Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Семената от чиа - суперхрана без глутен


И още - как да приемаме семената от чиа


        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Любителите на здравословното хранене и начин на живот, фитнес натурите и всички, занимаващи се активно със спорт, напоследък преоткриха семената от чиа (още чия от англ. chia). Хората със здравословни проблеми също се интересуват все по-активно по въпроса за ползите от тези дребни зърна. чиата се радва на все по-голяма популярност, благодарение на широкото разпространение на ползващите се с все по-голямо доверие био магазини, в които се предлага.

Произход на чиата

Чиата не е откритие на днешния или дори на миналия век, някаква здравословна мода. Този здравословен, богат дар носи след себе си богато минало и древна история. За откриватели на семената от чиа се смятат маите и ацтеките. Семената били изключително ценни – с тях се хранели основно стражите и вестоносците, заради издръжливостта, силата и енергията, с които се зареждали. Така може би неволно, първично и инстинктивно, античните цивилизации открили едни от най-достойните здравословни ползи на семената от чиа. Е, днес благодарение на всестранните потоци информация, анализи и изследвания, знаем далеч повече подробности и сме запознати изцяло със свойствата на тази питателна храна.

Съставът на семената от чиа и здравословните ползи за нас:

Протеин. Повече протеини се съдържат в семената от чиа, отколкото в редица култури като: ориз, ечемик, овес, царевица и пшеница. Освен това, протеинът се преработва бързо от организма и подпомага обмена на веществата и растежа на клетките – това свойство би се отразило изключително благоприятно на подрастващите, възрастните хора, бременните и активните спортисти, които често страдат от травми и нарушаване на цялостта на мускулната тъкан.

Калций. В 100 грама семена от чиа се съдържа повече калций (500мг), отколкото има в същото количество бадеми (264мг). А всички знаем колко е важен именно калцият за изграждането, растежа и здравината на костите, зъбите и ноктите.

Фибри. Значителното количество фибри, което се съдържа в чиата, спомага за ускоряването на метаболизма и храносмилателните процеси. Потиска апетита и удължава чувството на ситост – поради тази причина семената са препоръчван избор за всички, които са на диета и се стремят към по-тънка талия.

Омега 3 мастни киселини. Намаляват стойностите на високото кръвно налягане. Контролират границите на холестерол в кръвта, който е основен виновник за заболяванията на сърцето и инфарктните състояния. Помагат за премахването на дискомфорта при различни ставни заболявания и имат противовъзпалителен ефект. Също са предназначени за хора, стремящи се към отслабване.

Желязо. Отговаря за оптималния брой червени кръвни телца. Една от най-важните функции на желязото е да „придвижва“ кислорода от белите дробове към клетките и тъканите. Неговото наличие в състава на чиата е добра новина за всички, които имат нужда да си го набавят, но не са любители на копривата, спанака или са вегетарианци.

Витамини. Освен всички полезни съставки, семената от чиа, съдържат аминокиселини и сериозен витаминов комплекс – витамини Е и А и повечето от група B (B1, B2, B3, B6, B8).

Без глутен. Важна подробност за семената от чиа е, че не съдържат глутен. Те са една алтернатива за алергичните към глутен хора, тези с непоносимост към него и желаещите да го изключат от менюто си. Глутен има в редица култури и продукти: пшеница, ръж, овес, ечемик, множество готови подправки, бульони, сосове и захарни изделия.

Чиа се приемат като сурова поръска на салати, мюслита и десерти. Може да се включи в млечни напитки, да се блендира в смути и да участва наравно с лененото семе, сусама и подобните семена и ядки в безброй много здравословни рецепти. Практически можете да го сложите навсякъде.


Млечна напитка с чиа

Противопоказания на семената чиа

Дехидратация. Подобно на кафето, семената от чиа „попиват“ водата в организма – най-вече от стомашните сокове. Затова е препоръчително ако хапваме от тях, непосредствено след приема им да изпием чаша-две вода. Тук е подходящ момент да си припомним препоръката на лечители и лекари да предпочетем водата пред подсладители, сокове и газирани напитки.

Зависимост към чиа. Проведени са изследвания, според които приемането на семена от чиа в дългосрочен аспект причинява зависимост, подобна на пристрастяването към опиатите и алкохола. Тепърва предстои тези твърдения да бъдат доказани с описание на действителни случаи на зависимост сред хората в нормална среда, а не в лабораторни условия и описание на количеството от продукта, водещо до пристрастеност. За по-голяма сигурност, хубаво е бременните и кърмещи жени да вземат предвид този довод и да се консултират с лекаря си преди да започнат прием на чиа.

Кога не е препоръчително да приемате чиа?

Приложението на семената от чиа е всестранно и е подходящо както за малки и големи, така и за здрави хора и такива със здравословни проблеми. Но (нали винаги има едно „но“) несъмнено трябва да обърнем внимание на това кои от нас попадат в рисковите групи, които трябва да избягват, ограничават или внимават с консумацията на чиа.

Имате ниско кръвно. Възможно е да почувствате световъртеж, леко замайване или шум (пищене) в ушите. Чиата е много подходяща за хипертониците, но хората с ниско кръвно налягане трябва да са внимателни, тъй като зърнената култура може да снижи стойностите му до нездравословни граници.

Предстои ви операция или манипулация при зъболекаря. Семената от чиа разреждат кръвта, затова не е желателно да се храните с тях, ако ви предстои дори лека процедура в болнични условия. Добре е седмица или две преди това да преустановите консумацията на чиа.

Подуване и газове. При хората с по-чувствителни стомаси понякога се среща този неприятен ефект. Ако наблюдавате и върху себе си същите признаци, опитайте с постепенно намаляване на приеманото количество семена.

Най-разумната постъпка – да подходим предпазливо и балансирано. В началото да приемаме малки количества, да следим реакциите на тялото си и щом се чувстваме добре – да продължим. Да не забравяме да съобщим на личния лекар, че приемаме чиа, ако ни предстои каквато и да е медицинска интервенция.

Цената за килограм от тази енергийна храна е сериозна. Но нека разсъждаваме от гледната точка на убеждението, че за здравето цена няма. По-скоро не парите са най-голямата пречка, когато сме в процес на покупка, а необходимостта от уверение (и устно, и писмено) от страна на търговците, че продуктът е сертифициран, натурален и с ясен произход.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Салата от пшеница, гулия и сушени череши
· Колко са полезни фибрите и трябва ли все пак да ги ограничаваме?
· Камут или корасан? Истината за древния сорт пшеница
· Обръщана баница с праз, тиквички, овче сирене и пресен джоджен
· 3 страхотни рецепти за уикенда с кайсии
· Български учени направиха бира без глутен
· Защо да хапваме тиква: 10 причини
· Пици в американски стил – как "Доминос" поддържат стандарта
· Био продуктите за дома и ползите за здравето
· Зеленият боб - защо не трябва да го пренебрегваме
· Tелешки кюфтенца с тиквички и магданоз в доматен сос
· Гриловани патладжани с леща и ароматни подправки на фурна
· Можем ли да отслабнем с ягоди? 10 причини да ги хапвате с наслада
· Яжте по-често спанак! 6 важни причини да го направите
· Копривата - някои добре опазени тайни
· 10 идеи за укрепване на имунитета през есента
· Жените след 40-те. Да поговорим за Пременопауза, перименопауза и менопауза
· Вегетарианството може да е и въпрос на ген?
Вторник
5
Декември 2023
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2
3

4
5
6
7
8
9
10

11
12
13
14
15
16
17

18
19
20
21
22
23
24

25
26
27
28
29
30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Пушенето през бременността удвоява риска от внезапната детска смърт
Първите констатации, получени в резултат на сътрудничество между Сиатълския детски изследователски институт...
Професиите, в които жените са най- добри
В миналото разпределението на ролите на мъжа и жената е било ясно установено. В днешно време обаче все...
Световен ден на редките болести
От 2008 г. в последния ден на февруари в България отбелязваме Международния ден на редките болести. По...
Хиперсомния - когато сънят никога не е достатъчно
Всеки би си поспал още малко, ако има тази възможност. За повечето хора сънят е лукс и дават мило и драго...
Йогалатес - най-доброто от йога и пилатес в едно
Йогалатес е вид комбинация от упражнения, вдъхновени от йога и метода „Пилатес“, както подсказва...
Овулационен синдром
Всички сме чували за предменструалния синдром, а много дори го изстрадват ежемесечно. При други жени...
Кейлът - достъпната за всички нас суперхрана
Кейлът е поредната обявена за „супер” храна. Богатото семейство на Зелеви е дала не е един и двама видни...
Активни потребители: Баничката няма сирене, а палмова мазнина от 26 до 80%
От 15 анализирани проби „баници със сирене“ в нито една не открихме сирене – в 1 не открихме пълнеж,...
Сетивата на помощ на емоционалното ни здраве - II
Емоционалното ни здраве всеки ден е подложено на риск. Източник на този риск сме самите ние и като главно...
Радиацията на мобилните телефони - II
Употреба на GSM от деца Мненията относно използването на мобилен телефон от малките деца и тинейджърите...
"Здравословен обяд за ученика" - хапки-сърца, овесени бисквити и кисело мляко с касис
Това е ден четвърти от новия проект в помощ на родителите на ученици: "Здравословен обяд за ученика"....
Върбинка против умора, изтощение и стрес
В нашата страна е широко разпространена и се нарича върбинка (Verbena officinalis). Тя е отдавна позната...
Рисковете от системното недоспиване
Някога, преди доста години, дядо ми казваше: „Сънят лекува!“ Бях малка, но се отнасях с недоверие към...
18 ноември - Европейски ден за разумно ползване на антибиотици
Тази дата е обявена от Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията към Европейската...
Една седмица преди Коледа - разумно пазаруване и здравословни граници
Голямото разнообразие от храни и напитки играе огромна роля през празничния сезон – това е времето,...
Любовта започва от нас
Повечето хора вярват, че любовта е въпрос на случайност – нещо, което се случва ако имаш късмет. Често...
Грешките в грима, които причиняват акне
Гримът може умело да покрие всеки недостатък и с негова помощ се създават невероятни визии. Съществуват...
Леонардо да Винчи: "Умереността е надеждна защита от пороците."
"Ако се запасиш с търпение и проявиш старание, то засетите семена на знанието непременно ще дадат добър...
Психолози: Предновогодишна депресия не съществува
Предновогодишната депресия не е отделно психологическо заболяване, а само следствие от други ментални...
Как физическата активност води до по-добри резултати в образованието и комуникацията?
Децата са родени да играят, да тичат, да се движат неуморно, опознавайки света около тях. Оказва...
Да придадем на зимата душа и топлина
Зимата е всяка година по едно и също време, но някак винаги успява хем да ни изненада, хем очаквано -...
Ябълков оцет за здраве и красота - II
Заради всички тези полезни вещества в народната медицина ябълковия оцет се използва за детоксикация,...
18 неща, които бременните жени тайно правят
Нека си признаем, бременността не е каквото сме очаквали, както са ни казвали и каквото пише по книги...
Колко са вредни преработените храни за нас?
24-годишната Ейми е прекарала две седмици на ултрапреработена диета като част от тест, извършен от учени...
Норвегия пуска доказано ефективно лекарство за превенция срещу ХИВ
Като част от своята национална здравна политика, Норвегия включва в списъка си с безплатни лекарства...
Размърдай зъбките. Алайнер
Някои казват, че хората, имащи разстояние между зъбите били щастливци, но дали те самите мислят така?...
Как да предпазим очите си от влиянието на смартфоните?
Ако и вие сте сред хората, които проверяват смартфона си постоянно, шансовете очите ви да пострадат...
Когато Цезаровото сечение не е избор, то не и повод за срам и вина
Раждането е тема, която вълнува вече не само бъдещите майки и татковци, но и лекари, общественици, публични...
Масло от карамфил за здрава кожа и при дентални проблеми
Ползите на карамфиловото етерично масло са впечатляващи: като се започне от подобряване на кръвообращението...
Защо ходенето на къмпинг е полезно за децата?
Ходенето на къмпинг е полезно за децата, както и за цялото семейство, според австралийския сайт www.gocampingaustralia.com. На...
Флуорът и детските зъби
Флуорът е химичен елемент с доказан ефект върху здравината на зъбите. Той влияе върху дентина и емайла...
Забравените свойства на английската сол
Когато чуете „английска сол”, най-вероятно в главата ви нахлуват мисли за клизма, детоксикация и отслабване,...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook