Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Защо и как да организираме почивка в чужбина без агенция



        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Ако сте от онази порода пътешественици, които не обичат да се разхождат с огромна група туристи, водени под стриктна програма от музей в музей от скучен екскурзовод, чиято беседа в повечето случаи дори не успявате да чуете. Ако за вас е важно да разполагате с времето си за почивка, както вие прецените за добре. Ако предпочитате да се слеете с местните и да се наслаждавате на кулинарен, фото или еко туризъм, то със сигурност следващото пътуване трябва да бъде организирано не от друг, а от самите вас.

Не се стряскайте от това предложение, защото в ерата на интернет, то далеч не е толкова трудно постижимо, а предимствата на подобен вид пътуване са не едно и две. Необходимо е само малко смелост и авантюризъм и те ще ви въвлекат в незабравима емоция.


Защо да организирате сами почивката си:


Имате цялата свобода да прекарате почивката си точно по начина, по който желаете.

Не се съобразявате с непознати хора, както се случва при организирани от туристически агенции пътувания.

Подобен род пътувания обикновено са по-евтини, тъй като ви спестяват комисионната, която се заплащан на туристическите агенции при всяко едно пътешествие. Не само – може да ги скроите точно според своя бюджет. Дали ще спите в хостел или в хотел в центъра на града – всичко е според вашите предпочитания и средствата, с които разполагате.

Имате възможност да се потопите в истинския живот и атмосфера на мястото, което посещавате. Съгласете се, че груповите екскурзии често са доста ... нека ги наречем стерилни: от автобуса в хотела, от хотела в музея. Или иначе казано – скука.

Ако вече сте взели решение сами да организирате следващата си почивка в чужбина, то имайте предвид няколко важни правила и не по-малко ценни съвети, които да ви спестят излишни главоболия. Започнете достатъчно рано, за да се справите дори и с рисковете.



Как точно да организирате почивката в чужбина сами


Отправната точка: бюджет и дестинация.

Организацията на всяко едно пътуване трябва да започне с две неща – бюджета, който сте предвидили за предстоящото пътуване и местата, които искате да посетите. От там нататък всичко останало е въпрос на проучване и организация, за да може хем да стигнете до желаната дестинация, хем да се вместите в полагащите ви се средства, хем да останете с незабравими спомени от това ваше изживяване.

По кое време?

Ако имате ограничения в бюджета е добре да помислите, дали не сте склонни да направите компромис с времето и сезона, в което ще посетите набелязаната от вас туристическа цел. Всички знаем, че извън активния туристически сезон (който може да бъде различен за всяка дестинация) цените са в пъти по-ниски. От друга страна – ако желете да сте във Франция по време на Евро 2016 например, то трябва да сте готови да платите съответната цена. А тя понякога може да бъде неколкократно по-висока от тази в по-ненатоварени периоди.

Полетите.

За добри цени на полетите може да разчитате или на last minute оферти или на старателно проучване и резервиране месеци преди датата на самото пътуване. Нискобюджетните компании са прекрасен вариант, особено през лятото, когато може да поберете дрехите си само в чантата за ръчен багаж и да спестите между 40-60 евро от билета. Имайте предвид, че подобни оферти имат скрити условия, като например това, че чекирането трябва да се случи онлайн или че всяка промяна на данни по билета може ви струва скъпо. В случай, че достигането до финалната ви дестинация включва няколко полета – предвидете достатъчно дълго време за спокойно прикачване (обикновено два часа). В противен случай рискувате да изтървете поредния полет и да платите солена сума за нов полет. В интернет има множество търсачки (http://www.skyscanner.net/, http://www.vayama.com/), които дават обобщена информация за полетите на всички възможни авиолинии за дадена дестинация. Имайте предвид, че самите резервации е добре да направите директно в сайта на компанията превозвач, за да си спестите всевъзможни скрити такси и неочаквани промени в цените.



Настаняване.

В зависимост от бюджета ви и избора за настаняване може да варира – от стая или апартамент под наем, гостуване в местно семейство, хостел или хотел от различна ценова категория. Възможностите за настаняване са стотици, а най-добрите сайтове за тази цел са: booking.com, airbnb.com, expedia.com и т.н. Не се подлъгвайте от опцията за хотел в центъра на града. Не по-лоши и на много по-ниски цени могат да бъдат хотелите в периферията на туристическата или централната част, особено ако разполагат с подходящи транспортни връзки. За разлика от българските хотели, при които цените обикновено са фиксирани за целия сезон, то в чужбина те варират в наистина широки граници както според сезона, така и според заетостта, наличните към момента стаи и евентуални значими местни събития и празници. Не разчитайте, че ако сте избрали хотел през юни и сте оставили резервацията за след месец, цената ще бъде същата.

Придвижване.

Днес почти навсякъде може да направите и предплатите онлайн своята резервация за влак, автобус, метро или ферибот например. Струва си да планирате и тази част от своето пътуване, за да си спестите време и излишни нерви. Наемането на кола е вариант в случаите, в които може да поделите разходите си с още няколко души и планирате да заложите на обиколка на близки местни забележителности и райони.

Направете си програма.

Колкото и досадни да са за вас организираните пътувания с екскурзовод, е немислимо да отидете в чужбина без предварително да сте проучили местата, които искате да посетите – независимо, дали става въпрос за музеи, магазини или ресторанти. Не говорим за стриктна програма, час по час, но списък с набелязани местни забележителности и начините за стигане до тях, са едно от най-полезните неща, които може да направите.

Застраховка.

Тръгвайки на почивка всеки си мисли, че е здрав и няма как точно на него да се случи нещо неприятно. Само дето никой не е застрахован от неприятни случаи и инциденти, а главоболията при подобна ситуация, особено на непознато място и в чужда страна, могат да бъдат наистина големи. Сумата на застраховките за пътуване е пренебрежително малка спрямо останалите разходи, но всъщност те ви дават нещо много повече – сигурност и спокойствие.

Визи и ваксинации. домашни любимци, прегледи.

В случай, че смятате да пътувате извън рамките на ЕС и Европа като цяло, проучете предварително визовия режим в страната, в която отивате. Същото важи и за евентуални задължителни ваксинации, без които е невъзможно (а и опасно) да пребивавате в някои части от света. Ако ще отсъствате повече от седмица, можете да идете на зъболекар, да планирате козметична процедура и други подобни рутинни подробности. Ако пък държите домашният ви любимец да пътува с вас - проучете непременно как ще пътува той и дали в хотелите, ще имат нещо против него.

Ако трябва да обобщя, организирането, на което и да било пътуване, има един ключов елемент: проучване, проучване и пак проучване. С малко повече информация, търпение и организаторски умения, следващата почивка в чужбина може да бъде не просто много по-евтина, но и най-запомнящото се и удовлетворяващо преживяване в странство, което можете да си предоставите.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Лято е, но да не се отпускаме
· "Не всички, които се скитат, са изгубени." - Дж. Р. Р. Толкин
· Как едно пътуване може да се превърне в тест за приятелство?
· Отървете се от бъркотията по пода! Или как да изберем мебели за съхранение на играчки
· 6 идеи как да пазарувате по-евтино
· Как да изберете най-подходящия тип количка за вас и за вашето бебе?
· Да повикаш ВОЛЯТА на помощ
· Какво означава да бъдем успешни?
· Безпричинната доброта
· Как да избегнем пролетната умора
· Невролог: Сапунените сериали увреждат мозъка
· Защо нараняваме близките си най-силно и как да спрем да го правим?
Събота
23
Септември 2023
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2
3

4
5
6
7
8
9
10

11
12
13
14
15
16
17

18
19
20
21
22
23
24

25
26
27
28
29
30
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Другите промени, които стават по време на майчинството
Майчинството променя живота по един много категоричен начин – нов човек се появява на света и той зависи...
Исоп против кашлица и възпаления
Латинското му наименование е Hyssopus officinalis и представлява полу храст от семейство Устноцветни....
Три риби, чиято консумация ни предпазва от деменция
Хората, които в средна възраст консумират повече храни с омега-3 мастни киселини - като сьомга, сардини...
Нахутът - вкусен, здравословен и диетичен
С Инна онзи ден се шегувахме помежду си, че толкова обичаме нахут и в Хера имаме толкова рецепти с нахут,...
СЗО предупреди: Консумацията на преработено месо увеличава риска от поява на рак
Световната здравна организация обяви на 26 октомври, че консумацията на обработено месо причинява рак....
Лейбъл "ЖЕНА"
Днес границите между „мъжкото” и „женското” са по-невидими от всякога. Качества, които са типични за...
Пробиотиците - защо не можем без тях - I
Мисълта, че тялото ни е миниатюрна вселена, в която охолно живеят милиарди и милиарди микроорганизми,...
Прости думи за отслабването, добрата форма и самочувствието
Почти всяка жена има опит с краткосрочни диети. Някои от нас съвсем бегъл, други – дългогодишен. В повечето...
Полезна или не е консумацията на ядки вечер?
Със сигурност сме чували поне веднъж, че не бива да се храним късно вечер, защото това може да повлияе...
Одобриха за първи път хапче за следродила депресия
Американската администрация по храните и лекарствата одобри Zurzuva(зуранолон), първото перорално лекарство...
Видове нарушения на съня и как да се справим с тях?
Учени, специализирани в изследвания на съня, успяват да идентифицират над 80 вида нарушения, много...
Прясното зеле - достъпно, традиционно и много полезно
Толкова сме свикнали с присъствието на прясното зеле на нашата трапеза, че далеч не обръщаме внимание...
Разбирането на гнева води до овладяването му - причини за гнева и техники за справяне
„Никой не е в състояние да предизвика в теб гняв или стрес. Само ти можеш да го сториш чрез начина, по...
20 пътеки към личната ни осъзнатост
1. Хранете се с ястия и продукти, пълни с истински вкус на храна. Това изключва ягодите през декември,...
Щастието – избор или следствие?
Една вечер в колата, моят приятел ме попита, какъв е смисълът на живота според мен? Да си щастлив – казах...
Кокосово олио вместо паста за зъби
Последно проучване на Техническия институт в Ирландия показва, че кокосовото олио може да почисти зъбите...
Как да се храним по време на летните жеги
Високите летни температури са истинско изпитание за нашия организъм. Особено нетърпими са жегите в големи...
Алергия към козметиката
„Хипоалергенна козметика без консерванти” този надпис може да прочетем върху опаковката на всеки втори...
Фитоестрогените - решение на проблем или създаване на нов
Хормоналният баланс в човешкия организъм е фино настроена сложна машина. Още по-сложни стават нещата,...
За(Пре)хранване след Великденския пост
Великденските пости са най-дългите и същевременно най-строгите в православния календар. Ако сте решили...
Вечнозелената мирта
Нарича се мирта и е едно от растенията, които още в древността са били символ на любовта и безсмъртието....
Нарцисистите около нас
Външният вид в наши дни придобива все по-голям смисъл. Все повече внимание отделяме на външната си красота...
Ароматерапията – баланс и хармония за тялото и духа
Уникалните свойства на етеричните масла познавали още египтяните - 4500 г. пр. н.е,. Те използвали уханието...
Амарантът – събуден за нов живот
Макар и да ви звучи екзотично амарантът всъщност е познат и по нашите земи. Може би сте чували или дори...
Как да запазим вкуса към живота?
Чувствате сетивата си изморени и изхабени? Нищо не ви радва, всичко ви е равно и еднообразно, животът...
Силата на водата
Всички знам, че водата стои в основата на живота. Дори би могло да се каже, че организмите представляват...
Лагом - шведската философия за балансиран и щастлив живот
Lagom [la-gom] е шведски термин, който означава „просто достатъчно“ - да имаме точно нужното количество...
Остаряването не е само от възрастта
Замисляте ли се защо остарявате с различен темп от вашата съученичка от гимназията? Явно проблемът не...
Искате да запазите мозъка си млад? Науката ни подсказва как
Мозъкът е необикновен орган, тайнство, който не сме разгадали, но на който много разчитаме да функционира...
Ботокс - ето кои са най-често задаваните въпроси за процедурите
Зад термина ботокс стои една от най-често избираните и препоръчвани анти-ейдж разкрасяващи процедури....
Бременност на квадрат - I
Закъсняваща менструация, тест, две чертички. Всичко е ясно – вече сте бременна. Преглед от гинеколог,...
Пащърнакът – незаслужено пренебрегван
Той произхожда от Европа и Азия и в миналото е бил на изключителна почит на трапезата, докато не бива...
Eлектронните цигари - опасни ли са?
Един от най-големите врагове на здравето са цигарите. От десетилетия се води масова кампания за вредата...
Доколко (не) можем да снижаваме очакванията си?
Казват, че ако нямаш високи очаквания, няма да се разочароваш. Очаквания хората да бъдат според представите...
Канцерогените – какво знаем и не знаем за тях
Злокачествените туморни образувания са известни от дълбока древност, но през последния един век са се...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook