Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Привързаното родителство - следвай родителския си инстинкт


Както много актуални тенденции в днешно време, привързаното родителство е уж нещо ново, но всъщност е добре забравено старо. То е алтернатива на добре познатия ни д-р Спок, чиито така известни от десетилетия насам книги отричат разглезването на децата под каквато и да било форма – от носенето на ръце до взимането на бебето в родителското легло.

На много майки обаче идеите на привързаното родителство дават успокоение и увереност, защото се доближават максимално до майчинския им инстинкт. Все повече родители вътрешно се бунтуват срещу налаганите норми за отглеждане, като тайно или явно залагат на друг подход, много по-близък до вътрешните им усещания за родителството. Един от тях е и д-р Уилям Сиърс, който заедно със съпругата си, Марта Сиърс, дава име на този, така обичан, но и отричан стил на отглеждане на бебето и детето.

Какво представлява привързаното родителство?

Множеството хора асоциират привързаното родителство само с три неща: дългото кърмене, съвместното спане на родители с бебето и постоянното носене в слинг и на ръце. Всъщност привързаното родителство е нещо много повече:

То е стил на родителско поведение, който се основава и всъщност цели изграждане и поддържане на тясна и стабилна връзка между родител и дете. Идеалната цел е изграждането на емоционално стабилна и уверена личност и семейни отношения, даващи удовлетворение, както на родителите, така и на самите деца.


Привързаното родителство е базирано на стремежа към добро разчитане на знаците, които ни дават малките същества и на откликване на бебешките нужди. Именно идеята за откликването – колко често и в каква степен да бъде – прави метода толкова противоречив. Затова, а и за да се избегнат допълнителните недоразумения, които битуват за този стил на родителстване, е добре да се запознаем с осемте принципа на привързаното родителство.

Принципи на привързаното родителство

Подготовка за бременност, раждане и родителство означава, че родителите трябва целенасочено да се подготвят за предстоящите етапи – от самата бременност, през раждането, отглеждането и развитието на едно дете. Добрата осведоменост означава и взимането на информиран избор. Бащата е равностоен родител, активен и ангажиран с раждането, първите дни и всички след тях. Той не изпълнява същите функции като майката, но това не значи, че трябва да стои като страничен наблюдател

Хранене с любов и уважение. Макар че привържениците на привързаното родителство считат дългото кърмене за оптимален начин за хранене на детето в началото на живота му, те не отричат и останалите варианти, стига у майката да има емоционално равновесие. По- важно в случая е откликването на нуждите на бебето - да му се даде избор кога и с какво да се храни, като му се предлагат здравословни алтернативи и добър пример за подражание.

Откликване на нуждите на детето. Тук не говорим за сляпо удовлетворяване на всяка прищявка на детето, а за пълноценна грижа и общуване, градяща се на взаимна емпатия, доверие и емоционална стабилност. Разчитането на знаците е ключово - детето и родителите се усъвършенстват в това отношение и то им дава сигурност: на майката - че се справя добре и на бебето - че то бива чуто и разбрано, че е значимо.

Грижовен допир. Под грижовен допир се имат предвид всички активности, които позволяват на бебето да усети вашата кожа и допир – кърменето, гушкането, масажът, носенето в кенгуру или слинг. Ползата от контакта „кожа до кожа“ е вече дори медицински доказан като изключително ефективен за физическото и емоционалното развитие на детето. Този принцип изключва носенето на ръце като вид разглезване, особено в първите 6 месеца.

Нощни грижи. Идеята на д-р Сиърс е, че през нощта бебетата имат същите нужди, както и през деня, и нощната грижа трябва да бъде също толкова интензивна, колкото и дневната. За да са спокойни детето и родителите, нощната грижа включва съвместен сън и нощно кърмене. Съвместното спане (в случаите, когато сте сигурни, че е безопасно) носи ползи, както за децата, така и за родителите - край на безсънните нощи в началото, нещо, от което повечето родители масово се оплакват.

Осигуряване на постоянна любяща грижа. Малките деца имат необходимост от присъствието и любящото отношение и грижа на възрастен, с когото да изградят стабилна емоционална връзка и взаимно доверие. В случай на краткотрайна раздяла с възрастния, стресът и чувството на страх у детето трябва да бъдат сведени до минимум. Привързаният родител се научава да различава желание от потребност и реагира по различен начин на плача. Тази постоянна грижа също изключва разглезването, един масов мит, защото родителите са наясно, че дисциплината е естествен стремеж на детето, стига да не се прилага насилствено.

Прилагане на позитивна дисциплина. Позитивната дисциплина позволява на детето да се води от вътрешните си усещания за ред и състрадание към околните. То търси границите на своята личност и поведение и те трябва да бъдат очертавани с любов и уважение. Родителите, вместо да реагират наказателно или стимулиращо на конкретно поведение, трябва да анализират причините, водещи до него. Необходимо е да се поддържат отношения, които запазват достойнството и на децата, и на родителите непокътнати.

Стремеж за баланс между личния и семейния живот. По-лесно е да бъдеш позитивен и добър родител, когато се чувстваш балансиран. Затова е по-добре да си поставяш реалистични цели, да се научиш да казваш „не“ и да поставяш хората и взаимоотношенията си с тях преди всичко материално. Отношенията в семейството и отглеждането на деца трябва да се случват така, че да не компрометират физическото и емоционално здраве на членовете му.

Не се взимай прекалено на сериозно, не прави нещата на всяка цена и се забавлявай - това е добър подход на родителя към ролята си като такъв.

Разглеждайки по-дълбоко принципите на привързаното родителство стигаме до извода, че то е далеч по- различно от представите на много скептици. То не култивира деца- пиявици, неспособни да се социализират и да взимат самостоятелни решения като възрастни. Нито пък е създадено за майките- орлици, които искат да държат своите отрочета под опеката си поне до 30 годишна възраст. Всъщност привързаното родителство е един добре балансиран метод, целящ взаимното удовлетворение и емоционална стабилност и на двете страни. А какво по-хубаво от това?
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Исторически снимки, в които кърменето на открито е напълно нормално
· Супа от коприва и пащърнак
· Когато Цезаровото сечение не е избор, то не и повод за срам и вина
· Защо родителите не трябва винаги да са „в синхрон“ с децата си
· Тротинетка за всяко дете – как да изберем
· Как да изберете най-подходящия тип количка за вас и за вашето бебе?
· Да научим детето да играе само
· 7 дразнещи навика на поколение Z
· Детството в снимки, цитати и няколко думи от сърце
· Идеологията, основана на пола (II част)
· Идеологията, основана на пола (I част)
· Уморена ли е душата ви?
· Домашно училище за позитивно мислене
· Синдромът на мама-квачка
· Безсънието до детската люлка
· За какво да внимаваме при избор на детско яке
· Защо нараняваме близките си най-силно и как да спрем да го правим?
· Скуката не е толкова страшна, колкото изглежда
Четвъртък
10
Октомври 2024
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2
3
4
5
6

7
8
9
10
11
12
13

14
15
16
17
18
19
20

21
22
23
24
25
26
27

28
29
30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Учени: Пробиотиците в киселото мляко намаляват затлъстяването при децата
Италиански учени установиха, че пробиотиците в киселото мляко могат да намалят затлъстяването при децата...
Камъни и кристали. Как и дали наистина ни помагат? - II
Кехлибар ( янтар)- изкопаема смола, известна като камъкът на Слънцето. Лекува очите, ушите, гърлото,...
Най-важните правила за употреба на билките
Често, чули-недочули от приятелки, се залавяме с някакво билково лечение за някакъв наш проблем. Твърде...
Пазете се! Медикаменти обещават магическо отслабване след празничните трапези
Идеята за феноменално намаляване на килограмите изглежда най-привлекателна особено след поредица от почивни...
Митове и факти за кръводаряването
Световният ден на доброволния кръводарител се отбелязва всяка година на 14 юни - рождения ден на Карл...
Това така срамно изпускане на урина
Случвало ли ви се е да изпуснете малко урина, когато се засмеете рязко или кихнете? Положителният отговор...
Коремните преси вредят на гръбначния стълб?
Коремните преси, лицевите опори, клековете - това са основните упражнения за добра форма, всеизвестно...
Невенът – цяла аптека в едно съцветие
Жизнерадостно оранжевите цветчета на невена, които щедро разпръскват балсамов аромат през цялото лято,...
Нов начин за активиране на пасивни клетки в ретината може да възстанови зрението
Дегенеративното заболяване на ретината е проблем за милиони хора по света, тъй като светлочувствителните...
Уикенд извън града - време за активен туризъм
Около мен е пълно с хора, които практикуват уикенд туризъм. Какво значи това ли? Значи, че почти всяка...
Билки при безплодие - II
В много случаи обаче така желаното забременяване не настъпва не заради недостига на определени хормони,...
Да се предпазим от жилещите насекоми
Затоплянето на времето ни прави все по-активни. Същото обаче важи и за жилещите насекоми – оси, пчели...
Черните перли на гората
Семейство Бъзови включва над 25 рода растения, разпръснати по цялото земно кълбо. Към него се числи родът...
Дребните неща
„Животът скрит е в дребните неща…” Животът е поредица от цели, проблеми, задачи и препятствия. За...
Сутрешни ритуали за страхотен ден
Когато един ден започне без тонус и енергия, той върви така до вечерта. Задълженията ни се струват безкрайни,...
Защо още да обичаме ореха?
Орехите са любима ядка на много хора, като са характерни за нашия климатичен пояс и съдържат полезни...
Хроничната болка се определя и от емоциите
Ново проучване установява, че емоциите могат да бъдат причината за продължителната хронична болка при...
Имунитетът по време на бременността
Всяка секунда десетки външни неприятели атакуват нашия организъм. Природата обаче ни е осигурила надеждна...
Тайните на малца
Поради специфичните си свойства и в комбинация с останалите пивоварни суровини, малцът е основна суровина...
Леност или липса на смисъл
На една родителска среща, учителката на моя син каза: „Детето ви е много интелигентно, но за съжаление...
Да се научим да разтоварваме емоционалния си багаж
Как да разберем, че имаме твърде много емоционален багаж ли? Постоянно лошото настроение, безразличието,...
Мизофония - когато дразнещите звуци причиняват болка
Дразните ли се от определени звуци? Като тежко дишане, сърбане, хъркане, щракане на химикалката? Специфични...
Коя от 9-те вида интелигентност притежавате?
Мислим за интелигентността като за просто и ясно понятие: Учените, академичните преподаватели са интелигентни....
Днес или никога!
Казват, че не можеш да видиш отвъд избора, който не си направил. Самият път до нашите цели е нещо, което...
Анти-ейдж характер
Да си призная, словосъчетанието „анти-ейдж” е в противоречие със собствените ми разбирания. Смисълът...
Има много начини да бъдем родители, дори и да нямаме свои деца
Голяма част от хората определят създаването и отглеждането на деца като най-важната си мисия в живота....
Зимата - стрес за организма и шок за кожата
Стрес за организма и шок за кожата. Така доц. Весел Кантарджиев описва рязката смяна на дългите и топли...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook