Защо и как да организираме почивка в чужбина без агенция
 Ако сте от онази порода пътешественици, които не обичат да се разхождат с огромна група туристи, водени под стриктна програма от музей в музей от скучен екскурзовод, чиято беседа в повечето случаи дори не успявате да чуете. Ако за вас е важно да разполагате с времето си за почивка, както вие прецените за добре. Ако предпочитате да се слеете с местните и да се наслаждавате на кулинарен, фото или еко туризъм, то със сигурност следващото пътуване трябва да бъде организирано не от друг, а от самите вас.
Не се стряскайте от това предложение, защото в ерата на интернет, то далеч не е толкова трудно постижимо, а предимствата на подобен вид пътуване са не едно и две. Необходимо е само малко смелост и авантюризъм и те ще ви въвлекат в незабравима емоция.
Защо да организирате сами почивката си:
 Имате цялата свобода да прекарате почивката си точно по начина, по който желаете.
 Не се съобразявате с непознати хора, както се случва при организирани от туристически агенции пътувания.
 Подобен род пътувания обикновено са по-евтини, тъй като ви спестяват комисионната, която се заплащан на туристическите агенции при всяко едно пътешествие. Не само – може да ги скроите точно според своя бюджет. Дали ще спите в хостел или в хотел в центъра на града – всичко е според вашите предпочитания и средствата, с които разполагате.
 Имате възможност да се потопите в истинския живот и атмосфера на мястото, което посещавате. Съгласете се, че груповите екскурзии често са доста ... нека ги наречем стерилни: от автобуса в хотела, от хотела в музея. Или иначе казано – скука.
Ако вече сте взели решение сами да организирате следващата си почивка в чужбина, то имайте предвид няколко важни правила и не по-малко ценни съвети, които да ви спестят излишни главоболия. Започнете достатъчно рано, за да се справите дори и с рисковете.
Как точно да организирате почивката в чужбина сами
Отправната точка: бюджет и дестинация.
Организацията на всяко едно пътуване трябва да започне с две неща – бюджета, който сте предвидили за предстоящото пътуване и местата, които искате да посетите. От там нататък всичко останало е въпрос на проучване и организация, за да може хем да стигнете до желаната дестинация, хем да се вместите в полагащите ви се средства, хем да останете с незабравими спомени от това ваше изживяване.
По кое време?
Ако имате ограничения в бюджета е добре да помислите, дали не сте склонни да направите компромис с времето и сезона, в което ще посетите набелязаната от вас туристическа цел. Всички знаем, че извън активния туристически сезон (който може да бъде различен за всяка дестинация) цените са в пъти по-ниски. От друга страна – ако желете да сте във Франция по време на Евро 2016 например, то трябва да сте готови да платите съответната цена. А тя понякога може да бъде неколкократно по-висока от тази в по-ненатоварени периоди.
Полетите.
За добри цени на полетите може да разчитате или на last minute оферти или на старателно проучване и резервиране месеци преди датата на самото пътуване. Нискобюджетните компании са прекрасен вариант, особено през лятото, когато може да поберете дрехите си само в чантата за ръчен багаж и да спестите между 40-60 евро от билета. Имайте предвид, че подобни оферти имат скрити условия, като например това, че чекирането трябва да се случи онлайн или че всяка промяна на данни по билета може ви струва скъпо. В случай, че достигането до финалната ви дестинация включва няколко полета – предвидете достатъчно дълго време за спокойно прикачване (обикновено два часа). В противен случай рискувате да изтървете поредния полет и да платите солена сума за нов полет. В интернет има множество търсачки (http://www.skyscanner.net/, http://www.vayama.com/), които дават обобщена информация за полетите на всички възможни авиолинии за дадена дестинация. Имайте предвид, че самите резервации е добре да направите директно в сайта на компанията превозвач, за да си спестите всевъзможни скрити такси и неочаквани промени в цените.
Настаняване.
В зависимост от бюджета ви и избора за настаняване може да варира – от стая или апартамент под наем, гостуване в местно семейство, хостел или хотел от различна ценова категория. Възможностите за настаняване са стотици, а най-добрите сайтове за тази цел са: booking.com, airbnb.com, expedia.com и т.н. Не се подлъгвайте от опцията за хотел в центъра на града. Не по-лоши и на много по-ниски цени могат да бъдат хотелите в периферията на туристическата или централната част, особено ако разполагат с подходящи транспортни връзки. За разлика от българските хотели, при които цените обикновено са фиксирани за целия сезон, то в чужбина те варират в наистина широки граници както според сезона, така и според заетостта, наличните към момента стаи и евентуални значими местни събития и празници. Не разчитайте, че ако сте избрали хотел през юни и сте оставили резервацията за след месец, цената ще бъде същата.
Придвижване.
Днес почти навсякъде може да направите и предплатите онлайн своята резервация за влак, автобус, метро или ферибот например. Струва си да планирате и тази част от своето пътуване, за да си спестите време и излишни нерви. Наемането на кола е вариант в случаите, в които може да поделите разходите си с още няколко души и планирате да заложите на обиколка на близки местни забележителности и райони.
Направете си програма.
Колкото и досадни да са за вас организираните пътувания с екскурзовод, е немислимо да отидете в чужбина без предварително да сте проучили местата, които искате да посетите – независимо, дали става въпрос за музеи, магазини или ресторанти. Не говорим за стриктна програма, час по час, но списък с набелязани местни забележителности и начините за стигане до тях, са едно от най-полезните неща, които може да направите.
Застраховка.
Тръгвайки на почивка всеки си мисли, че е здрав и няма как точно на него да се случи нещо неприятно. Само дето никой не е застрахован от неприятни случаи и инциденти, а главоболията при подобна ситуация, особено на непознато място и в чужда страна, могат да бъдат наистина големи. Сумата на застраховките за пътуване е пренебрежително малка спрямо останалите разходи, но всъщност те ви дават нещо много повече – сигурност и спокойствие.
Визи и ваксинации. домашни любимци, прегледи.
В случай, че смятате да пътувате извън рамките на ЕС и Европа като цяло, проучете предварително визовия режим в страната, в която отивате. Същото важи и за евентуални задължителни ваксинации, без които е невъзможно (а и опасно) да пребивавате в някои части от света. Ако ще отсъствате повече от седмица, можете да идете на зъболекар, да планирате козметична процедура и други подобни рутинни подробности. Ако пък държите домашният ви любимец да пътува с вас - проучете непременно как ще пътува той и дали в хотелите, ще имат нещо против него.
Ако трябва да обобщя, организирането, на което и да било пътуване, има един ключов елемент: проучване, проучване и пак проучване. С малко повече информация, търпение и организаторски умения, следващата почивка в чужбина може да бъде не просто много по-евтина, но и най-запомнящото се и удовлетворяващо преживяване в странство, което можете да си предоставите. |
|
|
Събота 15 Март 2025 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
  Оле, завърти очички
Във времето, когато все по често сме преди различни видове екрани, грижата за очите става повече от задължителна....
  Даването и получаването като големи житейски уроци
Една от най-важните ни мисии в този живот е тази да даваме. Да даваме внимание, обич, разбиране, помощ,...
 Да простиш на някого, който не иска прошка
Актът на прошката е един от най-катразисните и освобождаващи неща, които може да се случат между двама...
  Спорт за децата
Децата не могат да стоят на едно място. Те кипят от енергия, която имат нужда да изразходват, тичайки,...
  На тази улица никой няма да се завърне...
Майка ми вчера ми се обажда по телефона разни общи приказки да обменим, тя е на село с голямата ми дъщеря,...
 Йогата влезе в списъка за културно и природно наследство на ЮНЕСКО
Йогата – практиката за духа и тялото, отдавна популярна в цял свят, влезе в списъка на ЮНЕСКО за световно...
 Нунчи – корейската концепция за щастие и успех
„Нунчи“ (Nunchi, среща се и като noonchi) е традиционна корейска концепция за осъзнатост. В буквален...
 Хънибуш - меденият чай
Той е сред по-малко известните билки, но това не означава, че свойствата му са за пренебрегване. Името...
  Храни, които да избягваме по време на бременност
Правилното хранене е жизненоважно за нашия организъм. Често намираме причина да забравяме това. По време...
 10 емблематични роли на Невена Коканова
„Това сияйно лице, което притежаваше, безупречните й черти и едно наглед спокойствие, което изпълваше...
 Ароматерапията при бременност
Бременността е един от най-важните периоди в живота на една жена, свързан с радостта от щастливото събитие...
  Ябълката на раздора
Легендата разказва как богинята на раздора Ерида не била поканена на сватбата на Пелей и Тетида и от...
 Ако искате щастливи старини, инвестирайте в приятелствата си, сочи проучване
Общоприето е схващането, че човек остарява щастливо, ако има щастливо семеен живот. Но две скорошни изследвания...
 Смелостта и свободата да си поплачеш
Ние, жените, сме сочени като по-чувствителната половина на човечеството, която често си поплаква с повод...
  Ацерола - високи стойности на витамин С за профилактика в зимния сезон
Знаете колко необходим ни е витамин C, особено през зимата. Имунната ни система се нуждае от солидна...
  Е-е-е, и замирисва на… свобода. Монокините
Личният избор и това да си готов на всичко свързано с него са важни. Както се казва в една руска поговорка...
 Сетивата на помощ на емоционалното ни здраве - II
Емоционалното ни здраве всеки ден е подложено на риск. Източник на този риск сме самите ние и като главно...
 Кивито е с повече витамин С от цитрусите
Кивито е сред плодовете, които имат най-голямо количество витамин С, a съдържанието на полезните фитонутриенти...
 Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 23
Ден 23 от Коледните пости. Снощи уважихме Никулденската трапеза на моя свекър. Повечето варненци, които...
 Как да приготвим слънчев чай?
Макар лятото да се свързва с парещо слънце, високи температури и разхладителни напитки, много хора продължават...
  Страхът от бели престилки
С термина “страх от бели престилки” е обозначен проблем изключително мъчителен за родителите - когато...
  Хроничната болка се определя и от емоциите
Ново проучване установява, че емоциите могат да бъдат причината за продължителната хронична болка при...
 Какво не знаем за храните в тандем
Храната, като всичко останало си има своите “правила”. Замисляли ли сте се защо понякога ядете малко,...
  Слънчогледовите семки са достъпни, вкусни, много полезни
Печеният слънчоглед е най-популярната семка у нас. Започнеш ли веднъж, няма отърване, докато не приключиш...
 Повече за: Асафетида подправката - билка
Асафетида (Ferula asafoetida) е подправка-билка, идваща от националните кухни на Иран и Афганистан. Въпреки...
 Топ 5 най-полезни храни, които са достъпни за всеки
Съществуват няколко вида храни, които са достъпни навсякъде по света и са богати на витамини и минерали,...
  Тестът АПГАР
Целият ни живот е белязан с различни по значение и видове оценяване и тестове. Обикновено се започва,...
 В Световния ден на атопичния дерматит: около 200 000 българи боледуват
Около 200 000 възрастни в България боледуват от атопичен дерматит. В Европейския съюз вече са одобрени...
  Синдром на информационното претоварване
Толкова сме свикнали с информацията, че дори не отчитаме как тя лавинообразно превзема живота ни. Още...
  Фитнес според типа фигура
За постигането на идеалната фигура универсална формула не съществува. Както всяка от нас вече е установила,...
  Детето - левичар - I
Имате си сладко и умно дете. То расте и се променя с всеки изминал ден. По някое време обаче разбирате,...
  Ракът не знае, че надеждата винаги ще го надживее
Ракът е най-ужасната болест.
Той е коварен, защото се промъква незабелязан, а когато го забележим,...
  Домашно лечение на гъбичките по ноктите
Освен упорито и дискомфортно състояние, гъбичките по ноктите на ръцете и краката са част от онези смущаващи...
  Най-странните фобии, които хората развиват
Страхът е една от най-интересните и влиятелни части на човешката природа - това е най-мощният вътрешен...
 Силата на вдъхновението – как да го открием и развием?
„Дръжте се така, че вашите собствени постъпки да ви вдъхновяват и въодушевяват.“ - Ник Вуйчич
...
|