Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Дългата ми, страстна афера с книгите



        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
С книгите и четенето имам дълга и сложна връзка. Всъщност, по-дълга и по-сложна, отколкото с всеки мъж. От първите тръпки на влюбването, през неукротимата, жадна за още и още страст, през овладяната зрялост. И както често се случва - верен си на любовта, но на нито една любима докрай.

Всички деца, освен едно, порастват.


Детството ми с книгите започна с вестниците и списанията. Едри букви, наредени в шрифтове една до друга, танцуваха в сложна фигура, която постепенно се оформяше в кристалната яснота на значението. На това, което е, обвързаният смисъл. Буква след буква, сричка след сричка, дума след дума. На 6 четях гладко и бях записана на училище. Магията на първата среща с книгите започна именно тогава, малко след буквара - когато прочетох първата си книга от началото до края. Затваряйки последната страница на „Туфо, рижият пират”, изгубила за пръв път реална представа за време и място, усетих, че съм застанала на прага на нещо голямо. Нещо магично, което сетивата ми не могат да смелят, да овладеят, което тотално ми беше затрило ума – точно както прави първата целувка. Сладостта от опитването на думите, на красотата, която носят, гнева или смеха, начинът, по който заживяват в главата ти, редейки картини и образи, немислими приключения и нетърпение. Да отгърнеш още една страница, още една книга да сложиш настрана.

Тези страници трябва да покажат дали аз ще бъда героят на собствения си живот, или това звание ще бъде спечелено от другиго.


Младостта ми с книгите бе белязана от пълна безразборност. Станах алчна за книги. Търсех всевъзможни места да утолявам страстите си. Книжарниците и техните упойващи аромати на мастило и прясна хартия, на нови и недокоснати книги. Ходех и на по-обиграни места - библиотеки от кварталното читалище, градската библиотека, библиотеката на село през ваканциите. Вещината на праха, обвил деликатно кориците, слънчевите лъчи, които сякаш в безвремието се процеждаха през прозорците, ме упойваха за още и още. Единствено вземането на книгата от лавицата раздвижваше застоялия въздух и малки облачета прах заиграваха на слънчевите лъчи. А в тях се откриваха първите изречения и магията на любовта започваше.



Четях и не подбирах, захвърлях, но към някои се връщах отново и отново. Само от наслада. Само от глад и нежелание да се разделиш с източника на тази тръпка, на това бясно вълнение, което те изкарва от съществото ти. Страстта от младостта ми с книгите още тогава беше обгърнат с някакъв фатализъм, че това необикновено събитие книгите! Никога нямаше да се повтори отново. Като зла прокоба, която ти дава пълното щастие, а после кротко застава отстрани и ехидно се присмива на мимолетността му.

Кой ви каза, че няма на света истинска, вярна, вечна любов? Да му отрежат езика за лъжа!


През зрелостта си прочетох най-хубавите си книги, най-важните. Четях разумно и по-планирано, осигурявах си уединение – понякога в пълната тишина на квартирата в 4 часа през нощта, когато просто не можеш да зарежеш книгата си. Понякога в вакуума на бара, където никой няма да заговори момиче, което чете. Книгите крадяха от времето за лекции и учене за сесии и тогава се появиха първите сериозни тъкания между нас, които белязаха и без това сложната ни връзка – надбягването с времето.Не можех да преглътна пълния им егоизъм – те искаха всичко за себе си. Пари, внимание, време, усилие на ума. Но пък умееха да дават, о, колко умееха да дават. И утеха, и вълнение. И кротки мигове пред реотанката с чай в ръка, смях във влака на глас и горчиви сълзи. Така се случва с дълбоко осъзнатата любов – тя обзема съществото ти, обръща го с хастара навън и никога не е вече същото. Ти не си вече същият.



Всички щастливи семейства си приличат, всяко нещастно семейство е нещастно по своему.


Връзката ми с четенето влезе в критична фаза, когато се появиха децата. Класическа криза на всяка връзка. Времето никога не стигаше да си обърнем внимание, понякога с дни не се поглеждахме и постепенно се отдалечихме. Финансово също не вървеше. Всичките си средства до момента отиваха за детски книжки и оцветявки, за енцикопедии и „Вече познавам часовника”. Жаждата ми взе да се събужда отново, притисната от обстоятелствата, тя избуя като бурен – малко озлобен, но жилав и настоятелен. И в правото си да е настоятелен. Реших, че не бива да оставам такава връзка, градена толкова дълго, да погине от нещо иначе прекрасно, каквото са децата. Затова се взех в ръце – щом желанието ни един за друг оцелява в кризата, значи не бива да се отказвам лесно.

Началото е онова време, когато трябва да се положи най-усърдна грижа везните да са точни.


Така започна второто начало на нашата връзка. Не без компромиси. Малките ми бягства с книга в парка и заседяването там, на спокойствие, докато мога да различавам буквите. И моментите, когато ходех с децата на книжарница и библиотека, отдавайки част от моята страст на тях. И за да преживее окончателно нашата връзка своя ренесанс, прибягнах до помощта на...играчки. Електронният четец е малката джаджа, с която поддържаме огъня, когато ни натиснат всички обстоятелства и се нуждаем да крадем всяка минута за себе си.

Сега съм спокойна с книгите – знам, че не сме си омръзнали и не е утихнала страстта. Още съм в зрелите си години и не се отказвам от нашата връзка лесно. Като всяка истинска любов, тя само ще се задълбочава с времето. Тревогата и вината ще изчезнат, времето и мястото – също. Ще остане само тихото щастие, че се имаме един друг и егоистичното самодоволство, че имаш ли книга – имаш всичко – любов, утеха, вдъхновение, страст и дълбоко доволство.
Коментари
2015-11-02 #3
Цвети
Мая, Деси, благодаря ви от все сърце! Не можете да подозирате, колко е важно понякога човек да чуе такива добри думи, когато работи в тази сфера. Честит празник, със закъснение, но с вярата, че повече читатели като вас, ще има по-хубави неща за четене
2015-11-01 #2
simply_Maia
Здравейте, следя списанието от създаването му, но едва сега се регистрирам.
Статията е изключителна - истинска, откровена, обобщаваща в голяма степен профила на авторите тук - четящи, интелигентни, достойни за пример млади жени. Благодаря за озарението, което носите и вдъхновението, което предавате на читателите с работата си.
Честит празник и успех в поддържането на високото естетическо ниво на Хера!
2015-10-31 #1
Десислава Ив. Симеонова
Цвети, поздравления за статията. Чудесна е, но е и в унисон с утрешния 01 ноември. Да благодаря и за публикациите до момента, свързани с народните ни будители.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· 11 май - Ден на библиотекаря
· "Всички ние – възрастни и деца, писатели и читатели – сме задължени да мечтаем."
· Прочети безплатно 30 разказа на 30 български автори (линк за сваляне)
· Идеологията, основана на пола (II част)
· Идеологията, основана на пола (I част)
· Тъгата ни превръща отново в деца...
· В една зима... Някъде там... Да те има
· Hera.bg става на 16 години!
· Ако си тъжен, се чувствай поласкан...
· "Живот и здраве, живот и здраве"
· Минимализъм през Коледа
· Градска мода на есен/зима 19/20 – тенденции и какво да не пропуснете!
Четвъртък
16
Юли 2026
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2
3
4
5

6
7
8
9
10
11
12

13
14
15
16
17
18
19

20
21
22
23
24
25
26

27
28
29
30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Копривата - някои добре опазени тайни
Като чуем "коприва" всички се сещаме за шоковия ефект от допира с иначе нежните й, мъхести листенца....
Избелване на зъбите: митове и истини
Усмивката е нашата визитна картичка. Когато тя е ослепително бяла и красива, ще даряваме околните по-често...
Къде отиват „ничиите” деца?
Всъщност, те не са ничии. Не са сираци, а изоставени. Някои дори познават родителите си, една част са...
Кленовият сироп - още едно чудо на природата
Твърде известен в САЩ и Канада и все още малко известен у нас, въпреки, че отдавна е в продажба на българския...
Чисто пране без препарати – възможно ли е?
Отдавна изборът на перилен препарат не е сведен само до това, кой прах ще отстрани напълно петната и...
1
Контролирате ли живота си?
Животът е като да плаваш в морето или да пилотираш самолет. Имаш предначертания курс, натрупваш умения...
4 хранителни добавки за концентрация и по-добра памет
Стресът ни дебне отвсякъде. Задачите пред нас, трудностите, проблеми в работата. Когато той се натрупва,...
Грешки по пътя към красотата - I част
Посветили сте целия си живот на борбата да станете стройни, а желаните мерки си остават само мечта. Какво...
Вашият начин да влезете във форма
С помощта на диетите можем да свалим няколко килограма в повече, но слабото тяло не означава автоматично...
Здраве и красота онлайн: как дигиталната търговия променя навиците ни
Витамини, добавки за имунитет, дермокозметика, уреди за лице и тяло – всичко това днес е на един клик...
1
Пъпешът - с цвят на слънце и вкус на лято
Той може да е жълт, оранжев и дори светлозелен, сладък или ароматен, хлебен или по-воднист... Разнообразието...
Всичко за халвата
Халвата е един от най-популярните ориенталски десерти и има дълбока традиция и у нас. Не само заради...
Тайните на малца
Поради специфичните си свойства и в комбинация с останалите пивоварни суровини, малцът е основна суровина...
Предменструален синдром - трябва ли да се тревожим?
Изпитвате непреодолимо желание да хапнете нещо сладко. Някои сутрини се чувствате като пребити, без мотивация...
Още от тайните на кокосовото масло и можем ли да си го правим сами
Знаете ли, че шейсет процента от човешкия мозък се състои от мазнини? В такъв случай е добре да обърнем...
1
Сярата - минералът на здравето и красотата
Какво си представяте, като чуете "сяра" ? Вероятно я свързвате с някаква хумористична препратка...
Апендицитът – още една съвремeнна болест
Днес всички вярваме, че благодарение на развитите технологии и съвременната медицина ние сме много по-здрави...
Velinoff Pharma представя KAdermin Spray – безопасният избор при рани от залежаване
Velinoff Pharma, лидер в предоставянето на висококачествени фармацевтични продукти, представя на Вашето...
В сезона на подаръците подарете нещо и на себе си
"Най-големият дар, който можеш да дадеш на себе си, е малко от собственото си внимание." - Антъни Дж....
Видове главоболие и как да се справим с тях
Едва ли има човек, който да не е страдал от главоболие – в някои случаи този неприятен проблем може...
1
Защо да накисваме предварително семена, ядки и варива?
По време на пости многократно увеличаваме количеството на консумираните зърнени и бобови храни, а суровите...
Ниско кръвно - как да го нормализираме?
Ако ушите ви пищят всеки път, щом станете рязко, олюлявате се за момент, виждате размазано, чувствате...
По пътя към целта - без извинения
Преследвате ли целите си или обичате да отлагате за времето, в което ще...имате повече време или пари,...
Тренировките у дома - кои са ползите и как да бъдат резултатни
Всички знаем, че ежедневната активност и тренировки носят със себе си много положителни резултати....
Репичките - витамини и минерали на пролетната трапеза
Има зеленчуци, без които е твърде трудно да си представим настъпващата пролет. Вероятно се досещате за...
1
Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 36
Ден 36 от Коледните пости. Последният ден, в който ви разказвам какво постим у дома. Да, до края на Коледните...
Излъчването от мобилните телефони ускорява развитието на Алцхаймер
Негативното въздействие на облъчването от мобилните телефони върху организма и най-вече върху мозъка...
Бременност на квадрат - II
Или въпреки всичко един Случват се и обратната ситуация – т.н. Синдром на изчезналия близнак, когато...
Хрян – лютиво здраве
 Подобно на чувствата към чесъна или лютите чушки, при хряна няма средно положение – или люто обичаш...
18 ноември - Европейски ден за разумно ползване на антибиотици
Тази дата е обявена от Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията към Европейската...
1
Ароматът на щастието
Отдавна е установено, че ароматите имат огромна власт над нашата психика и здраве. Посредством обонянието...
Храненето и детето - I
Едва ли има родители, които при захранването да не са сблъскали с нежеланието на своето мъниче да яде...
Проста храна = добра храна = здраве
Храненето вече е тема, от която просто ми пуши главата и ми иде да избягам на село, където ще си произвеждам...
Рисковете от системното недоспиване
Някога, преди доста години, дядо ми казваше: „Сънят лекува!“ Бях малка, но се отнасях с недоверие към...
Черна леща, "белуга" - богата на протеини, фибри, желязо и антиоксиданти
Черната леща е наричана още "белуга", защото зрънцата й наподобяват хайвера на тази риба. За разликата...
1
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook