Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Как да развием емоционалната си интелигентност



        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Емоционалната интелигентност играе ролята на везната, която трябва да е в състояние на баланс. От едната страна са емоциите, чувствата и настроенията – собствените и на околните, а от другата – уменията да ги контролираме, приемаме, тълкуваме и преживяваме. И ако до скоро за гарантиране на успех в професионален или личен план се считаше, че ключов е коефициентът на интелигентност (IQ), днес все повече експерти са категорични – без развиване и повишаване на емоционалната интелигентност, аналитичните умения се обезсмислят.

Значимост и ползи от развитието й

Емоционалната интелигентност се заражда още от ранното детство. И ако доскоро липсваше определение за понятието, днес по темата се изнасят лекции в университетите, провеждат се тиймбилдинг събития в по-големите компании. Истината е, че от отделния човек зависи как и до какви равнища ще разкрие емоционалната си интелигентност. Всеки от нас е способен да „работи“ в полза на повишаването й – в името на по-хармонични личностни и междуличностни отношения.

Защо е важно да повишим емоционалната си интелигентност?

Емоциите са неизменна част от социалния живот. Хората си взаимодействат – по различни поводи, в различни ситуации, по различен начин. В широк смисъл, повишаването на емоционалната интелигентност води до разбирателство, успех и щастие в живота изобщо. А независимо от различията в целите, перспективите и мечтите, всички се стремим към щастие. Именно тя ни помага да разбираме другите и себе си - какво ни мотивира, какво ни спъва, как да взаимодействаме и да избягваме конфликтите.

Обратният случай – когато интелигентността, основана на емоциите е недоразвита или конкретният индивид не е убеден в достоверността на нейното отражение върху живота, са възможни някои негативни последствия: трудности или неспособност при изграждането и поддържането на приятелски отношения; проблем с доверието в околните; проблеми в социалното общуване; нестабилни интимни и любовни връзки; излъчване на дистанцирана и хладна личност.

Как да повишим емоционалната си интелигентност?

Да разпознаем емоциите

Днешният начин на живот до голяма степен ни е приучил да действаме механично. Често не обръщаме внимание на детайлите в общуването с околните и на собствените си чувства и емоции. Много хора изпитват емоции, за които не се замислят или дори не осъзнават, че преживяват. Наблюдавайте себе си – какви са вътрешните ви усещания и от какво се пораждат страха, тъгата, унилостта, щастието. Често проблем с разпознаването на емоциите е невъзможността да характеризираме причината за тях. Започнете от наистина дребните неща – изнервя ли ви чакането на касата в магазина, чувствате ли се подтиснати от суровия тон на шефа, натъжава ли ви липсата на нежност от страна на половинката, ядосвате ли се на детето за незначителни неща, страхувате ли се да поемете инициатива, признавате ли пред себе си, че чувствате липса на любов, разбиране, подкрепа и т.н. Ежедневието ни притиска да сме силни, сериозни, вглъбени в работа и задачи, но трябва да знаем кога да спрем и да обърнем внимание на това, което чувстваме и изпитваме и да се самоанализираме - себе си и околните.

Да се преборим със стреса

Това е ключов момент към повишаването на емоционалната интелигентност. Но е изключително труден и продължителен във времето процес – особено ако сте сред представителите на по-темпераментните личности. Стресовите ситуации нарушават уравновесеността и емоционалния комфорт. Когато сме под влияние на стрес, често допускаме грешки, които иначе не бихме си позволили. Слабо интелигентният в емоционално отношение ще потисне стреса, а силният ще се постарае да се пребори с него и да открие още нещо за себе си - как работи под пара, дали работи по-добре сам или в екип, дали има нужда от подкрепа. Механизмите за справяне със стреса са разнообразни и се определят основно от индивидуалността на човек: слушане на любима музика, релакс в банята, потъване в мечти и „рисуване“ на визуални места и картини в съзнанието, ароматерапия, любима книга, филм, разходка, споделяне с приятел и т.н. Важно е да намерим начин да овладеем стреса, а не да го потискаме, защото всеки следващ път той ще връхлита с по-голяма сила. Сериозната опасност при него е, че освен психическото, атакува и физическото здраве.

Самоконтрол

На всеки се е случвало в момент на афект да изстреля думи, за които впоследствие съжалява. Самоконтролът е особено важен при лидерите, мениджърите и всички, които ръководят екип от подчинени. В контекста на емоциите самоконтролът се изразява в: решителността да кажем „не“, но да го направим като не накърняваме достойнството на отсрещния; да разпоредим изпълнението на задача, но без да заповядваме; да разрешим конфликт, но без обидни квалификации, крещене и заплахи; да признаем, че не сме се справили с конкретна ситуация и да поискаме помощ, но с вдигната глава, без треперещи ръце и сълзи. Важната подробност при упражняването на самоконтрол, е стремежът да сме във взаимодействие с чувствата си, но да не им позволим да ни завладеят. В умението за самоконтрол е и това да го изключваме от време на време - човек не може да се контролира постоянно. ако не го правим, често изглеждаме равнодушни и твърде овладяни в ситуации, когато трябва да покажем чувствата си.

Връзката между вербалното и невербалното

Признак на слабо развита емоционална интелигентност е моментът, когато думите говорят едно, а реакцията на тялото ни – противоположното. Това означава, че не сме в хармония с емоциите си или че не ги контролираме в достатъчна степен. Например – на интервю за работа сме, звучим убедително, дикцията ни е правилна, а интонацията – уверена. Но – ръцете треперят, нервно потропваме с крак, гледаме встрани и прочие. Когато вие ръководите думите и речта си, а емоциите – движенията на тялото и мимиките – и у дома, и на работното място се възприема от обкръжението като признак на слабост, раздвоеност и неувереност. За постигането на синхрон между вербалното и невербалното са необходими време и усилия, но никога не е късно да започнем да се учим.

Зад повишаването на емоционалната интелигентност се крие нещо съвсем достъпно и простичко – да опознаем себе си, да опознаем околните и да сме с една стъпка по-близо до щастието, изразено в малките неща – усмивка, ръкостискане/прегръдка и думите – „благодаря“, „прости ми“, „всичко ще е наред“, „имаш ли нужда от помощ“, „лека работа“, „ще се справиш“.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Ден 15 - Постове и пости: Отровни хора
· Ден 8 - Постове и пости: Да промениш нещо истински важно. Себе си.
· Ден 5 - Постове и пости: Светът е пълен с отговори, които търсят правилен въпрос
· Въображаемите ни врагове
· Уморена ли е душата ви?
· Скуката не е толкова страшна, колкото изглежда
· Да повикаш ВОЛЯТА на помощ
· Какво означава да бъдем успешни?
· Безпричинната доброта
· Есенната умора + 5 стъпки да се справим с нея
· Как да избегнем пролетната умора
· Невролог: Сапунените сериали увреждат мозъка
Вторник
8
Октомври 2024
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2
3
4
5
6

7
8
9
10
11
12
13

14
15
16
17
18
19
20

21
22
23
24
25
26
27

28
29
30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Орехите – за здраво сърце и добро настроение
Забелязали ли сте че орехът изглежда точно като човешкия мозък? Според древна мъдрост това е много повече...
Как да се храним през горещините, за да се чувстваме свежи и енергични?
По време на летните месеци, когато времето е така горещо и влажно, много хора изпитват затруднение да...
Как да се храним умерено и здравословно в празничния сезон?
Коледните и новогодишни празници са все по-близо, а с наближаването им започваме да плануваме...
Как да стигнем до здравословни отношения в любовта?
Всеки мечтае да се влюби, да изживее истинска и красива любов, изпълнена с доверие и вдъхновение....
Здрави и лилави: Черната боровинка
Черната боровинка е дребен листопаден храст, който расте в смесени и иглолистни гори, предимно на сенчести...
Лятото – най-добрият сезон да се сбогуваме с цигарите
Не можете да издържите повече от час без да запалите цигара и с това си навличате куп неприятности –...
С дъх на… чесън
За чесъна и вампирите всички знаем. За чесъна и бацилите обаче някак все забравяме и то не случайно....
Време за билки: сушене, съхранение и употреба
За да запазим максимално силата на лечебните растения не е достатъчно само да ги съберем внимателно и...
Хламидията - коварство и любов - II
Дебне от засада Както вече споменахме, хламидията често се маскира под клиничната картина на други заболявания....
Диетата започва от сутринта
С пукването на пролетта забелязваме последствията от зимните прегрешения. Дрехите изведнъж ни отесняват,...
Бахар - подправката за здрав стомах и храносмилане
Някои хора, срещали бахара само в мляно състояние, смятат, че той е смес от подправки. Други не се докосват...
12 причини да изберете почивката на село
“На село, ли? И какво ще правите там? Няма ли да подивеете и да ви е скучно” - това вероятно ще ви попитат...
Ритуалът на детското хранене
Храненето е едното от многото неща, на които детето се научава директно от родителите. И тъй като го...
Ползата от ферментиралите храни - I
По традиция, през есента се сещаме за зимнината и туршиите. Някои от нас ги отричат изобщо като полезни,...
"Премахнаха" ли ни смартфоните от собствения ни живот?
Обсебването ни към смартфоните днес се е сляло с действителността и никому не прави впечатление. Може...
Здравословният егоизъм
Егоизмът не е нещо, което звучи особено добре, но факт е, че всеки има нужда от здравословната му доза....
Храненето и холестеролът
От толкова отдавна медиците и диетолозите спорят около холестерола, че дори споменаването на самата дума,...
Разсъни се!
Едно от нещата, които най-много мразя в този живот е ранното ставане. Нима и вие не сте сред почитателите...
Ехинацеята – допинг за имунната система
Макар, че понякога човешкото здраве изглежда изключително крехко, в нашия организъм се крият огромни...
Ароматерапия за най-малките
Заради желанието да живеем природосъобразно – ние и нашите деца, все по-често заменяме синтетичните аромати...
10 причини, заради които купуваме ненужни вещи
Ефектът "Дидро" Кога се случва: Това е случаят, когато си купуваме нещо страхотно, но се оказва, че...
Проучване: Вафли, бебешки храни, снаксове, чипс - пълни с канцерогенния акриламид
Европейската асоциация на потребителите с не особено приятна статистика, базирана на пробата на 500...
Летаргия? Не, благодаря!
Летаргията е особено състояние на организма, което се изразява с умствена и физическа мудност, бездействие...
Как да ограничим нуждата от сладко?
Отровата, наречена захар, ни дебне отвсякъде. Голяма част от нас смятат, че тя е единствено в сладкишите...
Пътуването като терапия
Нещата, които са полезни за физическото ни здраве и благополучие, невинаги ни доставят вътрешно удовлетворение...
Проста храна = добра храна = здраве
Храненето вече е тема, от която просто ми пуши главата и ми иде да избягам на село, където ще си произвеждам...
Стипчива среща: Смрадликата
В ландшафтната архитектура смрадликата е уважаван член на цветните композиции, защото видът й я прави...
Подари си тези мигове
Един живот не стига. За толкова много емоции, които трябва да усетим, за да не съжаляваме един ден за...
Грешките в грима, които причиняват акне
Гримът може умело да покрие всеки недостатък и с негова помощ се създават невероятни визии. Съществуват...
Тялото - мъдър съветник в емоциите - I
Колко често казвате: „Мисля, че...“? А колко често казвате: „Чувствам, че...“? „Много често“ на първия...
Ацерола - високи стойности на витамин С за профилактика в зимния сезон
Знаете колко необходим ни е витамин C, особено през зимата. Имунната ни система се нуждае от солидна...
Отрицателните йони - какво е значението им за здравето ни?
Всички сме чували за йоните, и че те са положителни и отрицателни – това е техният електрически заряд....
Сок от нар за здраво сърце и добра памет
Сокът от нар, който се добива от малките семена на екзотичния плод, е определян за един от най-здравословните...
Е-е-е, и замирисва на… свобода. Монокините
Личният избор и това да си готов на всичко свързано с него са важни. Както се казва в една руска поговорка...
1 декември – Световен ден за борба срещу СПИН
За поредна година международната общност отбелязва 1 декември – Световен ден за борба срещу СПИН. Тази...
Търговските трикове в супермаркета – наука и практика
Във века на глобализацията, във времето, когато всичко можем да имаме и всичко е на една ръка разстояние,...
Най-полезните растителни масла
Традиционно в българската кухня се използват две растителни масла – слънчогледовото олио за готвене и...
Възможен ли е животът без боклук?
Американката Лорън Сингър (Lauren Singer) живее вече две години без да произвежда боклук (Zero Waste)....
Грипът – как да разпознаем усложненията
Независимо от разнообразието на зооепитети, типове и щамове, грипът ни посещава всяка зима. Но да му...
Упражнения за проблемните зони
Понякога се опитваме да отслабваме чрез диети, но често резултатите не са равномерни и се чудим как можем...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook