кръвоносните съдове на главата или костни промени в структурата на врата.
Махмурлук – има много различни версии за това защо хората често имат главоболие след употреба на алкохол. Една от тях показва, че алкохолът предизвиква разширяване на кръвоносните съдове и засяга нивата на серотонин в организма. Нещо повече, алкохолът може да доведе до дехидратация, което да задейства симптомите на мигрената. Препоръчва се прием на болкоуспокояващо, много вода и добър сън. Специалистите напомнят, че трябва да приемаме махмурлука сериозно. Ако се появява главоболие след консумация дори на малко количество алкохол, това може да означава наличие на лека форма на мигрена.
Главоболие при депресия – наличието на депресия може да предизвика различни симптоми, често и усещане за физическа болка, емоционално и психическо изтощение, безсъние. Консултацията с лекар специалист е задължителна, за да се назначи индивидуално лечение с най-подходящите медикаменти.
Главоболие следствие на продължителен глад – болката се появява преди хранене, причинява се от мускулно напрежение и ниска кръвна захар;
Главоболие след прекомерна консумация на кофеин;
Главоболие при менструация – болките са като при мигрената, може да се прояви непосредствено преди, по време или след менструация, както и в средата на цикъла (по време на овулация). Причините са свързани с различните нива на естроген в женския организъм.
Главоболие с болезнени тикове – кратка режеща болка в областта на лицето, около устата и челюстта. Продължителността на болката може да варира. Това е сравнително рядко заболяване на нервните импулси и е по-често при жени след 55-годишна възраст.
Главоболие следствие на тумор - болката постепенно се влошава, може да предизвика повръщане, възможни са зрителни и говорни нарушения или личностни промени, проблеми с равновесието, походката и координация, гърчове. Това е изключително рядко състояние.

Важно: Авторката на статията не е медицинско лице, затова:

Ако главоболието е продължително и различно като усещане, потърсете незабавно лекарска помощ!
Не прибягвайте до самолечение!
Бъдете отговорни и внимателни към здравето си!
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Предупредиха за случаи на рак на гърдата, свързани с гръдни импланти
· Хемороиди – от какво се получават?
· Излъчването от мобилните телефони ускорява развитието на Алцхаймер
· Подсладителят еритритол може да е причина за сърдечен удар или инсулт, сочи проучване
· 1 декември – Световен ден за борба срещу СПИН
· На 17-и ноември отбелязваме Международния ден за борба с рака на панкреаса
· Защо да хапваме тиква: 10 причини
· 10 идеи за укрепване на имунитета през есента
· Жените след 40-те. Да поговорим за Пременопауза, перименопауза и менопауза
· Био продуктите за дома и ползите за здравето
· Вегетарианството може да е и въпрос на ген?
· Есенната умора + 5 стъпки да се справим с нея
Четвъртък
30
Ноември 2023
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2
3
4
5

6
7
8
9
10
11
12

13
14
15
16
17
18
19

20
21
22
23
24
25
26

27
28
29
30
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
3 юли - Международен ден без найлонови торбички
Найлоновата торбичка от полиетилен е нещо незначително за всяко домакинство. Те буквално са навсякъде,...
Водна медитация
Възприятията за "хубави и лоши неща" в живота ни са субективни и най-често базирани на миналото или...
Криза на 40?
Да, именно, кризата на 40-те. Звучи като изтъркано клише. Кой не е чувал за нея – това са годините,...
Пащърнакът – незаслужено пренебрегван
Той произхожда от Европа и Азия и в миналото е бил на изключителна почит на трапезата, докато не бива...
Карфиолът - II
Диетични плюсове По отношение на диетичните ползи на карфиола, във всеки 150 калории (това е около...
Как физическата активност води до по-добри резултати в образованието и комуникацията?
Децата са родени да играят, да тичат, да се движат неуморно, опознавайки света около тях. Оказва...
На 19 март отбелязваме Световния ден на съня
Липсата на здрав сън води до сериозни здравословни усложнения - високо кръвно, диабет, белодробни проблеми....
Кенгурова грижа за недоносените бебета
Терминът „кенгуру-грижа”, още „кожа-до-кожа” грижа се използва за специална грижа в първите часове и...
Търговските трикове в супермаркета – наука и практика
Във века на глобализацията, във времето, когато всичко можем да имаме и всичко е на една ръка разстояние,...
14 юни - Ден на доброволния и безвъзмезден кръводарител
Международният ден на кръводарителя - 14 юни, е ден, в който световната общественост изразява своята...
Типове поведение, които вредят на увереността
Липсата на увереност може да причини много вреди в живота на човек. Нашето самочувствие засяга начина,...
Как идентичността ни определя нашето поведение?
В основата на нашата идентичност е това как сами виждаме себе си или как вярваме, че другите ни...
Храните, които не бива да се съхраняват в хладилника
Хладилникът е един от най-важните уреди за всяко домакинство: приемаме го за помощник в запазването на...
Какво не искат да чуват от нас хората, които скърбят най-тежко
Всеки минава през тежки моменти в живота си. Някои от тях обаче, са далеч по-тежки от други и не се преживяват...
Екзотично, полезно и непознато
Убедена съм, че всяка от нас има такива моменти, в които и се хапва нещо, но не знае какво точно. Има...
Лапад - непретенциозен, но много полезен
Лападът е може би най-разпространеният по нашите земи зеленолистен зеленчук. Расте из цялата страна,...
Университет ще бори стреса на студентите с гушкане на кученца
От 7 май 2015 г. Университетът в Ланкшир, Великобритания отваря специална стая за стресирани студенти....
Балет за възрастни – за добра фигура, грация и повече самочувствие
Балетът е изключително красиво изкуство, което преплита красота и грация, драматургия и хореография,...
Хамамелис в помощ на кожата
Наричат хамамелиса "златното съкровище на билките". Името в превод означава „заедно с плода”, което название...
Проучване: Вафли, бебешки храни, снаксове, чипс - пълни с канцерогенния акриламид
Европейската асоциация на потребителите с не особено приятна статистика, базирана на пробата на 500...
Купероза или зачервена кожа
Не, не става дума за приятна и пращяща от здраве руменина на лицето, а за постоянно видима мрежа от капиляри...
Занимания за деца в снега
Ето го! Снегът е вече на перваза на прозореца. До вчера всичко беше мрачно, тъжно и грозно, а тази сутрин...
Български учени направиха бира без глутен
Български учени от Института по криобиология и хранителни технологии (ИКХТ) разработиха безглутенова...
Пеперудените деца имат нужда от помощ
Те са истински герои. Ежедневието им е изпълнено с болка и страдание, но намират сили да се усмихват...
Какво знаем за различните видове мед
Непрекъснато говорим за това колко е полезен медът, особено в тези студени зимни дни. За кой мед става...
Аврамово дърво (витекс) за женско здраве и хормонален баланс
Екстрактът от това растение отдавна се използва за лечението на женски болести. Дори се твърди, че той...
Наопаки
Мисленето в точно определени рамки ни помага да се справяме по-лесно, машинално, с ежедневните задачи....
Храненето и детето - I
Едва ли има родители, които при захранването да не са сблъскали с нежеланието на своето мъниче да яде...
Арган - златно масло от дървото на живота
Златното масло се добива от непознатото у нас арганово дърво, което расте само на две места по целия...
7 стъпки към успеха
Попаднали сте в задънена улица. И сякаш в нищо не ви върви. Бизнесът ви е рухнал или просто тъпчете на...
Силата на слънцето
Откакто сме родени, има някои обекти, които приемаме за даденост. Но ако се замислим, те спомагат начина...
Вдъхновяващите неща, на които сме способни
Всеки ден от годината е вдъхновяващ, всеки ден от годината е безценен дар. Ако смятаме, че живеем напразно,...
Дамската чанта - с по-голямо внимание към хигиената
Дамската чанта и предметите в нея са идеалното място за натрупване и размножаване на патогени на опасни...
Хвойната – мощно билково действие и ароматерапия
Хвойната предпочита горите и полугорските масиви и при благоприятни условия живее наистина много дълго....
Целувайте се със страст за здрави зъби и венци
Страстните целувки помагат за здравето на зъбите и венците, уверява зъболекарят Алън Кар, който в интервю...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook