Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Привързаното родителство - следвай родителския си инстинкт


Както много актуални тенденции в днешно време, привързаното родителство е уж нещо ново, но всъщност е добре забравено старо. То е алтернатива на добре познатия ни д-р Спок, чиито така известни от десетилетия насам книги отричат разглезването на децата под каквато и да било форма – от носенето на ръце до взимането на бебето в родителското легло.

На много майки обаче идеите на привързаното родителство дават успокоение и увереност, защото се доближават максимално до майчинския им инстинкт. Все повече родители вътрешно се бунтуват срещу налаганите норми за отглеждане, като тайно или явно залагат на друг подход, много по-близък до вътрешните им усещания за родителството. Един от тях е и д-р Уилям Сиърс, който заедно със съпругата си, Марта Сиърс, дава име на този, така обичан, но и отричан стил на отглеждане на бебето и детето.

Какво представлява привързаното родителство?

Множеството хора асоциират привързаното родителство само с три неща: дългото кърмене, съвместното спане на родители с бебето и постоянното носене в слинг и на ръце. Всъщност привързаното родителство е нещо много повече:

То е стил на родителско поведение, който се основава и всъщност цели изграждане и поддържане на тясна и стабилна връзка между родител и дете. Идеалната цел е изграждането на емоционално стабилна и уверена личност и семейни отношения, даващи удовлетворение, както на родителите, така и на самите деца.


Привързаното родителство е базирано на стремежа към добро разчитане на знаците, които ни дават малките същества и на откликване на бебешките нужди. Именно идеята за откликването – колко често и в каква степен да бъде – прави метода толкова противоречив. Затова, а и за да се избегнат допълнителните недоразумения, които битуват за този стил на родителстване, е добре да се запознаем с осемте принципа на привързаното родителство.

Принципи на привързаното родителство

Подготовка за бременност, раждане и родителство означава, че родителите трябва целенасочено да се подготвят за предстоящите етапи – от самата бременност, през раждането, отглеждането и развитието на едно дете. Добрата осведоменост означава и взимането на информиран избор. Бащата е равностоен родител, активен и ангажиран с раждането, първите дни и всички след тях. Той не изпълнява същите функции като майката, но това не значи, че трябва да стои като страничен наблюдател

Хранене с любов и уважение. Макар че привържениците на привързаното родителство считат дългото кърмене за оптимален начин за хранене на детето в началото на живота му, те не отричат и останалите варианти, стига у майката да има емоционално равновесие. По- важно в случая е откликването на нуждите на бебето - да му се даде избор кога и с какво да се храни, като му се предлагат здравословни алтернативи и добър пример за подражание.

Откликване на нуждите на детето. Тук не говорим за сляпо удовлетворяване на всяка прищявка на детето, а за пълноценна грижа и общуване, градяща се на взаимна емпатия, доверие и емоционална стабилност. Разчитането на знаците е ключово - детето и родителите се усъвършенстват в това отношение и то им дава сигурност: на майката - че се справя добре и на бебето - че то бива чуто и разбрано, че е значимо.

Грижовен допир. Под грижовен допир се имат предвид всички активности, които позволяват на бебето да усети вашата кожа и допир – кърменето, гушкането, масажът, носенето в кенгуру или слинг. Ползата от контакта „кожа до кожа“ е вече дори медицински доказан като изключително ефективен за физическото и емоционалното развитие на детето. Този принцип изключва носенето на ръце като вид разглезване, особено в първите 6 месеца.

Нощни грижи. Идеята на д-р Сиърс е, че през нощта бебетата имат същите нужди, както и през деня, и нощната грижа трябва да бъде също толкова интензивна, колкото и дневната. За да са спокойни детето и родителите, нощната грижа включва съвместен сън и нощно кърмене. Съвместното спане (в случаите, когато сте сигурни, че е безопасно) носи ползи, както за децата, така и за родителите - край на безсънните нощи в началото, нещо, от което повечето родители масово се оплакват.

Осигуряване на постоянна любяща грижа. Малките деца имат необходимост от присъствието и любящото отношение и грижа на възрастен, с когото да изградят стабилна емоционална връзка и взаимно доверие. В случай на краткотрайна раздяла с възрастния, стресът и чувството на страх у детето трябва да бъдат сведени до минимум. Привързаният родител се научава да различава желание от потребност и реагира по различен начин на плача. Тази постоянна грижа също изключва разглезването, един масов мит, защото родителите са наясно, че дисциплината е естествен стремеж на детето, стига да не се прилага насилствено.

Прилагане на позитивна дисциплина. Позитивната дисциплина позволява на детето да се води от вътрешните си усещания за ред и състрадание към околните. То търси границите на своята личност и поведение и те трябва да бъдат очертавани с любов и уважение. Родителите, вместо да реагират наказателно или стимулиращо на конкретно поведение, трябва да анализират причините, водещи до него. Необходимо е да се поддържат отношения, които запазват достойнството и на децата, и на родителите непокътнати.

Стремеж за баланс между личния и семейния живот. По-лесно е да бъдеш позитивен и добър родител, когато се чувстваш балансиран. Затова е по-добре да си поставяш реалистични цели, да се научиш да казваш „не“ и да поставяш хората и взаимоотношенията си с тях преди всичко материално. Отношенията в семейството и отглеждането на деца трябва да се случват така, че да не компрометират физическото и емоционално здраве на членовете му.

Не се взимай прекалено на сериозно, не прави нещата на всяка цена и се забавлявай - това е добър подход на родителя към ролята си като такъв.

Разглеждайки по-дълбоко принципите на привързаното родителство стигаме до извода, че то е далеч по- различно от представите на много скептици. То не култивира деца- пиявици, неспособни да се социализират и да взимат самостоятелни решения като възрастни. Нито пък е създадено за майките- орлици, които искат да държат своите отрочета под опеката си поне до 30 годишна възраст. Всъщност привързаното родителство е един добре балансиран метод, целящ взаимното удовлетворение и емоционална стабилност и на двете страни. А какво по-хубаво от това?
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Исторически снимки, в които кърменето на открито е напълно нормално
· Супа от коприва и пащърнак
· Когато Цезаровото сечение не е избор, то не и повод за срам и вина
· Защо да купите бебешка количка от Baby.bg
· Какво трябва да знаем при избора на летни колички?
· Откровено за майчинството между митовете и истините, които никой не признава
· Да научим детето да играе само
· 7 дразнещи навика на поколение Z
· Детството в снимки, цитати и няколко думи от сърце
· Уморена ли е душата ви?
· Когато изразяваме мнение - осъждаме или обсъждаме?
· Най-добрите игри за вечер с приятели
· Домашно училище за позитивно мислене
· Синдромът на мама-квачка
· Безсънието до детската люлка
· Защо нараняваме близките си най-силно и как да спрем да го правим?
· Скуката не е толкова страшна, колкото изглежда
· Шрифт на кирилица , който помага на деца и възрастни с дислексия (свали от тук)
Четвъртък
23
Март 2023
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2
3
4
5

6
7
8
9
10
11
12

13
14
15
16
17
18
19

20
21
22
23
24
25
26

27
28
29
30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Храненето и детето - I
Едва ли има родители, които при захранването да не са сблъскали с нежеланието на своето мъниче да яде...
Самодостатъчните жени
Сигурно всяка една от нас поне веднъж в живота си е срещала или се чувства като онзи тип жена, която...
Клечки за зъби и още нещо
Не, не става дума за клечките, с които сме свикнали от време на време скришом или не да почистваме остатъците...
Трябва ли да се тревожим от прекалено ниската телесна температура?
На всеки се е случвало да се почувства внезапно отпаднал, изнемощял, дискомфортно по отношение на телесната...
"На другия ден". Или как да се преборим с махмурлука
Независимо, дали младежките буйни години отдавна са отминали или не, махмурлукът е нещо, което си същестува....
Кефир за здрави черва и имунитет
Кефирът е поредната ферментирала храна, която заслужава вниманието ни. И макар направата му да е малко...
Как да избегнем стресa през бременността
Бременността е период, изпълнен с очакване и надежда, особено когато е планирана и дълго очаквана. Бъдещите...
Бахар - подправката за здрав стомах и храносмилане
Някои хора, срещали бахара само в мляно състояние, смятат, че той е смес от подправки. Други не се докосват...
Нова мания против стрес - книжки за оцветяване за възрастни
Мислите ли, че оцветяването е само за деца и вие отдавна сте преживели тази страст? Време е да преосмислите...
Куклата Барби посреща промени в имиджа си и стъпва здраво на земята
Куклата Барби вече десетилетия е в дома на почти всяко момиче. Тя изразява съвършената жена, която всяко...
Средиземноморската диета – щастие за цял живот
Нека първо започна с това, че макар да е добавено думата диета, всъщност Средиземноморската (наричана...
Диабетът
Световната здравна организация го нарича "тихата епидемия", а статистиката с уж мълчаливите си цифри...
Начините да избягаш
Когато не живее добре, човек използва заместители. Те са неговите бягства от липсващите му хармония и...
Сексизъм и сексуалната освободеност на жените - митове и двойни стандарти
Сексуалността е неделима част от всеки здрав психически и физически човек. Темата за сексуалната освободеност...
Бременност и зъболечение
„Честито!”, започвате да чувате много често, щом бременността ви проличи и сладкото коремче започне да...
Разходка по време на сън
Когато стане дума за сомнамбулизъм първото, което се сещам, е един френски комедиен филм - „Бонифас...
Смелостта и свободата да си поплачеш
Ние, жените, сме сочени като по-чувствителната половина на човечеството, която често си поплаква с повод...
Алергия към козметиката
„Хипоалергенна козметика без консерванти” този надпис може да прочетем върху опаковката на всеки втори...
Фобиите – тези страшни думички
Страхът е естествена защитна реакция, провокирана при видима или невидима заплаха. Но когато това чувство...
Любимите рецепти с тиквички на Hera.bg
Пържени, печени, задушени, на студена лятна супа, в кюфтенца, дори сурови на салата, тиквичките имат...
Кои храни са полезни за здрав стомах и добро храносмилане?
Още Хипократ е казал, че всички болести започват в червата. Лошото състояние на чревната флора може да...
Отблизо за каланетиката
Животът, който водим, е изтощителен и изпълнен със стрес. Последните години се наблюдава покачване на...
Посрещане на септември
Подобаващо посрещане на септември в градината. Събиране и на жълтата ни праскова. Следва да ги превърна...
Орехите – за здраво сърце и добро настроение
Забелязали ли сте че орехът изглежда точно като човешкия мозък? Според древна мъдрост това е много повече...
Изневярата като диета
Някои казват, че семейният живот е като вечеря в ресторант – доволен си от него, докато не видиш, какво...
Фитнесът като удоволствие - I
Повече от всякога през лятото искаме да изглеждаме и да се чувстваме добре в кожата си. Но без физически...
Оле, завърти очички
Във времето, когато все по често сме преди различни видове екрани, грижата за очите става повече от задължителна....
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook