Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Семената от чиа - суперхрана без глутен


И още - как да приемаме семената от чиа


        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Любителите на здравословното хранене и начин на живот, фитнес натурите и всички, занимаващи се активно със спорт, напоследък преоткриха семената от чиа (още чия от англ. chia). Хората със здравословни проблеми също се интересуват все по-активно по въпроса за ползите от тези дребни зърна. чиата се радва на все по-голяма популярност, благодарение на широкото разпространение на ползващите се с все по-голямо доверие био магазини, в които се предлага.

Произход на чиата

Чиата не е откритие на днешния или дори на миналия век, някаква здравословна мода. Този здравословен, богат дар носи след себе си богато минало и древна история. За откриватели на семената от чиа се смятат маите и ацтеките. Семената били изключително ценни – с тях се хранели основно стражите и вестоносците, заради издръжливостта, силата и енергията, с които се зареждали. Така може би неволно, първично и инстинктивно, античните цивилизации открили едни от най-достойните здравословни ползи на семената от чиа. Е, днес благодарение на всестранните потоци информация, анализи и изследвания, знаем далеч повече подробности и сме запознати изцяло със свойствата на тази питателна храна.

Съставът на семената от чиа и здравословните ползи за нас:

Протеин. Повече протеини се съдържат в семената от чиа, отколкото в редица култури като: ориз, ечемик, овес, царевица и пшеница. Освен това, протеинът се преработва бързо от организма и подпомага обмена на веществата и растежа на клетките – това свойство би се отразило изключително благоприятно на подрастващите, възрастните хора, бременните и активните спортисти, които често страдат от травми и нарушаване на цялостта на мускулната тъкан.

Калций. В 100 грама семена от чиа се съдържа повече калций (500мг), отколкото има в същото количество бадеми (264мг). А всички знаем колко е важен именно калцият за изграждането, растежа и здравината на костите, зъбите и ноктите.

Фибри. Значителното количество фибри, което се съдържа в чиата, спомага за ускоряването на метаболизма и храносмилателните процеси. Потиска апетита и удължава чувството на ситост – поради тази причина семената са препоръчван избор за всички, които са на диета и се стремят към по-тънка талия.

Омега 3 мастни киселини. Намаляват стойностите на високото кръвно налягане. Контролират границите на холестерол в кръвта, който е основен виновник за заболяванията на сърцето и инфарктните състояния. Помагат за премахването на дискомфорта при различни ставни заболявания и имат противовъзпалителен ефект. Също са предназначени за хора, стремящи се към отслабване.

Желязо. Отговаря за оптималния брой червени кръвни телца. Една от най-важните функции на желязото е да „придвижва“ кислорода от белите дробове към клетките и тъканите. Неговото наличие в състава на чиата е добра новина за всички, които имат нужда да си го набавят, но не са любители на копривата, спанака или са вегетарианци.

Витамини. Освен всички полезни съставки, семената от чиа, съдържат аминокиселини и сериозен витаминов комплекс – витамини Е и А и повечето от група B (B1, B2, B3, B6, B8).

Без глутен. Важна подробност за семената от чиа е, че не съдържат глутен. Те са една алтернатива за алергичните към глутен хора, тези с непоносимост към него и желаещите да го изключат от менюто си. Глутен има в редица култури и продукти: пшеница, ръж, овес, ечемик, множество готови подправки, бульони, сосове и захарни изделия.

Чиа се приемат като сурова поръска на салати, мюслита и десерти. Може да се включи в млечни напитки, да се блендира в смути и да участва наравно с лененото семе, сусама и подобните семена и ядки в безброй много здравословни рецепти. Практически можете да го сложите навсякъде.


Млечна напитка с чиа

Противопоказания на семената чиа

Дехидратация. Подобно на кафето, семената от чиа „попиват“ водата в организма – най-вече от стомашните сокове. Затова е препоръчително ако хапваме от тях, непосредствено след приема им да изпием чаша-две вода. Тук е подходящ момент да си припомним препоръката на лечители и лекари да предпочетем водата пред подсладители, сокове и газирани напитки.

Зависимост към чиа. Проведени са изследвания, според които приемането на семена от чиа в дългосрочен аспект причинява зависимост, подобна на пристрастяването към опиатите и алкохола. Тепърва предстои тези твърдения да бъдат доказани с описание на действителни случаи на зависимост сред хората в нормална среда, а не в лабораторни условия и описание на количеството от продукта, водещо до пристрастеност. За по-голяма сигурност, хубаво е бременните и кърмещи жени да вземат предвид този довод и да се консултират с лекаря си преди да започнат прием на чиа.

Кога не е препоръчително да приемате чиа?

Приложението на семената от чиа е всестранно и е подходящо както за малки и големи, така и за здрави хора и такива със здравословни проблеми. Но (нали винаги има едно „но“) несъмнено трябва да обърнем внимание на това кои от нас попадат в рисковите групи, които трябва да избягват, ограничават или внимават с консумацията на чиа.

Имате ниско кръвно. Възможно е да почувствате световъртеж, леко замайване или шум (пищене) в ушите. Чиата е много подходяща за хипертониците, но хората с ниско кръвно налягане трябва да са внимателни, тъй като зърнената култура може да снижи стойностите му до нездравословни граници.

Предстои ви операция или манипулация при зъболекаря. Семената от чиа разреждат кръвта, затова не е желателно да се храните с тях, ако ви предстои дори лека процедура в болнични условия. Добре е седмица или две преди това да преустановите консумацията на чиа.

Подуване и газове. При хората с по-чувствителни стомаси понякога се среща този неприятен ефект. Ако наблюдавате и върху себе си същите признаци, опитайте с постепенно намаляване на приеманото количество семена.

Най-разумната постъпка – да подходим предпазливо и балансирано. В началото да приемаме малки количества, да следим реакциите на тялото си и щом се чувстваме добре – да продължим. Да не забравяме да съобщим на личния лекар, че приемаме чиа, ако ни предстои каквато и да е медицинска интервенция.

Цената за килограм от тази енергийна храна е сериозна. Но нека разсъждаваме от гледната точка на убеждението, че за здравето цена няма. По-скоро не парите са най-голямата пречка, когато сме в процес на покупка, а необходимостта от уверение (и устно, и писмено) от страна на търговците, че продуктът е сертифициран, натурален и с ясен произход.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Салата от пшеница, гулия и сушени череши
· Колко са полезни фибрите и трябва ли все пак да ги ограничаваме?
· Камут или корасан? Истината за древния сорт пшеница
· Обръщана баница с праз, тиквички, овче сирене и пресен джоджен
· 3 страхотни рецепти за уикенда с кайсии
· Български учени направиха бира без глутен
· Маслините – какви видове има и защо са толкова полезни
· Пицата - от храна за бедните в Италия до любима храна в целия свят
· Бахар - подправката за здрав стомах и храносмилане
· Зеленият боб - защо не трябва да го пренебрегваме
· Tелешки кюфтенца с тиквички и магданоз в доматен сос
· Гриловани патладжани с леща и ароматни подправки на фурна
· Печурките – чудесните пробиотици и антидепресанти от природата!
· Стайните растения, които са най-полезни за нашето здраве
· Растението „чудо“ моринга: за добро храносмилане и баланс на кръвната захар
· По-голям прием на магнезий - по-добро здраве на мозъка до късна възраст
· Подсладителят еритритол може да е причина за сърдечен удар или инсулт, сочи проучване
· Менструална чашка - избор, употреба и поддръжка
Неделя
2
Април 2023
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2

3
4
5
6
7
8
9

10
11
12
13
14
15
16

17
18
19
20
21
22
23

24
25
26
27
28
29
30
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
За изкуството на медицината
"Животът е кратък, пътят към изкуството - дълъг, добрият случай е мимолетен, опитът - недостатъчен, а...
Чакрите - колелата на живота - II
Четвърта чакра Нарича се още сърдечната чакра или чакрата на любовта. Пулсира в областта на сърцето...
Видове главоболие и как да се справим с тях
Едва ли има човек, който да не е страдал от главоболие – в някои случаи този неприятен проблем може...
Прошката - съкровен акт на сърцето
Да простиш, истински и от сърце, за нанесената обида или стореното зло не е лесно, но ако се случи то...
Защо потискането на емоции е лошо за нас?
Когато се случи нещо негативно в живота ни, което води след себе си силни отрицателни емоции, независимо...
Тайните на ранното закаляване
Започва се съвсем от рано – „облечи го, ще настине”, „краката му боси, то от там се започва”, „по една...
Аеробните занимания
Днес все повече фитнес и танцови клубове предлагат разнообразие от дейности и лутайки се из списъка трудно...
Признаци на хормонален дисбаланс
Нарушенията в ендокринната система могат да бъдат не по-малко опасни от тези в сърдечно-съдовата например,...
Ехинацеята – допинг за имунната система
Макар, че понякога човешкото здраве изглежда изключително крехко, в нашия организъм се крият огромни...
Тъмните кръгове под очите – как да се избавим от тези „украшения”?
Тъмните кръгове под очите могат да състарят лицето ви с няколко години. Не стига това, ами изпод тях...
Защо арогантността е опасно заразна?
В края на 80-те години на миналия век, психологът с Джеймс Рийзън искал да разбере какво се крие в погрешното...
Невидимите жертви на домашното насилие
Когато приемеш насилието над себе си, доброволно се съгласяваш да бъдеш жертва. А това е патологичен...
Иланг-иланг - уханието на любовта
Използвате ли благоуханни масла? Знаете ли кое е едно от най-често срещаните в ароматерапията и парфюмерията?...
Вие ми се свят...
Зад тази реплика се крие може би едно от най-неприятните преживявания, свързани със здравето, които човек...
Консумацията на риба от реки и езера е равносилна на месец пиене на замърсена вода
Изяждането на една сладководна риба, уловена в река или езеро, е равносилно на пиенето за един месец...
Как да разпознаем и да се противопоставим на манипулаторите
Започвам следващите редове със смесени чувства. Израснала съм в семейство, където лъжата, измамата и...
Алабаш: Нинджата от сем. Кръстоцветни
Алабашът е представител на голямото семейство Кръстоцветни, не толкова популярният роднина на добре познатите...
Подсладителят еритритол може да е причина за сърдечен удар или инсулт, сочи проучване
Заместителят на захарта, наречен еритритол може да е свързан със съсирване на кръвта, инсулт, инфаркт...
Ревю: "Какво става с мен?"
Отдавна исках да напиша няколко добри думи за "Какво става с мен? Книга за всяко момиче", но както уместно...
Емоционалната устойчивост прави ли ни безчувствени?
Терминът "емоционалната резилиентност" няма еднословен еквивалентен в българския език. Можем да я преведем...
Закон във Франция цели пестенето на храна с благотворителна цел
През август 2015 година във Франция беше приет закон, който цели спирането на изхвърлянето на храна от...
Как да живеем с хронични болести?
Да бъдеш хронично болен звучи почти като доживотна присъда и много често страдащите от хронични заболявания...
Какво се крие зад асексуалността – "невидимата сексуална ориентация"?
Повечето хора никога не забравят времето, обикновено в юношеството, когато са усетили първите трепети...
Какво можем да научим от нашия домашен любимец?
От животните можем да научим изненадващо много, най-лесно - от домашния ни любимец, животното, намиращо...
Къпините, богати на антиоксиданти, фибри и лутеин - цяло горско съкровище
Къпината е храст, принадлежащ към семейство Розоцветни. Разпространена е в Европа, Северна Америка и...
Осъзнат родител се става с осъзнаване на причините да искаме дете
Според разпространеното мнение, човек се ражда след 9 месечно развитие в майчината утроба. Според китайската...
Избягвайте тези напитки в жегите
Времето става все по-топло и приемът на течности се увеличава. Дали сте сред почитателите на водата,...
"Кафето" от цикория е идеален заместител на обичайното кафе
"Инка" е добре познатото ни "детско кафе" - така поне му казвахме у дома, защото и ние, децата, можехме...
Джинджифилът – подправка и лекарство
Пикантен и тръпчив, джинджифилът пробужда вкусовите усещания, напомняйки донякъде на цитрус и на бял...
Целулитът и храненето - II
Но може би най-основното е да готвим сами храната си от пресни продукти и да не използваме никакви полуфабрикати....
Какво представлява самоефективността и как да я подобрим?
Определението за думата „самоефективност“ в оксфордския английски речник гласи: „Лична сила или...
Сама, с дете, търси любов
За близо година около мен се разпаднаха три дългогодишни връзки. Които бяха обречени, уж, да продължат...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook