Как да развием емоционалната си интелигентност
 Емоционалната интелигентност играе ролята на везната, която трябва да е в състояние на баланс. От едната страна са емоциите, чувствата и настроенията – собствените и на околните, а от другата – уменията да ги контролираме, приемаме, тълкуваме и преживяваме. И ако до скоро за гарантиране на успех в професионален или личен план се считаше, че ключов е коефициентът на интелигентност (IQ), днес все повече експерти са категорични – без развиване и повишаване на емоционалната интелигентност, аналитичните умения се обезсмислят.
Значимост и ползи от развитието й
Емоционалната интелигентност се заражда още от ранното детство. И ако доскоро липсваше определение за понятието, днес по темата се изнасят лекции в университетите, провеждат се тиймбилдинг събития в по-големите компании. Истината е, че от отделния човек зависи как и до какви равнища ще разкрие емоционалната си интелигентност. Всеки от нас е способен да „работи“ в полза на повишаването й – в името на по-хармонични личностни и междуличностни отношения.
Защо е важно да повишим емоционалната си интелигентност?
Емоциите са неизменна част от социалния живот. Хората си взаимодействат – по различни поводи, в различни ситуации, по различен начин. В широк смисъл, повишаването на емоционалната интелигентност води до разбирателство, успех и щастие в живота изобщо. А независимо от различията в целите, перспективите и мечтите, всички се стремим към щастие. Именно тя ни помага да разбираме другите и себе си - какво ни мотивира, какво ни спъва, как да взаимодействаме и да избягваме конфликтите.
Обратният случай – когато интелигентността, основана на емоциите е недоразвита или конкретният индивид не е убеден в достоверността на нейното отражение върху живота, са възможни някои негативни последствия: трудности или неспособност при изграждането и поддържането на приятелски отношения; проблем с доверието в околните; проблеми в социалното общуване; нестабилни интимни и любовни връзки; излъчване на дистанцирана и хладна личност.
Как да повишим емоционалната си интелигентност?
Да разпознаем емоциите
Днешният начин на живот до голяма степен ни е приучил да действаме механично. Често не обръщаме внимание на детайлите в общуването с околните и на собствените си чувства и емоции. Много хора изпитват емоции, за които не се замислят или дори не осъзнават, че преживяват. Наблюдавайте себе си – какви са вътрешните ви усещания и от какво се пораждат страха, тъгата, унилостта, щастието. Често проблем с разпознаването на емоциите е невъзможността да характеризираме причината за тях. Започнете от наистина дребните неща – изнервя ли ви чакането на касата в магазина, чувствате ли се подтиснати от суровия тон на шефа, натъжава ли ви липсата на нежност от страна на половинката, ядосвате ли се на детето за незначителни неща, страхувате ли се да поемете инициатива, признавате ли пред себе си, че чувствате липса на любов, разбиране, подкрепа и т.н. Ежедневието ни притиска да сме силни, сериозни, вглъбени в работа и задачи, но трябва да знаем кога да спрем и да обърнем внимание на това, което чувстваме и изпитваме и да се самоанализираме - себе си и околните.
Да се преборим със стреса
Това е ключов момент към повишаването на емоционалната интелигентност. Но е изключително труден и продължителен във времето процес – особено ако сте сред представителите на по-темпераментните личности. Стресовите ситуации нарушават уравновесеността и емоционалния комфорт. Когато сме под влияние на стрес, често допускаме грешки, които иначе не бихме си позволили. Слабо интелигентният в емоционално отношение ще потисне стреса, а силният ще се постарае да се пребори с него и да открие още нещо за себе си - как работи под пара, дали работи по-добре сам или в екип, дали има нужда от подкрепа. Механизмите за справяне със стреса са разнообразни и се определят основно от индивидуалността на човек: слушане на любима музика, релакс в банята, потъване в мечти и „рисуване“ на визуални места и картини в съзнанието, ароматерапия, любима книга, филм, разходка, споделяне с приятел и т.н. Важно е да намерим начин да овладеем стреса, а не да го потискаме, защото всеки следващ път той ще връхлита с по-голяма сила. Сериозната опасност при него е, че освен психическото, атакува и физическото здраве.
Самоконтрол
На всеки се е случвало в момент на афект да изстреля думи, за които впоследствие съжалява. Самоконтролът е особено важен при лидерите, мениджърите и всички, които ръководят екип от подчинени. В контекста на емоциите самоконтролът се изразява в: решителността да кажем „не“, но да го направим като не накърняваме достойнството на отсрещния; да разпоредим изпълнението на задача, но без да заповядваме; да разрешим конфликт, но без обидни квалификации, крещене и заплахи; да признаем, че не сме се справили с конкретна ситуация и да поискаме помощ, но с вдигната глава, без треперещи ръце и сълзи. Важната подробност при упражняването на самоконтрол, е стремежът да сме във взаимодействие с чувствата си, но да не им позволим да ни завладеят. В умението за самоконтрол е и това да го изключваме от време на време - човек не може да се контролира постоянно. ако не го правим, често изглеждаме равнодушни и твърде овладяни в ситуации, когато трябва да покажем чувствата си.
Връзката между вербалното и невербалното
Признак на слабо развита емоционална интелигентност е моментът, когато думите говорят едно, а реакцията на тялото ни – противоположното. Това означава, че не сме в хармония с емоциите си или че не ги контролираме в достатъчна степен. Например – на интервю за работа сме, звучим убедително, дикцията ни е правилна, а интонацията – уверена. Но – ръцете треперят, нервно потропваме с крак, гледаме встрани и прочие. Когато вие ръководите думите и речта си, а емоциите – движенията на тялото и мимиките – и у дома, и на работното място се възприема от обкръжението като признак на слабост, раздвоеност и неувереност. За постигането на синхрон между вербалното и невербалното са необходими време и усилия, но никога не е късно да започнем да се учим.
Зад повишаването на емоционалната интелигентност се крие нещо съвсем достъпно и простичко – да опознаем себе си, да опознаем околните и да сме с една стъпка по-близо до щастието, изразено в малките неща – усмивка, ръкостискане/прегръдка и думите – „благодаря“, „прости ми“, „всичко ще е наред“, „имаш ли нужда от помощ“, „лека работа“, „ще се справиш“. |
|
|
Понеделник 21 Април 2025 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
 Комплименти, които нямат нищо общо с външния вид
Интелигентните хора правят комплименти, защото знаят, че това ще направи другия щастлив. Хората с добра...
  Не мога или не искам
Когато някой каже, че не може нещо това наистина ли е така или просто означава че не иска? Дори, когато...
 Емоционалната устойчивост прави ли ни безчувствени?
Терминът "емоционалната резилиентност" няма еднословен еквивалентен в българския език. Можем да я преведем...
  "Който казва, че не обича шоколад, вероятно лъже"
Чудили ли сте се защо, след като сте изяли цял шоколад или преполовили кутия бонбони, желанието ви да...
 Класация: Златни хитове, песни които ни правят щастливи
Хитът "Don't Stop Me Now" на легендарната британска група "Куин" е на първо място в класация на "щастливите...
 Откриха кои ядки ни помагат да отслабнем по-бързо
Пресните орехи могат да ви помогнат да отслабнете и да подобрите цялостното си здравословно състояние...
 По пътя към целта - без извинения
Преследвате ли целите си или обичате да отлагате за времето, в което ще...имате повече време или пари,...
  Най-полезният сладолед
В жарките горещи дни сладоледът ни дава свежест и наслада. Но всяка жена, поне малко загрижена за линията...
 Моята първа домашна гранола
Добро утро с първата ми домашна гранола. Имах един изостанал пакет мюсли, с които реших да опитам. Какво...
 Искате да запазите мозъка си млад? Науката ни подсказва как
Мозъкът е необикновен орган, тайнство, който не сме разгадали, но на който много разчитаме да функционира...
  Най-голямата билка в света - бананите
Знаете ли коя е най-голямата билка в света? А кой може много бързо да ви повдигне настроението? Или пък...
 Кои билки да избягваме през бременността
Колкото и да сме нехайни към собственото си здраве, когато се зароди нов живот в нас рязко променяме...
  Минералната вода - употреба в определени граници
Много добре ни е известно, че човешкото тяло е около 70% вода, няма нужда да коментираме защо тази напитка...
  Настроения според сезона
Пролетна умора, последвана от летен мързел, след това есенна меланхолия, а за капак и зимна депресия...
 Мръсният въздух води до риск от загуба на зрение
Замърсяването на въздуха вероятно увеличава риска от необратима загуба на зрение според резултатите на...
  Дребните неща
„Животът скрит е в дребните неща…”
Животът е поредица от цели, проблеми, задачи и препятствия. За...
  За хранителните навици на малкия човек
Колко майки досега сте чували да казват за детето си “нищо не яде”? Много, нали? Разбира се, под “нищо”,...
 Утехата без думи и къде можем да я потърсим
Много често, напълно необяснимо изпадаме в дълбоки черни дупки. Без конкретна причина понякога, може...
 Антиоксидантите – къде да ги намерим?
Сигурно сте чели доста неща за антиоксидантите и знаете, че липсата им в организма може да доведе до...
  Домашният костен бульон - класическата зимна рецепта за здраве
Костния бульон, иначе казано – питателен извлек от кокалите на животното, е една от последните тенденции...
  Йоните - енергия от въздуха
Често говорим за химическия състав на въздуха, но не само от наличието или отсъствието на замърсители...
 В името на какво постоянно отлагаме радостта от живота си?
Обичате ли да се лишавате от разни неща? Никой не обича, но и някаква самопожертвователност и мъченичество...
 Чубрицата - традиционна и полезна...билка
Тя е може би най-популярната подправка у нас и общо взето към каквото и българско ястие да я добавите,...
 Кенгурова грижа за недоносените бебета
Терминът „кенгуру-грижа”, още „кожа-до-кожа” грижа се използва за специална грижа в първите часове и...
 Пазят ли ни от болести антибактериалните продукти?
Грижовна майка измива щателно ръцете на своето слънчице с антибактериален сапун, за да го защити от коварните...
 Кокосово масло за здравето
Приложението на кокосовото масло в козметиката е познато отдавна, самостоятелно или като основа на кремове...
 Пеперудените деца имат нужда от помощ
Те са истински герои. Ежедневието им е изпълнено с болка и страдание, но намират сили да се усмихват...
 Следродилната депресия - II
За да може максимално да се избегне допускането на следродилна депресия нека ви предложа някои не чак...
 Урок по химия за бъдещи майки
По време на бременността се налага да научите много нови неща, както и да си припомните стари знания....
 Ферментирал (черен) чесън - защо е толкова полезен?
Чесънът е добре известен с полезните си свойства - няма съмнение, че той е естествен антибиотик, убива...
 Кивито е с повече витамин С от цитрусите
Кивито е сред плодовете, които имат най-голямо количество витамин С, a съдържанието на полезните фитонутриенти...
  Мечтаеш ли да се наспиш?
Не всеки си мисли за секс, когато види прекрасно обзаведена спалня. Повечето хора асоциират тази стая...
  Синапът - броня на доброто здраве
Подобно на резкия и наситен вкус на истинската (домашна) горчица, направена с току-що смлени синапени...
 Учени: Не използвайте стари слънцезащитни кремове и масла - водят до рак
Ако ви е останало плажно мляко от миналото лято, не го използвайте отново. Защото то крие опасност от...
  Кръгли и здравословни – баодинг топки
Сигурно ви се е случвало, в магазините за сувенири, да се заглеждате в 2 малки топки, нарисувани най-често...
 "Френският парадокс" - убедителни причини да се влюбим в червеното вино
Благоуханно, с наситен вкус, богато на цвят и носещо уют – какво би могло да бъде по-приятно от чаша...
  Какъв тип си: „Круша” или „ябълка”
Нормалното тегло все още не е гаранция, че сме в здравословната норма. Оказва се, това не зависи от килограмите,...
 Овес за здраве и красота
Всички знаем, че пълнозърнените култури са идеалната закуска, която засища и ни дава здравословен старт...
 Психолози: Предновогодишна депресия не съществува
Предновогодишната депресия не е отделно психологическо заболяване, а само следствие от други ментални...
 Как да подготвим малка, но достатъчна чанта за уикенд в планината
Може да се каже, че кратките семейни уикенди са дори по-трудни за организиране от по-дългите двуседмични...
|