Успешни и малко причудливи техники за справяне със стреса
 Стрес, стрес, стрес... Чуваме думата ежедневно и сме запознати, както с позитивното, така и с негативното влияниe на различните дози стрес върху психиката и организма ни. Темата е толкова експлоатирана, чe при някои предизвиква ужас само при споменаването й, а при други – значителна досада заради безбройните съвети, които експертите ни вменяват, че трябва да следваме ежедневно.
“Всъщност със стресa човек не винаги трябва да се бори. ”
Понякога подходът към него не е необходимо да бъде като към наш смъртен враг, а напротив – малко по-лежерен. И не на база безброй научни изследвания, а благодарение на нашия личен и на много обикновени хора опит, можем да кажем, че има съвсем забавни и странни дейности, които носят значително облекчение след дълъг и напрегнат работен ден или дори моментално, в най-стресовите ситуации. Не говорим за йога, медитация, лекарства, а за причудливи и леко обсесивни на пръв поглед дейности, необичайни решения за офис средата или пък съвсем достъпни, но същевременно неподозирано ефективни прийоми.
Странни, но ефективни техники за справяне със стреса
Арт терапия. Всяко едно изкуство изисква себеотдаване и поне частично откъсване от околния свят. Дали ще оцветявате книжки за възрастни, ще се упражнявате в калиграфия, ще рисувате, танцувате, пеете, готвите, ако вие сте в ролята на твореца, то облекчението е гарантирано. Разбира се, ефектът, ако сте от страна на публика е подобен, но самото участие в процеса на създаване увеличава чувството на облекчение и удовлетворение многократно, а това само по себе си намалява усещането ни за стрес.
Пукане на балончета на транспортни опаковки. Смешно или не, не е никак лоша идея да имате под ръка парче от познатите транспортни опаковки с въздушни балончета. Отлично бихте разбрали за какво става въпрос, ако поне веднъж в живота ви подобна опаковка е попадала в ръцете ви или най-малкото сте виждали с каква страст някои хора обожават да пукат въпросните найлонови балончета. От страни изглежда почти като обсесивно-компулсивно разстройство, но не е. И гарантирано помага при стрес.
Плетене, шиене на гоблени. Малко позабравени занимания от времето на бабите ни, които са хем начин да бъдеш полезен, хем креативен, хем да се откъснеш за малко от околния свят. Положителния ефект тук се дължи отново на вглъбяването и концентрацията, които са крайно необходими. А наред с понижаване на стреса, плетенето и гоблените са чудесно средство за трениране на търпението ни.
Футболен мач. За мен лично посещението на оживен футболен мач само по себе си е стрес, но за всички запалени спортни запалянковци е точно обратното – начин да разтоварят. Изразходването на излишната енергия, натрупана от потисканите на редица емоции, е от ключово значение за здравето ни. Чували сме, че дълго потисканите дълбоко в нас емоционални конфликти придобиват физическо измерение и се превръщат в болести, затова разтоварването и изхвърлянето им навън е от съществено значение. За някои хора посещението на спортни мачове, скачането, викането (особено викането от цяло сърце и душа) в подкрепа на любимия отбор е начинът.
Джаги/Дартс в офиса. От една страна джагите и дартса са начин да се раздвижиш. От друга – помагат ни да изключим бързо, за кратко, но и много ефективно от текущите задължения. В една игра на джаги можем да използваме толкова много спортен хъс и енергия, че след завръщане на бюрото да сме отново притихнали и вежливи – точно каквито обикновено се очаква да сме. В същото време това са занимания, които ни напомнят на идилията на детството. Подобно на пускането на хартиени самолетчета, така и дартса ни връща в едни време, когато стресът е бил наистина непозната дума.
Изкуствената усмивка. Да изфабрикуваш изкуствена усмивка на лицето си в момент, в който не ти е до това, е не само трудно, но и меко казано странно. Доказано обаче, мозъкът ни реагира позитивно на активираните при усмивка мускули, без да прави разлика, дали тя е истинска или „фалшива“. Ако дори само една изкуствена усмивка е предпоставка да се почувстваме по-добре, какво ни пречи да го правим по-често – ще донесем радост не само на себе си, но и на околните.
Ластик около китката. Ластик около китката, който да подръпваме рязко в най-напечените моменти е нещо като аларма или напомняне да успокоим топката. Някои хора имат способността да се самонавиват и с това многократно да увеличават неприятните преживявания от стресови ситуации. Да не кажем дори, че често правят от мухата слон и сами са причина за излишния стрес в живота им. Точно такива хора имат нужда от постоянно напомняне, че нещата могат да бъдат приемани малко по-лежерно. Подръпването на ластика около китката е чудесен начин за експресно приземяване.
Надуване на балони. Надуването на балони е пряко свързано с по-дълбокото дишане. А дълбокото дишане е една от основните техники за успокоение в йога и редица други учения. Ако надуването на балони съчетаете със забавна игра с тях и децата ви, ефектът е гарантиран.
Редно е да споменем, че ако за някои хора шиенето на гоблени може да е истински релаксиращо, то за други това може да е някое от най-изнервящите преживявания. Така, както джагите и викането по футболни мачове е истинско щастие за едни, а прекалено динамично и дори немислимо за други. Общовалидно е правилото, че интровертните личности се разтоварват от стреса най-вече чрез занимания изискващи усамотание и концентрация, докато екстровертните – с интензивни дейности, споделени с възможно най- много хора.
Пътища към интровертите
Други техники, като дълбокото дишане и изкуствената усмивка могат спокойно да бъдат използвани от всички, без оглед темперамента, защото действат на чисто физическо ниво и са общовалидни.
А вие как борите стреса – чрез вглъбяване и тихи дейности или в навън, в компания? И какви причудливи, лично ваши си техники използвате за разтоварване от ежедневните тревоги? |
Коментари
2015-06-22 #1  Цвети Забелязала съм, че от децата много може да се научи как да се справяме със стреса. Нещата, които те правят - като подскачането, оцветяването, люлеенето на люлка, гоненето на пепруди - това им доставя истинско удоволствие и работи против стрес много успешно. Аз обичам да се люлея, например  Това с балончетата много ми хареса 
|
|
Понеделник 17 Март 2025 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
 Кога и какъв сладолед да предложим на бебето и малкото дете?
Полезен ли е сладоледът за моето бебе? От кой месец мога да дам сладолед? Какъв сладолед да дам на моето...
  5 неща, които да направим, ако се почувстваме самотни
На всекиго се случва - обвързани или не, разделени наскоро или с дългогодишна връзка. Чувството за самота...
  Как да отучим детето си от бързата храна - II
Да не забраняваме на детето да яде това, което иска. Не само защото забраненият плод е най-сладък. Просто...
  Изкуствените подсладители – коварната отрова
Около вредата от захарта съществува истинска параноя, наричана е бяла смърт или сладка отрова. Затова...
 Как да премахнем ефективно гъбичките по ноктите с Масло от чаено дърво
Маслото от чаеното дърво е едно от най-ефикасните антибактериални средства от природната медицина.
Познато...
  12 скрити прояви на емоционалния тормоз
Тормозът има много измерения, само едно то които е сексуалният. Емоционално, психически, ден след ден...
 Младостта е в излъчването, а то идва отвътре
В търсенето си да запазят младостта, жените най-често прибягват до козметични продукти и процедури, но...
 Любовта е отговорност
Когато обичаме някого, това е отдаване докрай. Когато обичаме децата си, това е поемането на отговорност....
 Дали не съм лесбийка?
Кратка справка в тълковния речник показва, че думата лесбийка означава жителка на остров Лесбос. А думичката...
  8 начина да се предпазим от грип и простудни заболявания
Сигурно, 100 % действащо лечение на грипа и простудните заболявания все още няма. Затова, когато се простудим...
 Атлантическата диета - защо е толкова полезна
Традиционната диета в Северна Португалия и Северозападна Испания, известна като Южноевропейската традиционна...
 Официална статистика за затлъстяването на българските деца
През 2013 г. Националният център по обществено здраве и анализи, съвместно с МЗ и РЗИ проведе изследване...
 Как да изчисляваме калориите - II
Нивото на физическа активност (ФА)
Средно 30% от калориите, които приемаме отиват за физическа активност,...
  Бактериите, моите приятели
Рядко мислим за бактериите като нещо добро, особено когато става дума за тялото ни. По-скоро сме склонни...
 Воинът в нас – имунната система - II
Стресът също отслабва имунитета. Често при жените се случва например продължителна стресова ситуация...
  Омега – 3 и Омега – 6: какъв е здравословният баланс
Все повече се интересуваме, как различните съставки в храните, се отразяват на здравето ни. Сякаш обаче...
  Как да си направим походна аптечка
Ако сте решили да прекарате отпуската си сред природата – в някое китно селце, откъснато от цивилизацията...
 Есенно настроение в ежедневието
Преходът от лято към есен за повечето хора е доста по-труден, от колкото е преходът от студен към топъл...
 Киберхондрия
Наскоро прочетох тревожно изследване (на Mediascope Europe за 2012 г.), което твърди, че една трета от...
 През целия месец юни можем да сменим личния си лекар
НЗОК напомня, че целият месец юни е периодът, в който можем да сменим личния си лекар, респективно -...
 Как да разпознаем и да се противопоставим на манипулаторите
Започвам следващите редове със смесени чувства. Израснала съм в семейство, където лъжата, измамата и...
 Ритъмът на сърцето - II
Кога да не мерим пулса? Когато:
сме в изправено или легнало положение- най-малки стойности се отчитат...
  Бременност на квадрат - II
Или въпреки всичко един
Случват се и обратната ситуация – т.н. Синдром на изчезналия близнак, когато...
 Сърцето ти е направено много по-силно от хората или нещата, които са го разбивали
Ти имаш необятна душа и винаги ще има хора, които няма да смеят да се доближат до теб от страх, че могат...
 Емоционалното ни здраве зависи само от нас - I
Емоционално здравите хора са тези, които разпознават и канализират емоциите си, съвземат се от стреса...
  "Здравословен обяд за ученика" - питателно бурито, сини сливи и орехи
Това е ден трети от новия проект в помощ на родителите на ученици: "Здравословен обяд за ученика". От...
 Пролетта дойде. А сега накъде?
Пролетта - толкова красива, свежа, благоуханна и така дълго чакана. След пъстрата, но меланхолична есен,...
 Качествата на зрелия човек и води ли съзряването до щастие?
Съзряването се случва два пъти в живота ни - един път физиологически, в пубертета. Съзряване от определени...
  Витамини за бъдещи майки - част II
На всички е известен витамин С или аскорбиновата киселина. Основната му функция е поддържането на активна...
  Ориенталският танц
В древността танцът е бил мистичният език, чрез който хората са се свързвали с божествата и с мъдростта...
  Неща, които вече не ме впечатляват
Дали с времето, дали с годините, които трупаме, но списъкът с неща, които ме впечатляват, много се е...
  Нещата, които правим след раздяла и за които после съжаляваме
Ние жените сме царе на промяната, когато всъщност искаме бягство от реалността. Случи ли ни се нещо по-разтърсващо,...
|