Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Бульон трезве


За по-добър имунитет и срещу махмурлук


        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Едва ли има човек, който не е осъмвал след бурна нощ с натежала глава. Махмурлукът не е шега работа – безкрайно мъчение след шока на организма от алкохола. Но народът на всичко е намерил колая, няма шуптящи таблетки, няма тонизиращи напитки от рекламите – истината е в бульона трезве.

А сега сериозно. Киселото зеле, традиционна за нас зимнина, е хитът на зимата. То е полезно, но не по- малко полезен е сокът, в който то ферментира.
Доказано е, че една чаша зелев сок на гладно действа очистително, балсам е за стомаха и е прекрасен тоник за тялото. Като участник в бульона трезве – той ( и не само той) просто е идеалното средство срещу махмурлук.

Всички продукти в тази зимна супа действат оптимално не само за синдрома „На другия ден”, а и на целия организъм през зимата. Зелевият сок съдържа витамин С, К, антиоксиданти и пробиотици. Червеният пипер също е шампион в категорията на витамините, отново – най- вече на витамин С. Празът е богат на фитонциди – естествени унищожители на микроби. А ако ще ги правим както трябва, с люта чушка, трябва да знаем, че лютото съдържа витамин С повече от лимона, който незаслужено е коронован лидер в това отношение. Всички те заедно работят в една посока – повишаване имунитета ни през зимата.



Приготвянето на бульон трезве е фасулска работа, стига да разполагате с добре ферментирал зелев сок, директно от бидончето.

За една порция:

300 мл зелев сок
15-20 грама червен едро смлян пипер
100 гр праз
Половин малка глава воден ( червен лук )
2 с.л. олио ( зехтин )
1 люта суха чушка


Нарязваме праза на ситно, както и червения лук. Може да отделим дори от лука само червените люспи, защото той е по- скоро с естетична функция.

На сух тиган много внимателно, на не много силен котлон, препичаме мляния червен пипер. Моят е от сушени това лято чушки и съм го смелила с мелничка.

Махаме пипера когато започне да замирисва на печена чушка. Много трябва да следим да не го препечем и да загорчи. В никакъв случай не бива да променя цвета си. 2-3 минути са достатъчни.

На негово място в тигана слагаме сухите чушки и ги препичаме и тях, да замиришат и поизсъхнат. Трябва да станат почти трошливи, но не съвсем – да могат да се режат.

Изсипваме праза, червения лук в зелевия сок, двете лъжици олио и разбъркваме.

Посипваме с мляния пипер и, ако ще сме докрай верни на рецептата, нарязваме на ленти лютата чушка, като внимаваме вътре да не попаднат семките.

Сервираме и това е - вкусно и много полезно.
Коментари
2014-11-01 #2
Бат Сандо
Аз на сутринта като съм махмурлия, продължавам да пия и ми минава.
2014-01-12 #1
Вuku
Аз го ям или само с лют пипер,или само с праз,защото толкова люто дразни стомахa
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Непопулярен продукт, който носи многобройни ползи за здравето
· Кефир за здрави черва и имунитет
· Добре познатият ни винен оцет има и здравословни ползи
· Тархана чорба
· Боб чорба по манастирски
· Крем супа от моркови и картофи с шафранка
· Божествено лесен мармалад от кайсии
· Невероятни приложения на сока от киселите краставички
· Конфитюр от грозде
· Зеленият боб - защо не трябва да го пренебрегваме
· Салата от пшеница, гулия и сушени череши
· Обръщана баница с праз, тиквички, овче сирене и пресен джоджен
· Бърза и вкусна: Лятна манджичка с босилек, печени чушки и яйца
· „Вкусът на България в четири сезона“: Опитайте тези прекрасни рецепти от книгата на Иван Звездев
· Аспержов зелен боб с пушен бекон
Събота
25
Юли 2026
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2
3
4
5

6
7
8
9
10
11
12

13
14
15
16
17
18
19

20
21
22
23
24
25
26

27
28
29
30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Как да си приготвим ароматен зехтин
Студено пресованият зехтин има наситен маслинен дъх, които придава неповторим вкус на всяко ястие. Златното...
Обредна пита за Никулден
В Интернет пространството срещам пити за Никулден, в чиито състав има яйца, прясно, кисело мляко. Никулден...
Прясна паста със сушени пиперки, наденица и хрян
Бях се загледала в един кулинарен канал наскоро, та там Джейми Оливър гостуваше в Базиликата, Италия,...
Морковите – позната "супер храна"
В последните години все повече се говори за т.н. „супер храни”, в които има висока концентрация на витамини,...
Канелони със спанак и сирене "Рикота"
200 г паста канелони 200 г сирене рикота 200 г нарязан спанак 1 лук 2 скилидки чесън 3 листа от...
1
Свинско с кисело зеле
Една от най-големите кулинарни благинки на зимата е Свинско с кисело зеле. Ако пък е направено с така...
4 идеи какво да направим с червено цвекло
Цвеклото е невероятно полезен зеленчук. В това едва ли някой се съмнява. Но съм забелязала, че когато...
Празът - полезният братовчед на лука
Често пренебрегваме праза поради миризмата му. Но още по-често се налага да пием различни медикаменти...
Шоколадови топчета
Съчетанието на шоколад, лешници и кокос, сами се досещате е една чудесна комбинация. Шоколадовите топчета...
Пълнен заек
Тази рецепта ни изпрати Дими Добрева от Варна. От името на всички дами (и господа), които четат Hera.bg,...
1
Постен дип с авокадо и тахан
Като веднъж минала през Коледните пости мога да кажа, че закуската е слабото място на постите. Толкова...
Сладкиш с праскови и диви къпини
Сезонът на прасковите. Природата отново ни дари с изобилие и у дома имаме много. Хапваме си ги пресни,...
Овнешки гювеч
1 кг овнешко месо 4-5 домата 3-4 зелени пиперки 2 патладжана 150 г бамя 4-5 картофа 150 грама зелен...
Лимонова трева - подправка, билка и козметика
Латинското й наименование е Цимбопогон (Cymbopogon), но е известна с по-простичкото - лимонова трева....
Изгубени в храната
Дългият път на здравословното хранене Пътят към здравословното хранене е наистина дълъг и трънлив. Освен...
1
Салата "Златна есен"
Нарекох тази салата „Златна есен”. Първо, защото цветовете й напомнят на пъстра гора в края на октомври...
Макарони на фурна с тиква
Макароните на фурна с мляко и яйца са традиционен наш десерт, чиято рецепта сигурно е известна на много...
Пълнозърнеста питка за Бъдни вечер
Здравей, Цвети, ето и моята бърза, постна и здравословна рецепта. Признавам си, че за първи път я правя,...
Закуска с овесени ядки за деца
Марти днес ми каза, че в детската градина овесените ядки са "гадни" и никой не ги яде. Замислих се, че...
Гроздето – сладкият дар на есента
Кога и къде за пръв път е култивирана лозата, остава неизвестно. За нея обаче четем още в старозаветните...
1
Пълнено пиле с кестени
Характерна за Северозапада, една празнична рецепта от българската кухня, която няма как да ви остави...
Лимецът и спелтата - II
СПЕЛТАТА Историята на спелтата е на близо 7 хиляди години. Това е една от първите култури използвана...
Арабски мини пици с кладница
Пиците, не са никак трудни, даже ги възприемам като някаква форма бърза закуска, правих ги по време на...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook