Ако някой някога ви прати за зeлен хайвер, има вероятност не да ви е излъгал, а просто да му е било нужно бурканче с кьопоолу. Произходът на думата е турски и означава ястие с печени патладжани. Другите ни съседи – сърбите и македонците, също имат навика да пращат приятелите си за зелен хайвер, защото думичката за този вкусен зеленчуков мус е пинджур (Пинђур), варианта с повече червен пипер пък наричай айвар (ajvar) И докато обикаляме Балканския полуостров, дойде време за приготвяне на зимнина.
Кьопоолуто може да се хапва свежо или консервирано, като предястие, като гарнитура към основно ястие или пък намазано върху филия. В различните краища на България за оригинална се смята различна рецепта. Аз лично смятам, че класическа е тази само с патладжан. За приготвянето на 7 бурканчета класическо стерилизирано кьопоолу са ви нужни 5 кг сини домати. Хубаво е, когато ги избирате от магазина, да проверявате да са здрави, без петна, средно меки и с хубава лъскава тъмно виолетова кожа.
5 кг патладжани
3,5 с. л. сол
7 бурканчета и 7 капачки
Измитите патладжани се нарязват по дължината на две, като се маха и дръжката им. Нареждат се в тавичка и се пекат във фурна. По-нетърпеливите могат да изпекат сините домати и в микровълнова. В този случай обаче е задължително кората им да се набоде поне на 5-6 места, за да не гръмнат. Пекат се на пълната мощност, за около 10 минути. Използването на жар на открито е особено чаровен вариант, при който патладжаните могат да се пекат едновременно от всички страни, а ароматът, който се разнася, е божествен. Но с оглед на по-често срещаните условия в съвременните домакинства, фурната със сигурност е най-експлоатираният уред. А докато патладжанените полумесеци кротко се пекат там, вие може да прочетете още малко полезна информация.
Съществуват множество вариации на тема кьопоолу. В традиционния си, основен вид, то се приготвя само с печени и обелени сини домати, нарязани на много ситно или счукани на каша. Овкусява се със сол, чесън и олио. В съвременната кулинария обаче импровизациите са на особена почит. Затова съществуват варианти, които освен патладжани включват и печени чушки, попарени домати, лук, орехи и магданоз. Разнообразието на вкусовете и особеностите на местните кухни предопределят и разнообразието от рецепти.
След като са се изпекли, патладжаните трябва да се обелят. В кората им се съдържа най-голямо количество соланин, заради което те леко нагарчат. Преди изобщо да ги бутна във фурната, си зададох въпроса – „А няма ли да е по-лесно предварително да ги обеля с нож или картофобелачка?”. Всъщност не. Първо, кората им е доста твърда и дебела. Второ, по време на печенето тя задържа целостта на домата, така че да не се окажете с тава, пълна с безформени „медузи”.
След като леко са се поохладили (но не прекалено, защото колкото са по-топли, толкова по-лесно се белят), по дължината на патладжаните се прави разрез с тънък, остър нож. След това кората лесно се сваля на ивици или пък просто се остъргва внимателно. Оставете обелените парчета за известно време, за да се отцедят. С отделената от тях вода се изхвърля допълнително количество от горчивия соланин.
Според традиционния начин на приготвяне на кьопоолуто изпечените патладжани се счукват в дървено хаванче. За улеснение и бързина обаче аз използвах ръчна машинка за мелене на месо и зеленчуци. С нея за 5 минути петте килограма се превърнаха в хомогенна смес. Изпечените домати са изключително меки и затова не са нужни почти никакви физически усилия за смилането им.
Сместа леко се посолява. Насипва се в бурканчета, които се стерилизират за около 7 минути в кипяща вода. Малка хитрост при затварянето на буркани – капачките предварително се кипват във вода. Така гуменото им уплътнение омеква и прилепва по-плътно към гърлото на буркана. Доброто хващане на капачката към буркана гарантира, че няма да има консерви бомбаш.
А когато сняг забръска... Тогава обичам да отворя някое бурканче, да забъркам кьопоолуто с 3-4 лъжички майонеза, да поръся със ситни парченца чесън и да го намажа върху мека филийка от току-що изпечен домашен хляб. В комбинация с чаша вино е перфектно за лека вечеря. Пък навън нека си е зима – нали си имаме хубава зимнина.
Скъпи дами, позволете ми да внеса малка, но важна корекция в текста на авторката - оригиналният айвар изобщо не съдържа патладжани а само и единствено червени чушки олио и овкусители.
Благодаря на Роси за интересната информация!
2013-10-09#19
идиотче
патладжани, зелени чушки, сол и олио, и това се пасира, аз не пасирам до много ситно, обичам да се усещат патладжана и чушките! чесън е препоръчително да се слага, когато се отвори консервата, иначе кьопоолуто добива странен вкус. леле, на филийка или с ракийка, леле!
2013-08-11#18
Тори
Моята баба го прави по малко по-различен начин. Като изпече и обели патладжаните ( тя използва белите ) , добавя чесън,сол и майонеза, а после ! ги пасира.Става невероятно!
Моето предложение.Патладжани ,печени ,обелени въвфризера.
Червени пиперки печени небелени във фризера.А на зима се смесват с много чесън ,магданоз и др.-бяла и изпотена!
Далия, предполагам защото метала окислява.
Дървен нож не знам към днешна дата дали може да се намери, но пък си мисля, че може да се замени с керамичен - макар, че все още са леко скъпи
Някъде преди Христа съм чела(в художествена литература), че патладжана след обелването трябва да се нареже на ситно с ДЪРВЕН НОЖ. Целта на занятието е кьопоолуто да остане светло на цвят. Спомням си, че това обясняваше един герой от някоя от азиатските републики на бившия Съветски съюз на свой гостенин. Ако искате, може да пробвате, така или иначе нищо не се губи.
Ами аз имам у дома от този турски сок от нар - на външен вид прилича на гъст червено-кафяв сироп и неминуемо човек има усещането, че това нещо е сладко....обаче пита ли го, се оказва възкисело . Аз лично предпочитам балсамовия оцет.
Съвременната турската има своите корени в Османската империя, а тя във Византия. Османските турци били считани за варвари от византийците (т.е. не само българите са наричани така), на които било достатъчно да нанижат месо на пръчка, да го изпекат, и да твърдят, че са готвили. Този начин на приготвяне е запазен и в съвременната турска кухня и ястието се нарича шиш кебап Отличителна черта на турската кухня е приготвянето и използването на зеленчуци. Повечето от тях се поднасят сурови, и то на закуска. Леко запечени на жар патладжани, счукани и овкусени с лимонов сок или сок от нар дават началото на известното на Балканите кьопоолу. Патладжаните (както и бамята и тиквичките) са на особена почит. Когато ги приготвяли с месо, го наричали... патладжан кебап. Тук усещам малко липса на фантазия относно наименованията, но както и да е
Всъщност както и да се нарича, откъдето и да идва, най-важното е, че е вкусно
В Турция кьопоолуто, което е салата, се приготвя с печен кълцан патладжан, печен зелен пипер и домати (не много на ситно). Добавят много често млечен сос, магданоз, картофи. Това знам аз? Роси какво пише в тази книжка за историята на турската кухня?
Класическият вариант на кьопоолуто е само с патладжани. Но рецептата постепенно се изменя и дори сега по-често срещана е тази с добавени чушки и червени домати. Нормално е Найджъл Кенеди свири "Четирите годишни времена" на Вивалди и много хора са чували само новото изпълнение
По принцип и аз ги пека цели, но половинките стоят повече на едно място като започне беленето. Иначе заради заоблената форма е малко по-трудничко.
Когато го приготвям през сезона му слагам печен пипер- на половин кг патладжан около 1 кг пипер, настъргвам и един голям домат. Целта е омекотяване на вкуса на патладжана.
Вариант само патладжан, аз лично съм го срещала рядко, май само в Страндженския край.
Най-често в България мисля, се прави с пипер . Но то не пречи Роси да изпрати едно бурканче патладжан, ние ще си намерим пипер да добавим
В Гърция имат нещо като кьопоолу Melitzanosalata и е без пипер и каквито и да е др добавки. Слага се чесън и ядки
Закупих си едно бурканче айвар от Хърватска . Още не съм го опитала, но така като гледам и (чета етикета) представлява лютеница без домати - тоест основната съставка е печеният пипер. Има и добавени патладжани, но ако съдя по ярко червеният цвят, са в минимално количество.