Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Привързаното родителство - следвай родителския си инстинкт


Както много актуални тенденции в днешно време, привързаното родителство е уж нещо ново, но всъщност е добре забравено старо. То е алтернатива на добре познатия ни д-р Спок, чиито така известни от десетилетия насам книги отричат разглезването на децата под каквато и да било форма – от носенето на ръце до взимането на бебето в родителското легло.

На много майки обаче идеите на привързаното родителство дават успокоение и увереност, защото се доближават максимално до майчинския им инстинкт. Все повече родители вътрешно се бунтуват срещу налаганите норми за отглеждане, като тайно или явно залагат на друг подход, много по-близък до вътрешните им усещания за родителството. Един от тях е и д-р Уилям Сиърс, който заедно със съпругата си, Марта Сиърс, дава име на този, така обичан, но и отричан стил на отглеждане на бебето и детето.

Какво представлява привързаното родителство?

Множеството хора асоциират привързаното родителство само с три неща: дългото кърмене, съвместното спане на родители с бебето и постоянното носене в слинг и на ръце. Всъщност привързаното родителство е нещо много повече:

То е стил на родителско поведение, който се основава и всъщност цели изграждане и поддържане на тясна и стабилна връзка между родител и дете. Идеалната цел е изграждането на емоционално стабилна и уверена личност и семейни отношения, даващи удовлетворение, както на родителите, така и на самите деца.


Привързаното родителство е базирано на стремежа към добро разчитане на знаците, които ни дават малките същества и на откликване на бебешките нужди. Именно идеята за откликването – колко често и в каква степен да бъде – прави метода толкова противоречив. Затова, а и за да се избегнат допълнителните недоразумения, които битуват за този стил на родителстване, е добре да се запознаем с осемте принципа на привързаното родителство.

Принципи на привързаното родителство

Подготовка за бременност, раждане и родителство означава, че родителите трябва целенасочено да се подготвят за предстоящите етапи – от самата бременност, през раждането, отглеждането и развитието на едно дете. Добрата осведоменост означава и взимането на информиран избор. Бащата е равностоен родител, активен и ангажиран с раждането, първите дни и всички след тях. Той не изпълнява същите функции като майката, но това не значи, че трябва да стои като страничен наблюдател

Хранене с любов и уважение. Макар че привържениците на привързаното родителство считат дългото кърмене за оптимален начин за хранене на детето в началото на живота му, те не отричат и останалите варианти, стига у майката да има емоционално равновесие. По- важно в случая е откликването на нуждите на бебето - да му се даде избор кога и с какво да се храни, като му се предлагат здравословни алтернативи и добър пример за подражание.

Откликване на нуждите на детето. Тук не говорим за сляпо удовлетворяване на всяка прищявка на детето, а за пълноценна грижа и общуване, градяща се на взаимна емпатия, доверие и емоционална стабилност. Разчитането на знаците е ключово - детето и родителите се усъвършенстват в това отношение и то им дава сигурност: на майката - че се справя добре и на бебето - че то бива чуто и разбрано, че е значимо.

Грижовен допир. Под грижовен допир се имат предвид всички активности, които позволяват на бебето да усети вашата кожа и допир – кърменето, гушкането, масажът, носенето в кенгуру или слинг. Ползата от контакта „кожа до кожа“ е вече дори медицински доказан като изключително ефективен за физическото и емоционалното развитие на детето. Този принцип изключва носенето на ръце като вид разглезване, особено в първите 6 месеца.

Нощни грижи. Идеята на д-р Сиърс е, че през нощта бебетата имат същите нужди, както и през деня, и нощната грижа трябва да бъде също толкова интензивна, колкото и дневната. За да са спокойни детето и родителите, нощната грижа включва съвместен сън и нощно кърмене. Съвместното спане (в случаите, когато сте сигурни, че е безопасно) носи ползи, както за децата, така и за родителите - край на безсънните нощи в началото, нещо, от което повечето родители масово се оплакват.

Осигуряване на постоянна любяща грижа. Малките деца имат необходимост от присъствието и любящото отношение и грижа на възрастен, с когото да изградят стабилна емоционална връзка и взаимно доверие. В случай на краткотрайна раздяла с възрастния, стресът и чувството на страх у детето трябва да бъдат сведени до минимум. Привързаният родител се научава да различава желание от потребност и реагира по различен начин на плача. Тази постоянна грижа също изключва разглезването, един масов мит, защото родителите са наясно, че дисциплината е естествен стремеж на детето, стига да не се прилага насилствено.

Прилагане на позитивна дисциплина. Позитивната дисциплина позволява на детето да се води от вътрешните си усещания за ред и състрадание към околните. То търси границите на своята личност и поведение и те трябва да бъдат очертавани с любов и уважение. Родителите, вместо да реагират наказателно или стимулиращо на конкретно поведение, трябва да анализират причините, водещи до него. Необходимо е да се поддържат отношения, които запазват достойнството и на децата, и на родителите непокътнати.

Стремеж за баланс между личния и семейния живот. По-лесно е да бъдеш позитивен и добър родител, когато се чувстваш балансиран. Затова е по-добре да си поставяш реалистични цели, да се научиш да казваш „не“ и да поставяш хората и взаимоотношенията си с тях преди всичко материално. Отношенията в семейството и отглеждането на деца трябва да се случват така, че да не компрометират физическото и емоционално здраве на членовете му.

Не се взимай прекалено на сериозно, не прави нещата на всяка цена и се забавлявай - това е добър подход на родителя към ролята си като такъв.

Разглеждайки по-дълбоко принципите на привързаното родителство стигаме до извода, че то е далеч по- различно от представите на много скептици. То не култивира деца- пиявици, неспособни да се социализират и да взимат самостоятелни решения като възрастни. Нито пък е създадено за майките- орлици, които искат да държат своите отрочета под опеката си поне до 30 годишна възраст. Всъщност привързаното родителство е един добре балансиран метод, целящ взаимното удовлетворение и емоционална стабилност и на двете страни. А какво по-хубаво от това?
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Исторически снимки, в които кърменето на открито е напълно нормално
· Супа от коприва и пащърнак
· Когато Цезаровото сечение не е избор, то не и повод за срам и вина
· Тротинетка за всяко дете – как да изберем
· Как да изберете най-подходящия тип количка за вас и за вашето бебе?
· Първата играчка
· Да научим детето да играе само
· 7 дразнещи навика на поколение Z
· Детството в снимки, цитати и няколко думи от сърце
· Идеологията, основана на пола (II част)
· Идеологията, основана на пола (I част)
· Уморена ли е душата ви?
· Домашно училище за позитивно мислене
· Синдромът на мама-квачка
· Безсънието до детската люлка
· Защо нараняваме близките си най-силно и как да спрем да го правим?
· Скуката не е толкова страшна, колкото изглежда
· Шрифт на кирилица , който помага на деца и възрастни с дислексия (свали от тук)
Вторник
3
Октомври 2023
П
В
С
Ч
П
С
Н
1

2
3
4
5
6
7
8

9
10
11
12
13
14
15

16
17
18
19
20
21
22

23
24
25
26
27
28
29

30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Как да спрем социалните мрежи и смартфоните да провалят връзките ни?
Вече нищо не е същото, откакто има смартфони и когато те ни дават възможност да сме свързани постоянно...
Да придадем на зимата душа и топлина
Зимата е всяка година по едно и също време, но някак винаги успява хем да ни изненада, хем очаквано -...
Ябълков оцет за здраве и красота - II
Заради всички тези полезни вещества в народната медицина ябълковия оцет се използва за детоксикация,...
Пътуването като терапия
Нещата, които са полезни за физическото ни здраве и благополучие, невинаги ни доставят вътрешно удовлетворение...
Билки при безплодие - II
В много случаи обаче така желаното забременяване не настъпва не заради недостига на определени хормони,...
Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 32
Ден 32 от Коледните пости. По време на постите, когато човек не е свикнал с този начин на хранене, вероятно...
Когато щастието ти зависи само от теб
За изкуството да живееш щастливо са написани стотици книги. А думата щастие за всеки от нас има различен...
От здравия зъб до кариеса
Когато не чувстваме болка или дискомфорт в устната кухина, се чувстваме спокойни за здравето на зъбите...
„Любовта” към цигарата
Защо започваме да пушим? Често това се случва още в почти детските ни години. Казват, че всяка зависимост...
Касисът събира най-много витамини на едно място
Касисът, познат още като „черно френско грозде”, е сред растенията, за чиито ползи тепърва ще се говори....
Леност или липса на смисъл
На една родителска среща, учителката на моя син каза: „Детето ви е много интелигентно, но за съжаление...
Всички лица на надеждата
„В човешкото сърце светлината на надеждата е вечна“ - Ан Бронте Често се казва, че всички ние...
7 нездравословни грешки, които допускаме всеки ден
Оптималното здраве е безкрайно пътуване, а не нещо, което може да поправите за една нощ. За него трябват...
Законите на съдбата
Вярвате ли в съдбата или сте привърженици на твърдението, че само ние отговаряме за собствените си решения...
Менструална чашка - избор, употреба и поддръжка
Подходът към генериране на по-малко отпадъци ни съпътства във всеки акспект от живота. Намаляването на...
Какво причинява плоскостъпието и как може да бъде спряно?
Дюстабанът е вродена или придобита деформация на надлъжния свод на ходилото. Ако изобщо се появи - то...
Лечебните ползи на катранения сапун
Белият бор е един от най-мощните природни лечители. Силата на дървото е толкова голяма, че дори въздухът...
Пролетно прочистване със зелени супер храни
Супер храните се утвърдиха в нашия начин на хранене като възможност с малко да си набавим много. Особено,...
Злоядото дете
„Храната прави борбата” – това повтарят българските баби и майки. Поколения наред. Ние майките сме свикнали...
С любов към родените през декември
Понякога ми е малко мъчно за родените през декември. Не че един Стрелец или Козирог ще позволи да бъде...
14 съвета за по- енергичен ден
"Изгрява само онзи ден, за който сме се пробудили." Хенри Дейвид Торо Забелязали ли сте, че в съвременното...
Неща, които вече не ме впечатляват
Дали с времето, дали с годините, които трупаме, но списъкът с неща, които ме впечатляват, много се е...
Презервативите предпазват от поне 3 големи риска за здравето - използвайте ги!
Презервативите остават най-сигурният начин сексът да е безопасен. Използването им намалява драстично...
Планкът - наистина ли това е съвършеното упражнение и защо е толкова ефективно?
Понеже пролетта все по-ясно се вижда, а след нея идва ред и на лятото, време е и ние да се видим в огледалото...
Вредните навици през бременността - II
Злоупотребата с медикаменти Домът ви е заприличал на образцова аптека, а вие пиете лекарства за щяло...
Усамотението - начинът да се съхраним в днешния свят
В ерата на информационните технологии споделянето и непрекъснатия обмен на информация е все по-трудно...
Предизвикайте себе си, почувствайте се живи отново
Приличат ли си твърде много дните ви? Изпадате ли в униние, че нищо интересно не се случва и животът...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook