Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Лятното слънце и ракът на кожата


Незащитеното излагане на слънце е основният фактор, благоприятстващ развитието на рак на кожата. Факт. Нормална човешка реакция, когато се заговори за коварната болест, е да помислим: „на мен не може да се случи“, но за съжаление – може. Преди да се затичаме по бански към плажа, първо трябва да се осведомим и да вземем арсенала от необходими мерки, а те не са просто чадър и шапка. Дори и да не се разсъбличате за плажа – при рутинни дейности като ходене до магазина, разходка в парка, чакане на автобусна спирка и т.н., трябва да защитите кожата си. В никакъв случай не излизайте „невъоръжени“ от вкъщи в горещите летни дни.

Няколко факта за вашата кожа, слънцето и рака

Още от училище ни е известно, че кожата е най-големият орган на човешкото тяло. Нейните основни задачи са да изгради стабилна бариера спрямо околната среда, като по този начин осигурява защита на тялото от увреждания и инфекции, и да регулира телесната температурата. Това я прави прицел на много болести.

Ракът на кожата е най-често срещаният тип рак. При раково състояние клетките биват засегнати, без значение в кой слой на кожата се намират. Разновидностите на рака на кожата са: меланом (злокачествен) и немеланомен рак (доброкачествен). Меланомът е по-лошият сценарий – бързо растящ и разпространяващ се в други части на човешкото тяло (метастази). Вторият е доброкачествен и голям процент от пациентите, диагностицирани с него се възстановяват напълно след операция и лечение.

У нас, по официални данни на Българското дерматологично дружество, все повече българи заболяват от рак на кожата. В България годишно се разболяват 150 човека на 100 000 души население. За сравнение – в Европа на 100 000 население болните са 20.


Слънцето е най-силният фактор за поява на рак на кожата. Продължителното и с липса на предпазни мерки излагане на слънце е основната причина за развитие болестта. Ултравиолетовите лъчи, съдържащи се в слънчевата светлина, са способни да увредят кожните клетки и да причинят мутация в ДНК. Това е неоспорим научен факт.

Като родители трябва да знаем и да сме сигурни, че и порасналите ни деца са наясно - всяко слънчево изгаряне преди навършване на 18 години, увеличава двойно шанса за развитие на злокачествен меланом.


Рискови групи за развитие на рак на кожата

В по-висока степен са застрашени хората с по-светъл цвят кожа, хората с червена или руса коса и със светли очи. Наложилата се мода, че загарът е белег на здраве и красота ги прави по-лесна мишена от по-тъмния фототип. Хората, чиято професия е свързана с работа на открито, също са в рискова група.

Вероятността за развитие на кожен карцином е по-голяма при хора, населяващи области с тънък озонов слой. В тези области слънчевата радиация е по-висока и за съжаление нашите географски ширини са близо до тази зона.

Повтарящи се слънчеви изгаряния. Изгарянето на кожата е нещо като алармена лампичка за организма, сигнал за опасност. Реално то е функция на защитната реакция на човешкото тяло срещу ултравиолетовите лъчи. Краткосрочните усложнения, породени от тях траят 4-5 дни, но дългосрочните последствия могат да се проявят и след години.

Хората с повече бенки и лунички също за по-застрашени. Още от времето на Мерилин Монро на бенките се гледа като на естетично и секси допълнение към облика на човек. Но хората с множество бенки или лунички по тялото и лицето трябва да имат едно наум.

В рисковата група автоматично влизат хората, които вече са се разболявали от рак на кожата. Както и тези с фамилна обремененост и слаба имунна система.

Хората в най-активната възраст 20-39 години, попадат в сериозна рискова група. Меланомът е наречен от лекарите още: Болестта на „младите възрастни“. При тях процесът на развитие на рака е най-бърз и агресивен. Характерното за меланома, е че е възможно да бъде открит и на места, които не са излагани на слънце – подмишници, междупръстие, под нокът и дори в окото.



Профилактичните прегледи при дерматолог са най-сигурната защита. Посещението в лекарския кабинет няма да трае повече от половин час, но този половин час е способен да спасява животи. Поне веднъж годишно си правете профилактичен преглед. Ако бъдете грижовни и отговорни към тялото си, то ще ви отвърне със същото.


Как да се защитим?

Не се излагайте на пряка слънчева светлина в интервала 11:00 - 15:00 часа, когато слънцето е най- силно.

Снабдете се с подходящи за сезона, предпазващи от слънцето, дрехи. Неслучайно в пустинята ходят облечени от главата до петите в светли леки материи. Шапката и слънчевите очила с ултравиолетов филтър, освен атрактивни аксесоари, ще са и полезни за здравето.

Използвайте предпазни козметични средства с подходящ за вашата кожа слънцезащитен фактор, когато излизате от вкъщи за по-дълго време. Мажете се на всеки от 30 минути до 2 часа в зависимост от силата на слънцето и фактора. Ушите и лицето, устните са части от тялото, които също се нуждаят от слънцезащитна грижа. Освен познатите ни всевъзможни слънцезащитни лосиони, кремове и спрейове има и натурални слънцезащитни масла, които можем спокойно да предпочетем.

Препоръчително е да се избягва застояването на слънце за повече от 40 минути, по възможност прекарвайте повече време на сянка. Ако сте с по-светла кожа, полезните слънчеви минути са 15.

На плажа се погрижете да мажете кожата си след всяко излизане от водата. Не всички продукти са водоустойчиви и не на всички етикети стои непременно истината. Ако искате да получавате витамин D, който се синтезира от слънчевите лъчи, стойте на слънце много рано сутринта, незащитени или с нисък фактор, но след 9-9.30 слънцето става опасно.

Солариумите, за разлика от слънцето, са изобретени от човешка ръка. Но те са не по-малко опасни от него. В някои страни като Германия, Бразилия и части от САЩ са изцяло или частично забранени със закон поради вредата, която причиняват на човешката кожа.

Част от подаръците, които ни оставя слънцето са пигментните петна и бенките. Обърнете внимание на всяка нередност, колкото и безобидна да ви се стори тя. Нередност означава всичко необичайно по вашата кожа - дали имате нови бенки, дали старите са се променили, има ли сърбеж, болка или парене.

Лечението на рака на кожата е сложен, мъчителен и стресиращ процес. Възможните методи за премахване са: замразяване, изрязване, лазерна терапия и химиотерапия. Затова не трябва да се отнасяме към слънцето лекомислено. То ни е приятел, когато се употребява с мярка и предпазни средства. А когато подценяваме силата му и го игнорираме, последствията могат да бъдат сериозни.
Коментари
2014-07-27 #2
Цветана Каменова
Интересни факти,които може би трябва да се припомнят периодично.Сигурна съм,че след тази статия
ще си обещаем-никога повече,но дали ще го спазим?Ето защо сутринта чух Емо Чолаков да казва,че ходи на море през януари.
2014-07-24 #1
Христина Христова
За съжаление нито един слънцезащитен продукт не може да предпази кожата от рак, а само от изгаряне. Това, което може да се направи е да се пият повече свежи плодови и зеленчукови сокове (фрешове, смутита и т.н.), които да неотрализират свободните радикали, т.е. да приемаме повече антиоксиданти.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Проучване: По-честата консумация на гъби ни предпазва от депресия
· СЗО предупреди: Консумацията на преработено месо увеличава риска от поява на рак
· 13 октомври - Денят без сутиен (No bra day)
· Полезни съвети как да се предпазим от горещините
· Сега е моментът да се погрижим за здравето на кожата си след летните почивки
· Учени: Не използвайте стари слънцезащитни кремове и масла - водят до рак
· Идеи за страхотни снимки на плажа
· Най-иконичните бански костюми от киното, телевизията и поп културата
· Спортни летни занимания на открито
· Преработеното месо и връзката му с рака на дебелото черво: какво трябва да знаем
· Предупредиха за случаи на рак на гърдата, свързани с гръдни импланти
· Хемороиди – от какво се получават?
· Кое е най-доброто бельо за най-разпространените летни тоалети
· 5 вкусни и освежаващи безалкохолни коктейли за лятото (рецепти)
· 5 симптома на дехидратация и как да се справим с нея
· Тест с линийка: Как да проверите здравето на мозъка си у дома
· Ново оръжие срещу затлъстяването: Забрави глада, намали въглехидратите
· Всичко за глюкагона
· Слушането като суперсила: Как да изградим по-дълбоки връзки чрез истинско присъствие
· Лапад – пролетният еликсир за здраве и енергия
· Вашата бутилка с вода е развъдник на бактерии – миете ли я достатъчно често?
Петък
25
Април 2025
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2
3
4
5
6

7
8
9
10
11
12
13

14
15
16
17
18
19
20

21
22
23
24
25
26
27

28
29
30
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Дребните неща
„Животът скрит е в дребните неща…” Животът е поредица от цели, проблеми, задачи и препятствия. За...
Спанакът - шампионът на пролетта
Спокойно можем да кажем, че спанакът е истински шампион на богатото зеленчуково царство и точно през...
Сок от черна ряпа срещу кашлица за деца
Сокът от черна ряпа срещу кашлица е забравено, но добре познато на прабабите ни средство за облекчаване...
Капаните на щастието
Звучи абсурдно, че щастието може да крие някакви капани. Та нали всеки мечтае да е щастлив?! Но не става...
Как да предпазим съня си по време на празничния сезон?
Празничният декемврийски сезон е прекрасно време от годината, очаквано с трепет от всеки, но поради...
7 стъпки към успеха
Попаднали сте в задънена улица. И сякаш в нищо не ви върви. Бизнесът ви е рухнал или просто тъпчете на...
Още ползи на "Златния корен" за здравето
Розов златовръх (Rhodiola rosea (R. rosea), известна още и като „златен корен“ или розова родиола, ...
Сафлоровото масло концентрира важни мазнини и витамини
До скоро почти никой не беше запознат със сафлоровото масло, но постепенно започна да добива все по-голяма...
Мислите, от които не бива да се боим
Имате ли от онези дни, в които си мислите, че полудявате или че вече сте полудели? В които времето не...
С любов към родените през декември
Понякога ми е малко мъчно за родените през декември. Не че един Стрелец или Козирог ще позволи да бъде...
Странна „птица”
На хората, които се отличават от останалите, често лепваме прозвището „странна птица”... Тя е различна....
8 храни, които помагат за облекчаване на симптомите на алергия
След като пролетта най-накрая пристигне, много от нас се отправят навън, за да се насладят на по-топлото...
Вечната женска конкуренция
Свикнали сме да мислим за мъжете като за състезателния пол, но все повече съвременни изследвания обръщат...
Масло от карамфил за здрава кожа и при дентални проблеми
Ползите на карамфиловото етерично масло са впечатляващи: като се започне от подобряване на кръвообращението...
Гастроенеролог: Дънките с висока талия може да ви доведат до проблеми
Хората със стомашно-чревни заболявания не трябва да носят дънки с висока талия или прилепнали дрехи....
Празът - полезният братовчед на лука
Често пренебрегваме праза поради миризмата му. Но още по-често се налага да пием различни медикаменти...
Нос Страх
Понякога толкова ни е страх, че не виждаме по-далеч от носа си. Застиваме в отбранителна позиция физически...
Билки срещу сенна хрема
Сезонът на полените е мъчителен за много хора. Докато всички останали се наслаждават на топлите дни и...
Сините сливи
Един от плодовете, с който свързваме лятото е синята слива. Вкусна и сочна, тя е прекрасен източник на...
Пирамида на здравословното хранене
Храни се правилно и здравословно! Именно храната е източника на енергия за нашето тяло. Всички хранителни...
Защо ми е психотерапевт? Нали си имам приятели?
Как може да ми помогне един психотерапевт? Ще разреши ли проблемите ми и по какъв начин? Тези въпроси...
Стипчива среща: Смрадликата
В ландшафтната архитектура смрадликата е уважаван член на цветните композиции, защото видът й я прави...
Кривата на глада I
Какво различава захарта от фруктозата, типовото от бялото брашно? Отговорът е по-близо до математиката...
Сакъз - свойствата на мастиковата смола
В наши дни сякаш малко сме позабравили сакъза - единствената дъвка от миналото. Но това е, защото може...
Жасминът - повелителят на нежността
Наскоро опитах жасминов чай. И дори ми хареса. Жасминът не е типичната билка, от която можеш да си направиш...
В какво се изразява същността на интегритета и защо е толкова важен?
„Истинският интегритет е да правиш правилното нещо, знаейки, че никой няма да разбере дали си го направили...
Хем лимон, хем дюля - що е то?
Наричат този храст "японска дюля", но е известен като "планински лимон". Прилича малко и на двете. Родината...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook