Как да развием емоционалната си интелигентност
 Емоционалната интелигентност играе ролята на везната, която трябва да е в състояние на баланс. От едната страна са емоциите, чувствата и настроенията – собствените и на околните, а от другата – уменията да ги контролираме, приемаме, тълкуваме и преживяваме. И ако до скоро за гарантиране на успех в професионален или личен план се считаше, че ключов е коефициентът на интелигентност (IQ), днес все повече експерти са категорични – без развиване и повишаване на емоционалната интелигентност, аналитичните умения се обезсмислят.
Значимост и ползи от развитието й
Емоционалната интелигентност се заражда още от ранното детство. И ако доскоро липсваше определение за понятието, днес по темата се изнасят лекции в университетите, провеждат се тиймбилдинг събития в по-големите компании. Истината е, че от отделния човек зависи как и до какви равнища ще разкрие емоционалната си интелигентност. Всеки от нас е способен да „работи“ в полза на повишаването й – в името на по-хармонични личностни и междуличностни отношения.
Защо е важно да повишим емоционалната си интелигентност?
Емоциите са неизменна част от социалния живот. Хората си взаимодействат – по различни поводи, в различни ситуации, по различен начин. В широк смисъл, повишаването на емоционалната интелигентност води до разбирателство, успех и щастие в живота изобщо. А независимо от различията в целите, перспективите и мечтите, всички се стремим към щастие. Именно тя ни помага да разбираме другите и себе си - какво ни мотивира, какво ни спъва, как да взаимодействаме и да избягваме конфликтите.
Обратният случай – когато интелигентността, основана на емоциите е недоразвита или конкретният индивид не е убеден в достоверността на нейното отражение върху живота, са възможни някои негативни последствия: трудности или неспособност при изграждането и поддържането на приятелски отношения; проблем с доверието в околните; проблеми в социалното общуване; нестабилни интимни и любовни връзки; излъчване на дистанцирана и хладна личност.
Как да повишим емоционалната си интелигентност?
Да разпознаем емоциите
Днешният начин на живот до голяма степен ни е приучил да действаме механично. Често не обръщаме внимание на детайлите в общуването с околните и на собствените си чувства и емоции. Много хора изпитват емоции, за които не се замислят или дори не осъзнават, че преживяват. Наблюдавайте себе си – какви са вътрешните ви усещания и от какво се пораждат страха, тъгата, унилостта, щастието. Често проблем с разпознаването на емоциите е невъзможността да характеризираме причината за тях. Започнете от наистина дребните неща – изнервя ли ви чакането на касата в магазина, чувствате ли се подтиснати от суровия тон на шефа, натъжава ли ви липсата на нежност от страна на половинката, ядосвате ли се на детето за незначителни неща, страхувате ли се да поемете инициатива, признавате ли пред себе си, че чувствате липса на любов, разбиране, подкрепа и т.н. Ежедневието ни притиска да сме силни, сериозни, вглъбени в работа и задачи, но трябва да знаем кога да спрем и да обърнем внимание на това, което чувстваме и изпитваме и да се самоанализираме - себе си и околните.
Да се преборим със стреса
Това е ключов момент към повишаването на емоционалната интелигентност. Но е изключително труден и продължителен във времето процес – особено ако сте сред представителите на по-темпераментните личности. Стресовите ситуации нарушават уравновесеността и емоционалния комфорт. Когато сме под влияние на стрес, често допускаме грешки, които иначе не бихме си позволили. Слабо интелигентният в емоционално отношение ще потисне стреса, а силният ще се постарае да се пребори с него и да открие още нещо за себе си - как работи под пара, дали работи по-добре сам или в екип, дали има нужда от подкрепа. Механизмите за справяне със стреса са разнообразни и се определят основно от индивидуалността на човек: слушане на любима музика, релакс в банята, потъване в мечти и „рисуване“ на визуални места и картини в съзнанието, ароматерапия, любима книга, филм, разходка, споделяне с приятел и т.н. Важно е да намерим начин да овладеем стреса, а не да го потискаме, защото всеки следващ път той ще връхлита с по-голяма сила. Сериозната опасност при него е, че освен психическото, атакува и физическото здраве.
Самоконтрол
На всеки се е случвало в момент на афект да изстреля думи, за които впоследствие съжалява. Самоконтролът е особено важен при лидерите, мениджърите и всички, които ръководят екип от подчинени. В контекста на емоциите самоконтролът се изразява в: решителността да кажем „не“, но да го направим като не накърняваме достойнството на отсрещния; да разпоредим изпълнението на задача, но без да заповядваме; да разрешим конфликт, но без обидни квалификации, крещене и заплахи; да признаем, че не сме се справили с конкретна ситуация и да поискаме помощ, но с вдигната глава, без треперещи ръце и сълзи. Важната подробност при упражняването на самоконтрол, е стремежът да сме във взаимодействие с чувствата си, но да не им позволим да ни завладеят. В умението за самоконтрол е и това да го изключваме от време на време - човек не може да се контролира постоянно. ако не го правим, често изглеждаме равнодушни и твърде овладяни в ситуации, когато трябва да покажем чувствата си.
Връзката между вербалното и невербалното
Признак на слабо развита емоционална интелигентност е моментът, когато думите говорят едно, а реакцията на тялото ни – противоположното. Това означава, че не сме в хармония с емоциите си или че не ги контролираме в достатъчна степен. Например – на интервю за работа сме, звучим убедително, дикцията ни е правилна, а интонацията – уверена. Но – ръцете треперят, нервно потропваме с крак, гледаме встрани и прочие. Когато вие ръководите думите и речта си, а емоциите – движенията на тялото и мимиките – и у дома, и на работното място се възприема от обкръжението като признак на слабост, раздвоеност и неувереност. За постигането на синхрон между вербалното и невербалното са необходими време и усилия, но никога не е късно да започнем да се учим.
Зад повишаването на емоционалната интелигентност се крие нещо съвсем достъпно и простичко – да опознаем себе си, да опознаем околните и да сме с една стъпка по-близо до щастието, изразено в малките неща – усмивка, ръкостискане/прегръдка и думите – „благодаря“, „прости ми“, „всичко ще е наред“, „имаш ли нужда от помощ“, „лека работа“, „ще се справиш“. |
|
|
Сряда 29 Март 2023 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
 Доколко (не) можем да снижаваме очакванията си?
Казват, че ако нямаш високи очаквания, няма да се разочароваш. Очаквания хората да бъдат според представите...
  Има много начини да бъдем родители, дори и да нямаме свои деца
Голяма част от хората определят създаването и отглеждането на деца като най-важната си мисия в живота....
 Дивите ягоди - съкровище в малка опаковка
"Мъничко, червеничко
Цар от път отбива
Що е то?"
Толкова малък плод, а така наситен с незабравим...
 Колко вида кураж има и как да го развием, за да бъдем успешни?
„Кураж е необходим не само за смелите дела, но също така и за продуктивните дейности и мислене.“ - Фридрих...
 14 ноември - Световен ден за борба с диабета
14 ноември е Световен ден на борбата с диабета. За първи път той се чества през 1991 г. от Международната...
 Здравословно ли е веганското хранене?
Да си го кажем честно – да си веган последно време е модерно. Веганството е част от цялата мания по еко...
 В очакване на Коледа без стрес
С напредването на декември започваме да се настройваме на празнична вълна – съзнанието ни е завладяно...
  Арган - златно масло от дървото на живота
Златното масло се добива от непознатото у нас арганово дърво, което расте само на две места по целия...
 Клякания (клекове) за по-стегнати бедра и седалище
Възрастта винаги си казва думата, дори ражданията да са били благосклонни към нас и да сме успели да...
 Искате да контролирате всичко? Спрете още днес
Мислили ли сте си някога, че без вашата намеса всичко на работа ще се срине, че децата ще останат гладни...
 Когато някой близък тежко боледува
Най-близката приятелка на Силвия има злокачествен тумор и ходи на химиотерапия, но тя така и не може...
  Защо нараняваме близките си най-силно и как да спрем да го правим?
Труден ден на работа, проблеми с прекия началник, после трафика, съседката от долния етаж, която продължава...
 Уикенд извън града - време за активен туризъм
Около мен е пълно с хора, които практикуват уикенд туризъм. Какво значи това ли? Значи, че почти всяка...
 Ползата от ферментиралите храни - I
По традиция, през есента се сещаме за зимнината и туршиите. Някои от нас ги отричат изобщо като полезни,...
 Живата енергия на кълновете
През зимата често се оплакваме, че в храната ни недостигат важни витамини и минерали. Действително в...
  Пирамида на здравословното хранене
Храни се правилно и здравословно! Именно храната е източника на енергия за нашето тяло. Всички хранителни...
  Заболявания и лекарства, от които се пълнее
Често сме чували хора с наднормено тегло, да „оправдават” излишните си килограми с реални или мними заболявания....
 Работилница за реалност
“Твоят фокус определя реалността ти” казва Куай-Гон Джин, учителят на Оби Уан Каноби в “Епизод І - Невидима...
 21 юни – Международен ден на йогата
Хилядолетия след възникването на тази древна практика, от 2015 година нататък, тя ще си има специален...
 Силата на вдъхновението – как да го открием и развием?
„Дръжте се така, че вашите собствени постъпки да ви вдъхновяват и въодушевяват.“ - Ник Вуйчич
...
 Тайните врагове на красивата усмивка
Всички знаем за вредата от сладкишите и газираните напитки върху нашите зъби. Чували сме също така, че...
  Ха-хо, хи-хи терапия
Наричат я още смехотерапия, клоун терапия или терапия на широката усмивка. Всъщност името няма значение....
 Масло от риган за лечение на инфекции и при храносмилателни проблеми
Маслото от риган е мощно растително средство, което може да съперничи на антибиотиците, когато става...
 Разсъни се!
Едно от нещата, които най-много мразя в този живот е ранното ставане. Нима и вие не сте сред почитателите...
  Бамбукът е органичната суровина на бъдещето
Бамбукът е чудо на природата. Това гръмко определение никак не не е пресилено. То има такова отражение...
 Витамините – колко и кога?
Сезони, когато вирусите атакуват най-активно, са преходните - пролетта и есента. Но Този път болестите...
 Закон във Франция цели пестенето на храна с благотворителна цел
През август 2015 година във Франция беше приет закон, който цели спирането на изхвърлянето на храна от...
 Синьото сирене - изтънчена наслада за ценители на нетрадиционни вкусове
Синьото сирене е специфичен деликатесен вид сирене с висока хранителна стойност и висока масленост. Представлява...
 Защо потискането на емоции е лошо за нас?
Когато се случи нещо негативно в живота ни, което води след себе си силни отрицателни емоции, независимо...
 Как да разберем, че бъбреците ни може да са в опасност?
Понякога не обръщаме достатъчно внимание на здравето си и то не поради нехайство, а поради факта, че...
 Как се отразява зимата на нашата фигура
Обикновено през зимата качваме между 2 и 5 килограма над нормалното си тегло. Причината – обмяната на...
  Защо вървенето е най-добрата медитация
За преодоляването на стреса се изисква пълно изключване на съзнанието, съсредоточаване върху вътрешния...
  From: Сънят
Преди известно време попаднах съвсем съзнателно на една лекция, която целеше да огледа съня от всичките...
 Храненето и детето - II
За радост има начини да повлияете на вкусовете на вашето дете:
Всичко е вкусно, когато си гладен
...
 Хемороиди – от какво се получават?
Хемороидите са заболяване, което е едно от най-често срещаните сред хората по целия свят. Те могат да...
 Простичката наслада от мига
Само от времето не можем да избягаме. То е онова, което постоянно ни напомня за себе си. Имаме го, нямаме...
 10 начина да бъдем по-добри към себе си
Да практикуваш "любов към себе си" не значи да се държиш себично или да даваш пари за литература за самопомощ,...
  Растителните белтъчини
Всички знаем, че белтъчините са основната градивна единица на нашето тяло. Затова, трябва да си доставяме...
  Променливите вкусове през бременността
През бременността настъпват шеметни промени в организма на бъдещата майка и те далеч не са само физиологични....
  Оптималното тегло при децата и ролята на родителите - I
За здравословното тегло при децата и неговото поддържане се говори и пише много. Всеки знае за необходимостта...
|