Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Семената от чиа - суперхрана без глутен


И още - как да приемаме семената от чиа


        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Любителите на здравословното хранене и начин на живот, фитнес натурите и всички, занимаващи се активно със спорт, напоследък преоткриха семената от чиа (още чия от англ. chia). Хората със здравословни проблеми също се интересуват все по-активно по въпроса за ползите от тези дребни зърна. чиата се радва на все по-голяма популярност, благодарение на широкото разпространение на ползващите се с все по-голямо доверие био магазини, в които се предлага.

Произход на чиата

Чиата не е откритие на днешния или дори на миналия век, някаква здравословна мода. Този здравословен, богат дар носи след себе си богато минало и древна история. За откриватели на семената от чиа се смятат маите и ацтеките. Семената били изключително ценни – с тях се хранели основно стражите и вестоносците, заради издръжливостта, силата и енергията, с които се зареждали. Така може би неволно, първично и инстинктивно, античните цивилизации открили едни от най-достойните здравословни ползи на семената от чиа. Е, днес благодарение на всестранните потоци информация, анализи и изследвания, знаем далеч повече подробности и сме запознати изцяло със свойствата на тази питателна храна.

Съставът на семената от чиа и здравословните ползи за нас:

Протеин. Повече протеини се съдържат в семената от чиа, отколкото в редица култури като: ориз, ечемик, овес, царевица и пшеница. Освен това, протеинът се преработва бързо от организма и подпомага обмена на веществата и растежа на клетките – това свойство би се отразило изключително благоприятно на подрастващите, възрастните хора, бременните и активните спортисти, които често страдат от травми и нарушаване на цялостта на мускулната тъкан.

Калций. В 100 грама семена от чиа се съдържа повече калций (500мг), отколкото има в същото количество бадеми (264мг). А всички знаем колко е важен именно калцият за изграждането, растежа и здравината на костите, зъбите и ноктите.

Фибри. Значителното количество фибри, което се съдържа в чиата, спомага за ускоряването на метаболизма и храносмилателните процеси. Потиска апетита и удължава чувството на ситост – поради тази причина семената са препоръчван избор за всички, които са на диета и се стремят към по-тънка талия.

Омега 3 мастни киселини. Намаляват стойностите на високото кръвно налягане. Контролират границите на холестерол в кръвта, който е основен виновник за заболяванията на сърцето и инфарктните състояния. Помагат за премахването на дискомфорта при различни ставни заболявания и имат противовъзпалителен ефект. Също са предназначени за хора, стремящи се към отслабване.

Желязо. Отговаря за оптималния брой червени кръвни телца. Една от най-важните функции на желязото е да „придвижва“ кислорода от белите дробове към клетките и тъканите. Неговото наличие в състава на чиата е добра новина за всички, които имат нужда да си го набавят, но не са любители на копривата, спанака или са вегетарианци.

Витамини. Освен всички полезни съставки, семената от чиа, съдържат аминокиселини и сериозен витаминов комплекс – витамини Е и А и повечето от група B (B1, B2, B3, B6, B8).

Без глутен. Важна подробност за семената от чиа е, че не съдържат глутен. Те са една алтернатива за алергичните към глутен хора, тези с непоносимост към него и желаещите да го изключат от менюто си. Глутен има в редица култури и продукти: пшеница, ръж, овес, ечемик, множество готови подправки, бульони, сосове и захарни изделия.

Чиа се приемат като сурова поръска на салати, мюслита и десерти. Може да се включи в млечни напитки, да се блендира в смути и да участва наравно с лененото семе, сусама и подобните семена и ядки в безброй много здравословни рецепти. Практически можете да го сложите навсякъде.


Млечна напитка с чиа

Противопоказания на семената чиа

Дехидратация. Подобно на кафето, семената от чиа „попиват“ водата в организма – най-вече от стомашните сокове. Затова е препоръчително ако хапваме от тях, непосредствено след приема им да изпием чаша-две вода. Тук е подходящ момент да си припомним препоръката на лечители и лекари да предпочетем водата пред подсладители, сокове и газирани напитки.

Зависимост към чиа. Проведени са изследвания, според които приемането на семена от чиа в дългосрочен аспект причинява зависимост, подобна на пристрастяването към опиатите и алкохола. Тепърва предстои тези твърдения да бъдат доказани с описание на действителни случаи на зависимост сред хората в нормална среда, а не в лабораторни условия и описание на количеството от продукта, водещо до пристрастеност. За по-голяма сигурност, хубаво е бременните и кърмещи жени да вземат предвид този довод и да се консултират с лекаря си преди да започнат прием на чиа.

Кога не е препоръчително да приемате чиа?

Приложението на семената от чиа е всестранно и е подходящо както за малки и големи, така и за здрави хора и такива със здравословни проблеми. Но (нали винаги има едно „но“) несъмнено трябва да обърнем внимание на това кои от нас попадат в рисковите групи, които трябва да избягват, ограничават или внимават с консумацията на чиа.

Имате ниско кръвно. Възможно е да почувствате световъртеж, леко замайване или шум (пищене) в ушите. Чиата е много подходяща за хипертониците, но хората с ниско кръвно налягане трябва да са внимателни, тъй като зърнената култура може да снижи стойностите му до нездравословни граници.

Предстои ви операция или манипулация при зъболекаря. Семената от чиа разреждат кръвта, затова не е желателно да се храните с тях, ако ви предстои дори лека процедура в болнични условия. Добре е седмица или две преди това да преустановите консумацията на чиа.

Подуване и газове. При хората с по-чувствителни стомаси понякога се среща този неприятен ефект. Ако наблюдавате и върху себе си същите признаци, опитайте с постепенно намаляване на приеманото количество семена.

Най-разумната постъпка – да подходим предпазливо и балансирано. В началото да приемаме малки количества, да следим реакциите на тялото си и щом се чувстваме добре – да продължим. Да не забравяме да съобщим на личния лекар, че приемаме чиа, ако ни предстои каквато и да е медицинска интервенция.

Цената за килограм от тази енергийна храна е сериозна. Но нека разсъждаваме от гледната точка на убеждението, че за здравето цена няма. По-скоро не парите са най-голямата пречка, когато сме в процес на покупка, а необходимостта от уверение (и устно, и писмено) от страна на търговците, че продуктът е сертифициран, натурален и с ясен произход.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Топ 5 ползи за здравето от елдата
· Салата от пшеница, гулия и сушени череши
· Колко са полезни фибрите и трябва ли все пак да ги ограничаваме?
· Обръщана баница с праз, тиквички, овче сирене и пресен джоджен
· 3 страхотни рецепти за уикенда с кайсии
· Български учени направиха бира без глутен
· Как да зарадваме домашния майстор?
· Защо да хапваме тиква: 10 причини
· Пици в американски стил – как "Доминос" поддържат стандарта
· Зеленият боб - защо не трябва да го пренебрегваме
· Tелешки кюфтенца с тиквички и магданоз в доматен сос
· Гриловани патладжани с леща и ароматни подправки на фурна
· 6 причини защо да включим гроздето в храненето си
· Предимства на кокосовото масло за коса: най-добрите начини за употреба и ползи
· 7-те най-добри ползи за здравето от мента
· Един прост кръвен тест може да предскаже риска от сърдечно заболяване, установи ново проучване
· Официално: СЗО предупреждава, че талкът е „вероятно канцерогенен“ за хората
· 8 храни, които помагат за облекчаване на симптомите на алергия
Неделя
15
Септември 2024
П
В
С
Ч
П
С
Н
1

2
3
4
5
6
7
8

9
10
11
12
13
14
15

16
17
18
19
20
21
22

23
24
25
26
27
28
29

30
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Трикове за подобряване на зрението
В съвременният свят, където компютърът е най-добрия помощник на работа и най-интересното развлечение...
Избери си семейство за Коледа
Казват, Коледа е семеен празник. Засипват ни картини и думи на сплотеност и общност, която идва от кръвта,...
Наполовина празна? Пълна?
Наполовина празна? Пълна? Няма значение! Само да има място за още вино!...
Омега – 3 и Омега – 6: какъв е здравословният баланс
Все повече се интересуваме, как различните съставки в храните, се отразяват на здравето ни. Сякаш обаче...
Лутеинът – мощен антиоксидант-съюзник за добро зрение
Очите са един от най-важните ни органи. В съвременния ритъм на живот, често ги претоварваме с дълго стоене...
Глогът - още здраве от есента
Глогът е сред онези полезни есенни плодове, от които имаме възможност да се възползваме точно сега. Той...
Кога и какъв сладолед да предложим на бебето и малкото дете?
Полезен ли е сладоледът за моето бебе? От кой месец мога да дам сладолед? Какъв сладолед да дам на моето...
Отрицателните йони - какво е значението им за здравето ни?
Всички сме чували за йоните, и че те са положителни и отрицателни – това е техният електрически заряд....
Масло от карамфил за здрава кожа и при дентални проблеми
Ползите на карамфиловото етерично масло са впечатляващи: като се започне от подобряване на кръвообращението...
Полезна или не е консумацията на ядки вечер?
Със сигурност сме чували поне веднъж, че не бива да се храним късно вечер, защото това може да повлияе...
Ориенталският танц
В древността танцът е бил мистичният език, чрез който хората са се свързвали с божествата и с мъдростта...
Минералната вода - употреба в определени граници
Много добре ни е известно, че човешкото тяло е около 70% вода, няма нужда да коментираме защо тази напитка...
Как да се харесаме на околните - I
Въпреки че не е възможно да се харесаме на всички около нас, почти всички хора имаме стремеж да бъдем...
Да се справим със страха от летене веднъж завинаги
Въздушният транспорт е все по-достъпен. Според статистиките, той е води и за най-безопасен. Възможността...
Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем, ден 8
Ден 8 на Коледните пости, днес е последният ден от строгия пост. От утре, 23 ноември, е позволено риба...
Първа помощ при ужилване
При нормални обстоятелства човек може да понесе до 500 ужилвания от насекоми, но ако е алергичен дори...
Разбирането на гнева води до овладяването му - причини за гнева и техники за справяне
„Никой не е в състояние да предизвика в теб гняв или стрес. Само ти можеш да го сториш чрез начина, по...
Хипогликемия
Всеки, който страда от диабет, или има близък с такава диагноза, трябва да знае, какво представлява хипогликемията....
Синапът - броня на доброто здраве
Подобно на резкия и наситен вкус на истинската (домашна) горчица, направена с току-що смлени синапени...
Ние и минералите
Балансираният организъм зависи от сложна система от взаимоотношения между различни елементи. Едни от...
Бременност на квадрат - II
Или въпреки всичко един Случват се и обратната ситуация – т.н. Синдром на изчезналия близнак, когато...
Как да познаем истинския мед
Медът е един от най-невероятните дарове на природата. В съдържанието му преобладават фруктозата и глюкозата...
Как да подготвим малка, но достатъчна чанта за уикенд в планината
Може да се каже, че кратките семейни уикенди са дори по-трудни за организиране от по-дългите двуседмични...
Е-е-е, и замирисва на… свобода. Монокините
Личният избор и това да си готов на всичко свързано с него са важни. Както се казва в една руска поговорка...
Грабни момента и го изживей!
Всеки ден сякаш нищо не се променя, а като погледнеш назад нищо не е същото. Измина още една година....
Храните, които не бива да се съхраняват в хладилника
Хладилникът е един от най-важните уреди за всяко домакинство: приемаме го за помощник в запазването на...
Колко вида кураж има и как да го развием, за да бъдем успешни?
„Кураж е необходим не само за смелите дела, но също така и за продуктивните дейности и мислене.“ - Фридрих...
6 причини защо да включим гроздето в храненето си
Гроздето, известно още като „плодът на боговете“, не само че е вкусно и освежаващо, но също така носи...
Не се отказвайте от закуската по време на пости
Закуската по време на пости е първото предизвикателство, с което се сблъскваме. Особено за тези, които...
Влиянието на Луната върху женското здраве II
Ще започнем да търсим мъдрите напътствия на женската ни природа с проучване на особеностите на фазите...
Следродилната депресия - I
Много жени очакват с нетърпение един от най – хубавите моменти в живота си – появата на тяхното първо...
Когато изразяваме мнение - осъждаме или обсъждаме?
Отношенията с другите са основна част от живота ни и източник както на приятни, така и често на неприятни...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook