Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Лятното слънце и ракът на кожата


Незащитеното излагане на слънце е основният фактор, благоприятстващ развитието на рак на кожата. Факт. Нормална човешка реакция, когато се заговори за коварната болест, е да помислим: „на мен не може да се случи“, но за съжаление – може. Преди да се затичаме по бански към плажа, първо трябва да се осведомим и да вземем арсенала от необходими мерки, а те не са просто чадър и шапка. Дори и да не се разсъбличате за плажа – при рутинни дейности като ходене до магазина, разходка в парка, чакане на автобусна спирка и т.н., трябва да защитите кожата си. В никакъв случай не излизайте „невъоръжени“ от вкъщи в горещите летни дни.

Няколко факта за вашата кожа, слънцето и рака

Още от училище ни е известно, че кожата е най-големият орган на човешкото тяло. Нейните основни задачи са да изгради стабилна бариера спрямо околната среда, като по този начин осигурява защита на тялото от увреждания и инфекции, и да регулира телесната температурата. Това я прави прицел на много болести.

Ракът на кожата е най-често срещаният тип рак. При раково състояние клетките биват засегнати, без значение в кой слой на кожата се намират. Разновидностите на рака на кожата са: меланом (злокачествен) и немеланомен рак (доброкачествен). Меланомът е по-лошият сценарий – бързо растящ и разпространяващ се в други части на човешкото тяло (метастази). Вторият е доброкачествен и голям процент от пациентите, диагностицирани с него се възстановяват напълно след операция и лечение.

У нас, по официални данни на Българското дерматологично дружество, все повече българи заболяват от рак на кожата. В България годишно се разболяват 150 човека на 100 000 души население. За сравнение – в Европа на 100 000 население болните са 20.


Слънцето е най-силният фактор за поява на рак на кожата. Продължителното и с липса на предпазни мерки излагане на слънце е основната причина за развитие болестта. Ултравиолетовите лъчи, съдържащи се в слънчевата светлина, са способни да увредят кожните клетки и да причинят мутация в ДНК. Това е неоспорим научен факт.

Като родители трябва да знаем и да сме сигурни, че и порасналите ни деца са наясно - всяко слънчево изгаряне преди навършване на 18 години, увеличава двойно шанса за развитие на злокачествен меланом.


Рискови групи за развитие на рак на кожата

В по-висока степен са застрашени хората с по-светъл цвят кожа, хората с червена или руса коса и със светли очи. Наложилата се мода, че загарът е белег на здраве и красота ги прави по-лесна мишена от по-тъмния фототип. Хората, чиято професия е свързана с работа на открито, също са в рискова група.

Вероятността за развитие на кожен карцином е по-голяма при хора, населяващи области с тънък озонов слой. В тези области слънчевата радиация е по-висока и за съжаление нашите географски ширини са близо до тази зона.

Повтарящи се слънчеви изгаряния. Изгарянето на кожата е нещо като алармена лампичка за организма, сигнал за опасност. Реално то е функция на защитната реакция на човешкото тяло срещу ултравиолетовите лъчи. Краткосрочните усложнения, породени от тях траят 4-5 дни, но дългосрочните последствия могат да се проявят и след години.

Хората с повече бенки и лунички също за по-застрашени. Още от времето на Мерилин Монро на бенките се гледа като на естетично и секси допълнение към облика на човек. Но хората с множество бенки или лунички по тялото и лицето трябва да имат едно наум.

В рисковата група автоматично влизат хората, които вече са се разболявали от рак на кожата. Както и тези с фамилна обремененост и слаба имунна система.

Хората в най-активната възраст 20-39 години, попадат в сериозна рискова група. Меланомът е наречен от лекарите още: Болестта на „младите възрастни“. При тях процесът на развитие на рака е най-бърз и агресивен. Характерното за меланома, е че е възможно да бъде открит и на места, които не са излагани на слънце – подмишници, междупръстие, под нокът и дори в окото.



Профилактичните прегледи при дерматолог са най-сигурната защита. Посещението в лекарския кабинет няма да трае повече от половин час, но този половин час е способен да спасява животи. Поне веднъж годишно си правете профилактичен преглед. Ако бъдете грижовни и отговорни към тялото си, то ще ви отвърне със същото.


Как да се защитим?

Не се излагайте на пряка слънчева светлина в интервала 11:00 - 15:00 часа, когато слънцето е най- силно.

Снабдете се с подходящи за сезона, предпазващи от слънцето, дрехи. Неслучайно в пустинята ходят облечени от главата до петите в светли леки материи. Шапката и слънчевите очила с ултравиолетов филтър, освен атрактивни аксесоари, ще са и полезни за здравето.

Използвайте предпазни козметични средства с подходящ за вашата кожа слънцезащитен фактор, когато излизате от вкъщи за по-дълго време. Мажете се на всеки от 30 минути до 2 часа в зависимост от силата на слънцето и фактора. Ушите и лицето, устните са части от тялото, които също се нуждаят от слънцезащитна грижа. Освен познатите ни всевъзможни слънцезащитни лосиони, кремове и спрейове има и натурални слънцезащитни масла, които можем спокойно да предпочетем.

Препоръчително е да се избягва застояването на слънце за повече от 40 минути, по възможност прекарвайте повече време на сянка. Ако сте с по-светла кожа, полезните слънчеви минути са 15.

На плажа се погрижете да мажете кожата си след всяко излизане от водата. Не всички продукти са водоустойчиви и не на всички етикети стои непременно истината. Ако искате да получавате витамин D, който се синтезира от слънчевите лъчи, стойте на слънце много рано сутринта, незащитени или с нисък фактор, но след 9-9.30 слънцето става опасно.

Солариумите, за разлика от слънцето, са изобретени от човешка ръка. Но те са не по-малко опасни от него. В някои страни като Германия, Бразилия и части от САЩ са изцяло или частично забранени със закон поради вредата, която причиняват на човешката кожа.

Част от подаръците, които ни оставя слънцето са пигментните петна и бенките. Обърнете внимание на всяка нередност, колкото и безобидна да ви се стори тя. Нередност означава всичко необичайно по вашата кожа - дали имате нови бенки, дали старите са се променили, има ли сърбеж, болка или парене.

Лечението на рака на кожата е сложен, мъчителен и стресиращ процес. Възможните методи за премахване са: замразяване, изрязване, лазерна терапия и химиотерапия. Затова не трябва да се отнасяме към слънцето лекомислено. То ни е приятел, когато се употребява с мярка и предпазни средства. А когато подценяваме силата му и го игнорираме, последствията могат да бъдат сериозни.
Коментари
2014-07-27 #2
Цветана Каменова
Интересни факти,които може би трябва да се припомнят периодично.Сигурна съм,че след тази статия
ще си обещаем-никога повече,но дали ще го спазим?Ето защо сутринта чух Емо Чолаков да казва,че ходи на море през януари.
2014-07-24 #1
Христина Христова
За съжаление нито един слънцезащитен продукт не може да предпази кожата от рак, а само от изгаряне. Това, което може да се направи е да се пият повече свежи плодови и зеленчукови сокове (фрешове, смутита и т.н.), които да неотрализират свободните радикали, т.е. да приемаме повече антиоксиданти.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Проучване: По-честата консумация на гъби ни предпазва от депресия
· СЗО предупреди: Консумацията на преработено месо увеличава риска от поява на рак
· 13 октомври - Денят без сутиен (No bra day)
· Сега е моментът да се погрижим за здравето на кожата си след летните почивки
· Учени: Не използвайте стари слънцезащитни кремове и масла - водят до рак
· 3 козметични продукта, които да вземем с нас в планината
· Идеи за страхотни снимки на плажа
· Най-иконичните бански костюми от киното, телевизията и поп културата
· Спортни летни занимания на открито
· Предупредиха за случаи на рак на гърдата, свързани с гръдни импланти
· Хемороиди – от какво се получават?
· Излъчването от мобилните телефони ускорява развитието на Алцхаймер
· 5 симптома на дехидратация и как да се справим с нея
· Лято е, но да не се отпускаме
· Пролет, лято, есен, зима - за барбекюто в сърцето ми място винаги има
· Подсладителят еритритол може да е причина за сърдечен удар или инсулт, сочи проучване
· Менструална чашка - избор, употреба и поддръжка
· 1 декември – Световен ден за борба срещу СПИН
· Целувайте се със страст за здрави зъби и венци
· Няколко важни съвета за безопасност на ски пистата
· Консумацията на риба от реки и езера е равносилна на месец пиене на замърсена вода
Сряда
29
Март 2023
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2
3
4
5

6
7
8
9
10
11
12

13
14
15
16
17
18
19

20
21
22
23
24
25
26

27
28
29
30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Тренировки за концентрация
Концентрацията е фокусиране на вниманието върху нещо точно определено. По законите на оптика обаче, когато...
Конопено олио - заместител на рибеното масло за още повече здраве и красота
Конопеното олио е една от онези здравословни мазнини, за които няма да сбъркаме, ако ги ползваме и за...
Етерично масло от тамян – „царят на маслата“
Етеричните масла се използват от хиляди години с техните терапевтични и лечебни свойства. Те се добиват...
Ролите, които играе жената - II
Жената - в обществото Тук деловият вид също е част от "реквизита", с който си служите за изпълнението...
Прополисът - пчелният антибиотик
Пчелите са едни от най-удивителните създания на нашата планета. Като истински вълшебници, те събират...
Оцелелите от COVID-19 са по-склонни да развият психични проблеми
Проучване, проследяващо оцелелите от COVID-19, установява, че те са по-склонни да развият проблеми с...
Оризовата вода
Ако имате малки деца сигурно вече сте я изпробвали като ефикасно средство срещу диария. В Индия я ползват...
Вечният цистит
Дойдат ли студените зимни дни, започват настинките, а с тях и досадните превантивни мерки, които взимаме,...
"Здравословен обяд за ученика" - хапки-сърца, овесени бисквити и кисело мляко с касис
Това е ден четвърти от новия проект в помощ на родителите на ученици: "Здравословен обяд за ученика"....
Детето - левичар - II
Освен левичари и десничари, съществуват и хора, които еднакво добре боравят и с двете ръце – т. нар....
Предлагайте на момчетата и момичетата алтернативи
Имам дъщеря на 10 години. Тя е общително момиче с приятели момчета и момичета. Обича "народна топка",...
Самонараняването при децата и тинейджърите
Забелязали сте, че в последно време детето се удря само с юмручета, блъска си главата в стената, драска...
"Човек живее с две и двеста..."
Безпаричие, оскъдица, бедност. Този, който не е стигнал финансовото дъно, той не знае за какво става...
COVID-19: Важно за родителите на деца, посещаващи детски заведения и училища
Министерството на здравеопазването публикуват информация какво трябва да знаят родителите на деца, посещаващи...
Ползите от ледено студените душове
Почти всеки се наслаждава на дълготрайния горещ душ след натоварен работен ден, оставяйки се на благоприятния...
Как чрез думите сами си причиняваме нещастие и болести?
Не знам дали вярвате в силата на положителното и съответно отрицателното мислене и в това, че само ние...
Сиренето или кашкавалът? И двете
Чели ли сте нещо за разграждането на лактозата? А за казеина? Новите теории, че млечните продукти за...
Връзки от ново поколение - "Да се обичаме разделени"
Всички ние имаме в главата си сценарий за щастливите отношения между мъжа и жената и част от този сценарий...
Храненето и детето - I
Едва ли има родители, които при захранването да не са сблъскали с нежеланието на своето мъниче да яде...
Какво стои зад популярния проект "Точка и запетая"?
Препинателният знак точка и запетая - ; - се поставя в едно изречение когато мисълта е завършена, но...
Зелените подправки - шедьовър на лятото
Лятото е щедър сезон. Гали ни с топлите си лъчи, изсипва в краката ни изобилие от плодове и зеленчуци...
Чай за тонус и здраве
Едно проучване твърди, че всяка секунда по света се изпиват около 25 000 чаши чай, което като се замислим...
Университет ще бори стреса на студентите с гушкане на кученца
От 7 май 2015 г. Университетът в Ланкшир, Великобритания отваря специална стая за стресирани студенти....
След края на празниците: празнувайте останалата част от годината
Толкова много дни и седмици в очакване, планиране и подготовка на празниците и сякаш само за един...
Лечебната дилянка е една от най-древните билки
В Древна Гърция и Рим дилянката е била една от най-прославените билки. В Средновековна Швеция пък се...
Как да: Изберем възглавница
За качествения сън, към който всички се стремим, е необходимо толкова малко, но и толкова много. Всичко...
Как да познаем истинския мед
Медът е един от най-невероятните дарове на природата. В съдържанието му преобладават фруктозата и глюкозата...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook