Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Видове главоболие и как да се справим с тях



        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Едва ли има човек, който да не е страдал от главоболие – в някои случаи този неприятен проблем може да се реши от само себе си, но понякога е препоръчително да се консултираме с лекар, за да се назначи подходящо лечение. Има различни видове главоболие, породени от определени причини и съответно към всеки вид трябва да се подходи по отговорен начин. Специалистите препоръчват да избягваме самолечението, особено ако главоболието е с по-специфичен характер.

Тензионно главоболие
Главоболието с усещане за напрежение е най-разпространеният вид главоболие в света: всеки го е изпитвал поне веднъж в живота си. Симптомите са свързани с лека непулсираща болка, усещане за натиск – сякаш имаме силно стегната лента около челото си. Често интензивността на болката се увеличава от сутринта до вечерта. Факторите, отговорни за това главоболие, са свързани с тежък стрес, умора, неправилна стойка, задържане на главата в лоша позиция за дълго време. Хроничното главоболие с усещане за напрежение е рядко срещано и се дължи на травми на главата или врата.
Лечение: Може да се вземе подходящо болкоуспокояващо, което да облекчи главоболието, разбира се, без да се прекалява с приема. Ако главоболието се появява често и продължава дълго време, направете консултация с лекар. Препоръчва се физическа активност, изправена стойка и прекарване на повече време на открито. Масажът също облекчава.

Синусово главоболие
Този вид главоболие се причинява от синузит, често е придружено от треска, подуване, напрежение в областта на челото и скулите. Симптомите са свързани с усещане за по-дълбок натиск и болка в челото (в областта на веждите и под очите). Обикновено болката се засилва при по-рязко движение на главата. Може да е придружено със запушен нос и умора. Синусовото главоболие е често срещано усложнение след настинка или е резултат от сезонна алергия.
Лечение: Синусовото главоболие рядко изчезва само. Ако имате алергия, антихистамини (широко прилагани противоалергични лекарства) могат да помогнат. В по-тежки случаи е най-добре да се посети специалист, който най-вероятно ще предпише антибиотици.

Мигрена
Всички симптоми на това силно главоболие се случват по време на мигренозен пристъп, който прогресира през четири основни етапа: 1) раздразнителност, умора, повишен или понижен апетит; 2) чувствителност към светлина, изтръпване, скованост, нарушения на говора: 3) проблеми с концентрацията 4) силна пулсираща болка.

Мигрената често е свързана с нарушение на метаболитните процеси и разширяване на кръвоносните съдове в мозъка, възможно е и генетично предразположение за развитие на мигрена при някои хора.

Лечение: Няма точно установено лечение при мигрена, въпреки че има различни медикаменти и предписания, които могат да облекчат симптомите. Консултацията с лекар е задължителна, за да се определи най-подходящото болкоуспокояващо. Препоръчва се и редовно практикуване на спорт, което може да подобри значително здравето и устойчивостта на организма.

Клъстерно главоболие
Този тип главоболие е рядко, засягащо по-малко от 1% от населението (пет пъти по-често при мъжете, отколкото при жените). Симптомите при клъстерното главоболие се изразяват в пронизваща болка зад или около очите, обикновено от едната страна на главата. Тя често се развива по време на сън. Възможни са зачервяване на очите, чувствителност към светлина и сълзене. Болката обикновено продължава от 15 минути до 1 час. Специалистите не могат да кажат с точност какво предизвиква това специфично главоболие, но най-често те посочват нарушения в биологичния часовник на организма.
Лечение: Това главоболие е трудно за овладяване и няма как да има точно установено лечение, защото болката се появява и изчезва спонтанно в даден момент. Не се препоръчва самолечение, а консултацията с лекар е задължителна.

Главоболие след травма
Различни травми на главата могат да бъдат причина за поражения върху шийните прешлени или да доведат до мозъчно сътресение. Симптомите са свързани с локализирани или генерализирани болки, могат да имитират мигрена или главоболие с усещане за напрежение. Болките обикновено се появява ежедневно и често са резистентни на лечение. Главоболието може да се появи и след сравнително незначителни травми.
Лечение: Използване на противовъзпалителни лекарства след консултация с лекар.

Други видове главоболие:

Артритно главоболие – симптомите са свързани с болка в задната част на главата или врата, която се засилва при движение. Тя се причинява от възпаление на кръвоносните съдове на главата или костни промени в структурата на врата.
Махмурлук – има много различни версии за това защо хората често имат главоболие след употреба на алкохол. Една от тях показва, че алкохолът предизвиква разширяване на кръвоносните съдове и засяга нивата на серотонин в организма. Нещо повече, алкохолът може да доведе до дехидратация, което да задейства симптомите на мигрената. Препоръчва се прием на болкоуспокояващо, много вода и добър сън. Специалистите напомнят, че трябва да приемаме махмурлука сериозно. Ако се появява главоболие след консумация дори на малко количество алкохол, това може да означава наличие на лека форма на мигрена.
Главоболие при депресия – наличието на депресия може да предизвика различни симптоми, често и усещане за физическа болка, емоционално и психическо изтощение, безсъние. Консултацията с лекар специалист е задължителна, за да се назначи индивидуално лечение с най-подходящите медикаменти.
Главоболие следствие на продължителен глад – болката се появява преди хранене, причинява се от мускулно напрежение и ниска кръвна захар;
Главоболие след прекомерна консумация на кофеин;
Главоболие при менструация – болките са като при мигрената, може да се прояви непосредствено преди, по време или след менструация, както и в средата на цикъла (по време на овулация). Причините са свързани с различните нива на естроген в женския организъм.
Главоболие с болезнени тикове – кратка режеща болка в областта на лицето, около устата и челюстта. Продължителността на болката може да варира. Това е сравнително рядко заболяване на нервните импулси и е по-често при жени след 55-годишна възраст.
Главоболие следствие на тумор - болката постепенно се влошава, може да предизвика повръщане, възможни са зрителни и говорни нарушения или личностни промени, проблеми с равновесието, походката и координация, гърчове. Това е изключително рядко състояние.

Важно: Авторката на статията не е медицинско лице, затова:

Ако главоболието е продължително и различно като усещане, потърсете незабавно лекарска помощ!
Не прибягвайте до самолечение!
Бъдете отговорни и внимателни към здравето си!
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Предупредиха за случаи на рак на гърдата, свързани с гръдни импланти
· Хемороиди – от какво се получават?
· Излъчването от мобилните телефони ускорява развитието на Алцхаймер
· Подсладителят еритритол може да е причина за сърдечен удар или инсулт, сочи проучване
· 1 декември – Световен ден за борба срещу СПИН
· На 17-и ноември отбелязваме Международния ден за борба с рака на панкреаса
· Всичко за глюкагона
· Митове и факти относно сексуалната издръжливост на мъжа
· Имаме по една лъжица пластмаса в мозъка. Колко опасни са микрочастиците за здравето ни?
· Вашата бутилка с вода е развъдник на бактерии – миете ли я достатъчно често?
· Разликата между самокритика и саморазрушителност – как да бъдем по-добри към себе си
· Три прости невербални навика, които ще подобрят живота ви
Петък
21
Март 2025
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2

3
4
5
6
7
8
9

10
11
12
13
14
15
16

17
18
19
20
21
22
23

24
25
26
27
28
29
30

31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Бенките - колкото безобидни, толкова и опасни
Никак не са малко онези от нас, които посещават лекар само в крайно наложителен случай. Профилактичните...
Без пържени храни, повече плодове и зеленчуци за децата в детските градини
Намалява се дневният прием на калории на децата от детските заведения, забранява се консумирането на...
Хламидията - коварство и любов - I
В миналото непредпазливите любовници често запазвали незабравим спомен от бурната нощ – зараза със сифилис...
Как да си приготвим домашна гранола?
Гранола е мюсли, но запечено с различни съставки на фурна. То е по-хрупкаво, овкусено и се усвоява по-лесно...
Всички лица на надеждата
„В човешкото сърце светлината на надеждата е вечна“ - Ан Бронте Често се казва, че всички ние...
Психичното здраве и работното място
Според европейско проучване от 2011 г., 55% от хората с психично здравни проблеми не успяват да се върнат...
Неочаквани, но здравословни комбинации от храни
Има много продукти – плодове, зеленчуци, месо, млечни изделия, които сами по себе си са полезни и хранителни,...
Шумът в големия град
В течение на целия ден ние сме под въздействието на различни звуци. Всеки един от тях ни оказва влияние...
Мисия "Детски имунитет"
С края на лятото темата за подсилването на детския имунитет някак неусетно се настанява в разговорите...
Витамин В17 - между митовете и реалността
Сведения за съществуването, действието и свойствата на витамин B17 датират още от далечната 1830г., когато...
Ролите, които играе жената
Не е нужно да сте родена актриса, за да ви се налага да изиграете безброй роли в живота си. Замисляли...
Много хубаво не е на хубаво. Защо пък да не е?
Сигурно поне веднъж в живота сме си казвали, че много хубаво не е на хубаво. Минавала ни е подобна мисъл,...
Инулинът - що е то?
Установено е, че в миналото нашите предци са консумирали всеки ден около 200 г различни диетични фибри,...
Резене - храна, лекарство и много повече
Резенето ( морач, фенел, див копър ) е малко познато растение у нас. Латинската дума, от която идва,...
Избери си семейство за Коледа
Казват, Коледа е семеен празник. Засипват ни картини и думи на сплотеност и общност, която идва от кръвта,...
Скритите болки на емпатичните хора
Звучи чудесно човек да има силна емпатия, нали? Той разбира чувствата на останалите, преживява ги и открива...
Касисът събира най-много витамини на едно място
Касисът, познат още като „черно френско грозде”, е сред растенията, за чиито ползи тепърва ще се говори....
Масло от мента за облекчаване на алергии и за повече енергия
Маслото от мента е едно от най-универсалните етерични масла. Може да се използва за ароматерапия,...
Богинята в нас
В митологията на повечето древни народи от Азия, Африка, Америка и Европа се среща образа на Жената Богиня....
Хвойната – мощно билково действие и ароматерапия
Хвойната предпочита горите и полугорските масиви и при благоприятни условия живее наистина много дълго....
Тренировките у дома - кои са ползите и как да бъдат резултатни
Всички знаем, че ежедневната активност и тренировки носят със себе си много положителни резултати....
Най-важните 5 ползи от вегетарианството
Вегетарианството е начин на хранене, който в различна степен изключва храните от животински произход...
Дребните неща
„Животът скрит е в дребните неща…” Животът е поредица от цели, проблеми, задачи и препятствия. За...
Вместо паста за зъби
Когато непредвидено ви свърши солта късно вечерта, може просто да отскочите до съседката за една лъжичка...
Вечният цистит
Дойдат ли студените зимни дни, започват настинките, а с тях и досадните превантивни мерки, които взимаме,...
Какво трябва да знаем за електрическата пила за нокти?
Електрическа пила за нокти. Със сигурност сте чували точи термин. Независимо как оформяте маникюра си...
Прополисът - пчелният антибиотик
Пчелите са едни от най-удивителните създания на нашата планета. Като истински вълшебници, те събират...
Меню "Aнти-стрес"
Когато ресурсите на организма са на изчерпване, а ние трябва да свършим още „малко” работа, да откраднем...
Депресията - спиралата на безнадежността
Често чуваме от околните или самите ние го повтаряме: „Нещо съм депресиран тези дни” Неприятно събитие...
Фитнесът като удоволствие - II
Плажен отдих В съзнанието на мнозина почивката на море означава само лежане и събиране на тен от сутрин...
Контролирате ли живота си?
Животът е като да плаваш в морето или да пилотираш самолет. Имаш предначертания курс, натрупваш умения...
Да си направим карта на желанията
От няколко години използвам времето, в което семейството спи ободряващ следобеден сън на 31ви декември,...
В плен на емоциите - II
Техники за справяне с емоциите (за самопомощ) Медитация - йогите отдавна я практикуват като средство...
Флуорът и детските зъби
Флуорът е химичен елемент с доказан ефект върху здравината на зъбите. Той влияе върху дентина и емайла...
Можем да се справим с горещите вълни
Неприятните горещи вълни са далечни за по-младите жени и те може би не разбират какво толкова около тях...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook