Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Защо и как да организираме почивка в чужбина без агенция



        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Ако сте от онази порода пътешественици, които не обичат да се разхождат с огромна група туристи, водени под стриктна програма от музей в музей от скучен екскурзовод, чиято беседа в повечето случаи дори не успявате да чуете. Ако за вас е важно да разполагате с времето си за почивка, както вие прецените за добре. Ако предпочитате да се слеете с местните и да се наслаждавате на кулинарен, фото или еко туризъм, то със сигурност следващото пътуване трябва да бъде организирано не от друг, а от самите вас.

Не се стряскайте от това предложение, защото в ерата на интернет, то далеч не е толкова трудно постижимо, а предимствата на подобен вид пътуване са не едно и две. Необходимо е само малко смелост и авантюризъм и те ще ви въвлекат в незабравима емоция.


Защо да организирате сами почивката си:


Имате цялата свобода да прекарате почивката си точно по начина, по който желаете.

Не се съобразявате с непознати хора, както се случва при организирани от туристически агенции пътувания.

Подобен род пътувания обикновено са по-евтини, тъй като ви спестяват комисионната, която се заплащан на туристическите агенции при всяко едно пътешествие. Не само – може да ги скроите точно според своя бюджет. Дали ще спите в хостел или в хотел в центъра на града – всичко е според вашите предпочитания и средствата, с които разполагате.

Имате възможност да се потопите в истинския живот и атмосфера на мястото, което посещавате. Съгласете се, че груповите екскурзии често са доста ... нека ги наречем стерилни: от автобуса в хотела, от хотела в музея. Или иначе казано – скука.

Ако вече сте взели решение сами да организирате следващата си почивка в чужбина, то имайте предвид няколко важни правила и не по-малко ценни съвети, които да ви спестят излишни главоболия. Започнете достатъчно рано, за да се справите дори и с рисковете.



Как точно да организирате почивката в чужбина сами


Отправната точка: бюджет и дестинация.

Организацията на всяко едно пътуване трябва да започне с две неща – бюджета, който сте предвидили за предстоящото пътуване и местата, които искате да посетите. От там нататък всичко останало е въпрос на проучване и организация, за да може хем да стигнете до желаната дестинация, хем да се вместите в полагащите ви се средства, хем да останете с незабравими спомени от това ваше изживяване.

По кое време?

Ако имате ограничения в бюджета е добре да помислите, дали не сте склонни да направите компромис с времето и сезона, в което ще посетите набелязаната от вас туристическа цел. Всички знаем, че извън активния туристически сезон (който може да бъде различен за всяка дестинация) цените са в пъти по-ниски. От друга страна – ако желете да сте във Франция по време на Евро 2016 например, то трябва да сте готови да платите съответната цена. А тя понякога може да бъде неколкократно по-висока от тази в по-ненатоварени периоди.

Полетите.

За добри цени на полетите може да разчитате или на last minute оферти или на старателно проучване и резервиране месеци преди датата на самото пътуване. Нискобюджетните компании са прекрасен вариант, особено през лятото, когато може да поберете дрехите си само в чантата за ръчен багаж и да спестите между 40-60 евро от билета. Имайте предвид, че подобни оферти имат скрити условия, като например това, че чекирането трябва да се случи онлайн или че всяка промяна на данни по билета може ви струва скъпо. В случай, че достигането до финалната ви дестинация включва няколко полета – предвидете достатъчно дълго време за спокойно прикачване (обикновено два часа). В противен случай рискувате да изтървете поредния полет и да платите солена сума за нов полет. В интернет има множество търсачки (http://www.skyscanner.net/, http://www.vayama.com/), които дават обобщена информация за полетите на всички възможни авиолинии за дадена дестинация. Имайте предвид, че самите резервации е добре да направите директно в сайта на компанията превозвач, за да си спестите всевъзможни скрити такси и неочаквани промени в цените.



Настаняване.

В зависимост от бюджета ви и избора за настаняване може да варира – от стая или апартамент под наем, гостуване в местно семейство, хостел или хотел от различна ценова категория. Възможностите за настаняване са стотици, а най-добрите сайтове за тази цел са: booking.com, airbnb.com, expedia.com и т.н. Не се подлъгвайте от опцията за хотел в центъра на града. Не по-лоши и на много по-ниски цени могат да бъдат хотелите в периферията на туристическата или централната част, особено ако разполагат с подходящи транспортни връзки. За разлика от българските хотели, при които цените обикновено са фиксирани за целия сезон, то в чужбина те варират в наистина широки граници както според сезона, така и според заетостта, наличните към момента стаи и евентуални значими местни събития и празници. Не разчитайте, че ако сте избрали хотел през юни и сте оставили резервацията за след месец, цената ще бъде същата.

Придвижване.

Днес почти навсякъде може да направите и предплатите онлайн своята резервация за влак, автобус, метро или ферибот например. Струва си да планирате и тази част от своето пътуване, за да си спестите време и излишни нерви. Наемането на кола е вариант в случаите, в които може да поделите разходите си с още няколко души и планирате да заложите на обиколка на близки местни забележителности и райони.

Направете си програма.

Колкото и досадни да са за вас организираните пътувания с екскурзовод, е немислимо да отидете в чужбина без предварително да сте проучили местата, които искате да посетите – независимо, дали става въпрос за музеи, магазини или ресторанти. Не говорим за стриктна програма, час по час, но списък с набелязани местни забележителности и начините за стигане до тях, са едно от най-полезните неща, които може да направите.

Застраховка.

Тръгвайки на почивка всеки си мисли, че е здрав и няма как точно на него да се случи нещо неприятно. Само дето никой не е застрахован от неприятни случаи и инциденти, а главоболията при подобна ситуация, особено на непознато място и в чужда страна, могат да бъдат наистина големи. Сумата на застраховките за пътуване е пренебрежително малка спрямо останалите разходи, но всъщност те ви дават нещо много повече – сигурност и спокойствие.

Визи и ваксинации. домашни любимци, прегледи.

В случай, че смятате да пътувате извън рамките на ЕС и Европа като цяло, проучете предварително визовия режим в страната, в която отивате. Същото важи и за евентуални задължителни ваксинации, без които е невъзможно (а и опасно) да пребивавате в някои части от света. Ако ще отсъствате повече от седмица, можете да идете на зъболекар, да планирате козметична процедура и други подобни рутинни подробности. Ако пък държите домашният ви любимец да пътува с вас - проучете непременно как ще пътува той и дали в хотелите, ще имат нещо против него.

Ако трябва да обобщя, организирането, на което и да било пътуване, има един ключов елемент: проучване, проучване и пак проучване. С малко повече информация, търпение и организаторски умения, следващата почивка в чужбина може да бъде не просто много по-евтина, но и най-запомнящото се и удовлетворяващо преживяване в странство, което можете да си предоставите.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Лято е, но да не се отпускаме
· "Не всички, които се скитат, са изгубени." - Дж. Р. Р. Толкин
· Как едно пътуване може да се превърне в тест за приятелство?
· Обичам да пазарувам, но харча неразумно. Няколко съвета как да пазарувате за по-малко пари
· Какво трябва да направим, ако усетим земетресение - практични и конкретни действия
· Съвет: Обичате ли да спестявате пари? Опитайте това!
· Да повикаш ВОЛЯТА на помощ
· Какво означава да бъдем успешни?
· Безпричинната доброта
· Невролог: Сапунените сериали увреждат мозъка
· Защо нараняваме близките си най-силно и как да спрем да го правим?
· Уморена ли е душата ви?
Вторник
21
Март 2023
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2
3
4
5

6
7
8
9
10
11
12

13
14
15
16
17
18
19

20
21
22
23
24
25
26

27
28
29
30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Лапад - непретенциозен, но много полезен
Лападът е може би най-разпространеният по нашите земи зеленолистен зеленчук. Расте из цялата страна,...
Дребните неща, които правят хората щастливи
В началото на 2018 година в социалната мрежа reddit потребител пита: "Кои са дребните неща, които ви...
Детето и първото му посещение при зъболекаря - II
Не заплашвайте с Голямата инжекции и Лошия чичо доктор Много родители използват заплахите като основен...
Как да се научим да се доверяваме на интуицията си?
Позната е с различни имена – шесто чувство, вътрешен глас, предчувствие, инстинкт. Петър Дънов я нарича...
Необходими ли за курсовете за бременни и училищата за родители?
От вече много време на бъдещите родители се предлагат курсове за бременни и родители. Обикновено са към...
Летен детокс с диня и пъпеш
Детоксикацията на организма е процес на изчистване на тялото от натрупвания на токсини, на отпадъци от...
Да простиш на някого, който не иска прошка
Актът на прошката е един от най-катразисните и освобождаващи неща, които може да се случат между двама...
Изневярата като диета
Някои казват, че семейният живот е като вечеря в ресторант – доволен си от него, докато не видиш, какво...
За ползите от вредните неща
Ин и Ян- във всяко добро има доза зло, във всяко зло можем да намерим добро. Защо да се преструваме,...
Подсладителят еритритол може да е причина за сърдечен удар или инсулт, сочи проучване
Заместителят на захарта, наречен еритритол може да е свързан със съсирване на кръвта, инсулт, инфаркт...
Няколко тактики преди да тръгнем на плаж
Вече е лято и започваме да се замисляме за годишната отпуска. Искаме да сменим средата, да си починем,...
Сладък картоф (батат) за стабилизиране на кръвната захар и засилване на имунитета
Сладкият картоф навлиза все по-бързо и успешно в менюто и е предпочитан продукт от много хора, които...
Аспержите - изтънчено удоволствие
Аспержите са били любима храна на фараоните. Римляните смятали, че те пазят от проклятия трапезата и...
30 юли - Международен ден на приятелството
30 юли като Mеждународен ден на приятелството се отбелязва от 2011 година по решение на Генералната асамблея...
Защо някои хора реагират на стреса със...сън
Когато аз и мъжът ми се скараме, разменяме гневни реплики, отдръпваме се в различни стаи и изчакваме...
Ройбосът
Ройбосът често е наричан червен чай, но в действителност има малко общо с черния, зеления и белия, които...
Да отслабнем или да не отслабнем?
Всички ние прекрасно знаем как се отразяват излишните килограми на здравето ни, външния вид, самочувствието...
Как да живеем с хронични болести?
Да бъдеш хронично болен звучи почти като доживотна присъда и много често страдащите от хронични заболявания...
Салата Фризе
Когато си купих салатата Фризе, нямах никаква идея, какво би следвало да представлява и дори как да я...
Пролетта идва с... киселец
Да, традиционно е закичена с кокиче, но ако говорим за идването й в менюто ни, определено това може да...
Кенгурова грижа за недоносените бебета
Терминът „кенгуру-грижа”, още „кожа-до-кожа” грижа се използва за специална грижа в първите часове и...
Как биоритмите влияят на нашия живот?
Още древните лечители им се доверявали напълно. Точно затова и в наши дни те са достатъчно изследван...
Къпините, богати на антиоксиданти, фибри и лутеин - цяло горско съкровище
Къпината е храст, принадлежащ към семейство Розоцветни. Разпространена е в Европа, Северна Америка и...
Полезно от природата
Много пъти сме чували, че яденето на плодове и зеленчуци в суров вид е най-сигурният начин да извлечем...
Вдъхновени от добротата
Какво ви идва на ум, когато помислите за началото на празничния сезон? За съжаление, много хора се фокусират...
Зеленчуковите сокове - II
Сокът от цвекло без преувеличение може да се нарече универсална панацея. Той стимулира образуването на...
Кога да посетим своя гинеколог
Откровено казано посещението на гинеколог не е най-приятното занимание. Но дори да нямаме никакви оплаквания,...
Как да разпознаем фалшивите приятели?
Все по-трудно се ориентираме за хората около нас - маските стават все по-сложни, нямаме време и енергия...
Мъжът със златната ръка
Има един човек на света, който е помогнал на повече хора, отколкото можем да си представим, че е възможно...
По какъв начин любовта оказва влияние върху личността ни?
"Да бъдеш силно обичан от някого ти дава сила. Да обичаш силно някого ти дава кураж!" - Лао Дзъ ...
Метаболизмът – ключ към баланса в тялото
„Погледни я, по цял ден не спира да похапва, а нищо не и се лепи. А аз – една бисквитка да си позволя...
Възможен ли е животът без боклук?
Американката Лорън Сингър (Lauren Singer) живее вече две години без да произвежда боклук (Zero Waste)....
Какъв риск крие пиенето на алкохол между възраст 20 и 40 години
Пиенето на алкохол между възраст 20 и 40 години крие риск от инсулт, съобщи ЮПИ, позовавайки се на научно...
Зима, подсладена с манов мед
В разгара на зимния сезон и сред нашествие от вируси, на нас все по-често ни се налага да мислим за здравето...
Младостта е в излъчването, а то идва отвътре
В търсенето си да запазят младостта, жените най-често прибягват до козметични продукти и процедури, но...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook