Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Лятното слънце и ракът на кожата


Незащитеното излагане на слънце е основният фактор, благоприятстващ развитието на рак на кожата. Факт. Нормална човешка реакция, когато се заговори за коварната болест, е да помислим: „на мен не може да се случи“, но за съжаление – може. Преди да се затичаме по бански към плажа, първо трябва да се осведомим и да вземем арсенала от необходими мерки, а те не са просто чадър и шапка. Дори и да не се разсъбличате за плажа – при рутинни дейности като ходене до магазина, разходка в парка, чакане на автобусна спирка и т.н., трябва да защитите кожата си. В никакъв случай не излизайте „невъоръжени“ от вкъщи в горещите летни дни.

Няколко факта за вашата кожа, слънцето и рака

Още от училище ни е известно, че кожата е най-големият орган на човешкото тяло. Нейните основни задачи са да изгради стабилна бариера спрямо околната среда, като по този начин осигурява защита на тялото от увреждания и инфекции, и да регулира телесната температурата. Това я прави прицел на много болести.

Ракът на кожата е най-често срещаният тип рак. При раково състояние клетките биват засегнати, без значение в кой слой на кожата се намират. Разновидностите на рака на кожата са: меланом (злокачествен) и немеланомен рак (доброкачествен). Меланомът е по-лошият сценарий – бързо растящ и разпространяващ се в други части на човешкото тяло (метастази). Вторият е доброкачествен и голям процент от пациентите, диагностицирани с него се възстановяват напълно след операция и лечение.

У нас, по официални данни на Българското дерматологично дружество, все повече българи заболяват от рак на кожата. В България годишно се разболяват 150 човека на 100 000 души население. За сравнение – в Европа на 100 000 население болните са 20.


Слънцето е най-силният фактор за поява на рак на кожата. Продължителното и с липса на предпазни мерки излагане на слънце е основната причина за развитие болестта. Ултравиолетовите лъчи, съдържащи се в слънчевата светлина, са способни да увредят кожните клетки и да причинят мутация в ДНК. Това е неоспорим научен факт.

Като родители трябва да знаем и да сме сигурни, че и порасналите ни деца са наясно - всяко слънчево изгаряне преди навършване на 18 години, увеличава двойно шанса за развитие на злокачествен меланом.


Рискови групи за развитие на рак на кожата

В по-висока степен са застрашени хората с по-светъл цвят кожа, хората с червена или руса коса и със светли очи. Наложилата се мода, че загарът е белег на здраве и красота ги прави по-лесна мишена от по-тъмния фототип. Хората, чиято професия е свързана с работа на открито, също са в рискова група.

Вероятността за развитие на кожен карцином е по-голяма при хора, населяващи области с тънък озонов слой. В тези области слънчевата радиация е по-висока и за съжаление нашите географски ширини са близо до тази зона.

Повтарящи се слънчеви изгаряния. Изгарянето на кожата е нещо като алармена лампичка за организма, сигнал за опасност. Реално то е функция на защитната реакция на човешкото тяло срещу ултравиолетовите лъчи. Краткосрочните усложнения, породени от тях траят 4-5 дни, но дългосрочните последствия могат да се проявят и след години.

Хората с повече бенки и лунички също за по-застрашени. Още от времето на Мерилин Монро на бенките се гледа като на естетично и секси допълнение към облика на човек. Но хората с множество бенки или лунички по тялото и лицето трябва да имат едно наум.

В рисковата група автоматично влизат хората, които вече са се разболявали от рак на кожата. Както и тези с фамилна обремененост и слаба имунна система.

Хората в най-активната възраст 20-39 години, попадат в сериозна рискова група. Меланомът е наречен от лекарите още: Болестта на „младите възрастни“. При тях процесът на развитие на рака е най-бърз и агресивен. Характерното за меланома, е че е възможно да бъде открит и на места, които не са излагани на слънце – подмишници, междупръстие, под нокът и дори в окото.



Профилактичните прегледи при дерматолог са най-сигурната защита. Посещението в лекарския кабинет няма да трае повече от половин час, но този половин час е способен да спасява животи. Поне веднъж годишно си правете профилактичен преглед. Ако бъдете грижовни и отговорни към тялото си, то ще ви отвърне със същото.


Как да се защитим?

Не се излагайте на пряка слънчева светлина в интервала 11:00 - 15:00 часа, когато слънцето е най- силно.

Снабдете се с подходящи за сезона, предпазващи от слънцето, дрехи. Неслучайно в пустинята ходят облечени от главата до петите в светли леки материи. Шапката и слънчевите очила с ултравиолетов филтър, освен атрактивни аксесоари, ще са и полезни за здравето.

Използвайте предпазни козметични средства с подходящ за вашата кожа слънцезащитен фактор, когато излизате от вкъщи за по-дълго време. Мажете се на всеки от 30 минути до 2 часа в зависимост от силата на слънцето и фактора. Ушите и лицето, устните са части от тялото, които също се нуждаят от слънцезащитна грижа. Освен познатите ни всевъзможни слънцезащитни лосиони, кремове и спрейове има и натурални слънцезащитни масла, които можем спокойно да предпочетем.

Препоръчително е да се избягва застояването на слънце за повече от 40 минути, по възможност прекарвайте повече време на сянка. Ако сте с по-светла кожа, полезните слънчеви минути са 15.

На плажа се погрижете да мажете кожата си след всяко излизане от водата. Не всички продукти са водоустойчиви и не на всички етикети стои непременно истината. Ако искате да получавате витамин D, който се синтезира от слънчевите лъчи, стойте на слънце много рано сутринта, незащитени или с нисък фактор, но след 9-9.30 слънцето става опасно.

Солариумите, за разлика от слънцето, са изобретени от човешка ръка. Но те са не по-малко опасни от него. В някои страни като Германия, Бразилия и части от САЩ са изцяло или частично забранени със закон поради вредата, която причиняват на човешката кожа.

Част от подаръците, които ни оставя слънцето са пигментните петна и бенките. Обърнете внимание на всяка нередност, колкото и безобидна да ви се стори тя. Нередност означава всичко необичайно по вашата кожа - дали имате нови бенки, дали старите са се променили, има ли сърбеж, болка или парене.

Лечението на рака на кожата е сложен, мъчителен и стресиращ процес. Възможните методи за премахване са: замразяване, изрязване, лазерна терапия и химиотерапия. Затова не трябва да се отнасяме към слънцето лекомислено. То ни е приятел, когато се употребява с мярка и предпазни средства. А когато подценяваме силата му и го игнорираме, последствията могат да бъдат сериозни.
Коментари
2014-07-27 #2
Цветана Каменова
Интересни факти,които може би трябва да се припомнят периодично.Сигурна съм,че след тази статия
ще си обещаем-никога повече,но дали ще го спазим?Ето защо сутринта чух Емо Чолаков да казва,че ходи на море през януари.
2014-07-24 #1
Христина Христова
За съжаление нито един слънцезащитен продукт не може да предпази кожата от рак, а само от изгаряне. Това, което може да се направи е да се пият повече свежи плодови и зеленчукови сокове (фрешове, смутита и т.н.), които да неотрализират свободните радикали, т.е. да приемаме повече антиоксиданти.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Проучване: По-честата консумация на гъби ни предпазва от депресия
· СЗО предупреди: Консумацията на преработено месо увеличава риска от поява на рак
· 13 октомври - Денят без сутиен (No bra day)
· Полезни съвети как да се предпазим от горещините
· Сега е моментът да се погрижим за здравето на кожата си след летните почивки
· Учени: Не използвайте стари слънцезащитни кремове и масла - водят до рак
· Идеи за страхотни снимки на плажа
· Най-иконичните бански костюми от киното, телевизията и поп културата
· Спортни летни занимания на открито
· Предупредиха за случаи на рак на гърдата, свързани с гръдни импланти
· Хемороиди – от какво се получават?
· Излъчването от мобилните телефони ускорява развитието на Алцхаймер
· 5 вкусни и освежаващи безалкохолни коктейли за лятото (рецепти)
· 5 симптома на дехидратация и как да се справим с нея
· Лято е, но да не се отпускаме
· Защо да хапваме тиква: 10 причини
· 10 идеи за укрепване на имунитета през есента
· Жените след 40-те. Да поговорим за Пременопауза, перименопауза и менопауза
· Био продуктите за дома и ползите за здравето
· Вегетарианството може да е и въпрос на ген?
· Есенната умора + 5 стъпки да се справим с нея
Вторник
5
Декември 2023
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2
3

4
5
6
7
8
9
10

11
12
13
14
15
16
17

18
19
20
21
22
23
24

25
26
27
28
29
30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Детето - левичар - II
Освен левичари и десничари, съществуват и хора, които еднакво добре боравят и с двете ръце – т. нар....
Бременност и зъболечение
„Честито!”, започвате да чувате много често, щом бременността ви проличи и сладкото коремче започне да...
Похвалата е ключ към сърцето и към успеха - не я пестете!
Всеизвестен факт е, че децата е добре да бъдат хвалени, да получават поощрение и одобрение и при най-малкия...
Не се отказвайте от закуската по време на пости
Закуската по време на пости е първото предизвикателство, с което се сблъскваме. Особено за тези, които...
Детето в мен
Поглеждам се в огледалото - сплетена на плитки, с розов потник и по детски радостна усмивка от сладоледа,...
Забавен метаболизъм - причина за наднормено тегло
Една от най-честите причини за наднорменото тегло и неефективните диети е забавената обмяна на веществата....
Следите остават 
Всеки се опитва да остави следа след себе си. Колкото и тривиално да звучи. Често си мислим, че за да...
Флоротерапия - как цветята буквално лекуват
С какво лекувате умората и постоянното напрежение? Може би пътувате извън града в почивните дни. Чудесно...
Пазят ли ни от болести антибактериалните продукти?
Грижовна майка измива щателно ръцете на своето слънчице с антибактериален сапун, за да го защити от коварните...
Психолози: Предновогодишна депресия не съществува
Предновогодишната депресия не е отделно психологическо заболяване, а само следствие от други ментални...
Да спрем да надскачаме себе си
Открай време ни е известно, че за жените е по- естествено да вършат няколко неща едновременно. Учените...
На 17-и ноември отбелязваме Международния ден за борба с рака на панкреаса
По традиция всяка година третият четвъртък от месец ноември се посвещава на Международния ден за борба...
Ройбосът
Ройбосът често е наричан червен чай, но в действителност има малко общо с черния, зеления и белия, които...
Хималайската сол - в oсновата на живота
Всички знаем за "белите" врагове на здравето, за които трябва да внимаваме - бяла рафинирана захар, бяло...
Да бъдем господари на живота си
Замисляли ли сте се кое е най-важното нещо в живота ви? Да посетим местата, за които винаги сме мечтали,...
Какво можем да научим от нашия домашен любимец?
От животните можем да научим изненадващо много, най-лесно - от домашния ни любимец, животното, намиращо...
Аюрведичната билка Тулси ("свещен босилек") – как и за какво помага?
Билката Тулси (Tulsi), позната още като „свещен босилек“, идва от тропическа Азия, но днес се отглежда...
Как да се погрижим за ушите?
На прага на сезона на вирусите и настинките е добре да се замислим за нашето здраве. Обикновено най-уязвими...
14 съвета за по- енергичен ден
"Изгрява само онзи ден, за който сме се пробудили." Хенри Дейвид Торо Забелязали ли сте, че в съвременното...
Работите вкъщи? А справяте ли се?
За жените, които всяка сутрин прекарват безценни минути за гримиране, обличане, прическа, които търчат...
Какво би станало, ако...
Думичката „ако“, без която не можем, щом се замислим за нишките на собствения ни живот. Неизбежно идва...
Имунитетът по време на бременността
Всяка секунда десетки външни неприятели атакуват нашия организъм. Природата обаче ни е осигурила надеждна...
Защо да хапваме тиква: 10 причини
Тиквата, със своите ярко оранжеви тонове и характерни форми, не само е символ на есента, но и е невероятно...
Невенът – цяла аптека в едно съцветие
Жизнерадостно оранжевите цветчета на невена, които щедро разпръскват балсамов аромат през цялото лято,...
Хранителни добавки против пролетна умора
Повечето от нас я усещат - пролетната умора. Всеки по различен начин и в различна степен. Тези, които...
Как да се справим с пасивно-агресивен човек?
Пасивната агресия се отнася до хора, които са враждебни към нас, но не показват открито или пряко...
Лунните фази и човешкият организъм
Още от най-дълбока древност хората забелязали влиянието на Луната върху живота на нашата планета. Тя...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook